Hra o jablko a 220 miliard CZK

18. Duben, 2009 – 8:33

První část titulku byl film stejného názvu z medicínského prostředí s Jiřím Menzelem, ta druhá je částka, která figuruje rovněž v českém zdravotnictví. Kdo vyhrál jablko, víme, kdo vyhraje zmíněnou sumičku, to se rozhodne možná brzy…

Sice to poněkud přibrzdí zastavení privatizace pojišťoven, ale i s tím si zřejmě umí poradit miliardář Tomáš Chrenek. Patří mu skupina Moravia Steel, která vlastní domácí ocelářskou dvojku Třinecké železárny a podíly ve dvou desítkách dalších firem z železářského oboru.

Tedy vlastní to, co ho drží nad vodou, i když šla do úpadku a konkursu čtyřmi miliardami CZK zadlužená jeho třinecká společnost Moravia Energo…

Komerční banka už přiznala, že může v Moravii přijít až o miliardu korun. Kromě toho dluží Chrenkova firma podle údajů v insolvenčním rejstříku bance UniCredit necelých 400 milionů korun a České spořitelně skoro 200 milionů korun.

Moravia ale zůstala dlužná i řadě obchodníků. Jen dluh vůči švýcarskému Atelu je skoro miliarda korun. Desítky milionů dluží firma Pražské energetice, První energetické ze skupiny J&T či energetické firmě E.ON.

Zle nedobře to vypadá také s Chrenkovou pojišťovnou Agel, která spravuje 12 nemocnic, 6 poliklinik, síť lékáren, firmu dodávající léčiva a zdravot. materiál (Repharm a.s.), rentgen (Radioterapie a.s.) , Transfúzní služba a.s., atp…

Jedná se mimo jiné o nemocnice v Prostějově, Přerově, Šumperku, Českém Těšíně, ale také o polikliniky v Ostravě, Olomouci a Plzni. Několik nemocnic má i na Slovensku, například v Levoči a Krompachách.

Finanční potíže ani krize však českému oligarchovi Chrenkovi nezabránily, aby se zúčastnil startu své nové televize Barrandov, když do projektu investoval jednu miliardu korun. Zároveň je i majitelem Filmových ateliérů Barrandov a společnosti Barrandov Studio, s nimiž televize Barrandov úzce spolupracuje.

Tomáš Chrenek byl též očekáván na koncertě Severočeské filharmonie Teplice, který se uskutečnil v rámci XXXIII. Mezinárodního Janáčkova máje v Třinci. Také jsem byl zvědavý na tohoto supermana.

Zhruba v patnácté řadě seděla Pavla Topolánová a z nevěry svého premiérského manžela se odreagovávala s přítelem.

A vedle ní si přisedl lobbista Jan Večerek, dvojče z dua Dalík – Večerek, kteří se sešli ve vazební věznici v Ostravě kvůli podezření, že údajně nabízeli poslanci Kořistkovi pár milionů a místo velvyslance, když pomůže podrazit vládu. Dorazil i Turek, známý intoxikovaný člen ČSSD a branně-bezpečnostního sněmovního výboru.

Uvítací proslovy plné vzájemných poklon si vystříhli starostka Třince RNDr. Věra Pavlovská v elegantní róbě typu slezského sárí a tehdejší hejtman Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský. Ve tmavě modrém obleku…

Vedení Janáčkova máje se však pana Chrenka nedočkalo, možná na koncertě byl, ale jedině v přísné anonymitě. Zřejmě se v televizi objevuje jen při tenisu, když například s premiérem Topolánkem fandil Čechům v Davis Cupu…

Byznys je byznys. Morávia Energo dobře posloužila, tak se nyní může změnit ve firmu Bicorn, jež patří stejně jako Moravia Energo do holdingu Enias, kde je většinovým akcionářem… kdo jiný, než spolumajitel Třineckých železáren Tomáš Chrenek.

Takže, když mu ČEZ přestal dodávat elektřinu, jelikož této firmě dluží skoro dvě miliardy, změnil logo na Bicorn a už má jako firma s čistým štítem nové dodavatele a jede se dál…

Ještě předtím ale stačil Chrenek koupit 31 procent akcií společnosti Moravia Energo od slovenskému podnikatele Pavola Krúpy.

Ty akcie původně patřily expremiéru Staníkovi Grossovi, co je získal za pouhých jedenadvacet milionů, ale poté je prodal s neuvěřitelným ziskem za sto milionů právě Krúpovi a ten je nakonec ještě víc zhodnotil, když je střelil zpátky Chrenkovi za sto padesát milionů a Standa si mohl koupit na Floridě domeček.

Tož, tak se robi na třinecku byznys. Původně jsem chtěl ještě napsat, kolik Tomáš Chrenek vlastně má těch miliard. Mávl jsem ale rukou a řekl si, nebuď bláhový. Ještě ti budou říkat, že zase závidíš.

Takže, je jich hodně, těch miliard, v nemovitém i movitém majetku a v CZK „keš“, rozhodně víc, než které by nestačil utratit asi za deset svých stoletých životů.

A co s těmi 220 zdravotnickými miliardami?

Jak říkají naši ruští oligarchové; náda rabotať galavoj…! Chce to založit akciovou zdravotní pojišťovnu, kam bez práce každý měsíc přijdou milióny CZK ze zdravotní daně. Potom stačí udržet tyto peníze ve zdravotní pojišťovně.

Vytvoří se monopol, kde skupina lidí bude vlastnit zdravotní pojišťovnu, nemocnice, ambulantní lékaře, lékárny, laboratoře atd. Monopol si bude určovat ceny zdravotní péče ve svých zařízeních, pro konkurenční pojišťovny vysoké ceny a tím je finančně zlikvidují…

Zavede se prostě model „řízené péče“ známý pod názvem „Managed health care“, který byl už funguje v USA a byl vzorem pro českého reformátora, taktéž Tomáše, ale poněkud chudšího, Julínka…

A tento moloch včera právě skoro vznikl v Ostravě. Už je to tak – zdravotní pojišťovna Agel se sloučí s Hutnickou zaměstnaneckou pojišťovnou. Rozhodly o tom správní rady obou pojišťoven.

Teď jsou na tahu česká ministerstva zdravotnictví a financí, aby tento finanční konglomerát schválily. Poté by mohly obě zdravotní pojišťovny pod značkou HZP začít fungovat přibližně od poloviny roku.

Společně by měla fúze zajistit přes 400 tisíc klientů, když Agel přinesl do tohoto sňatku z rozumu jako věno cca 65 tisíc pojištěnců. Propouštět by největší regionální pojišťovna zatím neměla nikoho z 280 zaměstnanců – 40 Agelu a 240 HZP…

A půl práce v akci „kulový blesk“ alias „řízená péče“ je hotovo…

Reklama:
 1. 6 reakce na “Hra o jablko a 220 miliard CZK”

 2. Vážení přátelé, ano. Toto je možné pouze v Absurdistánu, který jsme vytvořili v roce 1989.

  od roman v Dub 20, 2009

 3. Nevím, co jsme v onom roce vytvořili dobře či špatně, ale vím, že když jsme se zbavili notně omezeného bojlerového diktátora Milouše, spadl i komunistům kámen ze srdce. Už proto rok 1989 chválím…

  od olser v Dub 20, 2009

 4. Je nutné podchytit vlivné politiky z obou stran politického spektra a potom se to „podniká“. A jak je to teď, když Moravia Energo nemůže podnikat a 100% podíl ENIASu v BICORNu koupila v červenci slovenská firma RIGHT POWER? To snad pan Chrenek opouští byznys v energetice?

  od iqwe v Srp 28, 2009

 5. Co když pan Chrenek byznys neopouští. Slepice, která nese zlatá vejce, se neprodává. Je třeba zjistit, v jakém obchodním vztahu je ke slovenské firmě Right Power…

  od olser v Srp 28, 2009

 6. To je právě to, co nemůžu zjistit. Na Slovensku si asi někdo zase udělal byznys z OR, nemají výpisy na webu, tak jako u nás.

  od iqwe v Srp 29, 2009

 1. 1 Trackback(s)

 2. Lis 23, 2017: ????

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *