Je etické měnit život za život, aneb Byl Mao horší než Hitler…?

7. Září, 2009 – 8:39

Šokující zpráva, nebo jen zapíraný fakt, o němž se z etických důvodů raději nemluví? Deník China Daily přesto napsal, že 65 procent transplantovaných orgánů Číňanům pochází od popravených vězňů. Čína tak poprvé přiznala, jak moc je její zdravotnictví závislé na počtu poprav v zemi.

Je to kruté konstatování a ještě zvrhlejší skutečnost? Stačí se však na věc podívat poněkud střízlivým pohledem. A tak nám z toho vzejde jediná věc, která je dnes souměřitelná mezi Českem a Čínou – trest smrti.

U nás byl 2. února 1989 posledním popraveným na území České republiky 35letý Vladimír Lulek, odsouzený v roce 1988 za pětinásobnou vraždu. (podle soudního spisu manželku usmrtil 36 bodnými ranami, pak stejně brutálním způsobem zavraždil své čtyři děti ve věku deset, osm, sedm let a 18 měsíců…)

V roce 2008 se uskutečnilo ve světě 2 390 exekucí. O rok dříve jich bylo 1 252. Skoro dvě třetiny všech poprav se uskutečnily v Číně. Přes 75 procent Čechů je pro znovuzavedení trestu smrti v Česku. Důvod? Rostoucí brutalita vrahů, zvláště těch, kteří znásilňují a mučivým způsobem zabíjejí děti.

Za dobu trvání trestu smrti v Československu bylo od roku 1918 do 1989, mimo období německé okupace, popraveno 1217 osob, z toho jich bylo nejméně 240 nevinných. Zemřeli během totality jako političtí vězni, většinou za údajnou vlastizradu.

Jaký je rozdíl mezi Českem a Čínou v pohledu na absolutní trest? Zatímco u nás nejsme schopní zvládnout přes 10 milionů obyvatel a máme pádné důvody pro hrdelní rozsudky, v Číně s miliardou a čtvrt obyvatel je tato situace z hlediska problému zvládnutí obyvatel stokrát složitější. A nejen v popravách…

Dnes má Čína pod palcem dvě třetiny světa; Jižní Amerikou a Afrikou počínaje a USA i Evropou konče. Spojené státy a EU mají čínští komunisté navíc v hrsti i finančně, když nakoupili jejich státní dluhopisy za více než dva biliony USD.

Stejné množství, tedy opět nejvíc na světě, má nyní Čína i devizových zásob v dolarech a nakupuje ve velkém, co se jí zlíbí. Nejmíň třicet roků tak nebude mít žádný zásadní problém se surovinovými zdroji. Od rud, ropy až po zlato, hliník a uhlí. Svými milardovými investicemi si zavázala země od Austrálie, přes Severní a Jižní Ameriku, Afriku i Tichomoří.

A to vše pod záštitou zprivatizovaného komunismu, který má být prý horší než nacismus. No, nevím, nevím, jestli Hitlerovi někdy dvě třetiny zeměkoule říkaly „pane“, i když spolu se Stalinem způsobili smrt 60 milionů lidí. Byl snad i Mao horší než Hitler…?

Dokonce ani Američan Etzler ve službách ČT si už nedovolí dštít oheň a síru na čínská lidská práva. Takže, v Česku panuje více než sedmdesátiprocentní shoda s Čínou; trest smrti ano, ale co s orgány zločinců? Je amorální měnit život za život, nahradit zavražděné lidské životy ledvinami, srdci či játry těch, kteří se dopustili nejtěžších zločinů? Bude tím vyrovnán účet; zabils, tak nahraď zničený život…?

Jasně, dilema a známá fráze pánbíčkářů; nehrajme si na Boha, který život dal a jako jediný ho také může vzít. Ale co potom s náhradou lidských orgánů? Také to je přece proti Božímu přikázání a navíc transplantace supluje Boží moc…

Podle organizace na ochranu lidských práv Amnesty International Čína loni popravila 1 718 lidí. Je to více exekucí, než provede celý zbytek světa dohromady. Peking ale umí svoje nechvalné světové prvenství dobře využít.

Na popravách je závislý celý systém darování orgánů v této miliardové zemi. V praxi podle odborníků funguje tak, že přímo na popravišti čeká sanitka, která si jede pro orgány. Lékaři pak ihned po oznámení smrti vězně začínají s prací. Kriminálníkům odeberou hlavně ledviny, játra a srdce.

Čínské nařízení z roku 2007 zakazuje, aby se orgány darovaly člověku, který s odsouzeným nebyl v příbuzenském vztahu. Nyní se čínské úřady rozhodly, že odsouzenci na smrt musí vždy s darováním orgánů písemně souhlasit. Transplantaci každý rok naléhavě potřebuje asi milion lidí. Navíc trest smrti se vykonává stále častěji místo kulkou do hlavy pomocí injekce. Pak je velmi riskantní orgány použít.

Orgán pro transplantaci dostane však pouze jedno procento z milionů čekajích příjemců. Zbytek je odkázán na orgány z jiných případů úmrtí. Mezi ně patří rovněž dopraví nehody. Tento případ je u nás jednou z možných dárcovských příležitostí. Platí totiž zákon, že orgány nesmí být použity z osob, jež jsou v bance těch, které zamítly možnou transplantaci.

Stejně jako v Číně nakládají s popravenými rovněž v USA, Íránu či Saúdské Arábii, ať to pokrytecky přiznávají nebo ne. Ale pořád je to málo. Proto zbývají lidé, kteří zahynou na silnicích, při leteckých katastrofách či při zločinech.

V roce 2007 Policie ČR šetřila celkem 182 736 dopravních nehod, při kterých bylo 1 123 osob usmrceno, 3 960 těžce zraněno a 25 382 zraněno lehce. Srovnáme-li tuto bilanci s předcházejícím rokem, užasneme; počet usmrcených se zvýšil o 167 osob, zraněných o 1 151 osob…

Předpokládejme, že z těchto tragických případů vzejde asi polovina dárců orgánů. Pořád je to ale málo. Stejně jako v Číně, kde tvoří zabití při dopravních nehodách, kteří jsou zároveň vhodnými dárci, jen asi dvě procenta.

Možná by pacientům, kteří umírají, protože se na ně nedostane potřebný lidský orgán, pomohla skupina italských potenciálních dárců. Skupina vězňů odsouzených v Itálii na doživotí požádala dopisem prezidenta, aby země obnovila trest smrti. Tvrdí, že jsou v situaci, kdy „nejsou mrtví, ani živí“ a doživotí označují za nelidský vynález a nepředstavitelnou ukrutnost.

Krize v nedostatku lidských orgánů se řeší i těmi nejhoršími způsoby. Stovky zajatých Srbů byly transportovány na sever Albánie a zavírány do „táborů” v místech Kukesh a Tropoj. Mladí a zdraví zajatci byli ihned prohlédnuti lékaři, byli dobře živeni a nikdo je nevystavoval žádnému násilí.

Později byli přepravováni do města Burel, do blízkosti tzv. „žlutého domu”. Jedna místnost v tomto „žlutém domě” byla přeměněna v operační sál, ve kterém chirurgové „pacientům” odebírali orgány, jež se pak přes letiště Rinas posílaly do klinik po celé západní Evropě, kde sloužily k transplantaci orgánů bohatým klientům.

Zabíjeli je prý rovnou v sále. Vyndali jim co se dalo a těla zakopávali poblíž “žlutého domu” do masového hrobu poblíž opuštěného albánského dolu Deba u hranic se Srbskem. Mezi zajatci měl vládnout strach a panika. Všichni věděli, co je čeká. Údajně prosili, aby je zabili hned.

A co všechno zmůžou lidské orgány? Následuje několik příkladů z mého rukopisu cestopisných črt z Izraele pod názvem: „Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi“, který je k vydání připraven v nakladatelství P3K…

Ani medicína však nemá v Izraeli snadnou pozici. Ultraortodoxní antisionistická skupina Neturei Karta (aramejsky Strážci města), která nedávno odsoudila “současné sionistické masakry” v Gaze, vrhla špatné světlo na další Židy svými zločinnými činy v USA.

Několik rabínů bylo v minulých dnech zatčeno v podezření, že protizákonně obchodovali s lidskými orgány. Tito “strážci města” se mj. projevili tím, že vyzývali světové velmoci, aby “obnovily práva Palestinců v historické Palestině“ a cílené údery proti teroristickým uskupením v Pásmu Gaza označují za „etnickou čistku”.

Neturei Karta vznikla v roce 1935 v USA s cílem být opozicí proti vytvoření a existenci židovského státu dříve, než přijde Mesiáš. V nedávné minulosti se členové Neturei Karta ve své nenávisti k sionismu nezastavili ani před spoluprací s íránským prezidentem Mahmúdem Ahmadínežádem. Delegace “chasidim”, vedená lžirabínem Friedmanem, se účastnila konference “Svět proti sionismu” v Teheránu.

V roce 2007 se v hotelu Intercontinental v New Yorku íránský prezident setkal s těmito antisionistickými ortodoxními rabíny. V předvečer setkání vydal rabín Yisroel David Weiss, mluvčí Neturei Karta International, prohlášení:

„Je nám vždy potěšením setkat se s prezidentem Ahmadínežádem. Bude to už třetí setkání, nepočítaje řadu našich dřívějších návštěv Íránu. Vždy jsme íránskému vedení zdůrazňovali, že navzdory hysterii médií a tvrzením některých neinformovaných židů jsme shledali íránský lid a jeho vůdce jako velmi přátelské a uctivé…“

A potom jestli může být etické měnit jeden lidský život za jiný…?

Reklama:
 1. 21 reakce na “Je etické měnit život za život, aneb Byl Mao horší než Hitler…?”

 2. zdravím, pane Olšere!

  „A potom jestli může být etické měnit jeden lidský život za jiný…?“
  A proč ne, pane Olšere?

  Etika je obor velmi vachrlatý, protože její jedinou mírou je jedinec. Sice její vynálezce Aristoteles (etika Níkomachú) považoval za vyšší hodnotu než jedincova hodnocení jakýsi b-ží plán, nicméně etika je jen můj vztah k okolí a sobě.

  Tedy si každý musí sám rozhodnout, zda jsou jeho postoje slušné (protože etické jsou vždy) nebo ne.
  Naštěstí nejsme v situaci, kdy bychom potřebovali nutně cizí orgán, protože pud sebezáchovy je silnější, než slušnost.

  od Ataman Jermak v Zář 8, 2009

 3. Milý Atamane, chtěl jsem to původně napsat na rovinu a nic netutlat, ale máte pravdu, že lidská mentalita má svá úskalí, mezi kterými je též pud sebezáchovy. Proto asi žádný etika, morálka, ani osobní disciplina, jak tvrdí Nietsche, nepokoná pud sebezáchovy. V důsledku toho se tak orgány jako srdce, ledvina či játra prodávají až za milionové částky. Život je sice smrtelná choroba, ale kdo by neudělal něco pro to, aby žil o pár roků déle…?

  od olser v Zář 8, 2009

 4. Jen bych chtěl upřesnit. Ti, kteří nestihli shlédnout doopravdy vynikající dokument (označovaný jako kontroverzní), „Hitlerova kariéra“, nemusí spoléhat na jeho opakování v TV. Bližší informace o tomto filmu naleznete zde:
  http://www.csfd.cz/film/223854-hitlerova-kariera-hitler-eine-karriere/
  Kromě toho vyšel na DVD, obědat je možno zde:
  http://www.dvdedice.cz/dvd-filmy/dokument/hitlerova-kariera-i-36976/
  Vřele doporučuji, vynikající.

  od L. Zelenka v Zář 9, 2009

 5. Děkuji za skvělé doplnění. Žasl jsem, kolik záběrů tam bylo v podstatě mně neznámých…

  od olser v Zář 9, 2009

 6. Omlouvám se, s hrůzou jsem zjistil, že na mnou doporučeném odkazu je DVD vyprodáno. Stejně jsou na tom i ostatní internetové obchody. Jedna z posledních šancí je Slovensko, např zde:
  http://www.dvdbest.sk/Product.cfm?ProductID=113127
  je zatím k mání. Já mám vystaráno, koupil jsem ho loni v trafice. :-)

  od L. Zelenka v Zář 9, 2009

 7. Natočil jsem si Hitlera na video, takže OK…

  od olser v Zář 10, 2009

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *