Samozřejmě, že jsem měl na mysli spíše zlatý prstýnek s třpytivým diamantovým očkem a ceritifikátem. Bohužel, nedostal jsem nic, takže mi nezbylo, než se opřít do berlí a v rámci splnění svého slibu koupit napodobeninu zvanou zirkon.

A tak jsem si alespoň rozjitřil své nitro vzpomínkou na chvíle, kdy jsem před lety popíjel na ostrově Kuba rumové daiquiry, myslel na Hemingwaye a na své první setkání s karátem. A jak jsem se ještě plný zdraví dal s přáteli, tedy spíš s přítelkyněmi, do tance a v rytmu salsy jsem si chrastil s podivnými lusky, které nám nahrazovaly kastaněty.

Bylo to na pláži Varadera a ne v noblesním baru, jimiž se Havana jen hemžila a ty obří lusky byly barvy temně hnědé, mírně oblé jako půlmetrový bumerang, tvrdé jak kámen, který však v sobě skrýval podivná chrastící semínka. Tato přírodní kastaněta vznikla z plodu stromu rohovníku. Znal jsem ho z dětství, kdy nebyly žvýkačky, ani cukrovinky, takže mi babička pro oslazení života dávala žvýkat sladký svatojánský chléb, což byly právě kousky z lusku rohovníku, jehož stromy zdobily také botanickou zahradu u vily-finky Ernesta Hemingwaye ve čtvrti na okraji Havany.

K vidění jsou zde kromě stoletých palem a jiných subtropických stromů též hroby tří spisovatelových psů i jeho slavná rybářská bárka Pilar, jež kdysi kotvila v blízké rybářské vísce Cojimar, rodišti rybáře Santiága, hrdiny Nobelovou cenou ověnčeného románu Stařec a moře.

Rohovník obecný je stálezelený, až patnáct metrů vysoký strom, s hnědou rozpraskanou kůrou, původem z Palestiny a ze Středozemí. Má tmavě zelené, lesklé, kožovité, sudozpeřené listy; plody tvoří tmavohnědé, široké lusky, obsahující tvrdá hladká semena. Je nenáročný, roste téměř všude…

A zmíněné chrastění jeho lusku, který jsem ukořistil u Hemingwayů na zahradě, způsobují asi dva tucty semínek s ojedinělou vlastností – každé váží stejně, tedy 0,2 gramu. Naši prapředkové toho bystře využili a začali používat tato semínka jako ověřené a svoji hmotnost neměnící se závaží při vyvažování drahokamů.

Tuto míru pak nazvali karátem, který podnes označuje mimo jiné hmotnost diamantů a tím jejich hodnotu. Nutno dodat, že rohovníku obecnému říkali Arabové kharrub, zatímco Řekové karation. A tak vznikl i speciální karát, užívaný tentokrát ne v roli jednotky hmotnosti pro diamanty, ale jako označení pro jednu čtyřiadvacetinu obsahu zlata ve slitině.

Jih Afriky je největší hornická oblast na světě. K fárání do platinových a zlatých dolů si přidávám i návštěvu diamantové šachty. K nejvíc výnosným patří diamantový důl Premier nedaleko Pretorie, z něhož se pořád dobývá denně kolem šesti tisíc karátů této vzácné, čiré a bezbarvé krychlové modifikace čistého uhlíku. Kdo by to do prvku Mendělejevovy tabulky pod značkou C řekl, že v symbióze s přírodou vytvoří při erupci sopky nejvzácnější kámen světa?

„Denně se z hloubky asi jednoho kilometru vydoluje přes dvanáct tisíc tun kamene, z nichž se vybere zhruba 1, 2 kg diamantů. Stručně řečeno – v průměru z každých sto dvaceti tun zeminy dostaneme jeden diamant, který získá po opracování hmotnost jednoho karátu,“ vysvětluje šéf zdejšího public relation. „Dnes je nad dolem Premier šestý největší, napůl erupcí a napůl člověkem vytvořený kráter na naší planetě, který má momentálně kilometr v průměru a skoro šest set metrů do hloubky…“

Zájem o návštěvy této diamantové šachty mají hlavně horničtí odborníci z celého světa. Do dolu Premiér vedou dvě jámy. Jednou z nich fárají do hloubky kolem 600 metrů horníci, kteří zde razí horizontální štoly. V nich navrtají do horniny na čelbě otvory, do nichž naládují střelivo. Po jejich odpálení se takto uvolněný kámen druhou těžní jámou vyváží na povrch.

Pozoroval jsem, jak se z dolu valily tuny temněšedé horniny, kterou pak nekonečné dopravníky odvážely k drcení. To pokračovalo až do fáze, kdy se z balvanů staly drobné kousky, nejdůležitější drť mezi všemi, v níž už probleskovaly surové diamanty, které obsluha pásů ručně vybírala pod přísným dohledem.

Pravou hodnotu začnou však mít až po důkladném zpracování a obroušení. I tak se jihoafrická kriminalita může vykázat řadou pokusů o propašování ze země diamantů ve stavu ,,hrubého zrna“. Nedávno bylo nedaleko Johannesburgu zatčeno devatenáct překupníků, kteří u sebe měli diamanty za půl miliónu dolarů.

„V roce 1905 byl tady nelezen největší diamant světa a byl pojmenován po zdejším těžaři Thomasu Cullinanovi,“ říká pyšně průvodce a vede nás do skromného muzea. „Tento gigant je největší diamant kvality „D“ – tedy nejvíce bezbarvý. Pochází z vůbec největšího surového diamantu drahokamové kvality na světě, který vážil celých 3106 karátů, tedy víc než půl kilogramu. Skončil rozřezán na devět kousků, označených podle čísel od Cullinam I. až Cullinam IX., v koruně krále Anglie Edvarda VII. a v dalších královských špercích.“

Když prý ho po roce studování brusič před celou královskou rodinou ještě neopracovaný úderem paličky rozdělil, tak se vyděsil, že omdlel. Potom ale z takto roztříštěných kusů vytvořil mimo jiné šest více než stokarátových diamantů, z nichž Cullinan I. byl ve tvaru hrušky, měl přes pět set karátů a dnes zdobí žezlo britské královské rodiny. Cullinan II. se podobal polštářku, vážil 320 karátů a je umístěn v koruně britské královny…

Známý diamant Golden Jubilee váží 545,67 karátů. Tento žlutavě hnědý kámen byl darován thajskému králi v roce 1997 k 50. výročí jeho vlády. V roce 1934 byl v JAR vytěžen diamant Jonker, který vážil 726 karátů, o deset let později to byl Niarchos se 426,5 karáty a v roce 1978 se do této řady diamantových velikánů zařadil Premier, obsahující 353,9 karátů.

Jejich hodnoty jsou pro běžného člověka nevyčíslitelné, na mnohých bylo vybroušeno na dvě stě padesát sedm plošek zvaných fazet, u mnohých takto upravených diamantů dosáhla cena jednoho karátu až sto tisíc dolarů.

A co se bude dít s cenou diamantu, jehož surová velikost je jak dětská hlavička? V Jihoafrické republice byl totiž v srpnu 2007 objeven zřejmě největší surový diamant na světě. Podle jihoafrického deníku The Mercury váží kámen nalezený na severozápadě země až 7000 karátů, což odpovídá 1,4 kilogramu. Velikostí ho lze přirovnat ke grapefruitu.

Nevím, jestli lze ještě nějaký jiný kámen prodat za půl milion dolarů. Můj zirkon Thomas Cikrt, vsazený do zlatého prstýnku, stál jen tisíc dvě stě korun českých…