Mučení teroristů jsou středověké manýry ve třetím tisíciletí..?

20. Duben, 2009 – 7:36

Jsem zásadně proti jakémukoli svévolnému mučení živých bytostí. Jakýkoli způsob násilí se mi prostě příčí. Jsem zároveň odpůrcem trestu smrti a válek, ovšem, když jako pragmatik opustím tyto sféry svého naivního pacifismu a uvědomím si, že žiju tam, kde žiju a pokud chci přežít, aniž bych se stal konformním zbabělcem, musím holt některá fakta tolerovat.

Je to zvláštní, jak jsou lidé vnitřně rozervaní; pro trest smrti je každý druhý, přitom mučení je jim proti srsti. Ale copak není doživotní trest ve vězení s nejpřísněším režimem to nejhorší mučení lidské psychiky? Tak proč chce někdo pro brutální vrahy ránu z milosti a zároveň místo trestu doživotního utrpení odsuzuje způsoby mučení válečných zajatců?

Co to je vlastně mučení? Metoda, jak obzvláště trýznivým konáním vyvolat u jiných nesnesitelnou bolest, pocity strachu, bezmoci, stresu, deprese a panické hrůzy, aby to vše vedlo mj. k prozrazení informací, na jejichž podkladě lze záchránit spoustu jiných životů.

Zřejmě z těchto důvodů se včera rozhodl prezident USA Barack Obama nestíhat agenty CIA, kteří se podíleli na týrání vězňů v Iráku nebo na Quantánamu či v jiných zemích, kde měly Spojené státy své „detašované“ věznice. Je to prý v rozporu s mezinárodním právem a Obama tak údajně porušuje konvenci OSN proti mučení. Ten však prohlásil, že nebude stíhat ty, kdož mučení prováděli, protože tak činili v dobré víře.

Agenti CIA používali čtyři způsoby vyšetřovacích technik, které jsou považovány za mučení. Jde o „waterboarding,“ vyvolávající ve vyslýchaném vězni pocit, že se topí, následuje dlouhodobé odepírání spánku, které někdy činilo až brutálních 180 hodin, nucení zaujímat bolestivé postoje a násilné svlékání do naha.

Vězeň může být mimo jiné přivázán k desce s nohama nahoře a se zavázanou hlavou. Vyšetřovatelé mu mohou na hlavu lít vodu, s cílem vytvořit v něm pocit šíleného strachu, že se utopí. Je též dovoleno, aby vysláchaný vězeň stál nahý ve vodě, v chladné, nikoliv však mrazivé cele. Může tak stát 40 hodin i déle, než zkrátka kápne božskou. Pohyb v cele mu omezují řetězy u jeho nohou, připevněné k podlaze.

V tomto bodě se Obama shoduje se svým předchůdcem J. W. Bushem, který za své vlády vydal dokument, v němž ospravedlňuje nejen lehčí formu bití a odpírání spánku, ale mimo jiné také užívání omamných látek, které nemají na změnu psychiky „extrémní vliv“.

Dokument definuje mučení jako souhrn různých praktik a tvrdí, že dokud není zlovolným záměrem vyšetřovatele mučit, nemůže být trestně stíhán. „Tento standard dovoluje jistý fyzický kontakt. Uštědření políčku či facky by s tímto standardem nebylo v rozporu,“ píše se v memorandu. Zákon, který agentům CIA nařizoval od těchto metod upustit, J. W. Bush vetoval.

Pořád je zatím řeč o mučených vězních, kteří jsou podezřelí z terorismu. Ale co civilisté, kteří nemají s válkou nic společného, přesto zásluhou těchto „neoprávněně mučených“ zažívají stejně hrůty, strach, bolest, beznadějnou frustraci a smrtelný stres?

Co tedy tisíce zaměstnanců Obchodního centra WTC v New Yorku, když pod nimi 11. září 2001 ráno narazily do mrakodrapu a explodovaly letouny, řízené záměrně teroristy na tyto cíle? Celkem devatenáct teroristů uneslo čtyři letadla…

Budova severní věže byla zasažena mezi 94. a 98. patrem. Došlo k okamžitému vznícení paliva a uvěznění všech lidí v patrech nad místem nárazu letadla. Další Boeing 767 naráží v rychlosti 950 km/h do jižní věže WTC mezi 78. a 84. patrem.

WTC měly 110 pater a výšku 417 metrů… Ti, kdož se nacházeli v patrech nad těmito výbuchy byli odsouzeni k smrti po dlouhém a nepředstavitelně trýznivém umírání. Takto umučených osob bylo v „dvojčatech“ WTC skoro dva tisíce sedm set…

Od koho a jak se dozvědět, zda podobné útoky teroristé Al-Kájdy nechystají ještě někde jinde? Že by to na sebe muslimové prozradili během vlídného zacházení, při šálku kávy a s čerstvým sendvičem?

Kdo pomstí ty tisíce mrtvých z WTC z 11. září 2001? Že jsou praví vinníci mrtví, protože svým činem spáchali sebevraždu? No právě, civilizovaný člověk má pud sebezáchovy a touží žít co nejdéle.

Patrně proto existuje sorta šílených islamistických fanatiků, kteří s vidinou ráje a jeho nabídek „all incluziv“, touží umírat. Prezident Amadínežád pronesl, že závidí muslimským mučedníkům, kteří byli zabiti během útoků Izraelců na Pásmo Gazy. Prý už si užívají ty pravé rozkoše ve čtvrtém islámském ráji.

Ženevská konvence a Listina základních lidských práv a svobod jsou svaté dokumenty, jež však sepisovali většinou lidé, kteří zažili a viděli války a jejich strašlivé hrůzy pouze „z ponorky a ještě přes kalnou vodu“.

Možná by se tvářili jinak, kdyby zažili peklo 11. září v New Yorku, nebo úplud by žili v izraelském Sederotu a každý den při pohledu na oblohu trnuli, jestli je letící raketa kassám nezasáhne.

Devět let strachu, nejistoty a těžko popsatelného stresu, který je stejný, jaký zažívají Izraelci při každodenních nákupech v supermarketech nebo při nasedání do autobusů městské dopravy, kterří bývají cílem právě těchto zvrhlých sebevrahů…

Jaká je tedy přiměřená trýzeň? Když vám někdo strčí hlavu do kbelíku s vodou, nebo když se z tří set metrů řítíte na newyorskou dlažbu?

Když vás někdo ponižuje tím, že vás vysvleče do naha, nebo když vám takový grázl znásilní matku, dceru, manželku?

Nebo když někoho pověsíte za nohy hlavou dolů a pak ho zase odvážete, či když vás budou jako izraelského vojáka lynčovat, povlečou vás po dlažbě Ramalláhu a pak mrtvého pověsí na sloup lampy veřejného osvětlení…?

Jistě, také vojáci dělají chyby a věci nehodné armády, v níž slouží, Třeba ve Vietnamu ve vsi My-lai nebo v Hirošimě a Nagasaki, aby si vyzkoušeli právě vyrobenou atomovou bombu. Navíc ji hodili pro výstrahu na ještě nezničená japonská města, aby psychologický efekt děsivé zkázy a dvou set tisíc mrtvých civilistů byl tak deprimující, že vedl ke kapitulaci Japonska…

Pokud bude stále víc zločinců, potud bude zapotřebí mučení, aby se zvrhlému násilí předcházelo zjištěním zásadních informací… Nebo někdo zná lepší způsob, jak ochránit svět před fanatickými šílenci?

Ovšem, pokud pořád věříte, že v roce šedesátém šestém už bude dávno všude mír…?

Reklama:
 1. 8 reakce na “Mučení teroristů jsou středověké manýry ve třetím tisíciletí..?”

 2. v této souvislosti mě napadá jen jediné:Starozákonní-oko za oko,zub za zub atd.Bez mučení.Patříš k národu,který vraždil?Tak skončíš taky tak.Je příliš mnoho pseudohumanity na světě a proto to tak vypadá.To,co uvádíte za současné týrání,to stejné,snad bez té vody už dávno dělali -i víc-komunisté.A dneska brečejí nad starou Polednovou.
  Udedu jen příklad „humanity“z poválečných let.Když se věšeli lidé na šibenice-t.zv.kolaboranti-prodávali se vstupenky na toto divadlo a t.zv.dělnická třída si k tomu divadlu nosila i svačiny.Zřejmě jim lépe chutnalo při těch vraždách.Je toho mnoho,o čem současní lidumilové vč.Havla nechtějí slyšet.
  Kdyby si s bandou vrahů ušetřili dnes práci s mučením,bylo by to asi i výhodnější.
  Protože zlo vládne světu,je potřeba na něj reagovat stejně.Jinak dopadneme jako Židé od starověku přes středověk a do současnosti.Ta křesťanská mírumilovnost poslouží jen šíření zla.To,že žijeme ve třetím tisíciletí nic nemění na faktu,že mentalita lidí se za tuto dobu nezměnila.Proto není třeba měnit i obranu proti zlu.

  od hugous.z.lipek v Dub 20, 2009

 3. Podle mého skromného názoru, je humánní trest smrti, nikoli doživotní vězení, takže oko za oko, zubv za zub v tomto případě poněkud zadrhává. Trest doživotí je mnohem hrůznější, než „rána z milosti“. Kdo chce „konečné řešení“ pro bestiálního vraha, ten má na mysli pomstu a ne zasloužený tvrdý trest.

  od olser v Dub 20, 2009

 4. Zahlédl jsem to v TV a rozhodně s tím nesouhlasím. Při pohledu na ty videa bych nejraději těm de*ilům urval jejich přirození a umučil bych raději je. Tohle, že jsou agenti? Spíš idioti.

  od Carl114 v Dub 20, 2009

 5. Pane Olšer,
  když zmíním naše věznice pro různé vrahy,tak nevím,jestli to je nějaký“tvrdý trest“ jak píšete.Televize a další vymoženosti,možnost studia atd.,nakonec třeba i zkrácení trestu.a to všechno za daně nás poplatníků.Proč živit vyžírky,o kterých je to stejně jasné??Myslíte,že takoví Stodolovi,Zelenka a jim podobní,nějak v té věznici trpí??Nikdo je nemučí a mají o sebe postaráno.
  Stejně i ta baba Polednová vyjádřila své uspokojení nad svým „ubytováním“.
  To je ta pseudohumanita po evropsku.
  V Předním východě ji takovou neznají,tam se uplatňuje všude mučení,nejenom u Američanů.A kdyby ty vrahy rovnou zastřelili,ušetřili by.Vím,je to příliš shrnuté,ale Starý zákon svou moudrostí překonává tisíciletí.Zabil jsi,budeš zabit!!I když je to pomsta!

  od hugous.z.lipek v Dub 20, 2009

 6. Moje milá, kdybyste měla celu s televizí, barem, se saunou a kdoví čím ještě, tak si představte, že v tomto komfortu budete na neměnných několika metrech čtverečních žít nejen během dovolené pár týdnů, ale rok, dva roky, deset roků, dvacet roků, možná i třicet a víc roků. Pořád jedna a ta samá cela, jedna a ta samá televize, jedna a ta samá mřížemi zastřešená chodba na procházky, pořád třikrát denně to samé plané jídlo… Na doživotí… Líbí? Žádný stres, klaustrofobie, ponorková nemoc…? NIc…? Pořád jste v klidu…? Závidím Vám…

  od olser v Dub 20, 2009

 7. A kolik lidí žije podobně,v ústavech po nemoci,důchodců nemohoucích o holi ,a mohla bych pokračovat..Myslíte,že Domovy důchodců vypadají lépe?Vím,o čem píši.Těch věznic v životě obyčejných lidí je mnoho a ti lidé se ničím neprovinili.Je pravda,že kulka nebo provaz je vysvobozením bez trestu.A formy mučení jsou mnohé i v obyčejném životě.Ale to bychom se dostali od věci,že…

  od hugous.z.lipek v Dub 20, 2009

 8. Pane Olšere. A co znají ti, kteří ve věku báby Polednové čekají na smrt v domovech pro důchodce? Myslíte, že jim zbývá čas a finanční prostředky na nějaké kulturní vyžití či cestování? Po zaplacení pobytu v těchto zařízeních jim toho také kromě televize či knížky moc nezbývá.A to třeba celý život, narozdíl od Polednové, poctivě pracovali. A co říkáte na třeba na ženy samoživitelky v produktivním věku, kteří pracují třeba jako prodavačky za minimální mzdu? Pokud chtějí zajistit alespoň standard svým dětem, hledají si druhé, nebo i třetí zaměstnání. Pak teprve mohou využívat stejných výdobytků techniky, jako Polednová, které to ovšem zaplatí daňoví poplatníci, což jsou mimo jiné i výše zmíněné ženy. Myslíte že jim má Polednová, která si celý život žila dobře, co závidět?

  od Dolly v Dub 25, 2009

 9. Máte, Dolly, jistě pravdu, přesto je vaše argumentace poněkud demagogická. Nemohl jsem z pochopitelných důvodů časových i prostorových popsat všechny způsoby mučení, upřednostnil jsem proto jen ty zásadní. Mučení těch, kdož spáchali hrůzné činy, kdy promyšleně zavraždili statisíce lidí a ne jen jednoho či několik, jako Polednová svou formální účastí, a mučení těchto jejich obětí. Rozhodně je proti masovým vrahům Polednová ničím proti těm, co spáchali holocaust. Židé by se též mohli ohradit, že jsem nevzpomněl jejich mučení před plynovými komorami. Nevyčítají, protože mě pochopili. Také jsem důchodce a jediné, co mi na mém věku vadí, nejsou materiální nedostatky, ale největším mučením je pro mě a jistě i pro ostatní penzisty fakt, že stáří není žádná proklamovaná pohoda, ale děs a hrůza. I pro toho, kdo si žije v komfortním paláci. Že živýme ze svých daní vězně, to nám vadí, ale že mnohem víc zaplatíme za neschopné politiky, to nás nechává naprosto klidnými. Jako zaměstnavatelé těch vyčůránků jsme až příliš benevolentní…

  od olser v Dub 25, 2009

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *