Jeden čistil Augiášův chlév, druhý kultivoval český dvorek…?

19. Květen, 2009 – 18:57

Existují čeští politici, co dostávají geniální nápady přesně podle rady Friedricha Wilhelma Nietzsche, tedy pouze když jsou v krizi a ohrožení života, zkrátka až jim teče do bot. Tento psychický otřes už byl zdokumentován v českém rozverném filmu: „Je ho nechte, ať se bojí!“

Nietzsche žil v polovědomém stavu jako duševně nemocný progresivní paralýzou. Geniálně charakterizoval současnou morálku, a i když se narodil před 165 roky, přesto prorocky řekl:

…“žijeme všichni v hluboké lži, protože předstíráme, jako kdyby stále platila křesťanská morálka, ačkoli v ni v hloubi duše nevěříme…“

Pokud mi tento německý filozof někoho připomíná, jsou to Mirek Topolánek a Martin Bursík se svojí zelenou squadrou a samozřejmě Katuškou.

Mirek po debaklu v komunálních a senátních volbách měl na vybranou; buď si jako šéf ODS hodit mašli nebo zahrát scénu ze Shakespearovy tragédie o Hamletovi, když se zapřísahal, že být či nebýt, vyčistí ten Augiášův chlév, jelikož je něco shnilého ve státě českém.

Sice nic nevyčistil, ale svým oscarovým výkonem, k němuž se s nožem na krku vypjal, si alespoň prodloužil sladký politický život o pár měsíců, než byl potupně sesazen.

Druhým do partičky je Martin Bursík, koaličník, který se svezl se svým premiérem, preference má jeho strana pod bodem mrazu, tedy pod pěti potřebnými procenty, a tak mu zbývá jediná šance, prodrat své „papenhajmské“ do Evropského parlamentu.

Proto míní zkultivovat český dvorek, což je eufemisticky řečeno lautr to samé, jako vyčistit Augiášův chlív. Natočili si k tomu dosti trapný klip. Prostě malorolníci, co jsou „imvere“ unaveni, aniž by zahlédli role pole. Traktor s Kateřinou táhne vlečku a na ní Bursík máchá zeleným praporem.

Docela dobrá alegorie na ruské revolucionáře, jedoucí do boje za lepší bolševické zítřky, jenž sice máchali vlajkou rudou, ale na černobílém filmu to vyjde nastejno.

Na satirického klipu statujících představitelů strany, jsou akční zvířata. Kokrhající kohout má připomínat prezidenta Klause, co je za nohu přivázán ke kolíku, v pozadí se siluetou hradu z papundeklu.

V tomto případě je zodpovědnost za dění přenesena na zvířata, jež vedou řeči o tom, že by Evropa mohla jejich český dvorek zkultivovat. Kráva, koza, kohout, slepice, ovce, Bursík, Jacquesová a další…

Docela vyvedený zvěřinec. Scházejí jen sympatizanti zelených – Havel, Schwarzenberg, Holubová a Sommerová, možná tam jsou, převtělení do výše zmíněných domácích zvířat.

Paní Kateřina Jacquesová po zkušenostech se svými mediálními perlami už raději mlčí a jen zvedne tabuli s nápisem Biomasa a následným vysvětlením, co to biomasa je. Patrně ji text napsal přítel Bursík, ale jelikož se ho asi nezvládla naučit, takže proto ta němá verze…

Václav Havel se už v reálu jako sympatizant vlísal zeleným slovy o tom, že česká krajina je zaneřáděna rozličnými sklady a skladišti, které postupně stírají rozdíly mezi městem, venkovem a krajinou.

Při kritice hospodářského růst se zmínil o politikovi, co říkal, že mladoboleslavská automobilka musí vyrábět víc aut, aby měli ti lidé co dělat, a uvedl svoji další filosofickou pseudoúvahu.

„Mně to připadá lehce zrůdné. Je to, jako by někdo řekl, že koncentrační tábory být musí, protože přece potřebují zaměstnání ti dozorci a věznitelé. Je třeba klást si přece otázku o smyslu, zda potřebujeme víc a víc aut,“ řekl.

A ihned se ozvali socialistké Paroubek a Rath, který žádal omluvu. Prý když se on omluvil za propagaci Hitlera, měl by to udělat i Vašík.

Exministr Schwarzenberg má asi pravdu, když tvrdí, že by na české politické scéně zavládla bez zelených nuda.

Svatá pravda, co bychom si počali bez žertovných monologů paní Kateřiny…?

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *