Jak zbohatnout snadno, rychle a sofistikovaně, s kontem v Ženevě…?

26. Červenec, 2009 – 7:23

Vzpomínám si na ten zvláštní den, kdy jsem poprvé zaváhal, jestli chci být bohatý a trpět žaludečními vředy, nebo žít skromně, ale být šťastný. To když mi při akreditaci na izraelské volby 2003 omylem na ministerstvu zahraničí v Jeruzalémě napsali do průkazu „Ošer“, místo Olšer.

Byl jsem naštvaný; tak vzácná novinářská chvíle a na průkazu zalitém v umělé hmotě taková chyba. Inu, ješitnost žurnalisty. Vždyť mi nikdo neuvěří, že jsem byl až u Šarona, i když jsem měl na dokumentu i svoji fotku.

„Já být tebou, tak si to nenechám opravit. Ber to jako osud!“ řekl mi manažer mého pobytu v Izraeli Tomi Shved z Hod Hasaron u Tel Avivu. „V hebrejštině totiž znamená „ošer“ šťastný a „ašer“ bohatý. Já bych bral to první, jelikož jsem ale už bohatý, tak ti můžu jen závidět…“

A tak jsem odmítl kupčit dle laciného faktu, o němž se zpívá v jedné prostonárodní písni: „Štěstí je tak krásná přepychová věc, ale prachy si za něj nekoupíš…“

Tak jsem si mapoval, jak mě, důchodce, který nemá ani řidičák, natož auto, postihuje globální hospodářská krize a zjistil jsem, že čím má člověk míň peněz, tím ho bankroty bank, automobilek a jiných firem skoro nezajímají.

Diogénes měl asi pravdu, když údajně tvrdil, že člověk je nejšťastnější, když nic nevlastní a stačí mu jediný sud. O to víc mě tíží situace primátora Prahy Pavla Béma.

Jak sám potvrdil svůj předběžný příjem za rok 2008, musí mít bezesné noci. A ty nervy; znárodní moji banku, neznárodní, okradou mě, neokradou, kdy se ten Wall Street vzpamatuje…? Co bude s akciermi firem, v nichž jsem se zachytil svým spořivým drápkem…?

Zjistil jsem, že bohatí se přátelí se stejně bohatými. Proto vzniklo nesmazatelné pouto mezi Pavel Bémem a Romanem Janouškem, jehož toky peněz vedou rafinovaně a nečitelně přes Švýcarsko, Panamu, Lichtenštejnsko, Velkou Británii a Kypr.

„Pan Janoušek mi během primátorských kampaní pomáhal jako mediální poradce. Pochopitelně i jako kamarád. Má přirozený selský rozum…“ říká Pavel Bém.

Pavel Bém rovněž slavil své narozeniny za přítomnosti více než dvou tisícovek hostů ve Žlutých lázních patřících panu Janouškovi….

(Žluté lázně Praha – moderní říční lázně v retro stylu třicátých let 20. století. Písečná pláž, houpací sítě, dětský koutek, brouzdaliště se skluzavkami, nudistická pláž, velká letní kavárna, tančírna, pivní terasy (2 500 míst), restaurace a internetová kavárna. Pět kurtů na plážový volejbal, fotbalová klec, dvanáct hřišť na petanque a další lukrativní atrakce, koncerty, mistrovství světa v dřevorubeckém sportu atp…)

Co víc dodat; jsou to přátelé, nebo jen obchodní partneři? Nebo obojí…? O čem si dva blízcí přátelé na golfu povídají – jeden je pražský primátor. druhý jeden z nejbohatších podnikatelů. Určitě nepřijde mezi patováním řeč na práci a zakázky, ani na výběrová řízení či jiné magistrátní kšefty…? Určitě dbají, aby nedošlo ke střetům zájmů…

Švýcarská prokuratura se Janouškovými aktivitami začala zabývat loni na podzim a v Ženevě mu dokonce zmrazila jeden z účtů se sumou 221 milionů korun. Bankovní experti tak ve Švýcarsku narazili podle policie na zvláštní systém převodů peněz. Zdá se, že jde o provize ze státních zakázek v Česku, tedy o podezření z praní špinavých peněz.

Zasvěcení tvrdí, že lobbistu Romana Janouška prý musí navštívit každý uchazeč o velkou městskou zakázku. Bez toho nemá šanci ji získat. Řeč je též o systému vybírání tzv. desátků za stavby v Praze, resp. o konkrétních procentech a sazbách, jež Janoušek sám určuje.

Viz jeho lobbistické zapojení do privatitace pražského letiště, jež se odhaduje na cca 100 miliard CZK, když ředitel letiště si staví luxusní vilu na Janouškově pozemku. Tučné zakázky od podniku lesy ČR, firmy ČEZ a VZP… Ve společnosti Ora Print figuruje Janouškova manželka.

Samozřejmě, že Bémův důchod nebude na hranici životního minima, ale kdo umí, ten umí. Nekrade, ani nevesksluje, má několik regulerních legálních zaměstnání, ale musel by si i tak ony dva melouny ročně vydělávat více než sto let, aby měl ve Švýcarsku alespoň 200 Janouškových milionů.

Jedenačtyřicetiletého vášnivého golfistu Janouška ale málokdo zná osobně. Snad jen z dob, kdy začínal jako vekslák v prostředí pražských taxíkářů a číšníků. Na počátku jeho podnikatelské kariéry by měli stát dva muži ze seznamů StB.
Prvním byl Josef Regner, hlavní postava společnosti Strojexport, které dnes patří na pražském Václavském náměstí palác Blaník. Tím druhým byl právník a podnikatel Karel Stejskal.

V roce 1993 založili společnost Medea Real, později získali podíl i v Medea Kultur. Pod hlavičkou této firmy začali v Blaníku pořádat protidrogové besedy pro školy. Janoušek na ně zval i uznávaného odborníka Pavla Béma.

Spřátelili se. Na státní protidrogovou politiku bylo podle zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu v letech 1993 až 1996 uvolněno ze státního rozpočtu okolo 500 milionů korun, většina šla do Blaníku. Bém se v roce 2002 stal primátorem Prahy a společnosti blízké Janouškovi začaly s magistrátem spolupracovat.

Objem Janouškova podnikání je poměrně velký a jeho lobbistický a realitní byznys úspěšný, takže 221 milionů by šlo třeba i jakžtakž věrohodně vysvětlit. Když ale má na účtech 600 milionů, tak to už je značný problém. Pokud by šlo o miliardy, dalo by se konstatovat obligátní: No comment… Jsou-li však peníze na Janouškově účtu „čisté“, proč se vyhýbá vysvětlení švýcarské bance?
Dalším rychlokvašným českým miliardářem je Radovan Krejčíř, toho času na útěku. Narodil v listopadu 1968 na Karvinsku, veksloval s Polskem, vypadá to, že nakupoval na tzv. bílé koně stamilionové firmy, mezitím vystudoval v Ostravě VŠB -TU a zbohatl v 90. letech, když jeho firma odkoupila tisíce kuponových knížek, na nichž poté vydělal jmění.

Jeho žena Kateřina pak za více než 20 milionů korun, podle trestního spisu, zakoupila do svého vlastnictví nemovitost v Černošicích. Dalších zhruba 130 milionů korun měla použít na rekonstrukci, opravy a další provoz vily.

Dle jihoafrického prokurátora má Krejčíř v ČR jen „jakési jedno trestní stíhání“, které je ale důkazně “na vodě”. Přitom české soudy Krejčíře již pravomocně odsoudily za únos jiného podnikatele na sedm let vězení, jen o půl roku méně dostal za podvod s akciemi společnosti Teplárny Otrokovice. Další trestné činy se projednávají…

A je tu obdobná potíž, jako v kauze Janouška, jak může být báňský inženýr, který ještě v roce 1990 nemá na svém kontě skoro nic, po několika letech miliardář? Je to přirozené? Může si někdo vydělat denně jen tak bez práce v průměru více než sto tisíc? Koupit si vilu za několik stovek milonů…?
Může mít po měsících na útěku z Česka na Seychely a pak do JAR tolik peněz, aby si mohl znovu pořídit vilu s prosklenou terasou, s bílým porsche a k tomu ještě lamborghiny a kupu bodyguardů…?

Jediný, kdo se ke svým miliardám prokazatelně propracovával od útlého mládí, je Bill Gates. Už z šesté třídy základní školy přestoupil na exkluzivní soukromou střední školu Lakeside School. Na této škole měl možnost poprvé pracovat s počítačem a začal se učit programovat.
V 17 letech Gates za svůj program pro tvorbu školních rozvrhů získal prvních 4200 dolarů, ve stejném roce s přítelem Allenem založil firmu Traf-O-Data, kde pracovali na systému pro analýzu dopravního provozu.

Po střední škole následovala Harvardova univerzita. V průběhu studia vytvořil opět spolu s přítelem původní programovací jazyk Altair BASIC pro počítač Altair 8800. Licenci prodali výrobci počítače Altair.

Poté založil s společnost Micro-Soft, aby mohli svou verzi jazyka BASIC, nazvanou Microsoft BASIC, prodávat i jiným firmám. Komerční úspěch tohoto produktu byl základem zdařilého rozvoje společnosti.

Jako tvůrce obchodní strategie Microsoftu byl Gates úspěšný v rozšíření firemního záběru; v mnoha částech trhu se Microsoftu podařilo vypracovat se do pozice jedničky a na této pozici se pevně udržet.

Ze svých microsoftwerových 40 miliard dolarů daroval nejbohatší muž planety Billl Gates charitativní organizaci pět miliard USD na univerzitní stipendia pro zástupce menšin a boj s nemocemi, které ohrožují země tzv. třetího koše.

Možná vám bude připadat zbytečné opakování mnou již uvedených faktů z mých minulých blogů. Ovšem, pokud chceme vidět jasné srovnání aktivit inkriminovaných zbohatlíků, je toto opakování skutečně „matkou moudrosti“…

Berte to jako úryvek z příručky: Jak zbohatnout snadno, rychle a sofistikovaně, aneb Kdo šetří, má za tři…

 http://sites.google.com/site/hlukesova/

Reklama:
  1. 2 reakce na “Jak zbohatnout snadno, rychle a sofistikovaně, s kontem v Ženevě…?”

  2. Eye-opener o české „elitě“.

    od Vladislav v Čec 27, 2009

  1. 1 Trackback(s)

  2. Led 15, 2016: hampton bay ceiling fan

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *