Už víte, proč se Hemingway bratřil s Castrem a Kundera s komunisty?

28. Červenec, 2009 – 7:22

Vždycky se najde nějaký „přejícný“ kamarád. Jeden takový mi včera řekl o mém oblíbeném spisovateli: „Už víš, proč se Hemingway bratříčkoval s Fidelem Castrem? Byl totiž agentem sovětské tajné služby NKVD, později známé jako KGB. Měl krycí jméno Argo… Psal o tom britský deník The Guardian…“

Tak takhle je to; Hemingway „práskal“ pro Sověty, Milan Kundera zase pro českou StB, stejně jako věhlasný autor literatury faktu Vojtěch Zamarovský, pro východoněmeckou tajnou policií Stasi měla pracovat slavná čtyřnásobná mistryně světa v krasobruslení Katarina Wittová a spisovatel Günter Grass se stal členem jednotek SS…

Byla by to nekonečná řada osobností, co si je vyhlédly tajné výzvědné služby za účelem jejich kompromitace, když už samy s fiaskem dovyzvídaly. Papá Ernesto, jak mu na Kubě každý říkal, miloval perlu Antil a nobelového “Starce a moře” Santiága alias Anselma Hernándeze Garcíu z Cojimaru…

“Jsem nesmírně šťasten, že jsem zase mezi vámi… Cítím se být Kubáncem…. Sympatizuji s kubánskou vládou… Nechci, aby mě někdo pokládal za Yankeeye…” řekl Hemingway, když se 4. listopadu 1959 vrátil do Havany ze Španělska.

Někdo na letišti pozvedl kubánskou vlajku, Hemingway vzal její cíp a políbil ho. Fotografové škemrali, aby to zopakoval. “Políbil jsem prapor z čistého srdce, ne jako na divadle!” řekl a sklidil frenetický potlesk. Luštil jsem si fakta z jeho dokumentů a prohlížel fotografie i knihovničku na WC v Hemingwayovu muzeu v jeho fince La Vigía na okraji Havany… Čtyřikrát ženatý Ernest Hemingway se 16. května 1960 seznámil osobně s Fidelem Castrem, když mu předával poháry za vítězství v lovu mečounů. „Hemingwayova mezinárodní soutěž“ tenkrát probíhala pod heslem: Sport lidu!

Na moře vyplulo 163 soutěžích na 55 člunech. Na lodi Pillar plul Ernesto, na člunu Cristall seděl právník Fidel Castro s lékařem Che Guevarou, s nímž se později přátelil místopředseda federální vlády Valtr Komárek. Pracoval tři roky na Kubě jako ekonomický poradce Guevary-kubánského ministra průmyslu.

Guevara o Hemingwayovi řekl: “Je dětinský… Jeho díla mám rád – přece jen odvážně kritizoval vše, co se mu jevilo špatné, a apeloval na člověka, aby byl čestný, odvážný, aby jeho činy měly váhu…”

“Blahopřeji, commandante,” usmál se papá Ernesto, když Castrovi předával tři poháry: jeden za celkově první místo, druhý za nejlepší výlov prvního dne a třetí za druhé místo ve druhém dnu soutěže. “Víte, já nikdy neměl při závodech štěstí. Vlastně se mi vůbec moc nedaří…”

Potom ještě slavný autor mj. knih “Stařec a moře”, “Fiesta”, “Komu zvoní hrana” či “Zelené pahorky africké” prohlásil: “Mohu naprosto pevně říct, že Kuba má v důsledku revoluce opravdu poctivou vládu…”

Takový byl Hemingway. Chtěl se údajně stát agentem. Vzali ho, ale žádné důležité informace jim neposkytl. Tak začal a vzápětí i skončil stručný příběh spisovatele Ernesta Hemingwaye a sovětské tajné služby.

Moskevská špionáž si však ikonu světové literatury vedla od roku 1941 na seznamu agentů, který měl svoji složku v moskevském archivu. Kdo ale znal Hemingwaye jako romantika a vášnivého hledače příběhů, ten má jasnou odpověď; byl jen pseudoagentem, který při „špionáži“ doufal, že načerpá materiál pro své psaní. Dokonce se ve vydal ve válce do první línie, byl zraněn, čehož bohatě zúročil ve svých dílech.

Během druhé světové války zase své služby nabídl Američanům a na své rybářské lodi El Pilar hlídkoval ve vodách severně od Kuby, kde pátral po německých ponorkách. Navíc nejsou vedena žádná jména osob, jimž by způsobil nějakou újmu, ani se nezachovaly doklady o tom, že bral za své „služby“ peníze.

A pak jsem četl o Apostolkovi, nuzném Řekovi, a ve filmu viděl korepetitora Miloše Kopeckého v Kunderově povídce “Já truchlivý Bůh” ze sbírky “Směšné lásky” a Pana spisovatele si prostě zamiloval.

Hltal jsem též film svého idolu “Žert” s Josefem Somrem a přišlo mi líto, že tak skvělý literát odešel do francouzské emigrace, že už nebyl Čechem, abych se mohl pyšnit: “Ten borec je od nás, ze střední Evropy…”

A najednou Česká televize uvedla s odkazem na týdeník Respekt, že tento slavný český spisovatel žijící ve Francii měl udat za minulého totalitního režimu kamaráda své kolegyně z vysokoškolské koleje v Praze, letce Miroslava Dvořáčka. Ten skončil v uranových dolech, kde strávil 14 let věznění.

V září 1950 byl Dvořáček souzen za zběhnutí, vyzvědačství a velezradu. Prokurátor navrhoval trest smrti, verdikt nakonec zněl: 22 let těžkého žaláře, pokuta 10 tisíc korun, propadnutí veškerého majetku a ztráta občanských práv na dobu 10 let.

Největší část trestu si Dvořáček odpykal v táborech Vojna a Bytíz u Příbrami. Propuštěn byl po 14 letech s podmínkou do roku 1970. Dva týdny po sovětské invazi v srpnu 1968 Dvořáček i s rodinou emigroval do Švédska.

Milan Kundera, bývalý aktivní svazák a člen KSČ je dnes nejslavnějším žijícím spisovatelem Francie českého původu. Narodil se v roce 1929 v Brně. Studoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, kterou nedokončil, a filmovou fakultu na AMU. Od sedmdesátých let žije v zemi Galského kohouta a nepíše už česky. Z jeho skvělých prací vyniká “Život je jinde” či “Nesnesitelná lehkost bytí

Na sjezdu spisovatelů v roce 1967 hlasoval mj. Kundera i Kohout za zrušení časopisu Svazu spisovatelů Tvář, k čemuž de facto došlo 12. října 1965 pod tlakem ideologického oddělení ÚV KSČ… “Nevím proč, ale vyčítat Kunderovi jeho členství v KSČ a tím současně popírat jeho umělecké kvality, to je typické české inkvizitorství…” napsal jeden recenzent.

Stejně tak svět odpustil držiteli Nobelovy ceny za literaturu Günteru Grassovi jeho členství v jednotkách SS, do kterých vstoupil ve svých pubertálních 17 letech. Inu, mládí nevybouřené. Komu by mělo vadit, že během druhé světové války působil v elitních jednotkách SS. Teď o tom napíše román a to bude panečku bomba a bestsseler. Možná ještě větší, než jeho román “Plechový bubínek” z roku 1959. Dodnes se ho už prodalo přes čtyři milióny výtisků a jeho filmová verze byla o dvacet let později korunována Oscarem.

Všechno to je ze strany výzvědných služeb jen podraz. Proč by měly odhalovat, že František Vonásek byl super špion, když ho naprosto nikdo nezná? Ale politickou bombou je lež o tom, že Hemingway, Kundera či Grass byli placení lumpové…

Už nežijící autor Vojtěch Zamarovský podle dokumentů prý též začal s StB spolupracovat v roce 1962 pod krycím jménem Belo, v roce 1977 se s krycím jménem Závoj stal agentem rozvědky. Úkoly údajně plnil i v zahraničí, protože často cestoval. List Sme poznamenal, že se rozvědka StB snažila oslabovat NATO v regionu jihovýchodní Evropy například vyvoláváním napětí v řecko-tureckých vztazích.

„Vím, že za ním několikrát přišli, z čehož byl dost vyděšený. Nebylo mu příjemné, že za ním chodili, ale nedokázal je poslat pryč,“ řekl o minulosti svého otce jeho syn Peter Zamarovský. Spisovatele se zastával i historik Pavel Dvořák. „Byl to skromný, čestný, příjemný a dobrý člověk. Lidé, kteří cestovali, byli vyzýváni ke spolupráci, jinak by se nedostali ven,“ uvedl.

Zamarovský patřil k nejvýznamnějším spisovatelům literatury faktu v bývalém Československu. Psal především o starověku – antickém Řecku, Římu či o starověké Mezopotámii. Pocházel ze Slovenska, velkou část života však prožil v Praze. Zemřel v červenci 2006.

Podle deníku Sme mladík Zamarovský v roce 1947 vstoupil do komunistické strany, o pět let později ho z ní však vyloučili. Důvodem mělo být údajně jeho zamlčené působení v době válečného Slovenska, které bylo vazalem nacistického Německa.

I kdyby tito moje nejoblíbenější autoři byli tisíckrát špiony a agenty, je mi to zcela lhostejné. Pokud taková spolupráce přináší tak báječné umění, ať žijí všecky donašečské spolky světa.

Úžasná knížka V. Zamarovského „Objevení Troje“ mě provází od dětství a měla vliv na celý můj život. Pokud byl opravdu svázán s StB, je mi ho líto. Ale ne proto, že by mě tím zklamal, nýbrž naopak pro jeho statečnost, s jakou se dokázal vypořádat s nepřízní osudu.

Člověk, jenž uměl tak nádherně psát, mohl být jenom slušný a čestný, což mi dokázala i jeho dcera, momentálně profesorka jedné ze škol na Kypru. To samé nelze, bohužel, říct o jistých sdělovácích…

Starost mi tito spisovatelé dělají vůbec žádnou. Možná se nad jejich „prohřešky“ zamyslím, až nějaký úřad dokumentace a vyšetřování zločinů kapitalismu veřejně odhalí a zostudí jména ze seznamu těch bankéřů, manažerů se „zlatými padáky“ a zbrojních magnátů, co právě způsobli jen v USA dluh za biliony dolarů.

Co připravili o práci a střechu nad hlavou desítky milionů lidí, další miliony zabili na základě lží vyprovokovaných válkách ve Vietnamu a Iráku, co způsobili sebevraždy tisíců nešťastníků hospodářské krize a jiným připravili „sladký život“ na Quantánamu…

Pokud se vyplní nejhorší scénář vlády USA, bude každý Američan, od miminek až po starce nad hrobem, dlužit asi 1,5 milionu korun. Dosud vláda USA vynaložila na boj s finanční recesí 4,7 bilionu dolarů, celkové výdaje ale mohou v nejhorším případě vyrůst až na 24 bilionů. To je v přepočtu zhruba 435 bilionů korun.

„Celková potenciální podpora „znárodnění“ ze strany federální vlády by mohla dosáhnout až 23,4 bilionu dolarů,“ varoval generální inspektor programu vládní pomoci bankovnímu sektoru (TARP) Neil Barofsky ve zprávě pro Kongres USA.

Až někdo na tyto zrůdy ukáže prstem, zveřejní v zákeřných seznamech jejich jména i s rodným číslem a odsoudí jejich amorálnost, pak se možná zamyslím a srovnám míru negativ i všech výše jmenovaných spisovatelských vylustrovaných „zločinů“…

Reklama:
 1. 8 reakce na “Už víte, proč se Hemingway bratřil s Castrem a Kundera s komunisty?”

 2. Budu neustále opakovat, tak co jsi nám to chtělo zase povědět, Břetislávku. Že furt existujou kucí, kteří jsou fascinování Jamesem Bondem. Nihil novi. Dělám pro vládu, holky, jen se na mě koukněte, jsem agent a kdo je víc. Blbé holt bylo, že ty vlády byly komoušské. Kdysi jsem si dovolil adhocnout, že kdyby nebylo komunismu, tak takových kunderů, kohoutů a spol by po republice běhalo určitě víc. No zdrbali mě jako koně. Ale já vím svoje, oklémavaný kunder seděl v belvě za oknem a jeden z mých spolubydlících mu obdělával půlku fraucimóru. Mistr drobet nestíhal, furt někde zasedal a bojoval za mír. Jinak podle nás tenkrát jako básník psal děsné hovadiny. Více zde úplně dole:
  http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/vladimir-koubenec.php?itemid=5511
  No a pak přišly dvě uši dvě svatby, na premiéře už jsem byl i já a bylo to dobré, bomba. Ptákovina, to se tak tenkrát po brně říkalo. Všichni to říkali a mistránek to jediný mohl realizovat, měl přece za své komoušské běsnění státní cenu jistého klémy. No s papou hemi jsem se osobně neznal, ani pod jeho postelí jsem nepřebýval, takže nemám tolik informací, co máš ty. Ale muž činu vrahoun che to asi viděl jasně.
  Je si třeba uvědomit, že talent je obvykle jen malinkatý kousíček pozitivního v jinak převážně nevyrovnané osobnosti. Ostatně není to tak dávno, kdy náš společný hospodský kumpán se nechal slyšet, že kdybychom byli slavnější, tak bychom u stb taky určitě byli.
  Takže Břeťo, zase nám drobet rudneš, tak bacha na to slunko. Jo, a co se týče těch hráčů s miliardama…, už stařenka nám tenkrát ještě dychtivým říkala vždy o kateřinské pouti. Děcka někupujtě tu kočku v měchu, bo enem o peníze přijdětě…Nihil novi. Byť zdravé, laďo.

  od wbgarden v Čec 28, 2009

 3. Hele Laďo, tvůj projev je sice hektický, ale mírně rozjetý. Jaksi jsi opomněl napsat, jestli je nějaké práskání na sousedy stejně nemorální, jako když někdo okrade národ o dvacet bilionů USD a ještě tím zaviní padesát milionů nezaměstnaných a další miliony bezdomovců. A chceš snad říct, že vojna v Iráku nezačala pro zbraně hromadného ničení, které se však nikdy nenašly…? Nějak ti to lezení za čarověníky leze na tvůj vševědoucí mozek. Pozor, víš přece, že si na něho patologové už brousí skalpely, aby zjistili, jak se rodí géniové…

  od olser v Čec 28, 2009

 4. Tak vidím, že za chvíli zase dojde i na vrahy z volstrýtu… Jinak máš pochopitelně pravdu, jsem jakýsi rozvrkočený, ale ešče odpovím na pár zavináčů a už se půjdu zase dobrovolně potrestat fyzickou prací. Nebo odměnit ?
  Zdá, se že se tím horkem, též přestávám v životě jaksi orientovat. Ale stejně tě obdivuju, jak ty to stíháš, starat se furt o miliony bezdomovců po celém světě…No toto.

  od wbgarden v Čec 28, 2009

 5. To víš, sociální cítění a strach z toho zuřivého dědka Alzheimra dělá divy…

  od olser v Čec 28, 2009

 6. Oni jsou měsezdá tři ti vykutálení dědci profesorští. Alzheimer, Crohn a Parkinson, ale ty jsi vždycky byl, pokud vím, ze všečh dědků immrvére nejsilnější. Tak to prosím tě ber furt v úvahu a drž se chlape…

  od wbgarden v Čec 28, 2009

 7. Vždycky jsem razil heslo: Nesvěšuj, jsi v pořadí. Teď jsem ho ale musel zkorigovat na konečnou parafrázi: Svěsil jsem, protože jsem v pořadí…

  od olser v Čec 28, 2009

 8. Zdravím pane Olšere!

  Ad článek „Agenti“ se nevyjadřuji, měl jsem na ně svůj čich a mám dodnes.
  Mám je dodnes na háku, zaplatil jsem za to tím, že první kniha mi vyšla až 1991. Vtipem osudu byl můj nakladatel člen StB, nicméně když jsem to zjistil, nevadil mi, ježto na rozdíl od všech dalších údajně režimem pronásledovaných nakladatelů byl tento aspoň rovný a platil dle smlouvy.

  Nicméně Vám chci poděkovat za moc pěknou parafrázi internetového vtipu o škodlivosti angličtiny. Na idnes nemohu psát, ježto odmítám jejich fízlovací program odhalování identity přispivatelů. Tož Vás za vtipný článek chválím aspoň zde!

  :-)

  od Ataman Jermak v Čec 29, 2009

 1. 1 Trackback(s)

 2. Led 15, 2016: hampton bay fan

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *