Nutí Bursíka krysí pud sebezáchovy opustit potápějící vládní loď?

22. Březen, 2009 – 11:09

Chvíli submisivní, pokorně se sklánící před řevem Ivana Langera, že leze někomu do prd.le a že za to půjde někdo bručet, chvíli zase pořád stejný svou podstatou křivého vyčůránka, který posílá své milence SMS, v níž pomlouvá svoji kolegyni a zcela „demokraticky“ vyhazuje ze SZ drzačky za to, že si dovolily mít vlastní názor…

Tak si připomeňme, jaký vlastně je šéf zelených Martin Bursík. V posledních dnech se pokouší o další podraz na své koaličních partnery, konkrétně žádostí o odvolání Nejvyšší státní zástupkyně Renáty Vesecké, teď má zálusk i na hlavu ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila.

Připomíná mi italského premiéra Berlusconiho s přelivem a 12 miliardami USD, jak se sluší a patří na nejbohatšího Itala. Ten také raději na zmanipulovaných zasedáních parlamentu změní ústavu, jen aby nemohl být souzen za svoji zkorumpovanost.

Bursík zase mění stanovy strany, neposlušné členy vrcholných orgánů strany a zruší činnost odborných sekcí… Inu, křišťálově průzračný demokrat, jen do nejbohatšího Čecha mu schází poctivá práce.

Že by se cítil tak sebejistý na svém postu ministra, nebo pouze drží někoho v šachu či jenom docela lidsky, tedy zhůvěřile a podrazácky, myslí na svá zadní kolečka? Takový ryze zvířátkovský pud sebezáchovy, kdy ho krysí instinkt nutí opustit ztroskotanou archu koaliční úmluvy.

Po upotřebení odložit. Cítí totiž, že ČSSD zvítězí ve volbách do parlamentu a že by mohli zelení z vládního stromu korýtek odpadnout, jako chrobavé jablíčko. Krysy zkrátka opouštějí potápějící se loď, aby si zachránily svoji kůži a mohly se nastěhovat bez ztráty drápku na další loď…

Málokdo si uvědomuje, že SZ se svými zviditelňujícími se rošádami blíží neústupnosti socialistů, kteří se už popáté pokusí vyvolat hlasování o nedůvěře vládě Mirka Topolánka. Umí kalkulovat; preference jsou jasné. Vede s náskokem ČSSD, SZ naopak moc šancí se dostat do Parlamentu ČR nemá…

Třeba právě to, že tentokrát mohou poslanci ČSSD se svými přeběhlíky a rebely dát vládě mat, nutí Bursíka udělat dojem na socialisty, aby s ním nebo možná i s jeho stranou počítali při sestavování nové vlády, když s komunisty údajně ČSSD nemíní riskovat svůj image…

Také doufá, že jeho esemesková „tvář“ má už jinou podobu, než v době kdy psal:

„Ona ta kráva nás už ani neumí oslovit. To je neuvěřitelný. Donutíme je ke spolupráci silou, kaťuško. Políbení, Martin…“

Adresátem byla předsedkyně poslaneckého klubu zelených Kateřina Jacques, které se kvůli zinscenované předvolební potyčce s policií říká Jacques Jau Jau. Ovšem SMS přišla řízením osudu, co čert nechtěl, Olze Zubové…

Na počátku ministerské kariéry Martina Bursíka v Topolánkově vládě to byl nesouhlas s jadernými elektrárnami. Jedině alternativní zdroje; větrné či sluneční elektrárny, bioplyn, jenom jádro absolutně ne. Jinak jdu. Kuchtili na tom spolu s Kuchtovou a jihočeskými matkami za rakouské šilinky pár roků.

Nakonec atomové elektrárny schválila nejen EU a okamžitě poslušně i Topolánek, přesto Bursík odvolal odvolané a zůstal v koalici…

Pak přišel na řadu americký radar v Brdech. Bursík byl zásadně proti, ihned končí s koalicí, pokud… Pak slevil, jedině když ho bude zaštiťovat NATO. Nakonec se toho formálního plku dočkal, i když v Brdech by byli vojáci US Army nakonec úplně sami a pod svojí legislativou.

Bursík opět odvolal odvolané a zůstal ve vládě…

A přišla mediální kauza nešťastníka Jiřího Čunka. Zdálo se, že má máslo na hlavě a to se nelíbilo ministru zahraničí za zelené Schwarzenbergovi. A tak společně s Busíkem prohlašovali, že vedle podezřelého Čunka v jedné vládě zelení sedět nebudou….

Nevím, kdo šel „bručet“, ale po delších průtazích zůstali nakonec v koalici Čunek, Schwarzenberg i Bursík….

Pak to znovu, aby se neřeklo, že zelené není vidět, zabouřilo na stejnou notu. Martin Bursík pohrozil svým entým odchodem SZ z vládní koalice. Poslanci totiž odmítli novelu procesu EIA.

Marně mu někteří říkali, že se už únavně opakuje a že se stejně své klíštěcí urputnosti udržet si co nejdéle svůj ministerský post nevzdá.

A co je EIA? Environmental Impact Assessment – hodnocení vlivů na životní prostředí. Lapidárně řečno, jde o údajnou ekologičnosti silnic, továren, elektráren a dalších staveb i technologií. Ti, co hlasovali pro, měli jasný důvod; novela by komplikovala stavební procesy a prodlužovala je.

A ochránci životního prostředí by raději zachrańovali žabičky, aniž by domysleli, že bez obchvatu měst jsou mrtví při dopravních nehodách vlivem přílišné frekvence dopravy.

Vůbec nezávidím koalici, co má ve svém středu nevypočítatelné zeleno-rudé ztřeštěnce. Nezávidím ani Renátě Vesecké, co to má už spočítané, natož ministru Pospíšilovi a všem, kdo si ještě dovolí přeložit Bursíkovi stéblo přes trnitě vyšlapaný chodníček jeho kariéry.

Ach, to české politické barterové lavírování – něco za něco, anebo nic, ale hlavně včas vysednout z Pendolína, které vjelo na slepou kolej…

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *