Diplomat, slon v porcelánu či svatý alibista…?

15. Květen, 2009 – 8:15

Papež Benedikt XVI. byl od 8. do 15. května 2009 na návštěvě Jordánska, Palestinské autonomie a Izraele. Kam přijel v „papamobilu“, nebo ve speciálně obrněném audi, tam sloužil mši, měl svatý proslov a srdce plné lásky a porozumění.

Proč však neřekl nic o Hamasu, raketách kassam, ani o tom, že nebýt judaismu, nebyl by pro lidstvo objeven Bůh, ani Desatero Božích přikázání a napsán Starý zákon, že nebýt ukřižování Římany a nanebevstoupení Žida jménem Ježíš, nevzniklo by ani křesťanství, Nový zákon a Křížové výpravy…

Proč vzbuzoval v lokálních Arabech, co si říkají Palestinci, ještě větší vzdor, když jim sliboval vlastní stát, aniž by řekl na obhajobu Izraelců, že jejich židovská domovina už tam trvá přes čtyři tisíce roků a že území Izraele je dnes nenarušitelný státní celek.

Pokrytecky v Muzeu Jad Vašem prohlašoval, že holocaust nelze popírat či jinak zpochybňovat, ale muslimům nedal jasně najevo, že to jsou právě oni v čele s prezidentem Íránu Ahmadínežádem, kdo tvrdí, že holocaust je podvod a chtějí vyhladit Izrael…

Jsou to paradoxy; někdejší člen Hitlerjugend a protivzdušné obrany Joseph Ratzinger přistál v Jeruzalémě na palubě vrtulníku izraelského letectva a byl jako papež Benedikt XVI. přijat jeruzalémským starostou. Ale žádné slovo o rehabilitaci popírače holocaustu Williamsona a blahořečení válečného papeže Pia XII. nebylo vyřčeno.

Papež Benedikt XVI. prý musí jednat v rukavičkách, aby uklidňoval a ne bouřil už tak rozdmýchané vášně. Proto se setkal i s Velkým muftím Jeruzaléma Muhammadem Husejnem. Takže vůči Izraelcům byly všechny rány dovoleny, ale pozor: muslimy musíme chovat jako v bavlnce.

Co kdyby vystřelili italští muslimové, opět hypoteticky, rakeru kassam na Vatikán. Co by se dělo? Během hodiny by následovala odveta. Zřejmě by zasáhla vojska NATO, možná italská armáda, každopádně by nikdo nenechal sedm roků muslimy, aby bez odporu ostřelovali Vatikán tisíci raketami.

V případě Izraele nepadlo o Hamasu a raketách kassam ani slovo na toto téma, pouze v Betlémě to byl celý projev o litování gazanských Arabů, jak uvedlo české vysílání vatikánského rozhlasu:

„Žádám vás, abyste tlumočili svým rodinám a komunitám mé ujištění, že je chovám ve svém srdci, a také můj smutek nad ztrátami, těžkostmi a utrpením, které jste museli zakusit,“ řekl Benedikt XVI. „Buďte si jisti mou solidaritou s obrovským úkolem rekonstrukce, která vás čeká, i mými modlitbami za brzké zrušení blokády (pásma Gazy)…“

V rámci své návštěvy papež sloužil mše pod širým nebem v Betlémě, Jeruzalémě a Nazaretu. Proto byly izraelské bezpečnostní síly v plné pohotovosti o síle skoro sto tisíc vojáků, policistů a tajných agentů.

„Svatý stolec podporuje právo vašeho lidu na svrchovanou palestinskou domovinu v zemi vašich předků, bezpečnou a existující v míru se svými sousedy, s mezinárodně uznanými hranicemi,“ citovala agentura Reuters z papežova proslovu před betlémskou rezidencí předsedy palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse.

V jeho přítomnosti Benedikt XVI. rovněž vyzval zejména mladé Palestince, aby odolávali pokušení terorismu. „Nedovolte, aby ztráty na životech a destrukce, jichž jste byli svědky, vzbuzovaly ve vašich srdcích hořkost a zášť…“ řekl.
Jen malé pokárání nezdárných mladíků. Papež také vyjádřil „hluboký soucit“ obyvatelstvu pásma Gazy a vydal se do uprchlického tábora Ajdá, abych projevil svou solidaritu s lidmi, kteří přišli o všechno.

Pastýřská pouť skončila papežovou návštěvou Chrámu Svatého hrobu a dojem z této týdenní pouti po Svaté zemi je eufemisticky řečeno rozpačitý jako vždy, kdy hlavní protagonista přesně neví, je-li diplomat, slon v porcelánu nebo svatý alibista.

Pro Izraelce to byl přijatelný konec; návštěva dopadla šťastně, jelikož papeže žádný nový Ali Agca nebo Jigal Amir nezastřelili…

Navíc poslední den pobytu Benedikta XVI. byla v Izraeli premiéra kontroverzního filmu podle knihy Dana Browna „Andělé a démoni“. Při předcházejícím filmovém trháku podle knihy téhož spisovatele „Šifra mistra Leonarda“ byl ve Vatikánu značný rozruch a v katolických zemích bouřlivé protesty.

Ty však udělaly filmu naopak velkou reklamu, takže v případě „Andělů a démonů“ byl pro jistotu od katolíků klid a mír. Alespoň na malou chvíli…

Arabové v Akku totiž plánují protestní průvod „Dne Nakba – Dne neštěstí“ jako výraz smutku nad vznikem Státu Izrael 14. května 1948. Akci pořádá strana Hadaš, bývalá Komunistická strana Izraele, která má v Knesetu čtyři křesla, z nichž tři patří arabským poslancům.

Jak se zdá, papežova slova zatím na úrodnou půdu nepadla…

Reklama:
 1. 22 reakce na “Diplomat, slon v porcelánu či svatý alibista…?”

 2. Lituji,že porušuji svůj slib,že se už diskuze neúčastním,ale nedá mi to.
  Co čekat od ŘKC po staletích,ba tisíciletích,než vlezprdelkovství,oslavu sebe sama-papež-a lži.Jsou schopni zapřít všechnu pravdu a kdyby šlo o víc i Krista.Přece Ratzinger je HLAVOU ŘKC,ne Kristus!Neomylný ex-hitlerjugend!Nechápu,jak tuhle prolhanou a nenažranou církev může někdo zvát do IZR,do JRZ,když leze do řiti Arabům a jeho výroky svědčí jen o sympatitích k nim.A Židé smí mlčet,aby se těch bláznivých „mučedníků“ náhodou nedotkli.Je to hnus,jednou zase s Vaším článkem souhlasím.Ale žádná škoda by nebyla,kdyby ho tam odkráglovali,protože tento papež má být tím posledním.A už včera bylo pozdě!!Ať jde ta církev nenažraných pedofilů už jednou kam patří-do pekla!!

  od hugous.z.lipek v Kvě 15, 2009

 3. Musím ocenit, jak jste milá, křehká a distingovaná dáma…

  od olser v Kvě 15, 2009

 4. Tohle se dnes už nenosí.Nejsme ve staré dobré Anglii.Jsem protestantka a vím také,proč jí jsem!!O vašich katolických papežích si myslím své a dovolila jsem si to vyjádřit.Děkuji za místo na Vašem blogu a už tedy nikdy více…není zde povolený jiný názor bez ironie a kousavosti.Přesto Vám přeji pane Olšere vše dobré.

  od hugous.z.lipek v Kvě 15, 2009

 5. Dobrý den pane Olšere. Se zájmem jsem si přečetl Váš článek na blogu idnes. V dnešní době se zprávy o bojích a potyčkách na Blízkém východě omezují na počty mrtvých a raněných a případně na protestech z té či oné strany v reakci na akce druhé strany. V této době málokoho zajímá, historie vztahů mezi Izraelem a jeho sousedy a každý spěchá s rychlým odsouzením jakékoliv „nepřiměřené“ reakce na útoky Hamásu a jemu podobných organizací. Tak v této době mi chybí vyváženost, objektivita ,ale hlavně připomenutí předchozích událostí, které vedly až k současnému stavu. Každá stať, článek, komentář či zpráva ,která spíš než senzaci, hledá příčiny a nespokojí se s tím jen prostě být „in“ a šmahem odsoudit Izrael jen proto že se brání, zaslouží zaslouženou pozornost. A právě proto jsem Vášemu článku tuhle pozornost rád věnoval příjde mi jako fundovaný a hlavně objektivní . Děkuji a zdravím Vás z Ostravy

  od Pavel Szymonik v Kvě 15, 2009

 6. Děkuji za povzbudivá slova, ne každý se dokáže povznést nad svoji jednostrannost a zaujatost pro jednu či druhou stranu. Já se snažím posuzovat věci tak, jak si myslím, že se dějí, párkrát jsem na Blízkém východě byl, mám tam spoustu přátel a mám pocit, že vím, kdo je vinen. Všechno vychází z jasného pravidla: Zatímco muslimové touží umírat, aby se dostali do ráje a obcovali tam s černookými pannami, Židé a křesťané, Vy i já, toužíme žít. Sebevražedný nevypočitatelný mučedník je horší než celý vojenský pluk…

  od olser v Kvě 15, 2009

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *