Lidovci odhodili zátěž zvanou Čunek…?

30. Květen, 2009 – 17:14

Doma nejsi nikdy prorokem. Tak by si mohl napsat po dnešním dnu do svého památníčku Jiří Čunek, bývalý šéf KDU-ČSL. Nedostal se do druhého kola volby předsedy, když získal jen tristních 61 z 298 hlasů.

Dalo by se říct; za dobrotu na žebrotu, aneb Po upotřebení vyhodit. Romský problém zřejmě nebyl pro lidovce takovou zátěží jako Čunkovy „úplatkářské“ aféry. Prý nedělaly straně dobré jméno.

Jen těsně přes šedesát hlasů nevěřilo vykonstruovaným obviněním člověka, který podlehl diskreditační kampani médií, jíž pražští politici evidentně fandili. Snažili se ještě dřív než delegáti vsetínské konference Čunka vyeliminovat z politického výsluní a sesadit ho z piedestalu, na který byl doslova katapultován z funkce starosty města Vsetína.

Nepomohlo ani, že se lidovci sešli zrovna v Čunkově městě. Prostě „domácí hříště“ nepřineslo obvyklou výhodu. Jiří Čunek prohrál, i když mu nikdo z Vsetíňanů nezapomene jeho akci „pavlačový dům“, který děsil řadu let, do příchodu nového starosty, všechny obyvatele Vsetína a okolí.

Bývaly to spršky odpadků z oken „pavlačáku“ přímo na malé nádvořičko, těsně pod okny transfúzní stanice a biochemické laboratoře, v níž se provádějí velmi citlivé krevní testy, mnohdy smrtelně nemocných pacientů.
Naprosto sterilní prostředí je zde nezbytné.

Pacienti přicházeli do tohoto zdravotního zařízení vsetínské polikliniky přes doslova hnojišťový dvůr “pavlačáku”, v němž se běžně ozývaly jen hádky, řev, bigbít a nadávky při náruživých rvačkách.

Lékaři marně mnoho let protestovali. Dnešní primář transfúzní stanice MUDr. Srovnalík, který sem přišel po svém otci, jenž také zažil toto utrpení s nepřizpůsobivými občany, si marně stejně jako jeho otec stěžoval a žádal nápravu.

Vsetínská radnice musela dezinfikovat společné prostory pavlačového domu, který se stal ve Vsetíně ohniskem nákazy žloutenky typu A. Na infekčním oddělení sousední nemocnice bylo hospitalizováno třiadvacet dětí.

Teprve od chvíle, kdy byl zvolen starostou Vsetína Jiří Čunek, se začalo nejen s výstavbou, ale i s odstraňováním vředů města. Podstatná část ze tři stovek obyvatel domu, tedy ze 42 rodin, nenávratně zadlužených statisíci na nájmech, dostalo soudní příkaz k vystěhování.

Po požáru střechy, který definitivně rozhodl o demolici domu, mělo jít čtyřicet postižených do náhradního ubytování. Romové však požadovali pokoje v hotelu. Když byli odmítnuti, rozešli se ke svým rodinám.

Většina nájemníků pavlačového činžáku (36 rodin) dostala bydlení na okraji Vsetína ve čtvrti Poschlá. Vybudování nových bytů (dvou domů smontovaných z obytných buněk) přišlo zhruba na 40 milionů korun, z toho asi 30 milionů korun získalo město jako dotaci ze Státního fondu rozvoje bydlení.

Sedmi rodinám, (asi 100 lidí), jimž podle rozhodnutí soudu nemuselo město Vsetín zajistit náhradní ubytování (zčásti i proto, že měli nájemní smlouvy na dobu určitou), byly nabídnuty starší rodinné domy mimo Zlínský kraj.

Na jejich zakoupení jim město poskytlo bezúročné půjčky na dobu až 20 let se splátkami kolem 2000 Kč měsíčně. Přestože se jednalo o nepřizpůsobivé a nájem neplatící rodiny, jež mohla radnice podle zákony bez náhrady vystěhovat na ulici.

Sláva polní tráva; tak by se dala charakterizovat Čunova éra. Nová a staronová krev KDU-ČSL – europoslanec Jan Březina (112 hlavů) a Cyril Svoboda (91 hlas), tak postoupili dál.

Podle toho, jak se rozloží skoro 90 hlasů, které dostala dvojice Jiří Čunek – Michaela Šojdrová, bude zvolen nový předseda. Bude to nástupce hodný hodnot ikony KDU-ČSL – zesnulého Josefa Luxe…?

 

Reklama:
  1. 1 Trackback(s)

  2. Led 14, 2016: hampton bay

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *