Jak vydírá stát osmý nejbohatší a třetí nejmocnější miliardář světa

24. Červen, 2009 – 15:00

V Ostravě známe dva významné občany Indie. Jedním je indický lidumil Kumar Vishwanathan, momentálně působící v Česku jako ochránce Romů, jehož nezajímají miliardoví oligarchové, ani bída, svrab a neštovice v jeho rodné zemi a raději dělá v klidu a míru středoevropské kotliny romského misionáře.

A ještě jeden indický občan působí na severu Moravy; je jím kalkatský podnikatel Lakšmí Mittal, pátý nejbohatší člověk planety a majitel Divize METAL & STEEL společnosti I.F.T. OFFICE, spol. s r.o. ¨

Baron Salomon Mayer Rothschild – zakladatel Vítkovických železáren, by byl patrně pyšný, že jeho podnik se stal  součástí majetku tak bohatého člověka, i když pan Mittal má základnu v bývalé Nové huti. Věděl, že peníze dělají zase peníze, ale trochu zapomněl, že rovněž bankroty, finanční krize, nezaměstnanost a chudobu či terorismus.

Glosujme to, co se o indicko-ostravské kauze napsalo jinde…

…Ocelářská firma ArcelorMittal Ostrava (AMO) požádala v těcho dnech český stát o příspěvek na mzdy pro zaměstnance, které podnik kvůli poklesu výroby dlouhodobě nechává doma. Peníze mají putovat na platy zhruba pětistovky lidí, kteří dostávají 70 procent výdělku.

Podle dopisu adresovaného premiérovi Janu Fischerovi to ocelárny stojí měsíčně 28 milionů korun. Vláda zatím nerozhodla, jak se k požadavku postaví. Čeká na stanovisko expertů ministerstva práce a sociálních věcí a z ministerstva průmyslu.

ArcelorMittal argumentuje tím, že pomoc od státu zabrání velkému propouštění. V tuzemsku je však poměrně neobvyklé, aby stát přispíval desítky milionů měsíčně na platy soukromé firmě, které se nedaří. Žádost ArcelorMittalu o pomoc má řadu odpůrců, podle kterých by firma pro zajištění mezd svých pracovníků měla použít vlastní tzv. finanční polštář vytvořený ze zisků z minulých úspěšných let.
S ArcelorMittalem souhlasí i Evraz AMO je největší hutní firmou v České republice a patří do ocelářské skupiny ArcelorMittal, jež zaměstnává téměř 6 600 lidí. Ostravská firma nyní vyrábí 35 procent své kapacity a od začátku roku musela propustit asi 950 lidí.

ČTK: V předchozím účetním období, od února 2007 do loňského února, hospodařil ostravský hutní gigant s čistým ziskem 8,227 miliardy korun. Společnost loni vykázala tržby 35,186 miliardy korun, zatímco předloni činily 48,345 miliardy korun. Provozní hospodářský výsledek za devět měsíců loňského roku činil 4,029 miliardy korun.

Firma omezila provoz jedné vysoké pece a nyní jedou dvě na zhruba poloviční výkon a dvě koksárenské baterie. Před vypuknutím krize byly v provozu pece tři a společnost vyráběla ročně přes tři miliony tun oceli.

“…Neexistuje žádný objektivní důvod domnívat se, že se česká ekonomika dostane do krize. Dojde jen ke zpomalení růstu, to znamená, že budeme stále bohatnout, jenom už nebudeme bohatnout tak rychle. Žádná mimořádná opatření teď nejsou zapotřebí, proto také žádná neuplatníme. Situaci, spolu s ČNB, velmi pozorně monitorujeme a pokud by teoreticky bylo potřeba, tak zasáhneme. Jsme ale přesvědčeni, že to potřeba nebude…”

Prohlásil bývalý ministr financí Miroslav Kalousek a při jiné příležitosti dodal, že “jsme oáza v moři krize” a že je přesvědčen, že v Česku ekonomická krize není a že nehodlá měnit rozpočet ani případně pomáhat některé z českých firem.

Tečka a basta. Žádná krize, žádná pomoc. A ejhle, sotva napíše novému premiérovi prosebnou supliku s patřičným imperativem osmý nejbohatší a třetí nejmocnější člověk naší planety, hned se musí vláda radit, jak z peněz daňových poplatníků podržet nad vodou pana kapitalistu z Indie, co si pro samé miliardy dolarů nevidí ani na špičku svého nosu.

Když potřeboval hutní dělníky, tvrdil, že stát nemá právo se nějakým způsobem vměšovat do vnitřních záležitostí soukromé firmy. Pak ale přišla krize nekrize a šance mít konečně legální důvod, jak propustit zaměstannce, aby se zvýšily zisky, když práce, kterou ještě včera dělali dva lidé, musí zvládnout je jeden.

Racionalizace po totalitním způsobu řízení ekonomiky. Ale vždycky je to tak lepší, než rozpoutat mezinárodní krizi. Indie má přece miliardu obyvatel, z toho skoro polovinu hladových chudáků třetího světa, ale co je nejpodstatnější – má též atomovou bombu a my ještě nemáme svého andělíčka strážníčka jménem americký radar v Brdech…

Život ale tropí hlouposti; ten samý ministr Kalousek a ten samý škemral Mittal se ještě před měsícem soudili v arbitráži. Dnes už spory Česka a ocelárny ArcelorMittal, která chtěla u arbitráže po státu přes 30miliard korun, po letech končí.

Ministr financí Miroslav Kalousek den před sešupem vlády podepsal smírčí dohody. Součástí smluv je i prodej 11 procent akcií státu v ocelárně (bývalé ostravské Nové Huti) do rukou ArcelorMittalu za cenu 6,8 miliardy korun a dohoda o „klidu zbraní“ mezi ArcelorMittalem, konkurenčním Evrazem (bývalé Vítkovice Steel) a státní firmou Osinek. Mittal a Evraz spolu také podepsaly kupní smlouvy na železo.

Větší (a bohatší) prostě bere…

A to, že nejbohatší člověk světa Billy Gates dává ze svých 40 miliard USD pět miliard na dobročinné účely, je jenom jeho věc, když chce, aby byl jeho Microsoft zaopatřovacím ústavem pro děti nemocné na obrnu, AIDS, cholerou a žlutou zimnicí…

Ani znárodněný tržní mechanismus přece nezná bratra, natož pojem solidarita.

Reklama:
  1. 2 reakce na “Jak vydírá stát osmý nejbohatší a třetí nejmocnější miliardář světa”

  2. Nyní se ukáže, jestli máme vládu odborníků nebo jsou ovládáni někým jiným, kdo potřebuje body do volební kampaně, ať to stojí, co to stojí. Mittal to zkouší, není se čemu divit, třeba mu jeden dopis přinese kopu peněz, ale až tak moc se mu propouštět určitě nechce, protože v takových podnicích bývá odstupné ve výši 10, 12 či více platů a pokud se přece jen počítá s nějakým oživením, je levnější mít zaměstnance třeba rok za 70% platu doma než jim platit plné odstupné a pak je zase přijímat.
    Jinak Kumara jste trefil přesně, taky myslím, že mnoho prostých Indů by mohlo u nás žijícím Romům (původně jsem chtěl napsat „naším“, ale oni vlastně moji nejsou) závidět jejich sportovní oblečení a procházky v parku 😉

    od psabela v Čer 25, 2009

  3. Je to děs, všichni křičeli,že žádné znárodňování, přitom teď už v USA znárodnili podniky asi za dva biliony USD. Ocelárny ArcelorMittal, chtěly u arbitráže po státu přes 30miliard korun, teď zase natahují ruku pro peníze na platy svých zaměstnanců… To je fakt přímo ukázkový kapitalismus a neviditelná ruka trhu, co všecko zařídí…

    od olser v Čer 25, 2009

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *