Může světová krize za to, že mizí peníze i pro pomoc Romům…?

15. Březen, 2009 – 9:02

Minule jsem byl nepřímo vybídnut za gadžovskou obec, abychom se postarali o to, ať se s Romy jedná jako rovný s rovným. Prý nic víc, nic míň. Akceptoval jsem to a vytvořil takový časovací vzor. Padni komu padni, ať použiji nesnášené klišé.

Já pracuji, ty pracuješ, já nedělám bordel, ty nedělej bordel, já nekradu, ty nekraď, já nezneužívám sociální dávky, ty nezneužívej sociální dávky, já posílám děcka do školy, ty posílej děcka do školy, já dodržuji zákony, ty dodržuj zákony……

Pokud tato pravidla dodrží každý jako rovný s rovným, budeme si určitě rozumět. Ale někde se musí začít. V Česku je údajně momentálně na 320 sociálně vyloučených lokalit, tedy romských ghett.

Nevím, jak kde jinde, ale jen v Ostravě je jich deset, s několika tisíci obyvateli. Přesné číslo nejde určit, jelikož se některé komunity neustále stěhují, zřejmě podle páně Holomkovy teorie o specifické kultuře Romů to lze nazvat kočováním.

Z Ostravy – Bedřišky do Chánova, z Chánova do litvínovského Janova, pak rychle do chomutovského zimoviště atp. Z moudrých hlav v české vládě, co už dávno neví, jak se žije v podhradí, vzešel alibistický nápad, jak to udělat, ne však pro Romy, ale aby se Kongres USA a Amnesty International nažrali a oni zůstali celí a na svých vyhřátých lukrativních postech.

Proto byla po katarzi sametové revoluce založena tzv. Romská rada, která měla svým soukmenovců, tedy romsko-cikánským spoluobčanům, přerozdělovat okolo 30 milionů korun ročně. Jak jsem vyčetl, tak prodávám…

Jejím posláním je frázovitě řečeno „systémově napomáhat integraci romské komunity do společnosti a zabezpečovat součinnost resortů odpovědných za realizaci dílčích opatření a plnění úkolů…“

Těžko se však dá zjistit, kolik celkem peněz jde na romské záležitosti, je obtížné. Nic převapujícího. Opak by mě šokoval. Jak se mohou nějak soudně rozdělovat peníze mezi většinou zcela nepřizpůsobivé lidi? Je to Danajský dar, Sisyfovská práce i Pandořina skříňa v jednom.

A to nejde pouze o zmíněných třicet milionů, ale také o dalších zhruba sedmdesát milionů z resortů práce, školství, kultury, vnitra a místního rozvoje. A do toho se cpou evropské fondy, z nichž resorty přerozdělují bratru další stamilionové částky.

Stala se z toho účelová móda; vše se svaluje na hospodářskou krizi. Jakmile někde někdo něco prošutruje, šup, navlékne to na recesi. Už slyším obhájce, jak kryjí své mandanty a jejich zpronevěry svými zaručenými argumenty, že oni nic, oni přece pouze muzikanti, co jim jen krize rjaksi ozladila rozpočet…

Kdysi byla spousta okresů, ty však byly českými vládními racionalisty zrušeny a zůstalo něco přes tucet krajů. Tím se počet romských poradců snížil z cca 80 asi na třicet, čímž se řada sociálních programů tak rozmělnila, že nelze zjistit, kolik peněz z nich šlo na projekty romské integrace.

Po internetu koluje e-mail, něco jako modelový příklad. Cituji:

Cikánka ve věku 23 až 26 let, svobodná nebo rozvedená, popřípadě manžel v kriminále, tři děti, ona sama na mateřské dovolené nebo bez práce.

V tu chvíli dostává od daňových poplatníků, tedy od nás všech, 7.400 CZK příspěvek na bydlení, 8.700 Kč sociální dávky, 1.700 Kč přídavky na děti – pokud má „pouze“ tři, 7.600 Kč rodičovský příspěvek do 3 let věku dítěte…

Pokud dobře počítám, je to měsíčně 25 400 CZK. K tomu lze přičíst 13.000 CZK příspěvek při narození dítěte a jednorázovou podporu na nákup „potravin“ ve výši cca 6.000 CZK. Příspěvek se vyplácí pouze do čtyř let věku dítěte.

Po konzultaci těchto sumiček s mnohaletou pracovnicí sociálního odboru, mám jasno; nejde o spam. Vše sedí, ba co víc, při větším počtu dětí může činit i více než 30 tisíc měsíčně.

Opět si dovolím odcitovat amerického filozofa Matta Ridleye, s jehož studií jsem se poprvé setkal v Torontu, a který z toho všeho musí mít přinejmenším žaludeční neurózu. Je třeba ho mít neustále po ruce, tvrdil přece:

“Pokud nebude mezi členy společnosti dohoda, co se za co vyměňuje, společenský systém se rozpadne, protože doplatí na to, že dává svým občanům neúměrně vysoké sociální výhody a amorálně slibuje, že je možné dostat něco za nic…“

Laidárně vyjádřeno; jestliže jedna strana může dávat víc, než druhá, resp. jedna všechno a druhá nic, a jestliže někdo bude pracovat a jiní budou obrazně řečeno jen ležet a žít z cizí práce, to je prostě amorální…

Stejně, jako když vládní Romská rada dělá, že dělá, přičemž nedělá skoro nic a jejich klienti pak musejí zdolávat špičku ledovce zvanou exekutoři…

A kazí přitom renomé stovek těch asimilovaných, resp. integrovaných Romů, kteří na vzdory holomkovité kulturní tradici jsou vzdělaní, pracují, posílají své děti do školy, nesázejí v kasínech, nikdy nevzali ani korunu sociálních dávek a u nich doma by se dalo jíst z podlahy…

Nicméně Rada sem Rada tam, problém je v samotných Romech a v jejich rodičích. Každý, bilý, modrý, snědý nebo oranžový přece jen tak, sám od sebe nekrade, nebere raději drogy a sociální dávky, než aby šel pracovat.

Inu, to jsou mi paradoxy, že páni pravdoláskovci. Kdo koho vlastně okrádá…?

Reklama:
 1. 24 reakce na “Může světová krize za to, že mizí peníze i pro pomoc Romům…?”

 2. Dobre Břeťo, súhlasím, treba pritvrdzovať a rýchlo, lebo sa to vymkne z pod kontroly, lenže to by sme nemohli (nemali) voliť také trúby jerichove. Časť viny je aj na nás, že nedokážeme vyeliminovať politických činiteľov, ktorí už dokázali, že sa tam premieľajú od ničoho k ničomu, ale stále sú na scéne.

  od eugen v Bře 15, 2009

 3. Milý Eugene, vím, že to je ode mě alibismus, ale já půjdu volit, až budu mít pocit, že se konečně objevila osobnost, která bude schopná myslet nejen na svoje koryto, ale také na lidi v podhradí. Zatím naše společnost nic podobného, tedy žádný přírodní úkaz toho typu, nevygenerovala. Problém s Romy je však jen v nich samých a v jejich rodičích. Tebe přece také nikdy nenapadlo krást, brát drogy, socilální dávky a nepracovat. Ostatně sám víš, jací jsme byli tenkrát před 37 roky v Gottwaldově-Zlíně.

  od olser v Bře 15, 2009

 4. Myslím,že je každá rada drahá.S Romy se podle mne nic nedá dělat,aby zase Západ neřval zároveň s nimi o diskriminaci.Na hradě to nikdo řešit nebude,aby si nezadělal na problémy..A jen dodávám,že těch asimilovaných Romů nejsou stovky,jak píšete,snad možná pár desítek.
  Každý se Romů bojí,aby nenarazil,odshora dolů.A nevěřím,že by nějaký politik do toho šel-dopadl by jako Sládek.
  Připadá mi to jako stejná situace v Izraeli.Civilizovaní Židé versus banda Arabáků,kteří taky rozkradou co se dá a jen když „Žid“ dává a živí je.
  Ale dík p.Olšere,že máte odvahu na to poukázat,co je tady za „spravedlnost“ vůči gádžům.

  od hugous.z.lipek v Bře 15, 2009

 5. Je píšu to, co ostatní, hlavně politici, také vědí, ale stěrače stírají a svěrače se jim svírají, když by o tom měli jen přemýšlet. Kromě pana Čunka. Kongres USA je porytecký ras na rasismus, on to ví, má přece doma Ku klux Klan a naštěstí, nebo k zlosti, prvního černocha prezidentem. Tak už proto musí bušit do českého antiromismu, jak se dá… Koho chleba jíž, pro toho Romy dotuj…

  od olser v Bře 15, 2009

 6. Zdravím pane olšere a posílám svůj skromný příspěvek.Na toto téma jsem již psal do několika médií ale nikdy nebyla žádná odezva.Nicméně musím si přiložit:
  1.Jsem doslova konsternován když se používá termín ghetto v souvislosti s cikány.Pokuď mně pamět neklame,tak ghetta byly historicky území na kterých byly soustřeďováni židé a němci povýšili tento termín na rovnocenný s termínem likvidační tábor.Dnešní „ghetta“ jsou všechno jenom ne likvidační a již vůbec ne obydlí pro chudé.Pro mně je naprosto nepochopitelné proč česká židovská obec neprotestuje proti tak brutálnímu zneužívání slova ghetto.
  2.Otázka „finanční pomoci“ pro cikány(omlouvám se za termín,nicméně tento termín používal můj otec,děda,praděda a Ottův slovník naučný)je klasické rozkrádání „majetku v kapititalistickém vlastnictví“.I kdyby se dostali k cikánům,tak je nejsou schopni relůevantně využít.
  3.Můj děda vždy mluvil:“není větší svině než cikán na cikána“.Tím je je dáno vše.Dejme jim území,dejme jim peníze(na počátek) a dejme jim cikánské vedení.A je to.

  od Jozef bohdan v Bře 16, 2009

 7. Chyba v nás samých moc není. Chyba je v systému, který podporuje cikánské kriminálníky všemi prostředky. Jak změnit politickou scénu nenásilnou metodou? Jedině snad volit DS, což taky není ideál, ale aspoň nějaká změna. Pak už jen zbývá ozbrojený převrat, ale na to Češi nemají povahu, narozdíl třeba od Maďarů, kteří by do toho možná šli. Strach z kroků proti cikánům (kvůli perzekuci na správní úrovni) mají i starostové obcí, na které se zoufalí občané obracejí. Mají strach i z cikánů samotných, protože opět vědí, že cikán je ve své drzosti a omezenosti všehoschopný – zapálí starostovi dům a zmizí kamsi na opačný konec Čech nebo někam do EU, neváže se k místu a má klid – narozdíl od našich lidí. Je to střet kultur a naš je logicky bitá – jak už to bývá při střetu „civilizovaných“ s barbary. V západní Evropě mají to samé a ještě horší s muslimy, tak nám asi závidějí (bývalý) relativní klid a chtějí nás potopit taky.

  od mover v Bře 27, 2009

 8. Chce to klid a užívat si alespoň té relativní pohody, bude údajně ještě mnohem hůř. Prý má být Milouš Zeman premiérem…

  od olser v Bře 27, 2009

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *