Lze narušit dovolenou, co je za peníze daňových poplatníků…?

31. Červenec, 2009 – 7:27

Vždycky si říkám, jaké to jsou čachry osudu, když se úplně náhodně sejdou u jednoho stolu na obědě či při večeři významní politici s lobbisty či generálními řediteli soukromých firem.

„Nic vám do toho není. Jsem jedinec, který má hlad a jde pojíst. Nebo chcete snad říct, že politik má jiný metabolismus než běžný člověk?“ říká významný politik a má pravdu.

To samé se týká dovolených, jež jsou placeny samotnými politiky z jejich ročního mnohamilionového příjmu. Pokrytectví. Ten plat totiž získali zásluhou peněz svých zaměstnavatelů-daňových poplatníků. Pokud ovšem naši hrdinní politici nemají ještě nějaké vedlejší platy, než ty oficiální.

A pak je trapné pro veřejnost říkat: „Dovolenou si platím sám. Mám na to doklady… Jé, pane generální řediteli, to je mi náhoda, že vy jste také na dovolené v Řebíčkově letovisku Monte Argentario a že plujete na jeho jachtě jako já a můj pobočník a váš lobbista…“
Na dovolené v červenci 2009 byli v Toskánsku jak Topolánek, tak jeho přítel Marek Dalík, exministr dopravy Aleš Řebíček (ODS), místopředseda ČSSD Milan Urban, lobbista Vladimír Johannes a šéf ČEZu Martin Roman.

Vše by bylo vcelku normální, pokud by se neobjevilo 290 snímků a čtyři desítky videozáběrů, na nichž je zachycen Topolánek a další politici, lobbisté a manažeři velkých firem, jak tráví společně luxusní dovolenou v Řebíčkově letovisku Monte Argentario, na jachtách a v rezidencích.

Vše by bylo OK, pokud by se pobyt stínového ministra ČSSD Urbana na Johanesově jachtě, za což se včera voličům omluvil, neuskutečnil krátce poté, co s exministry z ODS Římanem a Vondrou protlačili ČEZu emisní povolenky za 68 miliard korun…

A co na snímky říká Mirek Topolánek?

„Neoestébácké metody dvacet let po revoluci ohrožují samu podstatu demokracie. I kauza Savoy, nemožnost potrestat Randákův a Dimunův jednoznačný podíl na porušování zákonů, ukázala slabost stávajících možností obrany,“ reagoval v SMS pro Právo šéf ODS Mirek Topolánek na to, že měl Randák šířit fotografe z jeho dovolené.

„Ať už to dělá Randák nebo někdo jiný, společnost se musí bránit. Jako potenciální premiér chci ústavní svobody, tedy i právo na soukromí garantovat,“ uvedl Topolánek a dodal: „Moje dovolená je v tom nepodstatná“.

Bývalý šéf rozvědky Karel Randák jen poznamenal: „Vždyť je to nechutné, celé tohle bratrstvo kočičí pracky…“

A já dodávám: Zloděj křičí, chyťte zloděje! Kupodivu však není v médiích rozhořčená řeč o tom, s kým se na dovolené „náhodou“ stýká česká politická elita a proč, ale že si ji někdo vůbec dovolil vyfotografovat a snímky zveřejnit.

Obdobná situace jako v USA během vietnamské války. Po masakru ve vesnici My-Lai se podle průzkumu veřejného mínění americká veřejnost velmi pohoršila. Ne však proto, že vojáci US Army postříleli a napalmem spálili několik stovek vesničanů, z toho asi desítky nemluvňat, ale proto, že si média dovolila tuto zvěst zveřejnit…

Až na výjimky se zmíněné celebrity na dovolené nesetkali poprvé. Na loňské květnové italské „tax holiday“ Topolánek spolu s ministrem dopravy Alešem Řebíčkem hovořili s jedním z klíčových manažerů finanční skupiny J&T Dušanem Palcrem a také opět se šéfem ČEZ Martinem Romanem.

Že by šlo jen o další náhodný dovolenkový pokec, to se nedá předpokládat ani náhodou. Topolánek uvedl, že na návštěvě u svého italského protějšku Silvia Berlusconiho mluvili i „o energetice a společných zájmech v Rusku“. A to je pro ředitele státního ČEZ nepochybně velmi důležité téma.

Tento premiérův loňský pobyt na Sardinii byl pracovnější, než by se mohlo zdát. Kromě náročného striptýzu měl důležitá jednání. Jenom den poté, co se Mirek Topolánek vrátil z Itálie, rozhodla totiž vláda, že pražské letiště bude prodáno strategickému partneru, mezi „hráči“ byla i finanční skupina J&T.

Ne všichni si však platí dovolenou z peněz dnových poplatníků. Ve svém nedávném majetkovém přiznání uvedl bývalý ministr dopravy Aleš Řebíček, že si v prosinci minulého roku koupil za 126,4 miliónu korun inkriminovaný komplex Monte Argentario v Toskánsku severně od Říma.

A když už, tak už, ještě jednu do druhé nohy – pořídil si též byt Marina v Dubaji. Jako budoucí vlastník bytu a už pouze poslanec zaplatil přes deset miliónů korun a další tři milióny ještě doplatí. Že by se „bratrstvo kočičí pracky“ příště sešlo v Dubaji…?

Firmě Viamont, která dříve patřila i ministru dopravy Aleši Řebíčkovi, se daří skvěle. Za dobu, kdy byl Řebíček ve funkci ministra dopravy, jí sedminásobně přibylo státních zakázek.
V prvním období získala kontrakty za necelých šest set milionů. A ve stejně dlouhém „Řebíčkově ministerském“ období staví za 3,5 miliardy korun z veřejného rozpočtu. Většinu zakázek získala od státních podniků, které spadají pod ministerstvo dopravy.

Exministr loni inkasoval 217,5 miliónů korun za prodej akcií. Mohlo by jít o akcie jeho někdejší firmy Viamont. Kupcem byl litoměřický podnikatel Miroslav Plíhal, který již v roce 2007 zaplatil Řebíčkovi 44 miliónů rovněž za koupi akcií. Celkově tedy šlo o obchod za 261,5 miliónů korun… Přiznal i vlastnictví domu v Teplicích, chatu na Cínovci a byt v Praze…

Nedá mi to a představím si takovou haldu peněz a lidi, co k nim přišli, jak slepý k houslím, a vidím miliony chudáků bez střechy nad hlavou, co musí vyžít z jednoho dolaru za den, další miliony dětí, co umírají denně hladem, ale vidím též mikrochirurgy, jak léčí mozky, profesory, jež zachraňují lidské životy operacemi srdce, ortopedy, zázračně měnící chromé invalidy v běžně chodící lidi….

Pochybuju, že si někdo z nich vydělá za rok milion či dva, natož přes 260 milionů, ani nemá takovou exkluzivní dovolenou, jakou si běžně užívají političtí veksláci a byznysmeni, co pošlou ke dnu největší firmy světa a jen se otřepou se, vezmou „zlatý padák“ ve stovkách milionů a jdou škodit o dům dál…

Samozřejmě, že za to vše čeští „vyvolení“ desetinou národa nemůžou. Náhoda je ale sviňa, co se má státi to se také stane, Boží mlýny melou pomalu, ale jistě… Kdoví, kolik zmíněných „dovolenkových“ setkání „mocných mafiánů“ se už uskutečnilo… bez fotografů…

Premiér Topolánek ještě jako půlroční šéf EU se zaštiťoval tzv. bojem proti klientelismu a ejhle. Kázal vodu a pil a pije víno. Poučka říká: klientelismus je neoficiální systém organizace v politice založený na protekci, konexích a rozhodnutích „v zákulisí“, uvnitř struktur politické moci…

Inu, bratrstvo kočičí pracky…

Reklama:
 1. 7 reakce na “Lze narušit dovolenou, co je za peníze daňových poplatníků…?”

 2. Je to doslova na zvracení.Česko-evropská morálka + i ta americká s Obamou.Stačí přečíst dnes Erec.A tak jdu raději na delší dobu číst něco mimo net.Zdravím p.Olšere!

  od hugous.z.lipek v Čec 31, 2009

 3. Život, kromě toho, že je smrtelná choroba, je prý jeden z nejhorších…

  od olser v Čec 31, 2009

 4. za prci ve špíně – přiměřená odměna
  to by jste měl pohopit :)

  od antonín v Srp 2, 2009

 5. Myslel jsem, že česky rozumím, ale přesvědčil jste mě, že ne všichni se srozumitelně česky vyjadřují…

  od olser v Srp 2, 2009

 6. myslím,že pan Antonín to myslel podobně jako já.Ale mohu se i mýlit.

  od hugous.z.lipek v Srp 2, 2009

 1. 2 Trackback(s)

 2. Led 15, 2016: hampton bay ceiling fans
 3. Úno 11, 2016: temple run game

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *