Pracujte do úmoru, jako cikáni z Gipsy.cz a nebude třeba násilí…

10. Květen, 2009 – 7:57

Miluju cikánskou kapelu Gipsy.cz. Jako každý valašský ogar. Kdyby romský pánbíček stvořil takových romských idolů a vzorů víc, a nejen v hudební branži, bylo by v Česku po potížích s Romy. Skoro všichni je uznávají, mnozí po nich šílí; gadžové, stejně jako Romové. Kam přijedou hrát, tam je pozdvižení.

Média se můžou zbláznit; Gipsy.cz oslnili na náměstí Grand place v centru Bruselu. V havlíčkobrodského klubu Effect skupina Gipsy.cz dovedla fanoušky skoro k infarktu a fanynky omdlévaly jako kdysi během koncertů Beatles.

Obrovský úspěch na Mezinárodním festivalu romského umění v Temešváru. Skupina Gipsy.cz místní publikum opravdu nadchla, roztančila a rozezpívala. Úžasné ovace pro Gipsy.cz v Jižní Koreji…

Není tedy náhodou, že Českou republiku bude reprezentovat v Moskvě právě skupina Gipsy.cz, která s písní „Aven Romale“ – „Rome, vpřed“ vystoupí v celosvětově oblíbené hudební soutěži Eurovision Song Contest 2009, jíž se letos zúčastní dvaačtyřicet států.

Česká televize se rozhodla využít práva nominovat interpreta písně přímo a nevypisovat národní výběrové kolo. Na základě zkušeností z předchozích dvou ročníků byla vybrána skupina Gipsy.cz. Ta v předchozích ročních měla výraznou podporu diváků.

ČT nabídla dvě písně této skupiny a bylo na divácích, aby vybrali tu nejvhodnější, která bude naši zemi reprezentovat v Moskvě. Rozhodli tedy diváci ve svém sms hlasování, že v moskevských Lužnikách zazní píšeň Aven Romale – Rome, vpřed! A určitě esemesky posílali hlavně gadžové a především gadžovky.

„Pokud se v Česku nic neudělá proti rasismu a útokům vůči Romům, tak Romové nakonec také sáhnou po násilí. V rozhovoru pro agenturu AFP to uvedl Radoslav Banga, lídr této úspěšné kapely.

V Moskvě kapelu uvidí a uslyší miliony televizních diváků a raper Radoslav Banga, v kostýmu supermana střihnutého spidermanem, může říct „hleďte, jsem tady, jsem Rom, uspěl jsem, vše je možné. Uvědomujete si to? Rom reprezentuje Českou republiku, zemi, kde rasismus je tak silný. To je ohromné!“

Je v Česku rasismus opravdu tak silný, je u nás vůbec nějaký rasismus vůči Romům? Není to jen nechuť ze strany těch, co pracují od vidím do nevidím, živit nepřizpůsobivé cikány ze svých daní?

Uvědomit by si to měl nejvíc Radoslav „gipsy“ Banga. Měl by se ve svých sedmadvaceti letech zamyslet nad svým vlastním životem a říct romským soukmenovcům, co dělal on.

Kde a jak se naučil číst a psát, kolikrát bral sociální dávky, jestli byl nezaměstnaný, jak se s tím vypořádal a co vše se dá v životě zvládnout i bez rozdílu rasy a barvy pleti, když se tvrdé maká.

Gipsy.cz – unikátní tvůrčí tandem Radoslava Bangy s předním romským houslistou Vojtou Lavičkou a mimořádně talentované bratry Petra (akordeon, kytara) a Jana (kontrabas) Surmajovy nahradí „gádžové“ – studenti a absolventi Ježkovy konzervatoře. Gipsy.cz tak budou mít kromě houslí, kytary a basy také bicí i druhé housle, na které bude hrát Noemi Fialová.

Slovy hudebního kritika: „S nonšalantností a elegancí legendárních cikánských kapelníků mixují výbušnou směs rapu, romské muziky, funku, etna či popu, která kromě potřebné míry zdravé agresivity nepostrádá humor, nadhled a ironii…“

Mají prostě dar a především šanci, ukázat všem Romům, že stojí za to dřít, poctivě pracovat a že pak je budou mít rády i ty „bílé svině“. A nikdo jim nebude podpalovat domy, ani je nebude vystěhovávat a brát jim za jejich dluhy peníze ze sociálních dávek, jak to činí exekutoři v Chomutově.

Skupina nedávno vydala své druhé CD s názvem Reprezent. Na albu nechybí ani dlouho očekávaná píseň o Čunkovi nesoucí název „A na závěr si s námi dejte trochu té Čunárny“. Kapela dlouho zvažovala, zda tuto píseň na album zařadit. Nakonec ji přidali k těm dalším pro její „naschvál směšnou hudební formu“.
Gipsy.cz jsou zkrátka skvělí a záleží jen na nich, aby svůj úspěch, spojující všechny lidi dobré vůle, zúročili a pomohli svým „strádajícím“ rodákům, a ti aby konečně pochopili, v čem je zakopaný cikánský pes. Pak nebude mít už žádný Čunek důvod vystěhovávat nepřizpůsobivé občany z pavlačových domů.

Baví mě Gipsy.cz. Jsou to bystří, inteligentní borci, kteří moc dobře vědí, že nebýt v Česku, asi by se jen tak brzy nestali hvězdami, ale že i tady pořád platí; světská sláva, polní tráva…

Určitě v sobě mají zakódováno, že žijí v zemi, kde nejsou krvavé převraty a sebevražedné atentáty, pouze sametové revoluce místo krutých válek, žádná zemětřesení, ani tsunami a mexické či jiné pademické chřipky, kde jsou ceny nízké, platy úměrné, sociální dávky vysoké a práce pro všechny, kdož chtějí.

Hodně úspěchů v Moskvě, Gipsy.cz. První rok jsme na Eurosong poslali Kabát, druhý kalhotky Kerndlové, teď repující cikány, tak se uvidí. Ukažte světu, že Romové, kteří dostali postupové hlasy gadžů z „rasistického“ Česka, se na Eurovision Song Contest 2009 dokáží prosadit. Aven Romale – Rome, vpřed!

Když umí nejen číst a psát, ale fest přiložit ruku k dílu…

Reklama:
 1. 2 reakce na “Pracujte do úmoru, jako cikáni z Gipsy.cz a nebude třeba násilí…”

 2. Díky pane Břeťo, excelentně jste zvládl analýzu českého problému s našimi nepřizpůsobivýni občany. (Jen tak dál!)
  Malinko dodávám: za tento problém si můžeme částečně i my sami, když se bojíme nazývat věci pravými jmény a necháváme se strhnout praštěným „duchem doby“, pseudohumanismem a neupřímnou korektností. Pravda často bolí, avšak vyslovená s citem, také léčí!
  Jindra

  od Jindra v Kvě 10, 2009

 3. Máte pravdu; nejhorším nešvarem je pseudohumanismus, kdy si někdo hraje za sociálně cítícího, ale přitom mu jde pouze o zviditelnění a populistické naplnění svých ambicí. Hlavně politických. Bouřit proti rasismu a nic proti němu neudělat konkrétního, je jen trapný alibismus. Vím to podle sebe; když se ke mně někdo chová vstřícně, slušně a ohleduplně, jsem ochoten ho plně akceptovat. Ať je černý, bílý nebo oranžový či modrý…

  od olser v Kvě 10, 2009

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *