Daňoví poplatníci, přišli jste o 70 milionů, ale ušetříte miliardy!

16. Červen, 2009 – 15:46

Tak, konečně se pražský primátor Pavel Bém vyhrabal z dobře zaplacené ostudy. Zasedání městské rady dnes s konečnou platností rozhodlo, že se Praha nebude ucházet o Olympijské hry v roce 2020. Olympijská kandidatura dosud Prahu stála 70 miliónů korun.

Daňoví poplatníci však mohou jásat, přišli sice skoro o sto melounů, ale ušetří spousty miliard. Prý důvodem je úspora v souvislosti s hospodářskou krizí. Na tu se teď vymlouvá kdejaký podnikatel, aby si mohl zvýšit zisky tím, že propustí „zbytečné“ zaměstnance.

A Praha olympijská ještě prý inkasuje na provoz a mzdy odborníkům poslední dva milióny. Jenom pan majitel FC Baník Ostrava a ředitel výše zmíněné olympijské výdělečné bubliny Tomáš Petera údajně už od začátku roku pracuje bez nároku na honorář. Má vůbec na benzín či naftu do své limuzíny…?

Praha olympijská v likvidaci si však ještě stihla rozdělit asi 15 miliónů korun za „zpracování“ kompletní analýzu proveditelnosti olympiády v Praze od společnosti Price Waterhouse Coopers. I nějaký ten „zlatý padák“ určitě zbude…

Hlavní manažer olympijského snu Tomáš Petera přiznal, že to asi nepůjde ani v roce 2020, protože přišla nečekaná světová hospodářská krize. No, už je to tady; chlapci se mají nač vymluvit a města Tokio, Madrid, Chicago a Rio de Janeiro, které Prahu a Baku vyšoupli z kandidátky, nazývají „šplhouny“…

Náklady na předběžnou etapu, tedy na tzv. proces kandidatury, kdy se ještě nic nestaví a nebuduje, jen se uchází, aniž by bylo jisté, zda se ono ucházení setká s kladným výsledkem, byly totiž šacovány na 428 miliónů korun, z toho mělo jít cca 260 miliónů na “marketingovou komunikaci”. Někdo by měl dostat premiérskou medaili za odhalení dalšího „tunelu“.…

Společnost Pražská olympijská byla založená městem Praha a Českým olympijským výborem a jako nezisková a obecně prospěšná společnost si nechala rozpočet celé megaakce vypracovat auditorskou společností PriceWaterhouseCoopers.

První “zkušební” studie hovořila o nákladech ve výši 136 miliard korun. Po všeobecném zděšení přispěchala PWC s novým odhadem, tentokrát ve výši 88 miliard, aby se veřejné mínění uklidnilo a dál hlasovalo pro utopistické uspořádání pražské Olympiády.

Rozpočet pro fungování vlastní organizace má být 91 mil. Kč, přičemž průměrná mzda zaměstnanců činila a pořád ještě činí cca 80 tisíc hrubého měsíčně.
Podle PWC stála Olympiáda v Athénách přes 3, 6 miliardy USD, z toho skoro 200 milionů bylo vynaloženo na pracovní síly, asi 185 milionů na ceremoniály a více než miliarda se vydala za bezpečnost účastníků her. V Pekingu to byl dvojnásobek…

Pražské hry ale měly být prý výnosné a měly přinést do české pokladny asi 40 miliard korun.

Naštěstí jen „měly“. Daňový poplatníku jásej. Přišels o 70 milionů, ale ušetřils několik stovek miliard…

Bože, díky za ty dary a včasné zastavení tunelobémování…

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *