Jsou statistiky na draka, stejně jako průzkumy veřejného mínění…?

24. Červen, 2009 – 14:04

Tak už dneska nemáme jenom stranické noviny, ale též stranická střediska empirických výzkumů. U jedněch si výzkumy objedná veřejnoprávní televize, u jiných ODS, další slouží ČSSD. A jiné statistické průzkumy zase rozhodují, jak je oblíbený prezident či politici, nebo kolik se prodá mobilů jednoho operátora a o kolik jich tak přijde konkurence.

A jak „pracovaly“ některé dílčí „nezávislé“ průzkumy před loňským lidovým hlasováním? Jen namátkou; podle jednoho z průzkumů STEM by volby do Poslanecké sněmovny vyhrála ČSSD a získala by 32,4 % hlasů, průzkum CVVM však ve stejnou dobu uvádí, že by ji volilo 25 % lidí.

Na druhém místě by skončila ODS, které by podle STEM dalo hlas 23,7 % Čechů, podle CVVM 19 % lidí.

K volbám se určitě chystala více než polovina Čechů, 18 % lidí účast ve volbách zcela odmítalo, skoro třetina lidí se ještě nerozhodla, uvedl STEM.

Oproti tomu průzkum CVVM zjistil, že k volbám rozhodně nepůjde 21 % lidí, 13 % respondentů odpovědělo, že si nevybralo žádnou z politických stran nebo neví, koho volit. Zkrátka procento sem, procento tam, inu, statistická chybička se vloudila…

A jsou tu přece i další empirické výzkumy: ODS by podle průzkumu Factum Invenio vyhrála letošní volby s 36,3 procenta hlasů. Za více než půlrok ovšem ztratila pět procentních bodů.

ČSSD by získala 32 procent, KSČM 13,7 %. Prošli by i zelení se 7,3 a lidovci s 6,5 procenta. Koalice ODS, KDU-ČSL a SZ by tak získala většinu ve Sněmovně.

Jiné hodnoty ovšem zjistil průzkum společnosti Median. ODS by podle něj vyhrála s 37,5 procenty hlasů. Pro druhou ČSSD by se rozhodlo 29,8 procenta voličů. Zelení a lidovci by se dostali nedostali do dolní komory parlamentu jen velmi těsně…
Náš zákaszník, náš pán. V Rakousku mají svůj bulvární vztah ke statistikám. Dne 5. listopadu 1978 při referendu o zákazu atomové energie zvítězila Lidová strana s 50,47%, když byla proti už postavené jaderné elektrárně, naopak 49,53% občanů bylo pro její zachování a uvedení do provozu…

Celkově však průzkum veřejného mínění hovořil o téměř 90 procentech Rakušanů, kteří jsou pro zavření Temelína. A přitom to byl před lety docela rozumný a sousedský národ, když u nás vykupoval hořčici, dětské piškoty, tuzemský rum, plzeňský Prazdroj a sovětskoje polosuchoje šampaňskoje.

Rakouská národohospodářská rada však v roce 1958 přijala rozhodnutí, že v rakouské vesnici Zwentendorf vznikne první atomová elektrárna v Rakousku. K jejímu dokončení došlo v létě roku 1977. Pak ale do Evropy a hlavně do Rakouska dorazila dlouho před Černobylem vlna zpolitizovaných protiatomových protestů.

I když se populární rakouský kancléř Bruno Kreisky za elektrárnu pragmaticky postavil, v referendu o jejím bytí či nebytí vyhrála tedy opozice, a tak se elektřina za prostavěnou miliardu a půl šilinků v Zwentendorfu nakonec nikdy nevyráběla.

Zatímco Švýcarsko je zemí referend, Rakousko je zemí statistik. Jedna uvádí, že 33.000.000.000 kilovathodin bylo v roce 2008 spotřebováno pro napsání, poslání a vyzvednutí dohromady 62 bilionů nevyžádaných spamů.

Co z toho dál plyne pro energetiku? To odpovídá spotřebě energie 2,4 milionů amerických domácností, nebo ekvivalentu CO2 na 7,5 miliard litrů benzínu. Jediný spammail způsobuje tolik CO2, jako osobní automobil po ujetí jednoho metru.

A hra čísel pokračuje. Přes 26.000.000 joulů, nebo 72KWh, spotřebuje jeden mobil za dobu své životnosti. To stačí na rozsvícení 1200 žárovek po dobu jedné hodiny. Asi těch, co se nelíbily Busíkovi na Pražském hradě.

Rakušané dokonce jdou ve svém statistickém hračičkování tak daleko, až vypočítali, že 95 procent celkové energie, kterou mobilní telefon spotřebuje, spadá na nabíječku, jež bere proud ze zásuvky, i když na ni není připojený telefon.

Takže to už máme s rakovinou, která vyzařuje z mobilního vlnění, skoro všechno. Já bych ještě nabídl rakouským statistikům další úkol – kolik spotřebují čeští zákazníci T-Mobile energie, když poslali během štědrovečerního obdarovávání 26,9 milionu SMS zpráv a 184 tisíc MMS.

Největší konkurent O2 měl 26 milionů SMS a 122 tisíc MMS… V Česku bylo posláno rekordních 70 milionů SMS z třinácti milionů mobilů a 1,5 milionu bylo uskutečněno připojení k internetu.

Tak hrrr, jižní sousedé, už to zpracovávejte. A hlavně která politická partaj a kdy bude protestovat zase proti Temelínu a kolik to vydá energie z jednoho rakouského prudiče na hranicích za hodinu….

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *