Chladí Izrael jaderné reaktory vodou z Jordánu…?

31. Březen, 2009 – 9:21

Psal jsem o Mrtvém moři, jak mu ubývá vody a paní Lucie K. mně dala co proto: …“Kdyby Izrael neplýtval v poušti vodou na okrasné zahrádky a trávníčky a nepoužívat Jordán jako ochlazovač svých zbrojních atomových reaktorů a hned by byla z ubohého potůčku – Jordánu opět slavná řeka Jordán a Mrtvé moře by mělo svůj přítok. Jenže proč to dělat jednoduše, když to jde složitě….“

Vskutku moudrá slova, na která však nenaletí ani žák zvláštní školy. Kytičky a okrasné zahrádky by určitě nepostavily samy od sebe Izrael na nohy. Teprve zavlažené pouště a na nich olivové háje, banánové plantáže, vinice s nejlepší Cabernetem Savignonem, fíky, datle, zelenina. A tahat vodu z Jordánu až do Negevu, aby ochlazovala reaktory? Tak to nejlepší islámský vtip tohoto roku…

Od roku 1940 do roku 2006 se spotřeba vody na Zemi zvýšila čtyřikrát. Podle Světové rady pro vodu se odhaduje, že k roku 2015 vzroste počet obyvatel postižených nedostatkem vody na 3,5 miliardy. Ze statistik OSN vyplývá, že na světě umírá v důsledku pití znečištěné vody každoročně přibližně 1,4 milionů dětí.

Bohatší státy s vodním deficitem proto řeší tento problém odsolováním mořské vody. Nejvíce zkušeností s touto technologií má Izrael. Proč by používal Jordán jako ochlazovač zbrojních atomových reaktorů a přiváděl jeho vodu až do Negevské pouště, když k tomu stačí miliony litrů odsolené mořské vody.

Encyklopedie: Zemědělská půda Izraele se získává finančně nákladným zúrodňováním pouště − zavodňováním, odsolováním a vhodnou druhovou skladbou rostlin. Orná půda zabírá 15,45 %, pastviny 7 % a lesy 5,3 % rozlohy státu. Přibližně 54 % celkové výměry zemědělské půdy je zavlažováno a zemědělci se tak podílí 60 % na celkové izraelské spotřebě sladké vody…

Pro zavlažování technických plodin se používá tzv. recyklovaná voda, ročně přes 550 miliónů m³. Získává se odsolováním. Desalinační zařízení v Palmachim, jehož vybudování přišlo na 10 milionů dolarů, začalo dodávat odsolenou vodu ze Středozemního moře pro 300.000 lidí v pobřežní oblasti.

Izrael se stal přední světovou zemí ve vývoji technologií, které se snaží řešit problém nedostatku vody, neboť tomuto problému sám čelí již desetiletí. Vláda souhlasila se zvýšením interních národních kvót výroby odsolené vody z 230 milionů metrů krychlových na 505 metrů krychlových,“

Podle zprávy webu Al Bawaba současný izraelský vodohospodářský průmysl zahrnuje okolo 270 společností a organizací, které se věnují vývoji a výzkumu a zaměstnávají okolo 8.000 lidí. Okolo 60 % izraelské odpadní vody je recyklováno v odsolovacích stanicích v Aškelonu a Eilatu. Čtvrtá je ve výstavbě v Chadeře.

„Reverzní osmóza je princip izraelského odsolování. Je to filtrování přes membrány, kterými molekuly vody můžou projít a soli jsou zachyceny. K odsolovani se používá mořská voda s vysokou koncentraci soli, nebo voda z hlubokých podzemních vrtů s mnohem nižší koncentrací solí a proto je též tento proces asi o třetinu levnější,“ říká Tomi Shved, počítačový pedagog z Tel Avivu.

Jediný relevantní zdroj pitné vody v oblasti je řeka Jordán, arabsky Nahr al-Urdun, hebrejsky ha-Jarden. Je dlouhá 320 km (vzdušnou čarou jen 170 km) a její povodí zaujímá 17 300 km². Pramení v pohoří aš-Šajch na hranicích Sýrie a Libanonu, protéká Tiberiadským jezerem, sníženinou al-Ghór a ústí do Mrtvého moře.

Je zdaleka nejvýznamnějším zdrojem sladké vody pro oblast Izraele, Palestiny, Jordánska a přilehlé části Sýrie. V současnosti je pro zásobování pitnou vodou, zemědělské závlahy (většina izraelského zemědělství se opírá právě o vodu z Jordánu) či průmysl odebíráno 70 až 90 % průtoku této řeky.

V květnu 2005 uzavřely Jordánsko, Izrael a Palestina dohodu o výstavbě velkokapacitního převaděče vody z Rudého do Mrtvého moře, který by měl nahradit deficit přítoku Jordánu.

Palestinská autonomie má 1 823 000 dunamů (1ha=10 dunamů) obdělávané půdy, z toho 1 662 168 na Západním břehu, v Gaze 161 502. V sedmi agroklimatických zónách je na nejméně 20 druzích půdy pěstováno více než 60 druhů plodin.

Tradičními jsou citrusové plody a olivy, nově zavedené bylo pěstování zeleniny, jahod a řezaných květin, vyvážených převážně do Nizozemska. Novinkou je vývoz „cherry rajčat“ a čerstvé zeleniny do Izraele. (z Túbásu, Dženínu, údolí Jordánu).

Takže Izrael je ten zlý, kdo bere Palestincům vodu z Jordánu? Dva tisíce roků tekl Jordán plným proudem, ne jen jako potůček, ale lokální Arabové ho nechali téct, aniž by s ním zavlažili jimi obývané území.

Teprve po založení židovského státu před šedesáti roky se z bažin a pouští, které Židům připadly jako „věno“ do začátků, staly vinice, plantáže a sady. Pokud by tzv. Palestinci nepropásly svoji šanci založit si svůj vlastní stát, mohli mít zemi mlékem a strdím oplývající.

Pokud někdo tisíce let řádně nevyužívá přírodní bohatství, má smůlu. Větši bere. Jenže oni toužili arději zemřít pro fanatické náboženské chiméry, než by hnuli prstem, tak jejich zaváhání využil v 50. letech sousedi a naplnili rezoluci OSN o rozdělení Palestiny na židovský a arabský stát, když vzniklo Jordánsko.

V rezoluci č. 181 totiž nebylo psáno: židovský a palestinský stát, nábrž židovský a arabský. Tečka. Puntík. Je pouze velkou vstřícností Izraelel, že navzdory pokryteckým tlakům EU a arabského světa atentátům a raketám kassám dávno nesmetl žádosti o vytvoření virtuální Palestiny ze stolu.

Umělý stát tzv. Palestinců vznikl v roce 145, když Římané porazili druhé židovské povstání, vedené Šimonem bar Kósebou (Kochbou). Za trest pojmenoval římský císař jejich Judeu a Izraelské království po úhlavních nepřátelích – Filištínských.

Palestinci mohli mít už dávno stejné mírové vztahy s Izraelem, jaké má Jordánsko už desítky roků. Včetně pravidelných leteckých linek a rozdělení Mrtvého moře…

Nemuseli být skoro dvě tisíciletí bez svého panovníka, jazyka, kultury a svéprávnosti, pouze jako dokonalý virtuální konglomerát beduínů a dalších kočovných kmenů, střídavě v područí Římanů, Řeků, Osmanů, Arabů či Britů….

Během posledních 50 let se množství čerstvé vody, kterou Jordán přivádí do Mrtvého moře, snížilo z 1,3 miliardy metrů krychlových ročně na současných 70 až 100 milionů kubíků. Došlo k tomu kvůli odvádění až 90 % vod Jordánu Izraelem, Jordánskem, Sýrii a také částečně Samařím, Judeou a Pásmem Gaza.

Izrael se přesto podobá trosečníkovi, který uprostřed moře umírá žízní. Proto se židovský stát stal přední světovou zemí ve vývoji technologií, které se snaží řešit problém nedostatku vody.

Jak píše web Al Bawaba, současný izraelský vodohospodářský průmysl zahrnuje okolo 270 společností a organizací, které se věnují vývoji a výzkumu a zaměstnávají okolo 8.000 lidí.

A mají co dělat, pitné vody stále ubývá; statistické údaje Izraelského hydrogeologického institutu ukazují, že sladkovodní hladina jezera Kineret je o 43 centimetrů nižší, než byla v roce 2006 – celých 3,6 metru pod horní červenou linií (linií, po jejímž překročení je přistoupeno k vypouštění vody z jezera).

Izrael každoročně čistí a znovu využívá pro zemědělství takřka 70 % odpadních vod, tedy nejvíc na světě. Většina zbylých odpadních vod je znovu použita pro další účely. Ing. Rudolf Ger z Aškelonu je znalý problematiky odsolování. Izraelec, pocházející z Košic.

,,V současnosti je asi 60 % izraelské odpadní vody recyklováno a operují dvě další odsolovací stanice v Aškelonu a Eilatu. Aškelonská desalinační stanice, která je největším takovým zařízením ve světě, produkuje 100 milionů metrů krychlových odsolené vody ročně“, říká pohotově.

Takže, milá paní Lucie, vzkažte Islámské nadaci, že dost vody bude nejen pro chlazení reaktorů, ale také na kytičky a okrasné zahrádky. Inu, komu práce nesmrdí…

Reklama:
 1. 23 reakce na “Chladí Izrael jaderné reaktory vodou z Jordánu…?”

 2. Zase jednou super souhlas s Vámi pane Olšere.Ať jsou ti palestinští Arabové rádi,že je IZR živí a podporuje.
  Ještě k tomu přivaděči z Rudého do Mrtvého moře.Psalo se o tom,že je to dosud v bádání,jak dalece by voda z Rudého moře ovlivnila m.j.ekosystém Mrtvého moře,kde jsou soli oproti norm.mořské vodě 10x koncentrovanější.Pokud někdo namítne,že v M.m.nic nežije,omyl,i v této solance je život bakterií atd.přizpůsoben.
  Věřím,že Židé při jejich inteligenci i tento problém vyřeší i bez Arabů a jejich ropných prachů.

  od hugous.z.lipek v Bře 31, 2009

 3. Žádné obavy, vyřeší, jako vždy…

  od olser v Bře 31, 2009

 4. Také souhlasím pane Olšere a dávám za pravdu i komentu výše od hugous.z.lipek

  od Harr v Bře 31, 2009

 5. Je spousta věcí mezi nebem a zemí…

  od olser v Bře 31, 2009

 6. Pane Olšere jako vždy trefa!.Připájim svůj malinký komentář.Pokuď někdo chce objektívní výstup ať se podívá na Golanské výšiny.Ze strany Izraele obdělané a zahospodarované ,ze strany arabů poušť.Obviňovat židy z „kradení“ vody je samozřejmě minimálně stupidní.Toto ocení pouze člověk,který má úctu k práci jako takovou což u nás začíná být problém.
  Zdravím.JB.

  od Jozef Bohdan v Dub 1, 2009

 7. Oprava : ,který nemá(!) úctu k práci jako takovou……

  od Jozef Bohdan v Dub 1, 2009

 8. Svatá pravda, známe to i u nás a víme, kdo je líný a žije v odpadcích a na cizí dluh, a kdo poctivě pracuje a k tomu též vychovává své potomky…

  od olser v Dub 1, 2009

 9. Jen dodávám,že pokud pan Harr souhlasí s paní Lucií K. jak napsal,výše ode mne,nemám co dodat.Myslím,že v poslední době chybí komentář p.chb,který by to upřesnil.Zdravím!

  od hugous.z.lipek v Dub 3, 2009

 10. Pan Harr nenapsal, že souhlasí s paní Lucií, ale s Vámi, tedy souhlasí s comentem hugous.z.lipek výše, tedy uvedenému Vašemu příspěvku, co je o něco výš…

  od olser v Dub 3, 2009

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *