Senzace za každou cenu, aneb Lovci lebek se prostě nezapřou…?

16. Březen, 2009 – 14:49

Kolega Bártek z České televize je známý dobrodruh. Je to jistě šikovný člověk, maminka z něho má určitě radost. Obvykle ale těmto lidem říkám „lovci lebek“ místo „lidské hyeny“. To první je kulantnější, i když k člověku, který znectí mé milované řemeslo – žurnalistiku, bych ohledy mít neměl…

Také jsem zažil své období zmaru, kdy jsem šel po lidech bez skrupulí, ale vždycky jsem měl alespoň základní fakta srovnaná v hlavě, vše, co jsem natočil, bylo s vědomím svých interwjuků, tedy legálně, s jejich souhlasem. I tak jsem si své přestál u různých soudů…

Také jsem vždycky to, co jsem z těchto nahrávek zpracoval, s těmito lidmi autorizoval. Se Škvoreckým či vrahem Vocáskem z Mírova. Snad mě mí přátelé z ČT omluví, ale dost dobře mě znají, aby věděli, že svoji nezávislost míním zcela vážně a na rozdíl od politiků řeším své kauzy podle rčení padni komu padni.

Nesnáším křiváky. Všeho druhy, barev, politického či jiného světonázoru. Jen tak se mi převíjí v mysli střihový film o panu Bártkovi, resp. kdy šlápl do exkrementu. Viz. jeho pronásledování uhlobarona Koláčka a spol., jeho z prstu vycucaná „fakta“ v kauze Jiří Čunek, pak změť polopravd z procesu v JAR s žalovaným Krejčířem atp.

Musím však též říct, že ani jiní lidé nejsou podle mě zrovna košer. Třeba pan Dalík, jehož aktivity v podnikání i konání coby poradce neporadce Mirka Topolánka, jsou mi krajně nesympatické. Tentokrát se ho ale zastanu. Z principu.

Nedokáži si představit novinářskou práci á la Kroupa z TV Nova a jeho provokacemi vynucená přiznání k něčemu, co by inkriminovaná osoba zřejmě ani nikdy nespáchala.

Skrytá kamera je mnohem zákeřnější, než mikrofon, o to víc svědčí proti tomu, kdo si dovolí obrazem prezentovat svoji ubohost, zákeřnost a údajný smysl pro spravedlnost, když je nad slunce jasnější, že mu jde pouze o úlovek senzace, o jeho slávu polní trávu, ať to koho stojí, co to stojí…

Dalík prostě požádal jménem premiéra Topolánka redaktora Bártka, aby „mediálně pomohl panu poslanci Wolfovi“, tedy aby zřejmě nic o Wolfově problému v negativním smyslu nepublikoval.

Dřív byl protekce hanebnost, dnes je to oficiální lobbing, to samé platí o podvodu, z něhož se stala burzovní taktika, nebo o úplatku – nyní beztrestné provizi či o spekulaci, hrdě nahrazují kdysi nelegální čachry s pozemky či bulvární očerňování těch, na které se vztahovala presumce neviny.

Podle zprávy NKÚ z roku 2005 jeho ostravská firma UT 2002 uhradila dodavateli se sídlem v Rusku částku 298,3 tisíce korun za služby, jejichž součástí byla i veřejně přístupná studie. V době, kdy tato „eseročka“ zakázku zadávala, bylo doslovné znění této již zaplacené studie k dispozici na internetu na oficiálních stránkách Evropské komise.

Úřad zkritizoval také vyúčtování nákladů na cestovné ve výší 840 tisíc korun, kdy více celodenních cest stejného pracovníka bylo vykázáno v jednom dnu na různá místa ve stejném čase… Navíc měla tato firma prošustrovat dotace od ministerstva životního prostředí ve výši téměř dvou milionů korun…

Spekulace, který jsem sím několikrát na svém blogu napadl, nikdy jsem to však neudělal bez toho, abych nevyzvedl páně Wolfovu fundovanost a intelekt.

Proto si myslím, že Dalíkův zásah v jeho (ne)prospěch byl zbytečný, ale prostě byl. Proto nemusel říkat, co řekl. Můžu o něm mít jakékoliv mínění, ale že je to vůl korunovaný, to asi ne. Na to má až příliš za ušima..

„Myslím, že když se zveřejní to, co říkáte, tak už ho nic nezachrání. A buď prostě rezignuje, nebo ho Sněmovna vydá. Každopádně těžko bude vládu držet, a když ji bude držet, tak to bude vládě škodit,“ vysvětloval Dalík reportérovi Daliboru Bártkovi na schůzce, kterou sám inicioval.

Reportér Bártek si Dalíkova slova nahrál. Včetně těch, jimiž mu vysvětloval, že nepřichází jen sám od sebe. Přitom Dalikovi do očí řekl, že nic nebude natáčet. Kdo je tedy ten špatný, zákeřný a bezprecedentní…?

„Byla to má soukromá schůzka. S panem Bártkem se vídám párkrát do roka. Ubezpečoval mě, že si naši konverzaci nenahrává,“ tvrdí Dalík.

Proč mu nevěřit, přece by jinak neříkal do mikrofonu to, co říkal a co by jinak nikomu jinému, než dobrému a spolehlivému známému nikdy neřekl… Zvláště, že se spolu scházeli několikrát do roka a určitě nevedli pouze řeči o počasí…

Podobnou kauzu jsem také zažil, jen tím, kdo tajně natáčel, jsem nebyl já, ale jeden radní ze zastupitelstva jistého ostravského obvodu. Ten měl pádné důvody tajně natočit tajemníka starosty, protože, jak se v nahrávce přiznal, vzali úplatek ve výši přes 150 tisíc Kč od plynárenské firmy, aby získala zakázku na plynofikaci obce.

Svědčil jsem u soudu, ovšem žalující a poté vítězná strana byla ta, která se k úplatku přiznala, nikoliv ten, jak by se dalo očekávat, kdo upozornil na korupci předložením zmíněné nahrávky.

Verdikt soudu zněl jasně: Není možné někoho tajně nahrávat…

Možná se už paragrafy změnily, jinak by si pseudonovináři nedovolovali to, co si dovolují.

Nevím, kdo o nás novinářích prohlásil, že jsme jen špína a bahno…?

Asi nějaký politik, co k tomu neměl vůbec žádný důvod…

Nebo že by to všecko byl jen předčasný apríl?

Reklama:
 1. 28 reakce na “Senzace za každou cenu, aneb Lovci lebek se prostě nezapřou…?”

 2. Břeťo, vzpomeň si na náš nedávný rozhovor u kafe v Librexu (sakra, to by byl investigativní námět!). Otřeli jsme se i o současnou tzv., podtrhuji tak zvanou investigativní novinařinu. Z nemalé části z ní se mi dělá nanic, jak víš. Před Tebou zmiňovaným kolegou Bártkem bych si, potkal-li bych ho, uplivnul. A Dalíkovi se divím, že s jeho zkušenostmi z politického a novinářského prostředí, což jsou spojené nádoby, nemá tolik zkušeností, aby věděl, že nevěř, že máš ty i oni nos mezi očima, patří k taktice diplomacie. Je poradcem, ale rady mu není. Vzpomněl jsem si, co údajně jednou s humorem sobě vlastním odpověděl Einstein na jeden z novinářských dotazů k jeho teorii relativity: „…když mi, milý brachu, polezete do zadku, budeme mít oba v něm nos, ale já na tom budu relativně lépe…“. Bohužel, nyní vypadá Bártek relativně lépe než Dalík. A tak mne napadá, na co ho Topolánek skutečně má? Vrtá mi to hlavou. Jo, ještě dodám (Ty by sis to o mně sice nemyslel, ale nečteš jen Ty v tomto blogu), že mi za prvé a především záleží na tom, jak vypadám před sebou samým, ale také mi záleží na tom, naleji čistého vína, co si myslí další lidé s přemýšlejícím mozkem o tom, co říkám, jaké mám postoje, životní krédo i přes to, že jsem v životě chyboval. Tedy, nemyslím si, že by se lidem mělo něco zatajovat, ale v každém případě s Tebou souhlasím, že absolutním krédem novináře, včetně investigativního, by měla být jeho lidská a zároveň profesní etika. A tu někteří „světově čeští“ novináři zaměňují za hru bez pravidel. Jenže investigativní novinařina není hra a už vůbec ne bez pravidel. Jsou, žel, politici, jako například pan Tlustý, jinak, podle mého názoru, více než dobrý ekonom, kteří si s novináři jejich investigativní honěnou na oběť rádi zahrají. Ke škodě společnosti a jejího veřejného mínění.
  Tvé přirovnání, Břeťo, k lovcům lebek, je trefné.
  Zdravím Tě!
  Mirek

  od chb v Bře 16, 2009

 3. Pravdu díš, Mirďo, ale je to jen virtuální pokus o nápravu nenapravitelného….

  od obr v Bře 16, 2009

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *