Zelení se nažerou a globální emise zůstanou celé…?

4. Květen, 2009 – 9:01

Nikdy ze zásady nereaguji na komentáře svých nicků, i když jsou občas velmi podnětné. Nechci provokovat, ani nikoho urážet či jinak vzbuzovat emoce, pohoršení a zbytečné polemiky. Navíc; než totiž svůj blog napíšu, vždycky si zveřejněná fakta po vzoru BBC ověřím ne u dvou, ale nejmíň u pěti na sobě nezávislých zdrojů.

Česká republika letos získá zhruba deset miliard korun z prodeje emisních kreditů, tzv. povolenek. To už nám sdělila neotřelým způsobem Kateřina Jacques ve svém vystoupení v pořadu Jana Krause „Uvolněte se, prosím!“.
Vytýkají mi neznalost byznysu s emisními povolenkami. Možná se v něm stoprocentně nevyznám, jako ostatně v každém netransparentním obchodování na bázi populárních her typu „letadlo“ nebo „pyramida“. Mám však po dědovi „selský“ rozum, který mě nikdy nezklamal.

Vím to zásadní – naše planeta má redukovat emise CO2 o 60 až 70 procent, místo toho se však množství emisí dostalo do nezvladatelné spirály. Tvrdí to odborníci z Bruselu. Nic proti tomu nenamítal ani ing. Borsuk, ředitel jedné z českých podnikatelských škol, když jsem byl s ním a jeho studenty v bruselské centrále EU ve tvaru otevřené knihy.

V Radě Evropy ve Štrasburgu mě tisková mluvčí českého zastoupení Nicol Šrámková, Francouzka vdaná za českého diplomata, provedla až do třetího patra budovy, připomínající tvar lotosového květu, kde jsem v oddělení pro novináře získal další podklady. Mimo jiné třeba fakt, že do atmosféry se uvolňuje asi devět gigatun CO2 ročně.

Zásada je jasná, daná ve zprofanovaném Kjotu: Všichni musí snižovat emise a ti, kdo je sníží nejvíc, dostanou emisní povolenky, splatné těmi, kteří mají emise nad limit. Jde prostě o splnění kvantitativních redukčních emisních cílů smluvních států…

My emise snižujeme a vyděláváme na tom. Tak prodáme Japonsku 40 milionů tun oxidu uhličitého v podobě emisních povolenek, čímž země vycházejícího slunce, aniž by svůj snižovací závazek splnila, získá „povolení“ dál emise produkovat ve stejném množství. Prostě si za deset miliard vykoupí své špinavé svědomí. Něco jako globální očistec.

Inu, středověk: Zhřešils, zaplať odpustky a vše je odpuštěno. Hřešit můžeš dál…

Obdobně budeme rovněž obchodovat s „odpustky“ Světové banky, rozličných firem, ale též Nizozemska, Španělska, Rakouska a Nového Zélandu, kteří si tak i od nás vykoupí své emisní hříchy. Nám to během čtyř roků vynese více než 25 miliard CZK.

Původně jsme měli snížit emise CO2 o osm procent. Díky hospodářské krizi a menší výrobě jsme zaznamenali emisní pokles až o 25 procent. Vydělali jsme na tom. Čím míň našeho oxidu, tím víc darovaných povolenek, tím víc cizích dolarů.

Náš přebytek proti kjótskému závazku znamená, že emitujeme o 140 milionů tun oxidu uhličitého méně než nám ukládá Protokol. Neprodáme je ale ihned, nejsme přece obchodní naivkové, zkáza globálního životního prostředí se musí odehrávat per partes, takže cca 40 milionů tun si necháme na horší časy.

Čtyři sta českých podniků má asi devadesát milionů bezplatných povolenek, z nichž každá představuje jednu tunu CO2. Prodejní cena jedné povolenky se loni pohybovala mezi deseti a 30 eury – 267 až 801 korunami, letošní se zatím zřejmě pro lepší „průhlednost“ této transakce přísně tají…

Mezi námi; Japonsko je tak hrubě nad emisními limity, že musí nakoupit přes miliardu povolenek, aby vyhověla svému domácímu Protokolu z Kjota. Miliarda kreditů je miliarda tun CO2, nejspíš v černé ozonové díře. Pořád je to ale levnější, než platit šílené pokuty ze nedodržení míry znečištění atmosféry…

Máte doma mírně řečeno značný nepořádek až bordel a úřad vám chce naložit pořádkovou pokutu za rušení sousedského soužití a omezování osobní svobody?

Není problém; koupíte si od čistotného souseda, co má byteček jako klícku, pár bordelových povolenek a dál se můžete hřát u ohýnku z parket uprostřed svého obýváku. Váš bordel se vám oběma zprůměruje…

Obdobně výstražná je situace s odstraňováním exhalátů; místo peněz na filtry pro odsiřování raději přistavíme elektrárenský komín pár poschodí až do nadoblačné výšky. Sníží se tím snad emise? Kdepak, jen se budou rozptylovat z větší výšky a tedy do vzdálenějších míst, i když obsah karcinomů zůstane v ovzduší nezměněn.

A je to z globálního hlediska „vylej – nalej“. My střed Evropy zbavíme sice jen části emisí, ale nad Japonskem jich zásluhou naší „eko-dolarové uvědomělosti“ zase přibude a planeta Země se dál bude otáčet i nadále ve stejném neměnném obalu škodlivých emisí.

A budeme nadšeně křičet pražským dialektem: Hele, vole, zhublo mi břicho, jenom celkovou hmotnost mám zatím pořád stejnou, i cukrovku a hypertenzi…

Zelení říkají, že Japonsko je přece tak daleko a navíc jsme postaveni před diema; žít dlouho a v přepychu ve zkaženém životním prostředí, nebo sice v panenské nedotknutelné přírodě, ale nemít zhola nic; ani elektřinu, léky či průmysl, umírat na epidemie cholery či moru a dožívat se o polovinu míň svého života.

Samozřejmě, že si vybereme tu první variantu. Kdo platí, teď jede, tedy spíš znečisťuje, ale hlavně, že máme kotle na biomasu, k tomu biomrkev a komposty. Tuhle rundu za nepřizpůsobivé státy zkrátka platí Japonsko.

Mnoho povyku pro nic. Vlastně pro dolary. Přitom fakta jasně ukazují, že vodních par, jež jsou stejně rizikový skleníkový plyn jako CO2, je všude kolem nás asi dvě až tři procenta, takže poměr mezi industriálním chováním lidstva a účinky přírody je asi padesátkrát vyšší vlivem vypařování dvoutřetinových moří a oceánů, ale i lesů, pralesů či bažin, které “vydechují” vodní páry.

Lidstvo tedy svou činností zaviní asi za deset procent oxidu uhličitého, zbylých devadesát procent je z přírodních zdrojů… Ani snížení lidského příspěvku o deset až padesát procent nemůže tedy mít zásadní vliv na změnu klimatu.

Že by toto Martin Bursík fakt nevěděl? Ale to víte, že ví, jen proč něco měnit? Za CO2 jsou miliardy, za vodní páry nic, takže vo co gou? Jako obvykle; peníze jsou jako vždy až na prvním místě…

My máme biokotle za deset miliard, ó my se máme…?

Reklama:
 1. 4 reakce na “Zelení se nažerou a globální emise zůstanou celé…?”

 2. Pane Olšere,
  sice jste si vše ověřil z nezávislých zdrojů, ale pořád tomu moc nerozumíte.

  Celkově se státy v Kjótském protokolu zavázaly snížit emise o 5,2 %. Dále mají jednotlivé státy své emisní cíle (např. Japonsko – 6 %). Obchodování se děje proto, aby se snižovaly emise, tam kde je to nejlevnější. CO2 totiž nepůsobí lokálně. Proto když ČR sníží víc a prodá to Japonsku, nemá to z hlediska skleníkových plynů dopad na celkový redukční cíl. Emise se tedy celkově opravdu sníží.

  Co se týče ceny povolenky, ta rozhodně není tajná. Zkuste se podívat na http://www.pointcarbon.com, kde je aktuální denní cena povolenky.

  Dalo by se pokračovat, ale jelikož jste, podle mého názoru, vcelku inteligentní člověk, jistě si ostatní tvrzení znovu ověříte.

  Jste úplně stejný jako ti vaši „zelení“ – něco tvrdíte, ale nerozeznáte EUA od AAU.

  od Obrnik v Kvě 7, 2009

 3. Jste milý člověk, děkuji za poučení, maminka z vás bude mít určitě radost. Pozdravujte ji, prosím…

  od olser v Kvě 7, 2009

 4. Děkuji, taky zdraví.

  od obrnik v Kvě 7, 2009

 1. 1 Trackback(s)

 2. Led 15, 2016: hampton bay ceiling fan

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *