V tunelářské zemi se na „čistotu“ peněz nehledí…?

5. Září, 2009 – 9:29

Jednou u nás někdo prohlásil, že neexistují čisté a špinavé peníze, protože ty jsou vždycky až na prvním místě. A tak se zrodila česká specialita zvaná „tunelování“. Proto se z veksláků stali ctihodní mafiáni a nejbohatší lidé v zemi. Mnohdy i v nějaké cizí, jako jsou Švýcarsko, Seychely, Bahamy či JAR.

A přestože je v Česku na silnicích víc sebevrahů, než na celém Blízkém východě, je u nás paradoxně policie benevolnější než jinde. Proto mohlo pětatřicet silných vozů vyjet ve středu z Prahy na první etapu závodu Diamond race, jímž místní milovníci drahých aut napodobují světový milionářský podnik Gumball 3000.

A aby se zalíbili útlocitným Čechům, snažili se vnutit plzeňskému dětskému domovu dvě stě tisíc CZK, které však byly odmítnuty. Proč, když majitelé nejluxusnějších a nejrychlejších vozů současnosti, Ferrari počínaje a Porsche, Aston Martin či Masseratti a Mercedesem konče, mají tak dobré srdce…? Navíc, když startovné činí 34,5 tisíce CZK…

Prý devadesát procent mužů by neodolalo, aby se v takovém bouráku projelo. Jo, to jsem slyšel též od milovníků harlejů a jiných motozázraků na zabití, jejichž řidičům se ne nadarmo říká „dárci orgánů“. Pokud takoví šoféři skutečně jsou, není v tom touha po ferrari nebo meďourovi, ale spíš po pasivní rezistenci českých polišů.

Zkuste si frčet v uzavřené obci rychlost o pět kilásků vyšší, než to předepisují dopravní předpisy. Nekompromisní mužíček v černé uniformě vám napaří pokutu jako hrom a ještě přijdete o pár bodíků. A zkuste s ním polemizovat, že mu po tom nic není…

(Maximální povolená rychlost v Česku na dálnicích je 130 km/hod. V obci je to 40 a víc, mimo obec 50 km/hod a víc. Opravdu je možné, aby řidiči ferrari nebo masseratti tuto rychlost nepřekročili…?)

Zatímco hornobavorská policie předpokládá, že zbývající z celkem čtyř desítek automobilů se pokusí dostat k Norimberku a pak zamíří na jih, jiná německá policie hlídkuje na dálnicích, aby nelegální závod zastavila.

Poté třicítku luxusních vozů zabavila do doby ukončení závodu. Zrekvírovala rovněž tři diamanty za čtvrt milionu jako záruku, že každý z jezdců zaplatí pokutu tisíc eur.

Tak nevím, jestli je to jen závist bohatým, že si žijí nad poměry, že si třicetiletí zázrační podnikavci stihli za deset roků vydělat poctivou prací několik miliard? Nebo je to jen postup lidí, jimž je zákon a pořádek nadevše. Někdo ho přece musí respektovat, nebo chceme na silnicích ještě větší anarchii, aby si každý jezdil, jak se mu zlíbí?

Česká Policie podobné pravomoci údajně nemá, pohyb jezdců odpoledne pouze monitorovala na dálnici D5 ve směru do Plzně. Údajně, aby řidiči dodržovali „pravidla stanovená obecně závaznými předpisy státu, kde se setkání uskutečňuje“.

A že to „setkání“ něco stálo. Česká dopravní policie byla po celý den v pohotovosti a na rozdíl od loňského prvního ročníku měla tentokrát k dispozici i helikoptéru a rychlé vozy Volkswagen Passat, které střeží provoz na dálnicích.

Organizátoři, kteří závod striktně označují jako „setkání“ odmítli trasu policii sdělit. Nedokáži si představit, že by jiný účastník provozu mohl při běžné kontrole něco policii odmítnout. Nejde-li skutečně o tajný závod, tak proč něco tajit…?

Jak může být takový řidič čestný, když překračuje zákon až 300kilometrovou rychlostí a nedodržuje dopravní přepisy, plná neplná čára, kličkování na dálnici…? Vítěz závodu ale dostane dvouapůlkarátový diamant, který je rozhodně dražší, než 200 tisíc korun, vybraných jako almužna pro děti z Dětského domova…

Také víc řidiči do svých miláčků natankují paliva, každopádně za několik milionů. Zná někdo ony slavné byznysmeny a ví, jak ke svým vozům či naditým kontům přišli? Že po tom nikomu nic není? A díval se alespoň některý z policistů, jestli mezi nimi náhodou nezávodí i hledaný loupežník Pitr?

Loni účastníci utržili několik pokut za rychlou jízdu, jedna posádka havarovala a jedna byla na Slovensku zatčena a skončila ve vazbě. Někteří závodníci se po jízdě chlubili, že na českých silnicích „trhli“ i třísetkilometrovou rychlost.

Že se s velkou disciplinou účastníků závodu nepočítá, dosvědčuje i fakt, že se na webových stránkách vzájemně informují o rozmístění pražských policejních kamer, uvádějí též všechny registrační značky policejních passatů a mají v autech rušičky radarů.

Proto plzeňský Dětský domov Domino nabízených 200 tisíc odmítl. „Zeptala jsem se zřizovatele, jímž je krajský úřad, na stanovisko a bylo mi řečeno, že přijetí daru nedoporučují,“ řekla ředitelka domova Domino Naďa Erbová.

„Názor zřizovatele jsme samozřejmě akceptovali. Odpovídám za pověst domova, nechci, aby děti byly vláčeny někde v médiích a nám se vyčítalo, že jim dáváme špatné vzory, dodala.“ Dvě stě tisíc od pětatřiceti osob, to je asi pět a půl tisíce na jednoho. No, zažil jsem i štědřejší milionáře.

Třeba kdyby se ozvali narkobaroni z Mexika či Kolumbie a věnovali značnou sumu na charitu… Zmiňovaný závod je totiž nelegální akcí a její organizátoři se ji tímto způsobem jen snaží posvětit, udělat si charitou pokrytecky dobré jméno a reklamu. Nějaká morálka? Co to je? Nebuďme přece staromilští a zkostnatělí v době globalizace…

Když jsem mluvil o zemích mimo Česko, napadl mě Izrael, který dobře znám, a kde se naopak přísně dbá na legálnost peněz a nejmíň pětina obyvatel jsou ortodoxní Židé, kteří dodržují nejen košer způsoby ve vztahu k jídlu, ale také k penězům.

Židovský zákon „halacha“ přísně prosazuje čisté peníze, resp. košer jsou ty, jež nepocházejí z lichvy, prodeje drog, z masného (vepřového) průmyslu či z prostituce, korupce a podobně.

Obchodní diskontní banka (Mercantile Discount Bank), dceřinná společnost Izraelské diskontní banky (Israel Discount Bank), zahájila činnost „košer“ společného investičního fondu, který bude zbožným investorům nabízet zhodnocení jejich peněz do společností, které při své činnosti dodržují židovské právo.

Banka sama uvedla, že cílem fondu je zaměřit se na dosud opomíjenou zbožnou komunitu. Průzkum Manažerského fóra, ekonomického fóra izraelského charedi-zbožného sektoru, ukázal, že zahraniční charedim (ultra-ortodoxní a zbožní Židé) během posledních čtyř let nakoupili v Izraeli obytné a další nemovitosti v hodnotě pěti miliard šekelů (25 miliard českých korun).

Zahraniční ultra-ortodoxní a další zbožní Židé jen v samotném Jeruzalémě investovali v posledních třech letech celkem tři miliardy šekelů (15 miliard korun), včetně 400 milionů šekelů (2 miliard korun) za pozemky pro obytnou výstavbu.

Tři tisíce tamních bytů byly prodány charedim z USA a Velké Británie. Výsledkem je i pět nových synagog, které budou vybudovány v novějších čtvrtích na severu Tel Avivu. Zbožný Eldad Mizrachi, stojící v čele Telavivské náboženské rady, uvedl:

„Jsme šťastní, když vidíme, že požadavek na nové synagogy vyšel především přímo od samotných obyvatel – ukazuje to na duchovní žízeň po Tóře, zejména v oblastech peněz, které nebyly vždy považovány za bašty zbožnosti.“

Možná také z těchto důvodů mají v Izraeli na silnicích jen třetinovou úmrtnost proti Česku s průměrem tisíc mrtvých za rok…

A také tam ještě netolerují znuděné šílence za volanty závodu Diamond race, jímž milovníci drahých aut napodobují světový milionářský podnik Gumball 3000.

Mají dost svých potíží se sebevražednými muslimy, kteří pořád ještě jezdí na velbloudech a oslících a jejichž motoristickou „dovednost“ lze charakterizovat obhajobou jednoho z řidičů…

„Vážený soude, moje největší potíž v autě je se někam vejít. A když už mám dojem, že se tam vejdu, tak nakonec zjistím, že jsem se tam nevešel…“

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *