Janeček nebo Kraus – kdo bude Goliáš a kdo David?

14. Srpen, 2009 – 8:36

Říkají o něm, že je kontroverzní, namyšlený a nezpůsobný, když se snaží zesměšňovat své hosty. JIné hlasy jsou soudnější; je inteligentní, pohotový jako málokdo, výběr jeho hostů je vyvážený a především atraktivní. Kdo má pravdu, když jeho veřejnoprávní pořad konkuruje i komerčním trhákům?

Namátkou porovnání z minulého roku. „Záhadě bermudského trojúhelníku“ se na Nově přiblížily publicistické „Střepiny“ (1,75 miliónu diváků), třetí místo patří klasické české vesnické komedii „Slunce, seno a pár facek“ (přes 1,5 miliónu), která překonala film „Tristan a Isolda“ (necelých 1,5 miliónu). Kolem 1,3 miliónu se pohybovala „Ulice“ a „Občanské judo“.

Ano, geniální film dostal nakládačku od největší kraviny všech českých filmových dob. Další vítězství českého ducha nad oplzlou hmotou. Nebo naopak? Přesto nejsledovanějším nezpravodajským pořadem České televize zůstalo „Uvolněte se, prosím“ Jana Krause z 1,5 miliónu diváků.

…V pátek posbírala nejvíce diváků talk-show „Uvolněte se, prosím“ (1,3 miliónu), která překonala i favorizovaný „Román pro ženy“ na Nově (cca 1,22 miliónu) a „Ulici“ (necelých 1,2 miliónu). Kolem miliónu se pohyboval „Hádej, kdo jsem!“ na Primě.

Nevím, kdy byl na ČT nejsledovanější nezpravodajský pořad. Kdy naposled mohla veřejnoprávní televize konkurovat komerční TV Nova. A místo toho, aby si Jana Krause hýčkali, házejí mu ze žárlivosti pod nohy jeden klacek za druhým.

Tak to má v Česku přece být; vystrkuješ hlavu z řady, dostaneš přes kokos. Připomeňme si kardinální prohřešky Jana Krause…

Napřed přišel o reprízu pořadu s „biomasou“ Kateřiny Jacques, týden předtím zase zrušili i díl s paní primátorkou Řápkovou o exekucích v Chomutově. Údajně, že je to prý 21. srpna. Není v tom však jiné pozadí? A to nemyslím ničí zadek, ale zákulisí tvrdého boje kariéristů.

První bouři ve sklenici vody rozpoutal publicista Karel Pacner, když zaslal stížnost Radě České televize s odůvodněním: “…Že takové vystoupení nemá ve veřejnoprávní televizi v demokratické zemi místo.”

Myslel tím pozvání do Krausova pořadu špióna, co byl na špatné straně, tedy ne u CIA, ale KGB, Karla Köchera, o němž Erik Tabery v Respektu píše jako o “odpudivé osobnosti”. Jaký je rozdíl mezi agentem CIA a KGB? Snad v tom, kdo z nich víc zabil či svrhl prezidentů, premiérů, loutkových vlád a politicky nevyhovujících vůdců…?

Marně jsem listoval Respektem, abych našel další “fundované” a stejně odmítavé vyjádření Erika Tabery o účasti v talk show “Uvolněte se, prosím” proslulého “odbojáře” Milana Paumera, jednoho ze skupiny bratrů Josefa a Ctirada Mašínových, kteří se na počátku 50. let prostříleli z Československa do NDR, poté do SRN a dál do USA. Bestiálně při tomto útěku zabili sedm lidí.

„Rozhodli jsme se po roce 1949, že něco začneme dělat. Roznášet letáky nemělo význam, protože jen za to byl trest deset let“, řekl Milan Paumer. „Tak lepší bylo začít s něčím více výrazným, třeba někoho zastřelit. A když vás chytnou, tak ta druhá strana je o jednoho člověka, o jednoho komunistu slabší,“ sdělil, že na věc nahlíží z “vojenského hlediska”.

Padesátiletého dr. Karla Köchera a jeho o deset let mladší ženu Hanu zatkla FBI v listopadu 1984 v New Yorku. Manželé byli obviněni z dvacetiletého vyzvědačství ve prospěch socialistického Československa. Paní Köcherová dělala manželovi v letech 1974-1983 kurýra. Köcher dostal trest doživotního vězení, aby byl nakonec vyměněn za sovětského politického vězně – Žida Ščaranského.

Další malér měl Jan Kraus s Davidem Černým, který je s ostudou jedna ruka. Hosté pořadu se dle dohody mají na představení dostavit do 18.30 – v 19.35 začíná představení. Pan Černý se nedostavil ani do 19.00 hod.

„Dovolat se mu nešlo. Velmi stresující situace. Po 19.00 hod. přišel nějaký mladík v klobouku, s parukou a zbytečně předstíral, že je David Černý. Rozhodli jsme s dramaturgyní, že je třeba rychle sehnat náhradního hosta,“ uvedl Kraus. Černý si navíc přivedl tři dvojníky.

Čtyři černě oděné muže v parukách, černých brýlích a s nalepenými černými kníry Kraus z televize vykázal. “Čtverníky” měli Černému v pořadu dělat filmař Jaroslav Pašmik, kameraman a dokumentarista David Čálek a choreograf a tanečník Petr Krušelnický. Schválnost nad schválnost…

A máme tady souboj Davida (ne toho sraba entropového) s Goliášem. Kdo je ten menší a kdo ten větší, je nabíledni. Zvláště po prohlášení Jana Krause na adresu ČT:

„My tam máme poměry jako v časopisu Palcát před třiceti lety,“ dodal v narážce na bývalé zaměstnání znovuzvoleného generálního ředitele ČT Jiřího Janečka, který před listopadem 1989 působil v komunistickém časopise Palcát.

Takže drama. Kdo z něho vyjde bez ztráty kytičky? Hádejte…

Reklama:
  1. 2 Trackback(s)

  2. Pro 15, 2015: Břetislav Olšer – blog, Olser.cz » Blog Archive » Byl Köcher špionem kvůli sexu, nebo že jen chtěl jako komunista pomoci StB proti USA…?
  3. Led 15, 2016: hampton bay fans

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *