Starořímský pozdrav míru, nacismus a Leninova busta…

22. Červenec, 2009 – 8:04

Římská říše byla úplně stejná jako ta Třetí řiše německá, jen s tím rozdílem, že se genocidě křesťanů, mj. požíraných lvy v Coloseu, z něhož občas tekly speciálními korýtky proudy krve, neříkalo holocaust. Dokonce se Caesar nechal zdravit vztyčenou pravicí, což po tisíciletí převzal Hitler.

Římská říše měla své symboly; spravedlnost vyjařovaly váhy a římské právo svazky prutů (opičil se i Svatopluk se svým syny? ) se sekerami. Paradoxně se někdejší římské právo stalo základem právních soustav téměř všech evropských států.

Svazky prutů se sekerami (italsko- etrusky fasci di, latinsky fasces) užívali jako svůj symbol i Mussoliniho soukmenovci v černých košilích a zmíněný název tohoto symbolu dal vzniknout slovu fašismus. (Fasci italiani di combattimentoSvazky italských spolubojovníků)

Také gesto „hajlování“ bylo původně starořímským pozdravem, kdy příchozí vztyčením pravice ukazoval své mírové úmysly a že nedrží žádnou zbraň. (máme holé ruce!) Od Italů pak převzali tento starobylý pozdrav i němečtí nacisté.

Dnes je výrazem totální neúcty k obětem strašlivé války. Je nemyslitelný zejména v současném Německu, kde se zrodila nejzrůdnější nacistická ideologie. Proto němečtí státní žalobci právě zahájili vyšetřování týkající se jednoho ze symbolů tamních zahrad – hajlujícího trpaslíka.

Jde o pozlaceného skrčka se vztyčenou ruku způsobem, jakým se zdravili nacisté během druhé světové války a jakým uctívali Adolfa Hitlera.

Navíc trpaslík nestojí v houfu na našem hraničním přechodu, ale solo přímo v Norimberské galerii umění. Vytvořil ho Ottmar Hörl, prezident norimberské Akademie výtvarných umění. A jeho provokace se zle dotkla německého státního zastupitelství.

Nacistické symboly i hitlerovské hajlování jsou v Německu trestné od konce druhé světové války. Teď se „tvůrce díla“ snaží dokázat, že jeho nablýskaný trpaslík Třetí říši nepropaguje, ale zesměšňuje…

Je však často diskutovaná otázka, jak se liší Hitler od Lenina a socha hajlujícího trpaslíka od busty Vladimíra Iljíče. Toto tajemství možná odhalí už mnohokrát prezentovaná židovská anekdota…

Říká se, že opakovaný vtip není vtipem, ale u tohoto to určitě neplatí…

„Kohn se vydal na aliji do Izraele. Na letišti v Moskvě ukázali celníci na velkou bustu, kterou vezl sebou.
“Co je to?” ptali se Kohna.

“To je špatná otázka; měli byste se ptát, kdo je to? Jde přece o vůdce světového proletriátu a geniálního politika V. I. Lenina…”

Celníci pokývali zúčastněně hlavami a Kohna i se sochou pustili dál. Na letišti v Tel Avivu zastavili Kohna izraelští celníci.

“Co je to?” spustili zhurta a ukázali na bustu.

“To je špatná otázka; měli byste se ptát, kdo je to? Jde přece o Lenina, největšího zločince, který způsobil smrt mnoha milionů Rusů. Bude mi sloužit jako věčné memento…”

Celnící pokývli vážně hlavami a Kohna vpustili do židovského státu. Když přišel ke své rodině, vnuk se ho zeptal:

“Kdo je to, dědo?”

“To je špatná otázka, synku! Měl by ses ptát: Co je to?”
“Tak, dědo, co je to?

„Správná otázka. Odpověď zní: Je to dvacet kilo ryzího zlata…”

A tak je to se vším, jak tvrdí jistý provincionální klasik; Koupíš cedník, teče. Dáš ho spravit, necedí…

PS: Německý soud právě rozhodl, že hajlující trpaslík je umění a nesmí nikoho pohoršovat, jelikož si dělá údajně z nacismu srandu…

 http://sites.google.com/site/hlukesova/

Reklama:
 1. 25 reakce na “Starořímský pozdrav míru, nacismus a Leninova busta…”

 2. Holt mají to ti taliáni v krvi…
  Veselé krizování a prasečí chřipkování
  http://wbgarden.com/nove/wbgarden%20roma%20pines/slides/wbgarden%20roma%20pines%20054.html

  od wbgarden v Čec 22, 2009

 3. Fasci… di nace je prostě nebezpečná věc…

  od olser v Čec 22, 2009

 4. Fašismus je velmi nebezpečný, ale komunismus ještě víc. Ostatně oba ismy používají přibližně stejné metody, a když se tyto metody skloubí v jednom marxlen individuu, které nás teď reprezentuje v eu, tak se máme na co těšit.
  Veselé krizování…
  http://kremlik.blog.idnes.cz/c/93686/Europarlament-Kdo-je-tu-fasista-at-zvedne-ruku.html
  http://reformy.shoptet.cz/eu-a-lisabonska-smlouva-2/predseda-britske-strany-ukip-komentuje-praci-ceskeho-predsednictvi-eu

  od wbgarden v Čec 22, 2009

 5. Břetíku zase ti to cenzůruje, dal jsem repliku a ona nikde. Čo sa robí ?

  od wbgarden v Čec 22, 2009

 6. Byls to zrovna ty, co mi kázal, že komunismus je utopie, co nikdy nemůže existovat, pokud člověk bude člověkem se svými zlými vlastnostmi. A ještě jsi mi dával příklad nějakého ruského kolchozu, kde zavedli bezplatný prodej chleba, až je to zbankrotovalo, jelikož si lidé brali ne podle svých potřeb, ale také pro prasata a jinou domácí zvěř. Ostatně, to musíš přece vědět, tys jezdíval jako svazák na brigády a různé mezinárodní tábory do SSSR. Alespoň jsi dával k dobru veselé příhody z natáčení… Kdybys ale řekl v nějakém izraelském sionistickém kibucu, že komunismus je horší než nacismus, asi by sis vytvořil světový rekord v lezení na smrčky za čarověníky…

  od olser v Čec 22, 2009

 7. Musím s radostí konstatovat, žes Břetislave čím dál tím větší básník. Jinak pravda je ta, že do ruska tedy do cccp jsme jezdíl poměrně rád neb jsem byl z chudé rodiny a byl to jediný způsob, jak vidět moře tenkrát. Měsíc makat a týden se pak válet v oděse. Pro dvacetiletého kluka nepředstavitelné. V šedesátých letech tam jídla, šampaňského a holek bylo habaděj. Chybělo tam jen padesát milionů chlapů. Ponimaješ. Navíc jsme tam vozili dederonky, rifle a kytary zn. jolana. Zpátky jsme tahali tranďáky a foťáky. Tož taková to byla družba. O ismech tenkrát nikdo moc nepřemýšlel. To se dostavilo později. Jinak němci a rusové jezdí ke mně furt a oceňují moje furt stejné manuální dovednosti. V moskve mám slamastrojenije a před měsícem tady byli, bych tam jel přednášet. Takové zahrady jak děláme my, neviděli ani za cara. Z izraele mám jenom závlahy. V tom jsou nejlepší…
  V šest v práci, měj se divochu.
  http://www.websad.ru/articles.php?curdiv=15&code=225

  od wbgarden v Čec 23, 2009

 8. Milý Jeníku, básnictví nechám Tobě, v tom nemáš konkurenci. Jinak Rusko bylo asi jako Gottwaldov, osm a půl dívky na jednoho nadrženého Valacha. V práci raději v šest a půl, rád si pospím…

  od olser v Čec 23, 2009

 9. Dobrý a vydatná spánek především. A nadrženě nemlaskej…

  od wbgarden v Čec 23, 2009

 10. V tom vedru se nedá vůbec nic, natož mlaskat…

  od olser v Čec 23, 2009

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *