Bude Salmanu Rushdiemu odpuštěno pro „Satanské verše“…?

25. Červen, 2009 – 7:47

Zřejmě jediným člověkem, který s upřímnou nadějí vzhlíží k bojovému vření v Íránu, je zřejmě Salman Rushdie, spisovatel, který svými díly pourážel spoustu významných lidí. Nejvíc ale namíchl islamisty, když vydal své „Satanské verše“ a vysloužil si trest smrti na dálku, tzv. fatwu,  tedy termín islámského práva, arabsky fetva – fatwá, značící právní dobrozdání muftího, zabývající se otázkou nábožensko-právní povahy. Tím dobrozdáním může být i vyřčení ortelu smrti či klatby..

V následujících letech se Chomejního nájemným vrahům podařilo zavraždit překladatele Rushdieho díla do japonštiny a zranit italského překladatele a norského vydavatele. V roce 1998 vyhověl Írán tlaku Velké Británie a klatbu zrušil.

Rushdie se narodil přesně před dvaašedesáti roky 19. června 1947 v Bombaji. Dnes je z něho Ind s britským občanstvím nebo Brit, narozený v Indii a žijící v New Yorku. Byl také hostem Festivalu spisovatelů v Praze. Kolegyni Šárce Nevidalové v rozhovoru mj. řekl, že se cití věčným emigrantem.

Nenápadný provokatér, jehož román „Satanské verše“ z roku 1988, rozčílil zejména umírajícího ajatolláha Chomejního. Oba protagonisté tohoto díla, kteří zázračně přežijí pád explodujícího letadla, jsou posléze obdařeni atributy svatosti a satanství, trpí značnou duševní rozpolceností.

Kontroverzní snové pasáže, ve kterých vystupuje postava archanděla Gabriela a Proroka Muhammada, se staly příčinou tragického nedorozumění. Hlavní islámský prorok Muhammad je nazýván Mahound (hanlivá zkomolenina užívaná křižáky, anglicky „honící pes“ nebo „sprosťák“), jehož hojné manželky Salman Rushdie drze a rouhačsky umístil do nevěstince.

Prorokova nejoblíbenější manželka-nezletilá A´iša- je popisována jako motýlí madona, jejíž nahotu kryjí pouze dlouhé vlasy a Prorok se jeví jako pedofil. A ještě je tu zlý imám, snící jen o moci a uskutečnění svých náboženských fundamentů silou a vražděním. Tato postava byla inspirována ajatolláhem Chomejním.

Salman Rushdie byl proto v červnu 1989 obviněn islámskými fundamentalisty z rouhačství a odsouzen íránským duchovním vůdcem Chomejním k smrti, která však několik dnů poté dopadla samotného ajatolláha.

Vystřídali ho imám Chomeneji a prezident Mahmúd Ahmadínežád, jenž je opět příčinou málem nové revoluce. Do ulic íránských měst totiž vyšly statisíce opozičních demonstrantů, domáhajících se anulování voleb.

Původně byla řeč o v íce než dvaceti „oficiálních“ obětech na životech, byla zapálena mešita a odpůrcm režimu bránily tisíce policistů a příslušníků pořádkových sil, kteří přístupové cesty na hlavní teheránské náměstí zablokovali. Proti demonstrantům zasahovali slzným plynem a vodními děly, podle očitých svědků je sráželi k zemi a bili. Nad centrem Teheránu přelétávaly helikoptéry, ulicemi projížděly sanitky, zněla střelba a nad městem stoupal temný dým. Írán se zkrátka od minulého pátku zmítá v nepokojích, jejichž příčinou je nesouhlas opozice s výsledky voleb. Opozice žádá jejich zopakování.

Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí, nejvyšší autorita v zemi, v pátek vyzval vůdce demonstrací, aby pouliční protesty ukončili. A patrně se jeho výhružná slova neminula účinkem. Demonstrace jsou den ode dne menší, přibývající počet mrtvých, těžce zraněných a zbitých opozici odrazuje.

Rada dohlížitelů už zasedla k projednání dalších stížností na neregulérnost hlasování. Tento nejvyšší ústavní orgán, který neodvolatelně rozhodne o platnosti voleb, výsledky svého šetření oznámil už v neděli.

Prý bylo vše OK, nějaké hlasy byli sice zfalšované, ale bylo jich zanedbatelně málo na to, aby ovlivnily regulérnost voleb. Přesto Rada prodloužila o pět dnů jejich přepočítávání.

Umírněný kandidát Músáví bude ale pokračovat ve snaze dosáhnout anulování volebních výsledků. Jeho „protiahmadínežádovský“ tábor má podporu široké koalice jdoucí napříč íránskými politickými a náboženskými institucemi včetně někdejších prezidentů Muhammada Chatámího a ajatolláha Alího Hášemího Rafsandžáního.

Na stranu opozice se dalo i šest hráčů fotbalového týmu Íránu. Všichni dostali okamžitý doživotní zákaz reprezentace. Inu, demokracie jak íránské mešní víno poislámsku. V duchu ajatoilláhova kréda: Ulice nás nebude vydírat…!

Ahmadínežád nechce o opakování voleb ani slyšet, Rada dohlížitelů sečetla výsledky pouze v asi desetině okrsků, dál se na ulicích Teheránu zabíjí a propaganda Chomenejího hlásá, že Západu jde pouze o atomovou bombu, zatímco Íráncům o obživu a islám.

„Od doby, kdy jsem byl šéfem vojenské zpravodajské služby jsem říkal – a říkám to nyní znovu – že okolo 70 % Íránců je proti režimu ajatolláhů. (Vůdce opozice) Músáví a jeho žena přinesli nového ducha otevřenosti a proto opakuji – v Íránu bude revoluce. Je nemožné nyní skrýt tam energii a íránský režim to bude muset vzít v úvahu. Nebude to mít vliv na jadernou otázku, ale režim padne…. Dění v Íránu je velmi povzbuzujícím znamením pro Západ.“

Nechal se slyšet Moše Jaalon, izraelský ministr strategických záležitostí a bývalý náčelník generálního štábu izraelské armády v projevu na Šabbatarbut v Modiin. Jak uvedl zpravodajský web Arutz Sheva, vyslovil to, v co doufá drtivá většina Izraelců, ale vláda raději nevyslovuje nahlas, aby neumožnila íránskému režimu zneužít izraelský odpor k prezidentu Ahmadinežádovi jako záminku k diskreditaci opozice a ještě silnější represi proti ní.

Poněkud střízlivější ve svých úvahách je izraelský prezident Šimon Perez…

„Íránská vláda vypadá žalostně a uboze. Nevím, kdo v Íránu zvítězí, ale vláda zkolabovala. Íránští vůdcové jsou zraněni a nic na tom nezmění ani obohacený uran. Íránci ukazují svoji sílu, aby zakryli svoji slabost.“

Ačkoliv duchovní fanatik islámu Chomejní už dávno nežije, jeho duch dál vládne Íránu. Salman Rushdie se dočkal, že se vše změnilo k lepšímu a rozumný hlas navrhl, aby „Satanské verše“ byly muslimy akceptovány jako literatura a ne smrtelný hřích.

A aby už neplatilo, že každý, kdo by spisovatele zavraždil, měl přislíben posmrtný ráj, v něm řeky medu, vína a mléka, včetně spousty černookých panen připravených k obcování s mučedníky.

Zdali též s mučednicemi, to si ještě nedovolil napsat ani rouhačský Salman Rushdie….

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *