Zelený Anton, Albatros a Tornado jely na počest sira Wintona…

30. Srpen, 2009 – 8:44

Před sedmdesáti lety zachránil britský makléř Nicholas Winton před jistou smrtí 669 židovských dětí. Od března do září 1939 jim zajistil na padělané doklady odvoz několika vlaky z Prahy do Londýna.

Jako připomenutí jeho výjimečného činu vyrazil ve spolupráci s Českými drahami 1. září 2009 z pražského Wilsonova nádraží do Londýna historický vlak. Byl do něho zařazen také salonní vůz T. G. Masaryka, který první československý prezident dostal v březnu 1930 k osmdesátým narozeninám.

Ve vlaku cestovali také některé ze stovek dětí, které jejich rodiče v roce 1939 odeslali do zahraničí, aby jim zajistili bezpečí před zrůdným nacismem. Sice jim slibovali, že jedou pouze na prázdniny, po nichž se zase všichni setkají, ale jen v sobě dusili neblahou předtuchu, že už se s nimi nikdy neshledají…

To vše se stalo již v Němci obsazeném Československu pod dohledem gestapa, které nemělo zatím rozkazy vehementně zasáhnout. Německá policie dokonce pomáhala dětem do vlaků. Ty pak vystoupily v Londýně se jmenovkami na krku, aby je poznali jejich náhradní rodiče, jež zorganizoval rovněž Nicholas Winton.

Nejhorší chvíle pro mladého Wintona nastala, když se dozvěděl, že poslední jím vypravovaný transport na 1. září 1939 už nevyjel; 250 dětí čekalo zbytečně. Nic nechápaly, jejich rodiče tušili nadcházející tragédii. Začala válka a ony i se svými rodiči ji většinou nepřežily.

Nicholas Winton nikdy o svém činu z vrozené skromnosti nemluvil, ale před dvaceti roky se zcela náhodou z beden v půdních prostorách domu, skrývající archiv o cestách ohrožených dětí do Anglie, dozvěděla jeho žena Greta.

A pak už se jen uskutečnilo setkání Wintona se „svými dětmi“ ve studiu BBC, kde Nicholas do poslední chvíle netušil, že ženy a muži kolem něho v místnosti sedící, jsou jím zachráněné děti.

V roce 2003 byl ve Velké Británii povýšen anglickou královnou do šlechtického stavu. Nicholas Winton nemohl být jako potomek židovských rodičů oceněn státem Izrael titulem “Spravedlivý mezi národy”, jenž se uděluje pouze lidem jiného vyznání, kteří přispěli k záchraně Židů.

Podle tiskového střediska Winton Train, tmavomodrý salonní vůz Aza 80 se státním znakem na boku představoval ve své době evropskou špičku ve výrobě osobních železničních vozů. Interiér je z australské třešně, dominantou je mohutný lustr s 86 žárovkami.

Salon dělí vůz na část pánskou s ložnicí a toaletou prezidenta, třemi oddíly pro lékaře, tajemníka a kuchaře s komorníkem a na část dámskou. Poprvé ho Masaryk použil k cestě na zotavenou na francouzskou Riviéru.

Zbytek historických vagonů musel být vypůjčen ze zahraničí. Winton Train  kopíroval stejnou trasu, jakou tehdy děti absolvovaly. Během čtyř dnů urazil trasu dlouhou 1296 km se zastávkami Praha, Furth im Wald, Norimberk, Kolín nad Rýnem, Emmerich, Rotterdam, Hoek van Holland, Harwich a Londýn.

Pro jízdu do přístavního města Hoek van Holland byla zapojena souprava exkluzívních historických vozů I. třídy a společenských vozů z Maďarska a dvou vozů I. třídy z Německa. Na přípřeži pak byla parní lokomotiva známá pod přezdívkou Zelený Anton, druhou lokomotivou bude Albatros vyrobený v roce 1947.

Pro jízdu po anglickém území organizátoři zvolili soupravy anglických vozů první třídy z 50. let tažené parní lokomotivou Tornado. Z Harwichu dovezl cestující přímo na Liverpoolské nádraží v Londýně. Tam zachráněné děti, jejich potomky a příbuzné přivítal sám Nicholas Winton.

Projekt samotný navázal na dnes světoznámý dokument režiséra Matěje Mináče „Síla lidskosti“ a na jeho nový filmový projekt „Nickyho rodina“. Do tématu bude postupně zapojena řada umělců, politiků, vědců a představitelů významných organizací.

Mezi cestujícími vlaku, který osobně vypravil z Wilsonova nádraží Václav Havel, jemuž stoletý sir konkuruje ma cestě za Nobelovou cenou za mír, byla i dcera Nicholase Wintona Barbara.

Ze spontánního rozhodnutí  českých studentů vznikla petice, ve které podepsaní žáci základních a středních škol žádají příslušnou komisi norského parlamentu, aby Siru Nicholasi Wintonovi udělila za jeho zásluhy Nobelovu cenu míru. Nyní má petiční arch přes sto tisíc podpisů.

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *