Čunkiáda, aneb Všem hlavy dolů!

5. Září, 2008 – 7:11

Už mi to případalo, jak nekonečný příběh o červené punčošce. Nekonečný a čím dál víc o ničem. Taková byla kauza Čunek se svým neustálým obemíláním a snahou jedné či druhé strany vytřískat z ní co největší politický kapitál.

Napřed měla jasnou převahu skupina vyšetřovatelů kolem přerovského státního zástupce Obsta, s nástupem neidentifikovatelné národnostní státně-zástupcovité kapacity z Vysočiny jménem Arif Salichov se miska vah slepé spravedlnosti zase převážila a začaly se dít věcí podle dračího rčení: Všechny hlavy dolů…

Nejprve šel ,od válu´přerovský státní zástupce Radim Obst, který původně korupční kauzu vicepremiéra a šéfa lidovců dozoroval. Vztekl se a vystoupil z Unie státních zástupců. Zřejmě rovněž proto, že se unie nijak, natož pak chlapsky, nepostavila k tomu, jak byl tvrdě kritizován jihlavským státním zástupcem Arifem Salichovem.

Poté se Salichov ukázal jako vzorné nové koště, s vrozeným smyslem, jak vše zametat pod pověstný koberec. Nejostřejší kritice čelil vyšetřovatel Milan Šošovička a to od momentu, kdy jihlavský státní zástupce zastavil Čunkovo stíhání. Svůj krok dozorujícího žalobce vysvětlil vadami v policejním vyšetřování a nesrovnalostmi ve výpovědích svědkyně Marcely Urbanové. Za nejzávažnější však označil právě Šošovičkovo počínání.

Právě jeho policiejní tým dovedl vyšetřování kauzy Jiřího Čunka k obvinění a připravil podklady pro jeho obžalobu z půlmilionového úplatku, který údajně přijal v době, kdy byl starostou Vsetína. Poté se tým vyšetřovatelů stal terčem výpadů pro údajně tendenční postup. Tři lidé, kteří na případu pracovali, museli své posty opustit. Odvolán byl olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištván, jehož úřad vyšetřování dozoroval. Posléze odešel i jeho náměstek Igor Stříž.

Inspekce ministra vnitra ale marně prověřovala sedm podezření z trestných činů, jichž se měl dopustit Šošovička. V šesti bodech z celkových sedmi inspekce vyhodnotila jednání kapitána tak, že se trestný čin nestal.

Sedmý bod se pořád ještě týká úniku informací z vyšetřovacího spisu. Ten ale nemá na svědomí Milan Šošovička. Inspekce teď pouze zjišťuje, z jakých zdrojů unikly některé části Čunkova spisu. A reakce hlavního vyšetřovacího aktéra? „Ničeho jsem se nedopustil. Čunkův případ jsem vyšetřoval tak jako každý jiný…“

Řekl, následně se přihlásil do konkurzu, aby v něm zvítězil a stal se šéfem speciální protikorupční skupiny v Olomouci.

Celý případ tak stále více poukazuje na to, že Salichov možné chyby při vyšetřování případu zveličil, aby obstál se zastavením Čunkova stíhání. Kdyby se totiž místopředseda vlády dostal před soud, což Šošovička navrhoval, mohla by padnout vláda.

Další na řadě byla dračí hlava Vlastimila Studeného, vedoucího ostravské expozitury protikorupční policie a finanční kriminality, jelikož veřejně prohlásil, že na krocích svého podřízeného Šošovičky neviděl žádnou chybu:

„Z mého pohledu bylo vyšetřování vedeno sice nestandardně s ohledem na osobu, to znamená, že bylo uděláno víc, než by se za normální situace dělalo, ale jinak velice korektně a nemám o jeho postupu žádných pochyb…“

To řekl a byl za to v minulých dnech policejním prezidiem odvolán ze své funkce šéfa Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality, degradován a nyní pracuje jako běžný vyšetřovatel v hodnosti kapitána. i když byl předtím plukovníkem. Třeba se též přihlásí do konkurzu…

Obvinění z toho, že si úplatek vymyslela, dál však čelí Čunkova bývalá sekretářka Marcela Urbanová, kterou před časem pozval Salichov na kafe, aby ji ujistil, že může říct všechno, aniž by se měla bát obvinění. U soudu si své odpotil také místostarosta Vsetína Jaromír Kudlík, který měl Čunkovi podle obvinění poskytnout lživé alibi, a rovněž zlínský podnikatel Roman Vaškůj, jenž se snažil podplatit Urbanovou, aby nesvědčila proti Jiřímu Čunkovi. Údajně si ho měla ODS najmout jako lobbistu…

Okresní soud ve Vsetíně minulý týden navíc poslal na osm měsíců do vězení devětatřicetiletého Luboše Müllera za křivé obvinění vůči Marcele Urbanové, kterou křivě nařkl z braní úplatků. A to se ještě neví, jak dopadne audit, který si na Čunka objednal a z vlastní kapsy zaplatil ministr zahraničí Schwarzenberg a pozval si k tomu i americké forenzní vyšetřovatele z detektivní kanceláře Kroll, jež je největší na světě…

A co s dalším zmatkem, který vyvrcholil trapnostmi ze strany žalujících z Nejvyššího státního zastupitelství během soudního přelíčení, v němž je na lavici žalovaných pro změnu Marie Benešová, stínová ministryně spravedlnosti za ČSSD…? Ministr Pospíšil si pospíšil a chce mít pod kontrolou všechny závažné trestní kauzy a legálně do nich vstupovat. I tak se dá vysvětlit nová vyhláška, kterou připravuje.

Její návrh nyní prochází připomínkovým řízením v rámci resortu spravedlnosti, vyjadřují se k němu i ministerstva vnitra a financí. Podle vyhlášky bude moci Nejvyšší státní zastupitelství zasahovat do některých závažných kauz už ve fázi vyšetřování a tím si výrazně posílí pravomoc též Dagmar Vesecká.

Třeba v trestní věci vicepremiéra Čunka by za platnosti nové vyhlášky mohla dát v rámci dohledu nad vyšetřováním rovnou pokyn stíhání zastavit, a ne do kauzy vstupovat diskutabilní výměnou dozorujícího žalobce. A nemusela se psát nová pohádka o červené punčošce zrovna v období novinářsky chudé tzv. okurkové sezoně..

Život je vrtkavý jako housenková dráha – jednou jsi na hoře, podruhé dole. Aby se na této pouťové atrakci neocitli jednou také Vesecká, Kučera a Němec. Známe to už z francouzské revoluce, která metaforicky i v reálu požírala svoje děti s pomocí zařízení zvaného gilotina.

Reklama:
  1. 3 reakce na “Čunkiáda, aneb Všem hlavy dolů!”

  2. Záznam je už moc starý.Někteří aktéři jsou již mimo hru,ale souboj obou protichůdných stran probíhá asi neustále.Paní Marcela Urbanová má evidentně pravdu.Její neúspěch jí prosadit, svědčí o zločinnosti mafie soudců a státních zástupců!

    od Petr Gabriel v Bře 31, 2014

  3. Díky…

    od olser v Bře 31, 2014

  1. 1 Trackback(s)

  2. Led 15, 2016: hampton bay ceiling fan

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *