Advokátem Miloše Melčáíka je Jan Kalvoda, bývalý poslanec za ODA, jenž se proslavil jako právní zástupce firmy Diag Human podnikatele Josefa Šťávy v jeho několimiliardovém sporu s českým státem, a též tím, že se vykazoval falešným doktorátem JUDr.

Jeho prostřednictvím nyní Melčák napadl rovněž vyhlášení voleb prezidentem republiky. Svrhli jste moji těžce vydřenou vládu, tož vám zatopím! 

 A národ se smál, až se za břicha popadal. Předseda KDU-ČSL a právník Cyril Svoboda stížnosti nepřikládá valný význam. „Pan Melčák přišel s křížkem po funuse,“ prohlásil Svoboda. Vše je ohledně voleb podle něj již rozhodnuto a vše je hotovo. „Pan Melčák se měl probudit v době, kdy byl přijat ústavní zákon, který sněmovnu rozpustil,“ dodal.

Melčákův politický život je plný zvratů. V roce 2006 byl po své desetileté komunistické minulosti zvolen do Poslanecké sněmovny za ČSSD, ze které však byl v únoru 2007 vyloučen – zhruba měsíc poté, co spolu s Michalem Pohankou umožnil vznik vlády, složené z koalice ODS, KDU-ČSL a SZ. Tuto pravicovou vládu pak pomáhal s levicovou úporností držet nad vodou až do jejího pádu v březnu letošního roku.

Šance, že by mu dal Ústavní soud za pravdu a zkrácení volebního období sněmovny zrušil, byla podle expertů na ústavní právo minimální. Kdyby však vláda předčasně nepadla a vydržela až do řádných voleb v červnu 2010, celkem by si na konto připsal 1,44 milionu korun.

Vypadalo to, že o tuto sumičku pádem vlády definitivně přišel. To by to ale nebyl srdnatý zlínský komunistický bojovník, který přece slíbil, že dá vládě ve dvousetčlenné Sněmovně 101. životodárný hlas.

Co za to?, Ministr vnitra Langer přispěchal s „morálním“ nápadem přidělit Melčákovi na dennodenní využití policejní vůz s řidičem. Aby mohl bezpečně fungovat zbývajících 28 měsíců svého mandátu na trase Praha – Zlín, kde žije s rodinou.

Nebyla to ta jediná výhoda: díky nulovým výdajům na dopravu mohl poslanec spořit – cestovní náhrady, které se vyplácejí podle vzdálenosti od místa bydliště, mu zůstávaly v plné výši. V případě pana Melčáka to dělalo 34 300 korun měsíčně. Vynásobíme- li to 28 měsíci, vyjde nám suma přes 900 tisíc CZK.

A tak se stalo nemožné skutkem. Myš, která řvala, zvítězila na celé čáře. Ústavní soud rozhodl v Melčákův prospěch. Předčasné volby se odkládají na neurčito. Usnesení ÚS o zrušení termínu předčasných voleb zveřejnil na svých webových stránkách.

Česká republika se dostala do komplikované situace. Je ohrožen termín konání říjnových předčasných voleb, a to v době, kdy hrozí obří propad státního rozpočtu. Vážnou ekonomickou situaci měla vyřešit nová vláda, která měla z předčasných voleb vzejít. Zatím je vše na bedrech nepolitické vlády úředníků.

„Nový termín voleb bude možno stanovit až na základě konečného rozhodnutí Ústavního soudu,“ uvedl předseda soudu Pavel Rychetský.

Český „Tajtrdlíkov“ na pokračování. Na jedné straně deficit státního rozpočtu ve výši kolem 230 miliard CZK, světová krize, naproti tomu zbytečně a neúčelně vyhozené stamiliony za volební kampaň. Nakonec se může z té mezinárodní blamáže zrodit spolupráce dvou největších a nejvíc antagonistických politických stran…

Vzejdou také spekulace, čí to mohl být zájem, aby vznikla tato zmateční situace. Určitě už nejde pouze o Melčákovo spokojené ego. Že by další díl nsmiřitelného boje o prestiž prezidenta Václava Klause a Ústavního soudu…?

Kdo na to nejvíc doplatí? Že by ČSSD, která podle průzkumů preferencí vedla, byla opět zpátky v dobách Kubiceho zprávy a jiných „kouzel“ české politiky…?

A potom, že šedé myšky jsou jen neškodná zvířátka…