Za kolik krav by se vdala vítězka na 800 metrů…?

20. Srpen, 2009 – 20:59

Geniální běžkyně! Dosud neznámá Jihoafričanka Caster Semenyaové vtrhla do světové špičky půlkařek, když před měsícem zaběhla na Mauriciu 800 metrů za 1:56,72. Zlepšení během necelého roku o sedm a půl sekundy. Navídané. Na trati 1500 metrů to bylo dokonce o více než 25 sekund na 4:08,01.

V Berlíně na MS 2009 v atletice opět bezpečně zvítězila, když si svůj osobák znovu vylepšila na senzačních 1:55,45. Až málem překonala letitý světový rekord Jarmily Kratochvílové. Super.
Ovšem, má to háček.Osmnáctileté děvče však vůbec na děvče nevypadá. Proto Mezinárodní federace IAAF oznámila, že vyzvala vedení jihoafrické atletiky, aby nechalo ověřit, zda je tato půlkařka vůbec ženou.

Bez urážky, ale pochybnosti o pohlaví Semenyaové vyvolal nejen její podezřelý výkonnostní skok, ale též její hrubý hlas i ryze mužská muskulatura. Nezařadí se tato vítězka, co spadla z nebe, bez urážky mezi další „babochlapy“?

Teď jsou na řadě gynekolog, endokrinolog, psycholog, interní lékař a další odborníci. jejich testy by měly prokázat pravdu. A zdali nebude zlatá medaile měnit majitelku (majitele)…

K podobnému případu došlo před třemi lety na Asijských hrách. Tehdy testy zpochybnily pohlaví indické atletky Santhi Soundarajanová. Ta musela vrátit stříbrnou medaili ze závodu na 800 metrů. Následně se pokusila o sebevraždu.

Obdobný osud potkal čínskou atletku Nan Siao z města Čcheng-tu, která vyhrála ve studentských soutěžích více než 40 medailí. Musela je však vrátit poté, co se ukázalo, že je vlastně muž. Měla sice ženské pohlavní orgány, hormony v jejím těle ale byly převážně mužské, včetně chromozómů.
Přiznala, že vyhrávání ji nikdy netěšilo. Věděla, že má v sobě muže. Často prý cítila touhu po ženách místo po mužích, ale vzhledem k tomu, že výjimečné atletické výkony jí umožnily přístup ke vzdělání, tak se přemáhala. Na univerzitě totiž získala stipendium a škola byla na ní hrdá.

Transsexualita je pojem pro obrácenou sexuální orientaci, kdy se jedinec v rozporu s vrozeným pohlavím identifikuje s pohlavím opačným – muž chce být ženou a žena mužem. Podle webu Transgender.cz se jen v Česku ročně uskuteční asi čtyřicet operativních změn pohlaví. Na základě rozhodnutí Olympijského výboru získaly povolení závodit na OH i ženy po přeměně na muže, stejně tak muži po přeměně na ženu, a v tom spatřuje mnoho lidí problém.

Někteří experti se obávají, že ženy narozené jako muži budou mít nad ostatními závodnicemi výhodu. Muži totiž mají od přírody vyšší hladinu testosteronu, lepší poměr svalů proti tuku či větší kapacitu plic a srdce.

Mistrovství světa v lehké atletice se roku 1966 v Budapešti zúčastnila též polská sportovkyně Ewa Klobukowska, po zavedení sextestů ovšem bylo zjištěno, že má genotyp XXY jako muž, namísto XX jako žena.

Nejznámějšími případy odhalených „mužů“ se staly vedle polské sprinterky Klobukowské i její kolegyni (kolegovi) Walasiewiczové (vítězka na 100 m v roce 1932) a německé výškařce Ratjenové (4. místo 1936).

Hiromasa Ando, japonský female-to-male transgender, se s úspěchem zařadil mezi mužské závodníky na motorových člunech, přestože v květnu 2002 oznámila Asociace závodníků na motorových člunech, že dřív byl ženou Chinatsu Ando.

Rakušan Erik Schinneger se v roce 1966 se stal “mistryní” světa ve sjezdu na lyžích, než o dva roky později ukázaly testy před olympiádou v Grenoblu, že má XY chromozomy a nemůže tedy závodit za ženy. Britka Dawn Langley Simmons zase 30 let žila jako muž, po operaci se ale provdala a porodila dceru…

Na „ortel“ nad Jihoafričankou si musíme počkat. A také na to, jestli se jako za každou černošku v JAR, jednou dá jejímu ženichovi stádečko krav jako jmění.

Pak se milenecký pár bude dva roky snažit bez oficiálního sňatku, aby měl děti. Pokud jich mají alespoň dvě, krávy zůstanou v rodině. V obrácenému případě se vrací rodičům nevěsty, stejně jako nevěsta sama…

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *