Kdo koho v Česku diskriminuje a proč…?

23. Duben, 2009 – 7:32

Tak nám, Českem tolik milovaná EU vzkázala výsledky svého výzkumu „z ponorky přes kalnou vodu“, že dvě třetiny Romů jsou v Česku diskriminovány. To znamená, že jsme národ rasistů? Už jsem o tom napsal během svého již zmiňovaného pobytu v Torontu pro deník Globe and Mail: „Jsou Češi rasisté, nebo pouze nemají docela lidsky Romy rádi…“

Co je to mít někoho jinak než sexuálně rád či nerad? Když nemám rád souseda, znamená to, že ho diskriminuji? I když je to gadža, tedy „bílý“ jako já? Takže je třeba si položit otázku, proč nemá „bílá svině“ ráda jinou „bílou svini“?

Co se stane, když mi tento soused dělá binec na chodbě, opíjí se, baví se příliš hlučně až do ranních hodin, opíjí se a hází odpadky z oken a neposílá své děti do školy, jež se coby záškoláci pak poflakují po sídlišti, fetují, občas něco rozbijí a ukradnou.

Tak ho prostě nemám rád, a když by u mě chtěl pracovat, tak ho zkrátka nepříjmu. Rozdíl je v tom, že si nemůže stěžovat, že jsem rasista. A to že ho nezbavuji lidských práv, snadno prokážu, když jen zmíním jeho jméno na polici, u níž tento soused podal na mě žalobu pro svoji údajnou diskriminaci.

Ale co s Romy? Kdo koho diskriminuje v tomto případě? My, gadžové, co si jich v podstatě nevšímáme, pokud nás přímo fyzicky neoběžují. Svými odpadky pod okny, kde zapáchají, jejich násilnickou povahou, s níž vybílí lecjakou hospodu, svým čorkařstvím, když okradou, kdo jim přijde pod ruku.

Kdo tedy koho diskriminuje? Romové gadže, nebo dvě třetiny gadžů mnohé Romy? Třeba v tramvajích, kde musí být každý ve střehu, když nastoupí skupinka zfetovaných nepřizpůsobivých mladíků se zjevným úmyslem někoho okrást.

Je to diskriminace ze strany gandžů, když nechtějí sedět v baru vedle Romů, kteří mluví sprostě, jsou opílí a provokují rvačky? Nebo tím naopak Romové diskriminují slušné hosty, tedy českou majoritu.

A co to je, když gadžové nemohou ve vlastním bytě s řádně placeným nájmem klidně spát, protože většinou zadlužení a na podpoře Romové, co na rozdíl od gadžů nemusejí ráno do práce, jsou noc co noc přespříliš rozverní, až skoro ke stovce decibelů…

Zeptal jsem se gadžovské kamarádky, jak to vidí ona s tou diskriminací. Její odpověď byla lakonická; řekla a chtěla zůstat v anonymitě, aby nemusela znovu na nemocenskou:

„Nemůžu ti ani podle své svobodné vůle odpovědět, jak bych chtěla, protože už bys mi neodepsal, že jsem toliko necita, nýbrž bys mne vyvrhl ze svého kroužku přátel… Nicméně já, která jsem byla napadena občanem tmavé pleti, okradena a nakonec hospitalizována s komocí a otřesem mozku, nemluvě o psychickém zážitku na celý zbytek života, hrdě volám: Nechť jdou všichni do pr…e!“

(Komoce – otřes srdce – je druhou nejčastější příčinou náhlého úmrtí. Commotio cordis odpovídá commotio cerebri a jde o funkční poruchu srdeční činnosti. Nastává po tupých přímých úderech do srdeční krajiny…)

Poprvé jsem se s termínem „bílý rasismus“ setkal v Jihoafrické republice, kde mě tamní bělošští osadníci zhrzeně informovali, že sotva skončil apartheid, tedy černý rasismus, nastoupla jeho bílá podoba.

Tedy upřednostňování černých obyvatel na úkor těch bílých. Třeba když Mandela nařídil, aby v každém podniku pracoval poměrný počet černochů podle toho, jaký byl demografický poměr v JAR, jež má cca 40 milionů obyvatel, z toho asi pět milionů bělochů.

Prostě pokud bylo ve firmě sto pracovníků, osmdesát jich muselo být barevných, i když tam byli jen do počtu, jelikož žádnou profesi pořádně neuměli. Bylo-li ve vedení podniku deset osob, ředitel a sedm dalších měli být černoši. Ať k tomu měli vzdělání nebo ne.

Pak jsem se ocitl v Torontu a jedna odpověď z rozhovoru, který jsem tam vedl s jistým Romem, mi zůstane navždy v paměti jako čítankový příklad „bílého rasismu“…

„Ty jsi ale běloch, gadžo, tobě tady fakt azyl nedají!“ podíval se vážně. „A vůbec – kdo tě tam teď šikanuje, když jsem už v Kanadě?“ snažil se nejapně žertovat. „Když se Romové vystěhují z Česka do Kanady, budou spokojeni i gadžové z Ostravy! Tak proč si lámat hlavu s nějakým bílým rasismem…?“

Jen v litvínovském Janovu si nepřízpůsobiví občané, co se vozí taxíky, ale pracovat nemůžou, pořád myslí, že si ty „bílé svině“ ten bílý rasismus jen vymyslely, aby je mohly diskriminovat…

„Mám osobní zkušenost z Duchcova, kde je něco na způsob romského ghetta. Typický obrázek – po kolena odpadků před domem, stejně tak ve sklepě i v podkroví. Kdo to uklidí? Pracovníci technikých služeb za státní peníze. Přijedou, týden odpadky v šíleném smradu odklízejí za peníze daňových poplatníků, a ti, co ten odpad nadělali, jen sedí rozvaleni v oknech zdevastovaných bytů, pokuřují a pouštějí si big bít, aby jim lépe ubíhal čas k výplatě jejich invalidního důchodu….“ řekl mi rodák z této oblasti, patřící k mlčící většině. Ani on nechtěl být jmenován. Proč asi…?

Kdo koho diskriminuje, když soudy ve Štrasburgu osočují Česko a dělají mu špatné image za to, že prý diskriminujeme některé romské školáky, když je posíláme do zvláštních škol, jelikož neumějí česky, mají špatnou školní docházku a zdržují tak své spolužáky, kteří už umějí číst i psát, jelikož se jim doma rodiče věnují…

Kdo koho diskriminuje, když ročně jdou z peněz „bílých“ daňových poplatníků miliony na sociální dávky, výživné a dětské přídavky či podpory v nezaměstnanosti tzv. nepřizpůsobivým občanům…

Kdo koho diskriminuje, když kvůli něčí zhůvěřilosti je popálená dvouletá Natalka, nevinná dcerka problémové romské rodiny, a pro tento ojedinělý exces, alespoň co se nebývale krutého paličství týká, Romové budují samobranu a vyhrožují emigrací do Kanady.

Kdo je teď více ve stresu? Romové nebo gadžové, hlavně ti kanadští, kteří za svůj stát nesou plnou odpovědnost, zatímco druhá strana je pouze v nekostruktivní vyděračské opozici…?

Křičí: „Pryč s nacionalistickou Dělnickou stranou!“ V tomto se shodneme, ale rozcházíme se v jediném; kdo způsobil, že takové strany vůbec u nás vznikají.

Nebyla náhodou napřed něčí dlouholetá nepřizpůsobivost na úkor pracující většiny a teprve poté vznikly strany odporu proti této „tradici a folklóru“ minority, která však získává v EU a ve slepých očích ochránců lidských práv pocit majority.

V Ostravě byl před půlrokem slavnostně vyhlášen pomocný romský program pod názvem “Ruku v ruce”. Jeho šlechetným cílem, financovaným z peněz Česka i EU, je zaměstnávat Romy, učit je pracovním návykům a pomáhat se vzděláváním romské komunitě, která žije v ostravských deseti ghettech v počtu zhruba deseti tisíc obyvatel.

A co romské elity; tedy ti vzdělaní, poctivě pracující a starající se o své děti Romové? Nejsou náhodou také oni těmi svými nepřizpůsobivými diskriminováni minimálně tím, že jim dělají ostudu? Co by asi tito výjimeční Romové říkali, kdyby měli žít vedle těch, kteří se chovají takto nepřizpůsobivě…?

Neměli by právě oni být první, kdo se o své soukmenovce postará, aby je kultivoval…? Nejsou to právě oni, co jako první prchají do Kanady ne kvůli rasovým či jiným důvodů, ale proto, aby své děti uchránili před jejich romskými vrstevníky…?

Kam zmizely miliony určený pro romské poradce a programy, které měly přivést Romy na pravou „víru“ soužití s gadži…? Co by na to vše charita zvaná Kumar. Zvládne jeden hodný Ind sám úplně všechno…?

Závěrem parafráze na povědomou větu…

„A také doufám, že česká romská společnost už konečně pochopí, že i my gažové alias „bílé svině“ máme právo na svou bezpečnost a existenci v této naší společné vlasti. Stejně jako oni. Nic víc nechceme…“

Přemýšlejte!

Reklama:
 1. 15 reakce na “Kdo koho v Česku diskriminuje a proč…?”

 2. Pane Olšer
  Klobouk dolů před tím co jste napsal.To je všechno.Pište pište pište.

  od dan miksa v Dub 23, 2009

 3. Česká romská společnost nic nepochopí,protože ani nechce pochopit,protože by pak museli přiznat,že ty „bílé svině“ mají pravdu a oni jen prospěchářský lžou!!!
  Dokud se nezmění pohled na nepřizpůsobivé všeobecně,vč.EU,Kanady,Anglie,bude tady všechno na stejné úrovni jako v IZR s Araby.
  Možná se někomu ten příměr nelíbí,ale je to úplná shoda.Peníze do černé díry tam i tady,zastávání se těch nepřizpůsobivých,t.j. stejné jako cikánů i palest.Arabů.A výsledek??
  V IZR stejný jako u nás s cikány.
  „Kdo můžeš pochopit,pochop!“NZ.

  od hugous.z.lipek v Dub 23, 2009

 4. Napsal jste to pěkně, souhlasím s Vaším názorem, vím, že i mezi tmavými spoluobčany jsou tací, co řádně chodí do práce a posílají své děti pravidelně do školy, stejně tak mezi bílými spoluobčany se najdou ti, co kašlou na všechno. Nechci moralizovat, často si říkám při pohledu na chodbu panelového domu, zda tu zbylé osazenstvo – tmavší i bílé pleti – zná kbelík, jar a hadr. Celou zimu jsme tu dopláceli na neplatiče nájemného zimou v bytech – prostě kolektivní trest bytového družstva, denně jsem, vstávaje do zimy, posílala všechny cikány jadrně jinam, ne do Anglie či Kanady. Nejsem rasista, mám mezi Romy i přátele, ale něco ve mně se bouří a „rasisticky“ smýšlí. A já se za to nestydím.

  od Harr v Dub 24, 2009

 5. Je to problém, to víme všichni, dokonce i ti Romové to cítí, ale na rozdíl od nás jsou „splachovací“, bez studu a zábran, takže žijí, jak žijí a nestydí se, ani když je vedou policajti. Řešení je jediné – přísně dbát na dodržování zákonů, padni kumu padni, nejen gadžům, ale i Romům. Žádné výhody, stejný metr na všechny. Když lze dělat zátahy na Vietnamce, proč by to nešlo dělat také v ghettech a zavírat romské neplatiče nebo špindíry za rušení veřejného pořádku a nedodržování hygieny. Úmyslné šíření žloutenky typu A je také trestné. A pak trestat rodiče, kteří neposílají své děti do školy, atp. Jinak se z toho všichni zblázníme.

  od olser v Dub 24, 2009

 6. Váš článek jsem dostal mailem, skoro se vším souhlasím až nazrušení Dělnické strany!!!! Bydllím v Chomutově a dělem v nedalekém kriminále,takže dost možností setkat se s romy. A nebojím se říct, že proti romům jsem rasista. Vyrůstal jsem mezi nima a žiju mezi nima. Proto jsem rasista a můj názor je, že rasisté nejsou ty co nežijí a nepřicházejído každodenního kontaktu s romy. Ale proč nerušit Dělnickou stranu? Jako jedinná, možná ještě naše primátorka Řápková, upozornuje naše politikyco mivšichni žijící mezi romy už dávno víme. A nechápu všechny ty Kocáby a dalšíco sezastávají nepřizpusobivých aby se líbily v eu. Jestli to páni politici čtete začněte se starat o nás co nejsme svatí, ale chodíme do práce a platíme vše co chcete a že toho není málo.

  od Jan Crdlík v Dub 29, 2009

 7. Vážený pane Crdlíku, děkuji za Váš komentář. Jsem rád, že souhlasíte s mým textem. Co se týká Dělnické strany, máte pravdu, že se dnes stará o Chomutov a možná jako jediná podniká účinná opatření. Problém je v tom, že tato strana by vznikla i bez problémů s Romy, kteří jsou jen vítanou záminkou, aby se tito nacionalisté mohli zviditelnit a dělat, jak jsou důležití a potřební a jak jsou Romové špatní. Já si nemůžu pomoci, ale znám pozadí vzniku podobné nacionalistcké strany NSDAP v Německu. Také byla vytvořena v době krize, pomáhala dělníkům, dala jim práci, maso, bydlení, čímž si je získala, aby pak za Hitlera po milionech umírali ve válce. Vše začíná nenápadně, ale ty konce. Stačí, aby si vláda dělala pořádně svoji práci a dbala, aby Romové dodržovali naše zákony. Ministři jako pan Kocáb jsou sloni v porcelánu. Dělají větší škodu než Dělnické strany, což ale nezmění můj názor, že nesouhlasím, aby nebyly rušena.

  od olser v Dub 29, 2009

 8. Pane Olšere, máte můj obdiv. Opět přesně pojmenované problémy, žádné džamilovštiny a kocábovštiny. I řešení je perfektní: Přísné dodržování zákonů, nutná vymahatelnost práva. K tomu bych přidala přídavky max. na 2 děti a kdo chce mí dětiček víc, tak klidně – hurá a sláva takovým lidumilům – ale ať si je ti lidumilové živí sami, ať nenutí k lidumilství ty, kteří takoví lidumilové nejsou! A sociální podporu dávat jen tomu, kdo předtím 5 let nepřetržitě pracoval… A nedávat ji přímo do ruky, ale formou poukázek a zejména až poté, co z ní bude prioritně odečtena částka za nájem, vodu, elektřinu, odvoz odpadků a všechny pokuty (např. jízda načerno, pokuta za rušení nočního klidu ap.). A ono by to šlo…!!!!!!!!!!!! :-)))))))))))))

  od Eva v Srp 23, 2010

 9. Snad to napadne i řádného ministra a ne jen toho hypotetického…

  od olser v Srp 23, 2010

 10. Brilantní. Pravdivé. Kytička. OB

  od OB v Srp 23, 2010

 11. Děkuji.

  od olser v Srp 23, 2010

 12. Pod tento blog se můžu podepsat. Vyjadřuje mé názory.

  od Karel Vališ v Říj 14, 2010

 13. Klikněte na mé jméno na této doméně, a podívejte se na moje kreslené vtipy týkající se cigánů – najdete je ale mezi spoustou dalších mých vtipů, takře musíte mít trpělivost,nebudete se ale nudit, protože se řídím heslem MILOŠE FORMANA:

  MŮŽEŠ NÁM KLIDNĚ ŘÍKAT PRAVDU, ALE NESMÍŠ NÁS U TOHO NUDIT!

  JAN BERNAT

  od JAM BERNAT v Kvě 18, 2013

 14. http://www.kreslenyvtip.cz

  od JAN BERNAT v Kvě 18, 2013

 15. Fajne…

  od olser v Kvě 18, 2013

 1. 1 Trackback(s)

 2. Led 15, 2016: hampton bay ceiling fan

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *