Když se dělá z rasismu fraška, aneb Jak se zvrací do kočárku…

20. Červenec, 2009 – 17:38

Občas, když potřebuju tzv. oslí můstek, nebo chcete-li vznosněji premisu pro úvod svého blogu, použiju známou historku. Proč mě nepustili pět roků do Kanady? Jelikož jsem v Torontu na požádání napsal pro Globe and Mail článek o tom, jestli jsou Češi rasisté, nebo jen nemají čistě lidsky cikány v lásce, a byl jsem prohlášen za zabedněného rasistu, jemuž přijde k duhu pětileté moratorium.

Byl jsem z toho v šoku, nespravil to ani náprstek lahodného slivovicového moku. Popisoval jsem přece jen skutečně případy romské nepřizpůsobivosti během povodní na Ostravsku, tedy úryvky z článků, jež už byly publikovány v českých novinách.

Nic to však není proti úžasu, který prožívám právě nyní, když čtu, že za pár slov v rozmarném textíku čtvrtstoletí staré písně Petra Skoumala s textem Zdeňka Svěráka hrozí za propagaci nacismu až dva roky vězení.

To vše pro nevinný popěvek včelích medvídků Čmeldy a Brumdy, kteří si pozpěvují: „Nás by tak nejvíc vábilo, natírat celý svět nabílo… Bílá, bílá, bílá, bílá, komu by se nelíbila. Bílá vrána bílá noc, bílé není nikdy dost…“

Jde o jednu z písní, které zaznívají v populárním večerníčku Příběhy včelích medvídků, jež se jako bonus ocitla na kompilaci CD, jehož možný rasistický obsah zkoumá soud v souvislosti s případem pravicového radikála Tomáše Plisky.

Takže, průšvih nemají jen Skoumal se Svěrákem, ale také zřejmě i Miro Žbirka, který nazpíval hitovku „Biely kvet“…

Kousek textu hovoří za vše: …“biely kvet – darujem ti biely kvet, biely kvet – posledný je viac ich niet, niet, biely kvet – dlhá ryha smútnu v ňom, studený biely kvet ti dávam navždy s úsmevom…“

Naštěstí je stejný text prozíravě i o čiernom kvetu, ale co můj přítel Václav Biely, nebo též Lucie Bílá či její romská kolegyně téhož příjmení. Není to jen romská provokace, na způsob bílého rasismu…?

Ještě že se toho nedožil Waldemar Matuška, kdoví jak by dopadla u vykladačů trestního práva jeho píseň: „Bílé, mám tě rád, zkouším křídou psát… Lásko má, lásko má, dej se vést a polož bílou růži za nás na ten práh…“

A co teprve znovu já, který jsem se hájil tvrzením, že nejsem rasista, jelikož mám doma i barevnou televizi..?

Vari vari, od našeho prahu, vy morbidní textaři. Pozor, všichni cestáři, co malujete na silnice bílé čáry, aby to rovněž nebylo něco proti něčemu.

A co Ladislav Mňačko se svojí „Dlouhou bílou přerušovanou čárou“? Není v tom nějaký rasistický jinotaj, tajná protiromská či protičernošská šifra…?

Slovo je nebezpečný sebevražedný nástroj. Vy se tomu zřejmě budete smát, ale mám kamaráda, tedy spíš známého, co se v rámci pokusu s asimilací nepřizpůsobivých občanů musel přizpůsobit a přijmout do svého sousedství romskou rodinu; paní Černou a jejího druha.

Jednou, když se paní Černá opět vracela z restauračního zařízení, kde propila podstatnou část svých sociálních dávek, potkal ji na chodbě můj zmíněný známý ve chvíli, kdy se chystala zvracet. A jelikož měl doma na návštěvě dceru s jejím manželem a čerstvým miminkem, vlídně podroušenou sousedku varoval:

„Do kočárku ne, paní Černá. Do kočárku ne…!“ a měl na mysli kočárek svého vnoučete, zaparkovaný před dveřmi svého a sousedčina bytu. Paní Černá ale nedbala, asi ani už nemohla dbát, a celý obsah svého žaludku vyblinkla do voňavých peřinek…

„Vy Černá… vy svině!“ zahřměl můj známý na pokraji infarktu a myslel tím sousedku paní Černou, nikoliv její poněkud snědší a ještě neasimilovanou pleť. Druh, tedy potetovaný muž sousedky, si to však nemyslel a narušení sousedského soužití skončilo u soudu pro hanění rasy.

Kočárek musel několik týdnů vydržet i s nablinkaným obsahem, jako Clintonovo semeno na šatech stážistky Lewinské, než ho přitlačil až do soudní síně jako corpus delicti…

Tolik jen o síle slova a zarputilosti soudních instancí. Co když si právě některý z výše citovaných textů zvolí třeba Dělnická strana jako svůj bonus k čemukoliv…?

Známe to; Ku klux klan a jeho nedávno od nás vypovězený bývalý šéf Duke…

Reklama:
  1. 13 reakce na “Když se dělá z rasismu fraška, aneb Jak se zvrací do kočárku…”

  2. Mrkněte sem: http://zelee.info/index.php?text=207-opet-otresny-priklad-rasismu
    Prosím, berte můj článek s nadsázkou :-)

    od L. Zelenka v Čec 21, 2009

  3. Je perfektní…

    od olser v Čec 21, 2009

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *