S Carrerasem pro tisíce posluchačů v Taipei i Drážďanech

25. Srpen, 2009 – 9:24

Severočeská filharmonie Teplice, s kmenovým kanadským dirigentem Charlesem Olivieri-Munroem, patří k výborným symfonickým orchestrům Česka. Zájem o její vysoké interpretační umění je i v zahraničí, kde členové teplického tělesa upoutali rovněž světového tenora José Carrerase ze Španělska.

V těchto dnech severočeští filharmonici doprovázeli jedinečného pěvce na třech koncertech v Německu. Spolu s mexickou sopranistkou Rebecou Oliveirou provedli ve Schwerinu, Erfurtu a v drážďanském zámku Pilnitz před čtyřmi tisíci posluchači árie z Romea a Júlie, Straussova Netopýra, Lehárovy Veselé vdovy a Lazebníka sevillského.

Pod dirigentskou taktovkou Carrerasova synovce Davida Gimeneze zazpíval kolega Placida Dominga a Luciana Pavarottiho árie Silenzio Cantatore, O Marenariello, Passione, Core Ngrato a Brindisi z Traviatty. Orchestr se předvedl mj. v díle Cavalerii Rusticana Pietra Mascagniho.

„S Davidem Gimenezem a José Carrerasem jsem hrál před deseti lety jako člen Janáčkovy filharmonie Ostrava v japonské Fukuoce ve sportovní hale pro 30 tisíc posluchačů, kde ještě spoluúčinkovala Diana Ross a Placido Domingo,“ zavzpomínal houslista Tomáš Olšer po návratu z německého turné.

Placido Domingo je držitelem impozantního výkonu, kdy v červenci 1983 byl ve Státní opeře ve Vídni 83 krát vyvolán nadšeným publikem před oponu. Úspěch si vysloužil za interpretaci v Pucciniho opeře La Bohéme. Potlesk trval nepřetržitě hodinu a půl…

„Moc rád vzpomínám na koncert v Taipei na Taiwanu v roce 1997, kde jsme spolu vystupovali pro 120 tisíc posluchačů. Byl to jedinečný koncert v úžasné atmosféře. Janáčkova fiharmonie Ostrava tenkrát, stejně jako její severočeští kolegové z Teplic dnes, hrála skvěle,“ pochvaloval si dirigent David Gimenez.

Po svém vystoupení v Ostravě mi mj. řekla v rozhovoru španělská sopranistka Montserrat Caballé:

„José Carrerase jsem v roce 1970 pozvala k účasti na představení opery Lucrezia Borgia – to byl první velký Carrerasův úspěch. Bylo to po jeho árii Ismael ve Verdiho opeře Nabucco a v opeře Norma, kde byl skvělý. Znovu jsme spolu zpívali o rok později v opeře Marie Stuartovna v Londýně…“

V roce 1987, na vrcholu kariéry, mu byla diagnostikována leukémie; lékaři mu dávali jen malou šanci na vyléčení a přežití. Po léčbě, kdy absolvoval náročnou radioterapii, chemoterapii a autotransplantaci kostní dřeně, se mohl Carreras opět vrátit na svou profesionální uměleckou dráhu.

V roce 1988 založil Fundación Josep Carreras contra la leucemia (Nadace José Carrerase proti leukemii), která ekonomicky podporuje výzkum leukémie a která udržuje banku dárců kostní dřeně.

V červnu 2008 oslavil vystoupením v Teatre del Liceu ve své rodné Barceloně padesát let od svého debutu na tomto jevišti.

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *