Trapný konec slátaniny libového frajera a hochštaplera…

23. Duben, 2009 – 20:02

Byla to velká sláva, od níž si nejvíc sliboval Saša Vondra, že si třeba srovná svůj pokřivený pohled na svět. Uvěřil sobě i podobně libovému frajerovi, co ze sebe též dělal, co není – Davidu Černému, vydávajícímu se za výtvarníka.

Domluvili se spolu na „sochařském“ díle, co by oslavilo naše předsednictví EU. Podepsali smlouvu o vytvoření Entropy, o níž David Černý původně tvrdil, že onu pozdější slátaninu vytvoří umělci ze všech 27 členských zemí Unie.
Nakonec se ukázalo, že autorem je on sám s několika kolegy, ostrými hochy. Stát za projekt zaplatil 1,9 milionu korun a za jeho půlroční pronájem v Bruselu měl dát Černému 1,2 milionu. Dalších 10,3 milionu korun pochází ze sponzorského daru Bakalovy těžařské společnosti NWR.

David šel prostě s kámošema z mokré čtvrti do hospody a domluvil s nimi, že to udělají úplně sami. Víc hlav, víc peněz, ale málo pro ně. Tedy podvod, kdy vytvořili falešný seznam evropských tvůrců, kteří o tom samozřejmě neměli ani zdání. Prostě v duchu českých podfukářů, kteří se řídí heslem: že se všechno smí a nic nemusí…
Vypadalo to prý slibně. V britském deníku Independent o nich psali a všechno jim „zbaštili i s navijákem“. Opsali jen vymyšlená jména autorů. Ti kluci, co spolu chodí, se prostě chtěli podívat do Bruselu, aby tam završili svoji taškařici za cizí prachy.

Byla to prý paráda, adrenalin, improvizace a ironie, když si rozdělil role a mj. fiktivního umělce Borise Špernogu měl předvádět jistý Slovák, co by rád v Bruselu něco nakoupil pro rodinu.

Na nečekané odhalení pravdy Úřad vlády ČR reagoval prohlášením, že umělec vládu podvedl. Projekt, který byl výstupem smlouvy, již totiž počítal s oslovením umělců z jednotlivých zemí EU, aby zaručil autenticitu a celkovou pestrost výpovědí, která je Evropě vlastní…

Pak přišla ostuda, trapasy, stížnosti a omluvy. Dnes se vitrtuální umělec a hochštapler rozhodl, že s Fischerovou vládou nemá nic společného a skládačku, podobající se plastelinové práci žáčka ZUČ a zachycující urážlivě pseudosymboly všech zemí sedmadvacítky, rozebere už 11. května místo stanoveného konce června 2009.

Prý je to nestoudné, urážka všech obyvatel země, trapas a že jsme banda idiotů a že být na něm, vyhlásil by občanskou neposlušnost. Asi toto David Černý řekl na adresu většiny občanů ČR v souvislosti s pádem Topolánkovy vlády. Ušetřil mi psaní, jelikož to samé jsem chtěl napsat já o něm a jeho veledíle..

Svoji pokornou omluvu, kdy koktal při odhalování Entropy před mikrofonem, nazval svým „komickým výstupem, happeningem s jedním lynčovaným a zástupem kašpárků.“

Ten stud prý jen hrál, jelikož to vše bral jako pokračování hry, která přinesla Česku řadu diplomatických roztržek a zlé krve. Zvláště když pak Černý o prezidentu Klasuvi prohlásil nepublikovatelné urážlivé výrazy.

Že ze mě čiší příliš moc zloby? A co asi číší z Davida Černého, když je schopný sprostě urážet a hanobit prezidenta Václava Klause i polovinu národa, které spílá do idiotů a kašparů…

Jeden jeho výrok podle HN zněl: „Co je několik bulharských hajzlíků na Entropě oproti jednomu hajzlovi, co sedí na Pražském hradě.“ A Klausovo znovuzvolení nazval „pocitem na zvracení nebo spíš na emigraci…“

Černý by si mohl podat ruku s běloruským prezidentem Lukašenkem, který Klausovi za to, že se rozhodl mu nepodat ruku řekl, vzkázal: …“hlavně se vyhněte hulvátství…“ Byl však mnohem zdvořilejší, než pseudosochař Černý, možná by spolu, tito dva hrdinové z jednoho těsta, mohli vyhlásit onu „občanskou neposlušnost“.

A tak se z „nezávislého a apolitického“ výtvarného „aušusu“ stal najednou silně politický paskvil a další Černého, sice negativní, nicméně i tak reklama.

V celé této viditelné kauze nemohla chybět jako tradičně ani milovnice světel ramp Kateřina Jacques, jež samozřejmě ochotně reagovala na hysterii kolem Entropy a prohlásila, že „neunese-li Evropa umělecké dílo, není připravena na zlé časy…“

Tak skončila podivná anabáze partičky vyčůránků, co chtěli přechcát Evropu a přitom se sami pokáleli až po uši…

Reklama:
 1. 4 reakce na “Trapný konec slátaniny libového frajera a hochštaplera…”

 2. Stvořit podvod a dílo pod obraz – to je opravdu umělecké.
  „Umělec podvedl vládu“ – dodávám jen – nejen ji. Naivně jsem si myslela, že největším uměleckým přečinem po revoluci, bude dlouho mediálně prezentovaný „na růžovo“ natřený tank či návrh „Národní knihovny“ pana Jana Kaplického. A ejhle – David Černý obé předčil.
  Růžový tank byla spíš sranda a nepochopení návrhu NK naše určitá konzervativnost. Ovšem David Černý to je obrovská světová ostuda.
  Kolikrát ještě budeme mít – jako stát – z ostudy kabát? Kolikrát ještě na to budeme doplácet z vlastních kapes? Vláda se cítí podvedena, ale ani v případě obrovských finančních ztrát se neokrade.

  od Harr v Dub 24, 2009

 3. Co jsem měl na srdci, to jsem napsal. Sochař je podle mě Michelangelo nebo Rodin, ale Černý s těmi svými paskvily…?

  od olser v Dub 24, 2009

 4. No, tak já Davida Černého za jeho „srdce“ na Pražském hradě moc v oblibě neměl, ale pro to jak si dokázal z celé Evropy vytvořením Entropy utáhnout si mě získal… a nemějte si ho rádi jak chcete…

  … jen tak mimochodem, ta Entropa je aspoň dobře udělaná řemeslně (byť ji třeba nemusel děla Černý osobně), ale když se podíváte na něco co se v dnešní době vytváří na uměleckých vysokých školách a vydává se za „umění“, tak vás musí omývat a to doslova. A placené to je jistě více z čeho… z kapes státu.

  od Dust v Dub 26, 2009

 1. 1 Trackback(s)

 2. Led 15, 2016: hampton bay

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *