Děs zvaný Harry Potter, aneb Ideál matky – sebevražedná mučednice?

5. Srpen, 2009 – 8:27

Šel jsem včera se svým pětiletým vnoučkem Kubou do kina. Dávali dětský kreslený trhák „Doba ledová III. – Úsvit dinosaurů“, další rozverný příběh mamuta Mannyho, lenochoda Sida, šavlozubého tygra Diega a mamutice Elliie.

Moc se těšil, ovšem ouha. Na začátku se na plátně objevila ukázka ze strašidelného hororu o Harry Potterovi a to byl konec. Kuba se začal bát a že chce domů. Nedal si to vymluvit. Ani jsem se mu nedivil; hrůzostrašné zvuky a horově vyhlížející postavy musely vyděsit i dospěláka.

Tak jsme šli domů. Napadlo mě, proč se takové filmy vůbec produkují. Pak jsem si vztekle broukl něco o pomatené civilizaci, doma si pustil internet a zjistil, že existují ještě větší hororové situace a pomatenější krajiny. Zvláště na TV Al Aksa, jejímž provozovatelem je teroristické hnutí Hamas v palestinské autonomní Gaze.

Poté, kdy v dětských televizních pořadech na obrazovce této televizní stanice už teatrálně bídně zemřely pod rukama krvežíznivých a křivonohých Židů tři postavičky – myšák Farfúr, včela Nahúl a králík Asúd – představila stanice postavičku medvídka Nasur, který se s arabskou velkohubostí prohlašuje za džihádistu a vyhlašuje válku „sionistům.“

Z přepisu dialogu z videa, který z arabštiny do angličtiny provedla Palestinian Media Watch, se to „dětskými humánními“ větami jen hemží, kam se hrabe Harry Potter:

Nasur: „Přidám se k (hamasovským) Brigádám Izz A-Dina Al-Qassáma. Budu spolu s nimi bojovníkem džihádu a budu nosit pušku. Víš proč Sáro?“

Saraa: „Proč?“

Nasur: „Na obranu dětí Palestiny, dětí, které byly zabíjeny, dětí, které byly zraněny, osiřelých dětí. Proto od této chvíle vyhlašuji válku zločinným sionistům. Nejen já, já a ty. Jsi připravena, že Sáro?“

Saraa: „Všichni jsme připraveni obětovat se pro naši vlast!“

Drsná dětská show, v níž je použito provokativně hebrejské dívčí jméno, je dalším potvrzením prologu muslimy nenáviděného nizozemského dokumentu „Fitna – Rozvrat“, jenž ukazuje, jak Korán poskytuje určitý výklad pro muslimy, že mají vraždit nevěřící, aby zničili satana a sami ovládli svět.

Pořad Mladí bojovníci v televizi Al-Aksá uvedl jinou reprízu, tentokrát pořadu oslavujícího matku – sebevražednou atentátnici. Informoval o tom server CNN.

Pořad vzbudil poprvé pozdvižení před dvěma lety. Žena ve snímku se připravuje k bombovému útoku, přičemž ignoruje své děti, které se jí ptají, co dělá. „Mami, co to máš v ruce? Hračku, nebo dárek?“ ptá se dcera. Když se později dozví o sebevražedném útoku, zpívá: „Teprve teď chápu, co bylo důležitější než my.“

Nedávno si redakce TV Al Aksa pozvala do studia děti atentátnice Rím Rijašiové, jejímž útokem u hraničního přechodu Erez z roku 2004 se tvůrci snímku inspirovali. Mladá uvaděčka pak mimo jiné pronesla:
„Pro okupanty máme vzkaz, že bude následovat učení (této) mučednice, dokud naši vlast neosvobodíme z vašeho nelegitimního sevření.“ Rijašiová na hranici mezi pásmem Gazy a Izraelem před pěti lety zabila čtyři lidi.

Podle zpravodajského webu Arutz Sheva si už původní vysílání vysloužilo kritiku od izraelské organizace pro dohled nad palestinskými médii, která uvedla, že jde o zneužívání dětí. Podle psychiatra z Gazy Ejáda Sarradže v průzkumu mezi dětmi z pásma ve věku 12 a 14 let odpovědělo 36 procent chlapců, že chtějí v osmnácti být mučedníky, a totéž chtělo i 17 procent děvčat.

Můj vnuk Kuba zatím neprojevil sebemenší zájem být islámským mučedníkem, ani strašákem v hororu Harry Potter. Proto jsme mu vynahradili ušlý „umělecký prožitek“ kazetou plnou Krtečků a Rumcajzů.

Příští rok by měl nastoupit do první třídy, tak ať si ještě užije laskavostí života dokud je čas….

Reklama:
 1. 9 reakce na “Děs zvaný Harry Potter, aneb Ideál matky – sebevražedná mučednice?”

 2. Pane Olšere,k Vašemu článku není co dodat.Mám taky vnuky a podobnou zkušenost.Nicméně doporučuji návštěvu Dinoparku v Doubravě(i když je to reklamované jako Ostrava)Proč? žádné ze zvířat nepůsobí hrozivě.Reakce mého vnuka na pohled nějakého …..saura byla.On tak hlasno dýchá !Je to fajná procházka dědy s vnukem.Nutno konstatovat,že to je na haldě bývalého dolu Doubrava,která je naprosto specifická,nutno si vzít dobrou svačinu,protože organizátoři pamatují na vše jenom ne na děti.Ať je to jakkoliv dítě rozhodně neutrpí žáden šok.A děda bude v pohodě.
  Zdraví děda dědu.

  od ing.Jozef Bohdan v Srp 5, 2009

 3. Díky za tip, pane inženýre. Už jsme byli na brontosaurech a spol. v našem obchodním centru, kde byli instalováni. Vnuk byl nadšený, jenom jsme neveděli, kde je to mezi Ostravou a Karvinou. Tak „jednoduše“ je to totiž uvedeno na bilboardech… Děda zdraví dědu!

  od olser v Srp 5, 2009

 4. Mrzí mne, že autor Vašeho formátu, kterého si velmi vážím, si v tomto případě neověřuje fakta, hrubě zobecňuje a vůbec se dopouští chyb z neznalosti, které jinak tak mistrně vyčítá jiným.

  Nejnovější Harry Potter není žádný horor, i když je určen podstatně starším dětem. Víte proč? Protože v prvním dílu bylo Harrymu deset či jedenáct a každá další kniha popisuje jeden jeho rok v kouzelnické škole. S každou je tedy o rok starší a řeší jiné problémy. Ideální tedy je, když knihu čtou děti odpovídajícího věku, aby s hrdinou tak mohl stárnout i čtenář.

  Každý díl je o něco temnější, ale to bylo již avizováno předem a četl jsem, že na premiéru toho pátého prý v USA již existovalo jisté věkové omezení.

  Harry Potter dle mého názoru rozhodně není knihou pro nejmenší předškolní děti a to samé platí i o filmech. Je to pro děti, které přinejmenším již umí samy číst. Proto je zařazení ukázky neadekvátní, ale mohou za něj v kině, nikoli autorka či tvůrci filmu.

  Dále matka Harryho Pottera není žádná sebevražedná atentátnice, ale zemřela přitom, když se své vlastní dítě snažila bránit před útokem vlastním tělem, což by asi udělala většina matek a není to žádný děs. Také Potterovi na nikoho neútočili a nezahynuli při žádném atentátu, ale nakopak, když se schovávali a jejich úkryt byl objeven.

  Proto je Váš příměr naprosto neadekvátní okolnostem a ukazuje spíše na neznalost věci. Prosím, neshazujte nadále sebe i své výborné články podobnými školáckými omyly. Nesnižujte tím jejich váhu.

  od Augustus v Srp 5, 2009

 5. Nedovoluji si Vás, Auguste, považovat za člověka, který nedokáže pochopit prostý text. Nicméně jsem nikde nenapsal, že by matka Harry Pottera byla sebevražedná atentátnice. Napsal jsem zcela jasně, cituji:
  …“Tak jsme šli domů. Napadlo mě, proč se takové filmy vůbec produkují. Pak jsem si vztekle broukl něco o pomatené civilizaci, doma si pustil internet a zjistil, že existují ještě větší hororové situace a pomatenější krajiny. Zvláště na TV Al Aksa, jejímž provozovatelem je teroristické hnutí Hamas v palestinské autonomní Gaze…
  …Z přepisu dialogu z videa, který z arabštiny do angličtiny provedla Palestinian Media Watch, se to „dětskými humánními“ větami jen hemží, kam se hrabe Harry Potter…
  Jinak Harry Potter je film pro ty, kdož se rádi bojí. Mě se to netýká, jelikož jsem se zúčastnil tolika natáčení rozličných filmů, že se nikdy nezbavím faktu, že „hrůza“, co se odehrává na scéně, má také své zákulisí s kameramany, režisérem, asistenty, osvětlovači a zvukaři, takže abych se bál nějaké přihlouplé iluze, kdy krev je kečup, vítr větrák a slzy z glycerinu, a ještě v takovém komparsu, je přinejmenším směšné…

  od olser v Srp 5, 2009

 6. Pane Olšere, děkuji Vám za tento článek. Mám zatím jenom tři vnuky a naštěstí mají rozumné rodiče, kteří těm starším dvěma dělali od malinka selekci televizních pořadů pro děti, a ten nejmladší co má 3,5 roku, doma TV ani nemá – jen pohádky na CD přes PC.

  A přesto ten nejmladší, když měl tři roky, vzal svou malou plastovou loveckou „dvojku“, dal si ji pod pravou paži jako dudy, zamhouřil opačné pravé oko, zakřivil pusinku aby vypadal sakramentsky nebezpečně, a zvolal svým hláskem: „Dědo, já tě dostanu!“

  Kdesi jsem četl, že kluci se jako dobyvatelé a lovci rodí, mají to v sobě. I kdybychom je nakrásně oblékli do holčičích šatiček, a dali jim na hraní panenku, klacek k souboji si stejně někde najdou.

  Ovšem to jak mrzačí psychiku svých dětí militantní islamisté, nemá snad obdobu v celých dějinách tohoto bláznivého světa. To se musí vymstít nejenom celé jejich generaci takto vychovávané, ale i nám prostým občanům EU, když naše vztahy určují takové osoby jako komisařka pro zahraniční věci Rakušanka Benita Ferrero-Waldnerová, která k této deformované výchově mlčí, taktéž i ke zneužívání dětí jako živých štítů, a žádá sebevražedné ústupky po Izraeli, neboť sama trpí protiizraelskou fobií.

  To zmrzačení je tak nebezpečné, obrovské a trvalé, že hlavní novozákonní Postava Knihy knih před 2000 roky prohlásila: „Kdo by pohoršil (svedl ke hříchu) jednoho z těchto maličkých, kteří věří ve mne, pro toho by bylo lépe, aby mu na krk pověsili velký mlýnský kámen a potopili ho do mořské hlubiny“.

  Mám obavu, že tento bláznivý svět bude muset projít velkou a bolestnou katarzí, protože z této duševní, řekl bych duchovní (démonské) svázanosti nemůže nikoho vysvobodit žádný psycholog ani psychiatr v „moudrosti“ a tichu své vědecké ordinace. Jenom Onen velký Muž, Syn člověka i Boha – Mesiáš!

  Natož pak tací „spasitelé“ jako je šíítský Mahdí, kterému někteří politikové fandí, sami posedlí, jako ten perský Ahmadi-neřád.

  Bude to zřejmě velká mela, neboť i jedno moudré přísloví říká: „Čím kdo zachází, tím také schází!“ – Teprve potom může přijít spravedlivý ŠALOM – POKOJ, který nepochází z lidského rodu, ale od samotného Hospodina!

  Pán Bůh s námi a zlý pryč!

  od Jindřich J. Kimler v Srp 5, 2009

 7. Spojil jste tyto dvě naprosto nesouvisející věci do značně zavádějícího titulku, což je z neprofesionala školáckého ražení a úrovně tak bulváru či TV Nova. Navíc dost chybně označujete film za horor evidentně bez širší znalosti věci. To bych od někoho Vašeho formátu nikdy nečekal.

  Chápejte, jsem dalek toho Vás nějak peskovat, ale právě jste dal všem, kdo si chtějí do Olšera praštit, šikovnou hůl do ruky a to mne mrzí. Hlavně kvůli Vám.

  od Augustus v Srp 5, 2009

 8. Pane auguste, dojal jste mě, jak se staráte o moji pověst. O tu, prosím, nemějte péči, je mnohkrát větší než ta vaše, spíš se věnujte té svojí. Kdybyste měl elementární znalosti novinářského řemesla, věděl byste o zákonitostech psaní titulků. Není podstatné, co se v něm píše, není gumový, aby se do něho vešlo vše, nicméně rozhodující je vždy obsah článku. Titulek má jen upoutat čtenářovu pozornost a přimět ho k přečtení článku. Pokud někdo jako vy dělá závěry z titulku, je dosti omezený ve svém konání. Co kdybyste se vyjádřil k tomu, co jste mi vyčítal před chvílí, když jste tvrdil, že přirovnávám matku Pottera k islámské sebevražedné mučednici, což je samozřejmě nesmysl. Kdybyste dával víc důležitosti obsahu a ne formě, nemohl byste něco tak pomýleného napsat. Takže praštit si můžete, ale trefíte opět a znovu pouze sebe. Jen ne do hlavy…

  od olser v Srp 5, 2009

 9. Milý pane Kimlere, Vaše roztomilé vnuky znám, takže vím, že jsou to slušné a vychované děti. A máte pravdu, že nás čeká mela veliká. Bohužel, většina z nás ji drtivě prohraje, pokud…

  od olser v Srp 5, 2009

 10. Nechtěl jsem na Vás útočit pouze varovat, jak budou ten zavádějící titulek a spojování věcí spole nesouvisejících vnímat Vaši čtenáři, což jsem si rovněž ověřil dle reakcí na Vašem blogu. Nebyl důvod k takto nepřiměřené odpovědi.

  od Augustus v Srp 6, 2009

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *