Jako malí polští kluci, naštěstí ne arménsko-řečtí…

5. Duben, 2009 – 11:17

Bylo to dosti trapné. Pracovní přílety všech prezidentů, včetně toho amerického, jsou v civilizovaných zemích brány jako běžná diplomatická akce, takže v uvítacím výboru bývají ministři zahraničí a další politici „druhého sledu“.

Pokud ošem přiletí hlava státa na oficiální návštěvu země a tedy v rámci bilaterárního jednání, je pochopitelné, že prezident vítá prezidenta, premiér premiéra. A pokud jde o prezidenta USA, tedy zemi s prezidentským systémem a bez premiéra, kterého v podstatě supluje ministr zahraničí, platí tyto zásady dvojnásob.

Přesto české tahanice neznaly mezí, i když Barack Obama přiletěl do Prahy pouze proto, že jsme v čele půlročního předsednictví EU, jejíž sedmadvacítka se v hlavním městě setká na sumitu právě s Obamou.

A tak se opakovaly trapné „polské-francouzské“ tahanice, kdo kam poletí, kdo s jakým letadlem, kdo vedle koho bude sedět před televizními kamerami atp. Naštěstí jsme politicky kultivovanější zemí, byť svrhnutí vlády opozicí během předsednictví EU nebylo zrova taktické a košer. Stačilo, že Topolánek poslal minulý týden USA do „pekel“…

Můj táta, požehnaná vzpomínka, vždycky říkal: Jsou jako malí kluci. Připomněl jsem si ho také v Betlémě a Jeruzalémě, kde Chrám Božího hrobu a Chrám narození Páně jsou pod přísným dohledem šesti křesťanských církví.

Bylo mi proto trapné, když se do kněžských rouch odění řečtí ortodoxní a arménští kněží ve zmíněných chrámech do sebe pustili násadami košťat a kameny, když při svátečním úklidu kvůli malichernému sporu propukla dlouho trvající rivalita. Musela zasahovat policie.

Bazilika Narození je spravována společně Římskokatolickou, Řeckou pravoslavnou a Arménskou apoštolskou církví. Správa chrámu je rozdělena a dodržování pravidel pečlivě sledováno, přičemž jakýkoliv zásah jedné církve do práv některé z dalších, může vyvolat vášnivý spor.

Desítky kněží a uklízečů přišli do chrámu, aby zametli podlahu, očistili zdi a lavice před nadcházejícími oslavami Velikonoc, které bude arménská apoštolská a řecká ortodoxní církev slavit dubnu, v souladu s juliánským kalendářem.

Nicméně úklidové práce se ošklivě zvrhly, když někteří řeckopravoslavní vstoupili do části chrámu, kterou mají ve správě Arméni. Vypukla potyčka mezi asi 50 „Řeky“ a 30 „Armény.“

Čeští politici naštěstí zatím zůstávají pouze u verbálních potyček, výjma záhlavec Macka Rathovi, ale to byla pouze facka na sále, výjimka potvrzující výše uvedeného pravidlo.

Také Václav Klaus a Mirek Topolánek zůstali alespoň během uvítacího ceremoniálu na úrovní a dodržovali patřičné odstupy a předem určené „rozebrání“ politických partnerů.

U nás rovněž rozhodovala znalost angličtiny, ktera je u Václava Klause na rozdíl od Mirka Topolánka, dokonalá. Zbytečné by bylo další faux pas před vzácným hostem number one z USA

Takže, až do Svaté země mě přivedl pohled na pražské vítání Baracka Obamy v Praze.

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *