Americký radar v Brdech nebude; kolik nás stálo celé to panoptikum…?

20. Květen, 2009 – 0:32

Tak už nám odklízejí ostnatý drát ve Vojenském újezdu Brdy, kde kótu 718 ještě včera obklopoval ženijní zátaras z tzv. žiletkového plotu. Už to není vojenský prostor se zákazem vstupu. Dokonce tam můžou i greenpeace a členové hnutí Ne základnám.

To bylo slibů, obhajování a vysvětlování za nemalý peníz, vášnivých demonstrací pro a proti. A když kvůli radaru přiletěl do Prahy sám prezident USA J. W. Bush, čekal ho za jeho úsilí skvělý dárek od ministryně obrany ČR Vlasty Parkanové.
Ta nelenila a s kreslířem Výčítalem pohotově, jako kdysi Gustav Brom v Ostravě narychlo sepsal píseň pro J. Gagarina, stvořila a na stejnou melodii nazpívala kukaččí hit: “Dobrý den, prapore hvězd a pruhů! Vítej, radare…”

Za předpokladu, že tato iniciativa byla z čistého srdce, tedy zadarmo, jako každý řádný dar, začnou se náklady na přípravu amerického radaru v Brdech počítat až od 15 milionů Kč, které vložil stát do velkolepé propagační akce.

Na konci května 2007 byla totiž při Úřadu vlády ČR vytvořena funkce Vládního koordinátora pro komunikaci programu protiraketové obrany. Koordinátorem byl jmenován Tomáš Klvaňa, PhD. Ten v zastoupení státu vehementně investoval vzápětí do svého nemalého platu a proradarové propagandy, něco stála i studie dopadů na zdraví a životní prostředí, zpracovaná dokonce pro výkonnější radar stejného typu, jakým je ten, který by mohl být umístěn v ČR.

Na přelomu března a dubna 2007 byla také spuštěna společná internetová prezentace – denně aktualizovaný informační server o všech souvislostech případného umístění radarového komponentu protiraketové obrany na území ČR. Vše na patřičné internetové adrese.

A besedovalo se, navštěvovalo starosty, hádalo se a přelo, i na nespisovné výrazy došlo. Trapnost stíhala trapnost, dokonce se do ní nechal namočit i senátor a herec-dobrák Tomáš Töpfer, jenž se málem stal obětí inzultace. Inu, profesionální fackovací panák…

Něco též stálo, když rezort MO v této souvislosti velmi úzce spolupracoval s Národní referenční laboratoří pro neionizujicí elektromagnetická pole a záření Státního zdravotního úřadu, která na základě poskytnutých technických údajů radaru vypracovala vlastní studii možného vlivu na zdraví obyvatel.

Závěr byl jasný – samozřejmě nic nehrozí. Ostatně to „potvrdily“ i výsledky tichomořského měření devítičlenného českého expertního týmu pod vedením hlavního hygienika ČR Michaela Víta. Radar, který Američané míní přemístit z Marshallových ostrovů do Česka, údajně zdraví lidí v jeho okolí skutečně neškodí.

(Součástí týmu na Marshallových ostrovech byli kromě zástupců ministerstev obrany a zdravotnictví také dva nezávislí odborníci z Akademie věd a Jihočeské univerzity. Nicméně i přesto si starostové nechali, patrně na obecní náklady, sami přeložit 400stránkovou studii radaru od amerických expertů vydanou agenturou MDA.)

Cesta za romantikou, možná placená americkou stranou, také jistě nebyla levná. Zmíněné ostrovy přece leží v Mikronésii uprostřed Tichého oceánu, zhruba mezi Japonskem, Filipínami, Papuyí-Novou Guinejí, Novým Zélandem a Havají.

V pořadu ČT Otázky Václava Moravce 7. října 2007 vyplynulo, že z českých i evropských zdrojů by do Brd, kde Američané plánují umístit radar protiraketové obrany, měla jít asi jedna miliarda korun, řekl náměstek ministra financí a předseda vládní komise pro rozvoj Brdska Ivan Fuksa. Podle něj ministerstvo financí vyčlenilo asi 200 až 250 milionů korun, zbytek by měl jít mimo jiné z evropských fondů. Místopředseda KSČM Jiří Dolejš se však domníval, že tato investice do Brd je ryze účelové.

„Liga starostů, která je tady politicky činná proti umístění radaru, je vládě nepříjemná, protože zvyšuje odpor lidí,“ řekl Dolejš. Fuksa s ním však nesouhlasil.

„Přestože existuje několik obdobných regionů, tento si to skutečně zaslouží,“ uvedl. Podle něj je Brdsko srovnatelné s regiony, které bylo třeba obnovovat po pádu železné opony. „Dokud tyto lokality nebudou bezproblémově dostupné, tak soukromý sektor tam nepřijde,“ dodal.

Nakonec to byla pro brdské obce na rozvoj zanedbaného regionu miliarda a čtvrt – 600 milionů měly dostat plzeňské obce, 400 milionů středočeské a 250 milionů by spolkly opravy silnic.

Co to znamenalo pro starosty obcí? Ti museli nechat podrobně rozpracovat návrhy projektů a odevzdali je vládě. Ani tyto projekty nebyly zadarmo. A obce měly své dlouhodobě zanedbané záležitosti – rozbité komunikace, chybějící chodníky, nedostatečnou kapacitu ve školách…

Ovšem, vláda se změnila, Topolánka vystřídal Fischer a brdské obce, co si už začaly stavět kanalizace či plynovody a kdovíco ještě, jsou teď v rozpacích. Dostanou slíbené peníze nebo ne?

Bylo přece řečeno před celým národem v ČT, viz výše, že nejde o účelovou dotaci, že i tak by se tento region musel renovovat.

Tak pomalu končí habaďura na český národ, zvaná americký radar v Brdech. Radují se jen ti, jimž uvízlo pár milionků z přípravných akcí a akciček za nehty. Skvělý byznys pro společnost s ručením velmi neomezeným Vondra a spol…

PS: Američtí a ruští vědci se včera shodli, že protiraketový deštník na území ČR a Polska na ochranu Evropy před možným útokem z Íránu by byl neúčinný. Tým vědců z Ruska a USA ve své úterní zprávě zveřejnil, že Íránu by trvalo nejméně šest až osm let, než by sestrojit atomovou hlavici pro balistickou střelu. Podle nich však toho Írán nebude reálně schopen dříve než za deset až 15 let…

Reklama:
 1. 20 reakce na “Americký radar v Brdech nebude; kolik nás stálo celé to panoptikum…?”

 2. Budu neustále opakovat, američani tady měli být už od pětačtyřicátého a ušetřili bychom si pár desítek let front na banány a hajzlpapír. A ne jenom nějaká polní kuchyň či radar, ale pořádná base. Tam kde stojí rozkročený americký mariňák, tam se hordám těžko leze. Ledaže by ode dneška přestalo platit úsloví o říších roznesených na kopytech. Modré přilby umí akorát Srebrenicu. Pro ty co zapomněli zde:
  http://www.rezek.biz/skl.htm
  http://warnet.ws/news/25030
  http://komap.net.ru/2008/09/28/chem_kormjat_amerikanskikh_voennykh.html

  od wbgarden v Kvě 20, 2009

 3. Jo, paráda, ale kde tedy byli rozkročení američtí mariňáci, když padaly věžáky Obchodního centra v New Yorku? A co říkáš na to, že brzičko bude Čína světovou ekonomickou jedničkou? No jo, hordy jsou hordy…

  od olser v Kvě 21, 2009

 4. Budu neustále opakovat, co se týče jistých věžáků Břetislave, tak jako předčasně recyklovaný puberťák mám samozřejmě toto:

  SVINSTVÍČKO

  Do New Yorku letěli
  Z Alpajdy kluci
  Veselí
  Ač nepili spadli
  Z mraků
  A rozbili pár
  Paneláků….

  Jinak, hordy jsou hordy Břetislave, už pjekných pár tisíc let. Ovšem skupinka jistě moudrých tohoto světa teď, si myslí, že zrovna letos přestaly existovat…
  Veselé krizování a prasečí chřipkování….

  od wbgarden v Kvě 21, 2009

 5. Milý Jene, až budeš v New Yorku, řekni těm pozůstalým asi tři tisíc mrtvých, že to byly jen paneláky a to, co spáchaliá ti kluci veselí z Alpajdy, bylo jen svinstvíčko. A jestli jsou hordy něco, co existuje už pár tisíc let, pak, pokud mě paměť neklame, tenkrát byli američtí mariňáci rozkročeni v úplně jiných pozicích, řekl bych silně virtuálních, něco mezi semenem Keltů a mayských indiánů, o vajíčkách srdnatých eskymaček ani nemluvě…

  od olser v Kvě 21, 2009

 6. Byž zdravé srdnatý eskymáku, dobře spi a nemlaskej. A věz, čtu tě, waldemar je včíl fšude…

  od wbgarden v Kvě 21, 2009

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *