Ukaž, co máš vyryto na svých hodinkách, ať vím, s kým tančím…

16. Březen, 2009 – 9:52

Nedávno oslavila moje rodná obec Hovězí na Valašsku 500. roků od svého založení. Pro ty, kteří se právě smíchy popadají za svá pivní bříška, nemá její název nic společného s hovězím masem, jelikož vznikl zřejmě z uherského „hu viz“ – „divoká voda“, která přes moji rodnou ves pádila jako řeka Bečva nedaleko svého pramene.

V té době se masu říkalo pouze maso, termín „hovězí“ či „vepřové“ a „skopové“ přišel mnohem později. Každopádně jde o jediné „hovězí“, které nikdy nemůže být nakaženo nemocí šílených krav…

Píšu o tom hlavně proto, že do věže tamního kostela se při té příležitosti ukládaly na dalších padesát roků dobové dokumenty, včetně počítačových disket s fotografickým i textových sdělením a četnými věnováními pro budoucí generace.

Připomnělo mi to včerejší zprávu ČTK, že zlaté kapesní hodinky Abrahama Lincolna, 16. prezidenta USA, vydaly po téměř sto padesáti letech miniposelství vyryté do kovu mezi nepokojem a ozubenými kolečky.

„13. duben 1861: Fort Sumpter napadli rebelové“ a „Díky Bohu, že máme vládu“, vyryl do mechaniky hodinář Jonathan Dillon, který Lincolnovy rozbité hodinky v dubnu 1861 opravoval.

Přesně den a čtyři roky od chvíle, kdy byl Lincoln ve washingtonském Fordově divadle zastřelen dvěma výstřely do hlavy jedním z fanatických jižanských herců…

V hodinkách je řeč též o střelbě, ale o té, kterou začala válka Severu proti Jihu, totiž o útoku jižanských vojsk na armádní pevnost Fort Sumter v Charlestonu. Sám prezident prý neměl o vzkazu tušení.

To vše ale píšu především proto, že bych rád uvedl poučnou anekdotu o hodinkách s vyrytými větami, kterou jistě všichni znáte, ale humoru, po mých většinou dosti tristních textech na tomto blogu, není nikdy dost.

„Setkali se tři prezidenti na sumitu, na němž se mělo rozhodovat o důležitém dokumentu. V úvodu se tři pánové trošku nudili a tak se chlubili s věnováním významné osobnosti, vyrytým do svých hodinek.

Prezident USA Ronald Reagan otevřel svoji kapesní verzi Hamiltony – American Classic a ukázal věnování: Americkému prezidentu Reaganovi věnuje Neil Armstrong, první kosmonaut na Měsíci.

Gnerální tajemník ÚV KSSS Leonid Brežněv strčil všem pod nos svoje autentické hodinky Sturmanskie, co však byly ve skutečnosti Pabědy s přemalovaným ciferníkem a jinými ručičkami, přesto v nich bylo vzácné věnování: Soudruhu Brežněvovi věnuje první kosmonaut světa Jurij Gagarin.

Pak přišel na řadu Gustav Husák. Vytáhl pyšně své primky, na nichž měl vyryto: T. G. Masarykovi s úctou Leoš Janáček…

Možná ne příliš veselé, ovšem nadmíru výstižné. Těžko by se mohli dnešní čeští potentáti pochlubit něčím ryze hodinářsky českým, s autentickým věnováním od významné české osobnosti. Qartzky ani Rolexky, bohužel, vymyslel už někdo jiný…

Že by se našla nějaká pornohvězda z nevěstince ČSSD, nebo snad podnikatelé odkojení ODS a neviditelnou rukou trhu – Kožený či Krejčíř…? Zdá se, že nejpolárnější celebritou přesto dál zůstává první český uprchlík z pevnosti Mírov – doživotní vězeň Jiří Kájínek.

Nicméně jsme na tom ještě pořád relativně dobře; v Německu i po letech je v žebříčku popularity hodně vysoko Adolf Hitler a jeho zločinecká suita, v Rusku vede v mnoha anketách rodák Sakašviliho, generalisimus Stalin – Josif Vissarionovič Džugašvili…

Reklama:
 1. 9 reakce na “Ukaž, co máš vyryto na svých hodinkách, ať vím, s kým tančím…”

 2. Břeťo, na svých primkách nemám nic vyryto. Koupil jsem si je sám před téměř třiceti lety. Stály stodvacet korun a dodnes apartní kovový pásek stoosmdesát. Celkem třista z místa. Zas tak málo to tehdy nebylo, i když dnes tehdejší cena vypadá směšně. No jo, ale mé primky jdou stále přesně, musím to zaklepat. Onehdá jsem procházel ostravské Laso. Koukám jako vejr, protože na cenovce na pohled téměř shodných hodinek s mými, ovšem citizenek, se skvěla cena bezmála osmdesát tisíc kaček. Myslíš, že jsem se přehlédl? Asi ne, že jo? Říkám si ale, o co přesněji asi jdou než ty mé? Vlastně ještě jsem si s rádiem neměřil, zda se moje zlatíčka primky opožďují či zrychlují o sekundu či dvě za den. Představ si, Břeťo (můžeš?), že by Ti ty citizenky z Lasa nějakým zázračným řízením osudu věnoval některý z kosmonautů, třeba evropský poslanec Remek, pak by dozajista šly ještě přesněji, na takovou jednu tisícinu vteřiny za deset let, tak nějak, ne? Hm, hm, ten čas ale letí.
  Zdravím Tě!
  Mirek

  od chb v Bře 16, 2009

 3. Skvělé pro zasmání,pane chb.
  Já si dovolím dotaz na p.Olšera.Když píšete,že Hovězí nemá název od hovězího masa,pak mi vysvětlete,proč na Vysočině je Telecí.
  Zdraví hugouš.

  od hugous.z.lipek v Bře 16, 2009

 4. To se musíte zeptat v Telecí, která bystrá voda ho zrodila…Já kopu pouze za Hovězí, inu, horská liga…

  od obr v Bře 16, 2009

 5. Mirďo, u pana Remka pochodíš dnes hlavně se strakonickými motocykly, které zachránil díky ruskému odbytu při životě. A jaká to byla kdysi hrdá československá firma…

  od olser v Bře 16, 2009

 6. Nedivte se pane Hugouši z Lipek, že pan Olšer z Hovězího (všimněte si, že jsme napsal s velkým H, protože Břeťa není vůl, je kamarád. Předešlá věta nemá sice smysl, ale tak to je. Mám ho za kamaráda. Tedy, nemyslím, že jediné dvě alternativy jsou vůl nebo kamarád. Aby bylo jasno. Je? Břeťo, v skloňování je obojí možné…), tedy že on, kamarád, „kope“ za jeho dědinu, bo ho fčil dali do „hrušky“ tamější kostelní věže (věž má i loď, a tou se na Valašsko připlavili Aztékové. Ti, když uzřeli zdejší pracovité obyvatelstvo, pravili: oni se enem valajů, a tak nazvali tuto část Moravy Valašskem. A co teprve, až ochutnali jejich „oficiální“ slivovicu, tož se s něma valali teprvá). Přejme mu, aby za sto a více let, když budou věž opravovat, za předpokladu, že Hovězí bude ještě na mapě (Břeťo, mám tě fakt rád, i když to nevypadá…) a listinné doklady z kopule prohlížet, se jeho sláva, tedy OBRa, hvězd již skoro (nepřechvalme ho zase) bude dotýkat. Právě, pane Hugouši čtu jednu z jeho knížek (to není reklama, ale fakt) a je to bomba (to už je reklama, ale na jeho blogu to nevadí). Doporučuji Krev na meči džihádu. Zase jsem chytřejší v tom, co mne zajímá, tedy problematika Israele a vůbec regionu, v němž této zemi nedají muslimové pokoj, ždímají ji a hrají si na jediné spravedlivé. Přitom mají krev na rukách. A měli ji ze všeho nejdříve. Bez jiného snažení. No vidíte, veselost mě přešla. Ale to je již z jiného soudku.
  Zdravím Vás, pane Hugouši (docela mám radost, že jsem Vás pobavil, a doufám také, že osvěžil trochou veselosti Břeťův, nechci říci chmurný, ale spíše realistický blog). Souhlasíte se mnou, že současného života dění je povětšině, žel, chmurné? Mne většinou jen sport, jako nyní úspěchy Sáblíkové, vítězství Slávky v Jablonci, či Rodenův Český lev přivedou na veselů notéčku, protože jim fandím. No, a nyní Břeťa a Vy. Je jasné, že člověku dělá lépe, když ho pochválí, pohladí (Buriánovi v jednom z jeho filmů i nožka přitom klepala o podlahu), než když ho zfackujou, že jo?
  Zdravím Vás oba, pánové! A hezký zbytek dne!
  Mirek

  od chb v Bře 16, 2009

 7. Těší mě pane chb,že mi už nedoporučujete motat klubíčko a tak jen dodávám,že Krev na meči džihádu mám dááávno přečtenou.Pan Olšer je svědek.
  A tak se také jeho literaturou faktu m.j. vzdělávám,jak jste mi kdysi doporučil.Ale co se týče IZR,nevím,jestli to stačí,tak čtu(spíše se prokousávám) Dějiny židovského národa od P.Johnsona.M.j.Židé jak na dlani.
  A také nedočkavě čekám na další knížky p.Olšera,které slíbil napřesrok.
  Vašimi komentáři,převážně soukse.romými,se dobře bavím a zasměji se.
  A ještě k těm Valachům:bytostně nesnáším Bolka Polívku.Nevím,ale myslím ,že je Valach.A dělá všem Valachům ostudu.
  Radši jdu motat klubíčko,protože čekám,že se na mne snese za to zas bouřka.
  Zdraví hugouš z lipek.

  od hugous.z.lipek v Bře 16, 2009

 8. Pokud je Polívka Valach, tak já jsem Marťan, jakože jsem se v Hovězí narodil… To, že ze sebe udělal valašského krále, to umí kdejaký Karel IV. a Zikmund-liška zrzavá, co ze sbe udělali české panovníky, i když neuměli česky ani žbleptnout…

  od obr v Bře 16, 2009

 9. No,Karel IV.má přece jen nějaké zásluhy o český národ narozdíl od Polívky,který by mohl jen propagovat alkohol.Něčím mi připomíná Kocába,bez alkoholu.Berte to jako subjektivní dojem.

  od hugous.z.lipek v Bře 16, 2009

 10. Ale no tak, pánové! Nechme každému, koho jest. Vždyť víme, že si pan Boleslav Nejmenovaný Lidem I. uřízl ostudu soudem o Valašské království. Tento pokus opět vyzněl ve srandu, ovšem obzvláště nepovedenou. A Otec vlasti postavil svůj most a tak. Přece víte, že mosty potřebujem, bo spojujou lidi. Džamila též byla minister a česky žbleptala jako ja po litru červeného. Bo bílému nerozumím. No, a jdeme dál, ni?
  Břeťo, my už nějaký čas to pravé valašské ni, ale víš, že slivovica ešče před pár roky chutnala s Míru i bez. Co máme ty handicapy, staráme se enem o roby vlastní. Nebo ony o nás? Já ti nevím. Co jsem to vlastně chtěl? Ja, pane Hugouši, s tím Johnsonem mají recht. Když v jednom týdňu ze štyrech mi praví moja roba, že ni, tož si zajdu na ryby a čtu si ty dějiny, co mi doporučujete. To viče, musim, bo bych se s Olšerem i s Vami zasek a nemoh debatovat. Sem tam se přidá astrolog Jermak, sem tam hoteliér Licek. Ostatní by neměli enem čitat a držet zobak. Či nemaju co řeknut? To jak občas čitam Denik Ostravaka, tak nemam co dodat.
  Zdravím Vás oba!
  Mirek

  od chb v Bře 17, 2009

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *