Průzkum společnosti STEM nedávno uvedl, že ODS by vyhrála s 37,5 procenty hlasů. Pro druhou ČSSD by se rozhodlo 29,8 procenta voličů. Zelení a lidovci by se dostali do dolní komory parlamentu jen velmi těsně. Poprvé by se do Sněmovny prosadili i členové TOP 09…

Předpověděl jsem, že se brzy dočkáme i jiného průzkumu, který bude k ČSSD mnohem vstřícnější. Náš zákazník, náš pán. Kdo si zadal následující průzkum, těžko říct.

Každopádně z volebního modelu společnosti Median zveřejněného včera vyplývá, že pokud by se v červenci 2009 konaly volby do Sněmovny, zvítězila by v nich ČSSD se ziskem 34,8 procenta. Druhá ODS by měla 31,4 procenta a třetí komunisté 11,9 procenta hlasů.

Lidovci by získali 7,8 procenta a TOP 09 6,5 procenta hlasů. Do Sněmovny by se naopak nedostala Strana zelených, která by obdržela 2,4 procenta hlasů. Voleb by se zúčastnilo 60 procent lidí.

Sociální demokraté si oproti červencovému průzkumu polepšili o dva procentní body. Že by se voliči nechali dojmout justiční nespravedlností vůči těhotné Petře Paroubkové, kterou nevkusně zasměšnují karikaturisté na počkání…?

Nebo že by je dobře naladila Paroubkova pokorná omluva politickým vězňům, jichž se dotkl svými slovy, jež měla být reakcí na jeho neustálé napadání, ponižováním a urážení:

„Potkal jsem se několikrát s lidmi, kteří byli za 2. světové války v koncentračních táborech či se za komunistického režimu na čas ocitli v celách smrti. Když jsme o tom diskutovali, tak říkali, že si museli zvyknout i na tuto situaci. Pokud bych se z toho nechtěl zbláznit, tak jsem si musel zvyknout na útoky často velmi osobní…“

To rozlítilo politické vězně, že se svou osobní situaci přirovnával k lidem, kteří byli v koncentračních táborech či v komunistických celách smrti. Za tato slova se ale Paroubek vzápětí všem omluvil.

Protože je v Česku „jenom“ asi 140 tisíc milionářů, třeba ten desetimilionový zbytek středně-chudé vrstvy přivítal návrh socialistů, hrr na bohaté a zdvojnásobme jim daň při ročním výdělku tuším přes 1,5 milionu CZK. Prý to solidarita a krize vyžadují; bude alespoň na třinácté důchody…

ODS naopak téměř tři procentní body ztratila. Co může být za tímto poklesem preferencí během jednoho měsíce? Možná špatně zvolená průzkumová agentura, nebo tzv. „toskánská aféra“, která vypukla po zveřejnění fotografií z dovolené několika představitelů strany.

Ti se čistě náhodou setkali na „dovolené“ v Itálii s byznysmeny a lobbisty z ČEZu a finanční skupiny J&T ve stejnou hodinu a stejný den na stejné jachtě, resp. ve stejné vile za pár milionů CZK.

Je to už podruhé, co si Topolánek a spol. takto dovolenkovali. Loni to bylo ve vile Berlusconiho na Sardinii, odkud si Mirek odnesl titul „velká sexy myš – bello Topolanek“, jak se zpívá v mobilové znělce.

Pozornosti voličů jistě neušla ani aféra Romana Janouška, jehož několik „propraných“ pár stovek milionů na kontě švýcarské banky už prověřuje policie. Švýcarská i ta naše.

A primátor Pavel Bém, jenž s Janouškem náhodou hrává tenis, golf a opět náhodou oslavuje svoje narozeniny s dvěma tisícovkami pozvaných hostů v Janouškových Žlutých lázních v Praze, tvrdí, že on nic, on horolezec…

Respondenti také možná nepochopili dosti směšný žert, když se šéfové ODS představili jako polonazí špekouni na desítkách bilboardů podél cesty do Chorvatska. Zřejmě by jim ale nepomohlo ani kdyby měli alespoň sexy mozky.

Průzkum u společnosti Factum Invenio o nejoblíbenějšího předsedu strany si zase zadala ČSSD, aby si Jiří Paroubek vylepšil image. Nevyšlo to. Skončil s 29 procenty hlasů druhý. Není důležité zvítězit, ale zúčastnit se!

Respondenti dali 30 procent vítězných hlasů kandidátovi na předsedu TOP 09 Karlu Schwarzenbergovi. Konečně někdo, kdo nechce do vysoké politiky, aby zbohatl, ale aby něco dokázal, jelikož už bohatý je.

 S 22 procenty se na třetí pozici umístili předseda komunistů Vojtěch Filip, šéf ODS Mirek Topolánek a nejvyšší bratr KDU-ČSL Cyril Svoboda. Nejméně důvěry, 17 procent, získal předseda SZ Ondřej Liška.

Tak už dneska nemáme jenom stranické noviny, ale též stranická střediska empirických výzkumů. U jedněch si výzkumy objedná ODS, další slouží ČSSD. Jednou jsi dole, podruhé nahoře…

Komu věřit? Logice věci a selskému rozumu? Populistickým slibům, jejich neférovosti, když káží vodu a pijí víno? Kují pikle za našimi zády a za naše daně, přestože je už dávno nezajímáme, a když, tak pár měsíců před volbami.

To nás pak štvou proti svým sokům, nehledí na způsoby agresivní kampaně a nevybíravého nátlaku, nemyslí na slušnost a už vůbec ne na čestnost.

Kdo z nich má víc peněz daňových poplatníků, ten je jako koudelníkův syn z Kutné hory, co si koupil nejen v Praze tři domy, haciendu v Dubaji a luxusní byt na Floridě, ale také přízeň „veřejnoprávních“ agentur průzkumu veřejného mínění.

Dnes vítězí ten, zítra zase onen. Moc chtějí moc a vládnout, aby měli zelenou pro svoje kšefty. Brzy se proto třeba jiná agentura pokusí vše napravit a zase „vyšvihne“ do čela ODS, pak znovu sáhne hlouběji do kapsy ČSSD…

Nakonec sice rozhodnout až voliči, ale i oni jsou křehké nádoby s labilní psychikou. Každá reklama na ně působí podprahově a podle průměrného vzorku české veřejnosti, která čte nejvíc bulvár, sleduje především jihoamerické telenovely a nejraději má násilí a sexuální zvrhlosti, je možné cokoliv.

Takže, příznivci politických stran; nekupujte zajíce v pytli, nedělejte účet bez hostinského a nechvalte dne před večerem…

Pamatujte si: Muži chválí cizí ženy a svoje díla!