Asi byl Masaryk vhodnější než starosta Chicaga Čermák…?

6. Duben, 2009 – 7:52

Není pochyb o tom, že Barack Hussein Obama nadchl Pražany a otočil si kolem prstu všechny, kdož vážili cestu do hlavního města, aby mohli sledovat jeho projev. První Afroameričan ze čtyřiačtyřiceti amerických prezidentů v Bílém domě působil v Praze bezprostředně a přirozeně, žádný militant a namyšlený nejmocnější muž světa.

A také si na rozdíl od svého předchůdce nepletl pojmy s průjmy, G. W. Bush uměl bez uzardění ve svém projevu říct třeba „strategérie“ nebo prý i zaměňovat volby- election s erekcí – erection a klidně by si tak mohl jakešovsky plést bojlery s brojlery…

Obama věděl, kde je a také si stačil nastudovat nejdůležitější momenty z dějin českého národa. Proto vzpomenul i přátelství amerického prezidenta Wilsona s T. G. Masaryrem, který zase hovořil pro sto tisíc občanů Chicaga, jež je městem Obamová životního působení.

Ani Obama však neměl pro svůj projev celé dopoledne, zvláště že ani kulisa chrámu sv. Mikuláše za jeho řečníckým pultíkem a zřejmě „vytvořená“ v rámci amerického snu Davidem Copperfieldem, tam nemohla být jako věčná fata morgana.

Pro mnohé by však přesto bylo ještě milejším překvapením, pokud by připomněl osudový vztah jiného Čecha a jiného prezidenta Spojených států.

Konkrétně kladenského rodáka Antonína Čermáka a prezidenta Roosevelta. Asi by tak učinil, pokud by na hradčanském náměstí byla naproti jeho řečnické tribuny vedle sochy Masaryka i ta Čermákova.

Rodiče malého Antonína, když mu byl jeden rok, vyslyšeli lákavou nabídku Lincolnovy administrativy získat bezplatmě 160 akrů půdy na americkém středozápadě. Ten program se jmenoval Homestead Act – Zákon o usedlostech a zajišťoval všem občanů bez rozdílu barvy pleti svoji půdu.

Čermákovi se usadili ve státě Ilinois, kde byl Tonda horníkem a později odjel do Chicaga, aby se stal řezníkem na tamních jatkách. V roce 1902 byl za Demokraty zvolen do sněmovny státu, později se stal členem městské rady Chicaga a v roce 1931 se dostal na post jeho starosty.

V tehdejším druhém největším městě Spojených států žilo přes sto tisíc Čechů. Kdykoli si to rázuju na Radhošť, nemohl jsem neminout sochu Radegasta, což mě vždy přeneslo do Chicaga, kde žíl mezi Čechoameričany též tvůrce této plastiky pohanského boha frenštátský rodák – sochař Albín Polášek.

Dne 15. února 1933 doprovázel Tony Cermak prezidenta Franklina Roosevelta po Floridě, na něhož byl při jeho veřejném projevu spáchán atentát.

Ani jedna ze šesti střel ze zbraně stavebního dělníka italského původu Giuseppe Zangara však Roosevelta nezasáhla, zato by těžce zraněn průstřelem břicha Anonín Čermák, který svému zranění podlehl se slovy: „Jsem rád, že jsem to byl já a ne vy, pane prezidente.“

Možná ho i přesto považuje Obama za mafiána, jelikož starosta Čermák byl příznivcem zrušení prohibice, jako každý pořádný horník, i když tím šel na ruku pověstnému bídákovi jménem Al Capone.

To by ale potom nemohl prezident USA zavítata ani do Česka, které má spoustu svých Al Caponů, jen se jim dnes říká „tuneláři“…

Též dojemné srovnání J. F. Kennedyho a jeho Jacqueline Kennedy Onassis s Barackem Obamou a jeho ženou Michell značně pokulhávalo.

Stačí si přečíst relevantní životopisy této čtveřice, aby byla odhalena míra promiskuity a kariérismu některých z těchto čtyř proslulých protagonistů.

Každopádně má Obama ideální charisma pro lákavé sliby a trojslabičné jméno pro nadšené skandování. O – ba- ma…

Reklama:
 1. 7 reakce na “Asi byl Masaryk vhodnější než starosta Chicaga Čermák…?”

 2. Díky za připomenutí Čecha – starosty Chicaga. Dost lidí o něm ani neví. U čtení tohoto příspěvku jsem si vzpomněla na starý americký, hraný film, pojednávající o Antonínu Čermákovi a na dovysvětlování mého otce. Ve škole jsme se o něm neučili, takže moji rodiče často suplovali nedostatky ve výuce (na vině nebyli pedagogové, ale tehdejší režim).
  Líbí se mi srovnání politiků dneška a dřívějška a přiblížení atmosféry.

  od Harr v Dub 6, 2009

 3. Je ta vinohradská ulička pojmenovaná po chicagském starostovi, nebo po jiném Čermákovi? Nese Čermákovo jméno nějaká ulice na Kladně? To mi jen tak napadá při čtení tohoto zajímavéo příspěvku.

  od Vladislav Drahoš v Dub 6, 2009

 4. Pochybuji, že by dřívější mocipání stáli o to, aby pojmenovávali ulice po emigrantech, co „zradili“ svoji vlast. Já osobně jsem se dozvěděl o Tony Cermakovi až z filmu Kmotr a dalších dílech o mafii, prohibici a Al Caponovi. On asi, jako každý americký starosta včetně kennedyovského klanu, sympatizoval a spolupracoval s bossy podsvětí. Ostatně, nemusíme chodit daleko, Česko je v tomto směru mezi předními světovými snaživci.

  od olser v Dub 6, 2009

 5. Můj manžel pochází z rodiny odkud pocházel i anton cermak a to přes svoji praprababičku z matčiny strany.v rodině jsou dochovány písemnosti.Snažíme se nalézt případné příbuzné A.Cermaka

  od Jana schrecková v Čer 24, 2010

 6. To je skvělé. Pokud byste měla ochotu podělit se o tyto informace, byl bych moc rád. Objevil jsem totiž nedávno své české příbuzné v Chicagu. Rodinu Lacinovu, bohužel moje teta a strýc už zemřeli. Posílali nám časopis Hospodář a v něm vždyckyukryté nějaké dolary, nilonky a tak podobně.

  od olser v Čer 24, 2010

 7. Dobrý den Jani,jsem ráda za Vaši poznámku.Zrovna hledám nějaké info o A.Č.To že v naší rodině byl starosta Chicaga jsem se dozvěděla od pratety.Bohužel ta už nepozná svého syna natož mě a proto hledám info sama.
  Jsme z Vážan nad Litavou,babička byla za svobodna Krejčiříková a její strýc Alex Čermák.Tam bych viděla to spojení.

  od Andrea Hanušová v Srp 19, 2010

 8. Příbuzným Antonína čermáka oznamuji, že k vám patřím. Moje babička, rozená čermáková, s bydlištěm nedaleko Lidic u Kladna, měla bratrance, zmíněného Ant.čermáka. Mám velký zájem se seznámit s příbuznými. Ozvěte se na mailovou adresu. Podzemský z Liberce

  od Ing Josef Podzemský v Říj 15, 2010

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *