Praha už opět ustupuje Vídni, aneb Zloděj křičí chyťte zloděje…?

20. Červenec, 2009 – 7:32

Říká se, tedy spíš říkávalo, že sdělovací prostředky jsou myšlením národa. Lapidárně: Koho chleba již jíš, toho píseň zpívej. Asi devadesát procent „nezávislých“ českých médií má francouzského, německého nebo švýcarského či jiného zahraničního majitele. Prý však vůbec nic kromě pokladny neovlivňují.

Kde jste naposled četli, že EU je moloch v krizi a Lisabonská smlouva průšvih, že USA jsou světový četník, co nedodržují lidská práva a mají desítky milionů nezaměstnaných a sedm milionů bezdomovců.

Nevím, občas možná v krátkém a letmém zpravodajství, mezi řádky. Aby se neřeklo: Polopravda se nažrala a lež zůstala celá… Není nad lhaní do vlastní kapsy a nasazování si růžových brýlí mámení. Alespoň trochu Komenského češství…

Zato pořád čteme, jak Čína zabíjí Ujgury, terorizuje obyvatele Tibetu, falšuje výsledky Olympiády v Pekingu, prodává děti do zahraničí, devastuje přírodu a životní prostředí. A že Moskva je vyděrač a militarista, severní Korea zase vrcholem osy zla a že si Írán zadělává na průšvih…

A do toho si exprezident Václav Havel se svojí neutuchající urputností vymyslí další geniální plán, jak na sebe upozornit, aby už konečně získal Nobelovu cenu míru on a ne skutečný zachránce stovek dětských životů před zuřivými nacisty sir Nicholas Winton.

Sepsal proto dopis prezidentu USA Baracku Obamovi, v němž vyjadřuje obavy z vlivu Ruska a z opomíjení postkomunistického regionu ze strany Washingtonu. Také ho žárlivě varuje před přílišným sbližováním s Moskvou.

Za Česko ten elaborát kromě exprezidenta Václava Havla podepsal i bývalý vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra anebo exministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg. Dopis signoval i polský náboženský fanatik, prezident Lech Kaczyński.

Paradoxně se stali signatáři tohoto „hysterického psaní“ i vyčichlí političtí činitelé bankrotujících zemí jako Lotyšsko, Estonsko či Litva, Rumunsko, Bulharsko a Maďarsko… Inu, my kluci, co spolu mluvíme i chodíme, řekl by možná dnes Karel Poláček.

Je to však jen poněkud submisivní škemrání; hele, Baracku, byls v Praze, líbilo se ti u nás, pivo a vepřo-knedlo-zelo, tak nás neodsouvej na vedlejší kolej. Ti Rusové jsou nebezpeční, neměl by ses s tím Putinem vůbec kamarádit, ještě tě naučí pít vodku a svede na šikmou plochu. Víš, co jsou to gulagy…?

Neuvěřitelné; tak USA svým nabubřelým kapitalismem připravily světu na 60 milionů nezaměstnaných, nechaly zbankrotovat stovky bank, jen za letošní půlrok 57, desítky pojišťoven a automobilek, další znárodnily za několik biliony dolarů z peněz daňových poplatníků a ještě vedou několik válek s miliony mrtvých, ale jsou v pohodě; nebezpeční jsou jiní…

Nic o tom, jak se to na Západě pěkně mele; zatímco americký kapitalismusm znárodňuje a potýká se s miliony bezdomovců, komunistická Čína vesele privatizuje a drží se svým osmitiprocentním průmyslovým růstem západní svět v šachu.

Zvláště USA, když nakoupila skoro všechny jejich státní dluhopisy. Ke všemu má ještě největší devízové rezervy na světě. Kolem bilionů USD. Tedy stejnou sumu, jaká dnes tvoří rekordní deficit státního mnohabilionového rozpočtu Spojených států…

Omyl servilních vysloužilých postkomunistických vůdců je v tom, že žárlí na Rusko, to si však namlouvá USA, které ale vědí, že hlavním hráčem a globálním number one je Čína. Tak se Barack do země za Velkou zdí zakoukal, že zapomněl i na radar v Brdech a raketový štít…!

Jako Kunderův román „Já, truchlivý bůh“. Mladá koketka, studentka operního zpěvu, sedí v hledišti koncertního sálu, kurizuje dirigenta, ale ten je k ní otočený zády a nespustí oči z orchestru, avšak jeho členové se koukají upřeně do not a na dirigenta kašlou, jen koutkem oka sledují máchání taktovky…

V Česku slyšíme pouze z úst amerického komentátora ve službách ČT, že na západě Číny vypukly další násilné střety mezi muslimskými Ujgury a jednotkami čínské policie.

Odehrály se v ulicích hlavního města Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. Násilnosti stály už život 190 lidí, Ujgurů i etnických Číňanů, dalších více než tisíc se jich zranilo.

Když byly 11. září 2001 napadeny USA, vtrhli Američané do Afgánistánu, poté do Iráku, dnes se čeká útok na Írán. Žádné protesty. Nikdo nebere v úvahu prostý fakt, že v čínské ujgurské oblasti Sin-ťiang byl mj. spáchán atentát na celní úřad v Kašgaru, při němž zahynulo šestnáct celníků. Útočníci narazili nákladním automobilem s výbušninamu do budovy a hodili do ní ještě nejméně dva granáty.

Ujgurská autonomní oblast Sin-ťiang leží na severozápadě Číny a žije v ní asi osm milionů etnických muslimských Ujgurů, které Peking viní ze série útoků s cílem vytvořit nezávislý stát Východní Turkestán. Příslušníci ujgurské menšiny vyznávají většinou sunnitský islám, jen malá část Ujgurů patří k tolerantním muslimům.

Argumenty Číny potvrzuje i sedmnácti čínských vězňů, kteří byli sedm let drženi v Guantánamu. Sedmnáct Ujgurů zatkli pákistánští vojáci v Afghánistánu v roce 2001 a předali je Američanům. Byli obviněni z kontaktů s Islámským hnutím Východního Turkestánu (ETIM).

Připomíná mi to islámské konflikty lokálních Arabů-muslimů z Pásmu Gazy s Izraelem. Také jsou údajně podle EU Židy terorizováni, ale že vystřelují ročně několik tisíc raket na židovský stát, to nikomu nevadí.
Už se těším na reportáž z USA o tamních bezdomovcích.

Například stát Massachusetts se potýká s rekordním množstvím rodin, které shání bydlení v motelech. Na vině je jak vysoká nezaměstnanost, tak přibývající počty konfiskace majetku.

V 39 motelech ubytováno 830 rodin, včetně 1125 dětí, což je prý nebývalé číslo. Stejný problémy evidují i jiná města v USA, kde se rovněž už mnoho měsíců ve velkém propouští, podle některých odborníků by se tamní míra nezaměstnanosti mohla vyšplhat až na jedenáct procent. V současnosti pobírá v USA podporu na 6,88 miliónu lidí, což je další rekordní číslo.

Hospodářská krize v 30. letech, co je neodděletelnou a potřebnou součástí kapitalismu, stvořila v rámci katarze Hitlera, tentokrát byl zvolen první černoch prezidentem USA a Čína si „zadělala“ na světovou ekonomickou number one.

Tenkrát z toho byla světová válka a mccartismus, dnes je naopak „převálkováno“ – bojuje a umírá se ve velkém se od Afrgánistánu až po Irák a Pákistán. Válka visí i nad severní Koreou a Íránem…

A rovněž „nezávislost“ médií nabrala novou dimenzi – zglobalizovala. Tak je nyní myšlení českého národa hnedle francouzským, německým či švýcarským byznysem. Asi aby kapitalismus nedostal sklerozu (prof. Zelený) a nezakrněl a znárodňovacím klystýrem se řádně pročistil…

Inu, koho chleba již nejíš, toho píseň zpívej! Média jsou přece myšlení národa. Pardon, jaké národy ještě existují, když z EU je federace sedmadvaceti k boudě Lisabonu přivázaných vazalů…?

Zatím snad pouze ten čínský a rovněž ruský, ať si dvaadvacet signatářů pokorné supliky Obamovi myslí, že na ně někdo dá. To samé si mysleli Češi o Kanadě a šup… už poslušně frčí s prosíkem do Vídně…

To jsou mi paradoxy. Císařpán František Josef I. a hlavně pan Milan Kundera má dozajista radost z té nečekané česko-rakousko-uherské inscenace svého literárního díla v osobní dramaturgii Václava Havla…

Reklama:
 1. 12 reakce na “Praha už opět ustupuje Vídni, aneb Zloděj křičí chyťte zloděje…?”

 2. Nějak nám začínáš drobet zase rudnout Břetislave. Bacha na letošní slunko..
  Měj se ogare.

  od wbgarden v Čec 20, 2009

 3. Jenom jestli jsi už ty nedostal úpal, když seš pořád na té zahradě. Jen mně napiš, co z toho není pravda. Jenom jestli až moc nemodráš…

  od olser v Čec 20, 2009

 4. Vím,že budu zase za to odsouzená,ale přestože Vás pane wbgarden neznám,musím s Vámi souhlasit.O tom rudnutí si to myslím už delší čas.A nejsem vůbec modrák!!A taky nečekám reakci,ono žádná odpověď je taky odpověď a je někdy lepší mlčet.

  od hugous.z.lipek v Čec 20, 2009

 5. Nerad se opakuji, ale lepší je rudnout, než zblbnout, lepší mít názor, než ho jen papouškovat po jiných…

  od olser v Čec 20, 2009

 6. Nepapouškuji,jen souhlasím s názorem v diskusi!!No plebs byl vždycky u novinářů za blbečky,kterým se dalo všelicos nakecat,že!Jak je vidět,doba se v tomto pramálo změnila-lépe řečeno, myšlení některých lidí….

  od hugous.z.lipek v Čec 20, 2009

 7. No comment…

  od olser v Čec 20, 2009

 8. Břetislave, dovoluji si drobně, ale opravdu drobně podotknout, že ten kdo nemá v oblibě rudou, nemusí být automaticky milovníkem jiné barvy, že ? O hledání ideálu jsem si už povídali. Liž pravda.
  Jinak pokud vím, tak jste dycky všeci papouškovali po mně. Sem si rýpl, co. Měj se.

  od wbgarden v Čec 20, 2009

 9. Povídání pěkné, ale argumenty žádné…

  od olser v Čec 20, 2009

 10. To víš, Břetislave, nejsme holt z Hovězího…

  od wbgarden v Čec 20, 2009

 11. Hovězí je nesklonné. Jde o jediné Hovězí, které nikdy nebdude mít nemoc šílených krav ani volů..

  od olser v Čec 20, 2009

 12. Chtělo by se mi býti vtipným, ale rači nebudu..
  Měj se.

  od wbgarden v Čec 20, 2009

 13. Já vím, Valach je silný kůň, ale málo vydrží. My Valaši, my jsme blbí, ale naštěstí to víme a vůbec nám to nevadí, spíš naopak. Hra na slabšího jelena je naše hobby…

  od olser v Čec 20, 2009

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *