Dva se prali, třetí se smál a směje…

25. Květen, 2009 – 10:52

Proč se lidi nemaji rádi… zpívá se v jedné písničce a rychlá odpověď může být, protože člověk je bytost hříšná, myslí jen na sebe a druhé pouze provokuje, aby měl větší moc nad těmi druhými.

To byla samá Osa zla, chvíli v ní byla Libye, chvíli Afrgánistán a Irák, nakonec zbyli dva ústřední zlosynové – Severní Korea a Írán. A zatímco se všichni soustředili na Írán a jeho hypotetickou atomovou bombu, Severokorejci jako třetí vzadu se smáli a smějí i po včerejšku, kdy odpálili svůj další jaderný podzemní pokus.

Spousta humbuku a mírových snad pro nic za nic. Těžko může svět zakazovat suverénním státům, aby se ozbrojovaly, když vidí jak Rusko a USA shromaďují desetitisíce jaderných hlavic. Kdo se má víc bát – USA nebo Severní Korea?

Ta naplnila hrozby a provedla jadernou zkoušku. Pchjongjang oznámil, že krok je opatřením k uchránění národní suverenity. Dodal, že výbuch byl silnější než v roce 2006. Jihokorejský Soul potvrdil půdní otřesy a oznámil, že KLDR zároveň odpálila raketu krátkého doletu. Kvůli testu se mimořádně sejde Rada bezpečnosti OSN.

Proč mají jedni mít právo na atomové zbraně a jiní ne? Proč Izrael a ne Írán? Že by byl jeden stát zodpovědnější než druhý? Kolik válek vedla Severní Korea a kolik USA? Proč nám nevadí atomová bomba v Pákistánu a Indii?

Mnohem víc otázek, než soudných odpovědí. Islámská republika Pákistán je druhou nejlidnatější muslimskou zemí na světě. Vlastní jaderné zbraně, je členem Commonwealthu a v současné době i místem s největším počtem teroristickch útoků.
Přesto USA, Evropskou unii, ani radarové Česko či pershingové Polsko neděsí, na rozdíl od Íránu, který atomovou zbraň zatím nemá. Proč nám nevadí Pákistán, válečnický národ, který je politicky rozpolcen, plný nebezpečí, atentátů, skrývajících se teroristů a raketami, co doletí i do Evropy…?

Stručný výčet jen těch nejděsivějších událostí posledních let:
Nejméně 15 obětí z řad pákistánských policistů si vyžádal pumový útok sebevražedného atentátníka v hlavním městě Islámábádu. Spáchán byl v den prvního výročí bojů o Červenou mešitu, kterou loni obsadili radikálové a vytlačily je policejní a vojenské jednotky.

Bývalá pákistánská premiérka a šéfka opozice Benazír Bhuttová zahynula po útoku sebevražedného atentátníka ve městě Rávalpindí. Atentátník podle sdělení policie přijel na motocyklu. Nejprve expremiérku střelil do hlavy a hrudi a pak se odpálil.

Pákistánský prezident Parvíz Mušaraf vyhlásil v zemi výjimečný stav. Země v poslední době zažila vlnu atentátů a vede těžké boje s fundamentalisty na hranicích s Afghánistánem. Vyhlášení výjimečného stavu okamžitě odsoudila opoziční Pákistánská muslimská liga bývalého premiéra Naváze Šarífa.

Novým pákistánským prezidentem se stal Ásif Alí Zardárí, spolupředseda vládní Pákistánské lidové strany a vdovec po opoziční političce Bénazír Bhuttové. Volbu doprovodil bombový atentát v Péšávaru na severozápadě Pákistánu, při kterém zemřelo nejméně 14 lidí a další desítky byly zraněny…

Atentát na hotel Marriott v pákistánském hlavním městě si vyžádal 53 obětí. Byl mezi nimi i český velvyslanec Ivo Žďárek. Dalších 266 osob bylo při útoku sebevražedného atentátníka s nákladním autem, plným výbušnin, zraněno.
Problémem Pákistánu je separatistické úsilí jihozápadní provincie Balučistán vytvořit nezávislý stát. Boje za nezávislost v této největší a nejméně zalidněné provincii vypukly v 70. letech 20. století a trvají dodnes.

Území Balučistánu je pod kontrolou místních kmenových vůdců, kteří většinou podporují svržený Taliban a teroristickou organizaci Al-Kajdu, jejíž vůdce Usáma bin Ládin se zde údajně skrývá.

Novou vládní stranu Pákistánu tvoří muslimové. Islám je zde přece státním náboženství, které praktikuje až 98 procent Pakistánců, kteří chtějí zavést islámské právo šariá…

USA jsou si přesto svým vazalem zřejmě jisté, proto si mohly dovolit dát povel, aby americká armáda prováděla v Pákistánu pozemní operace bez předběžného souhlasu Islámábádu. Ročně platí Pákistánu skoro dvě miliardy USD, aby mohly z jeho území operovat proti Talibanu v Afgánistánu…

V nezvykle ostře formulovaném prohlášení však konstatoval generál Ashfaq Kayani, šéf pákistánského armádního štábu, že neexistuje žádná dohoda s koaličními jednotkami, v jejímž rámci by jim bylo dovoleno provádět operace na pákistánské straně hranice. Dodal jako směšnou proklamaci, že “bude hájit suverenitu a územní celistvost Pákistánu všemi prostředky”…
Dne 18. května 1974 v západoindickém státě Rádžasthán zachvěla země. Indie provedla v den svátku Buddhova narození v hloubce sto sedmi metrů jaderný pokus. Šéf indického Bhabhova centra pro jaderný výzkum Raja Ramanna tak mohl zatelefonovat ministerské předsedkyni, že se “Buddha konečně usmál…”

Pákistán vyzkoušel svoji jadernou bombu v roce 1988. Představte si, že by v zemi se 150 miliony obyvatel a jadernými zbraněmi, získala násilím moc nějaká radikální a nevypočitatelná skupina. Taliban, al-Kajdá a Usáma bin Ládin, který by tak mohl ušetřit pár sebevražedných mučedníků a vyslat na Manhattan místo letadel jednu bombičku s jadernou hlavící…
Co je to všechno proti Íránu, který zatím atomovku ani nemá…? Ani teroristy, jenom ropu. A hodně ropy… Skoro nejvíc na světě…

„Na základě požadavku našich a vědců a techniků provedla 25. května Korejská lidově demokratická republika další podzemní jadernou zkoušku jako součást opatření na posílení své nukleární síly na sebeobranu,“ uvedla dnes v noci KLDR.

„Test se uskutečnil na vyšší technologické úrovni, výbuch byl mohutnější a zkouška pomohla uspokojivě vyřešit vědecké a technologické problémy v souvislosti s posilováním jaderných zbraní a postupným vývojem nukleárních technologií…“

Krátce před desátou hodinou ranní místního času (před 1:00 SELČ) byly zaznamenány uměle vyvolané otřesy o síle 4,5 stupně Richterovy stupnice v provincii Severní Hamgjong. Test byl údajně vykonán asi 10 až 15 kilometrů od místa odpálení bomby v říjnu 2006. Agentura Jonhap později dodala, že byla rovněž odpálena také raketa s krátkých doletem do zhruba 130 kilometrů.

Co bude dál? Opráší prezident USA Barack Obama smlouvu o radaru v Brdech a raketách persing v Polsku? Budeme dál exkalovat napětí, až bude svět držet v šachtu atomové hlavice na koncích desetitisíců raket, namířených ze Západu na Východ a z Východu na Západ…?

Možná by to bylo opět to nejlepší, aby byl konečně mír, slibovaný v jiné písni už od roku tuším šedesátého pátého či šestého minulého století..

Chceš-li mír, chystej válku! Děsivé, ale pro tento globalizací zblbnutý svět nevěřících a nevypočítatelných Tomášů, jediné reálné heslo…

Reklama:
  1. 1 Trackback(s)

  2. Led 14, 2016: hampton bay ceiling fans

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *