Žáky bude chránit před učiteli zákon, co ochrání učitele před žáky?

14. Březen, 2009 – 8:30

Moje rodina je veskrze učitelská a nemám pocit, že by se některá její generace zpronevěřila Komenskému přikázání „škola hrou“ a tloukla či jinak šikanovala své žáky. Nedělal to ani můj otec, nedělá to ani můj mladší syn, absolvent Univerzity Karlovy, ani moje švagrová, neteř či snacha.

Masarykovo krédo bylo, že trestat by se mělo co nejméně, ale že: „Když trest, tedy tělesný a ovšem takový, aby se pořádně cítil – žádné hraní!“

Proto mě mírně řečeno nadzvedl text jistého „přítele školy“, který svůj elaborát nadepsal:
„Moji generaci učitelé mlátili, ta dnešní jim to vrací!“

A píše dál, že historie školství je „je neodmyslitelně spjatá s nejdůležitějším nástrojem výuky, tedy rákoskou. Učitelé mlátili své žáky několik století, teď se holt situace obrátila. Navíc dnešní mládež až na výjimky bojuje modernějšími prostředky, videem a internetem, což zase tak tělesně nebolí…“

To je zajímavé, jaká je čeština pestrá řeč, výstižná; třeba slovo „mlátili“ nebo že rákoska někdy byla neodmyslitelným a nejdůležitějším nástrojem výuky. Já bloud si myslel, že to byla třeba učebnice češtiny, matiky, fyziky nebo dějepisu a chemie…?

Pisatel uváděl, že do základní školy nastoupil v roce 1963, tedy by měl být ročník 1957. Je v tom případě o deset roků mladší než já. Moje základka byly vesnická, ještě dřevěná, tedy se předpokládá, že tedy měla rovněž drsnější vyučovací a výchovné metody.

Nikdy se však nevyskytovala ve vybavení naší valašské školy rákoska, natož aby byl nějaký žák jejím přičiněním bolestně trestán. Zažil jsem též doby, kdy mě vyučoval i katecheta, tedy kněz, jenž měl na starost předmět zvaný náboženství. Ano, u nás na vsi se i v 50. letech vyučovalo náboženství…

Ani tento dobrý muž se však žádného násilí na žácích nedopouštěl, jak se v socialistické literatuře s oblibou účelně uvádělo. Smysl byl jasný; znechutit žáky od výchovy k biblickým příběhům.

Pan bloger však má děsivé vzpomínky, třeba na svého tělocvikáře, který s oblibou kopal do ležících desetiletých chlapců, fackování bylo na jeho škole běžným zvykem.

Nebo trefování se do žáků těžkým svazkem klíčů, vlečením za vlasy žáků ze třídy na chodbu či narážením žákovskými těly do pro tento účel otevíraných dveří. O ranách ukazovátkem ani nemluvě. Inu, Sodoma Gomora.

Pak přišel záchranný pás pro „týrané“ žactvo, když postsametová ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková, absolventka oboru všeobecného lékařství na 1. lékařské fakultě První vysoké školy lékařské v Moskvě, jež má zřejmě špatné zkušenosti ze svého dětství v Kazachstánu, navrhla zákaz tělesných trestů ve školách.

A vše se rázem změnilo. Zákon ještě nezačal platit a už žáci, vědomi si potenciální budoucí převahy ve své beztrestnosti, ani když budou sprostí nebo agresivní, začali své kantory terorizovat.

Zato učitelé mají po ptákách, jelikož je čekají tresty za každičký fyzicky důraznější dotek žáka. Prý se jim jen vrací to, jak celá desetiletí fyzicky ubližovali svým žákům. Typická demagogie dvounohých oslů…

Paní Džamila a dnes ani pan Kocáb neberou ohled na fakt, že tento zákon by mohl být zneužitelný například dětmi v pubertě, které by mohly obvinit své učitele či rodiče, že je tělesně trestali, aniž by to byla pravda.

Argumentují utopickou filozofií, že daleko účinnější bude třeba trest odepření oblíbené činnosti, jakou jsou počítačové hry, nebo pochvala za to, „žes dneska neplival na svého učitele, ani jsi mu neřekl „zmrde“ a nekopls ho do holeně, dostaneš bobříka svatozáře…“

Akci Stop násilí na dětech uspořádá úřad nového ministra pro lidská práva a menšiny Michaela Kocába. Stop fackám a pohlavkům z výchovy dětí. Kampaň by měla stát deset milionů korun. Utratí se za televizní spoty, plakáty, speciální publikace a letáky. Kampaň budou provázet veřejné debaty.

První ovoce už lze sklízet. Zrodil se totiž nevídaný fenomén. Bití učitelů, narážení jim na hlavy plné odpadkové koše, jejich postrkování, kopance či ty nejvulgárnější výrazy, je to právé počesky ořechové…

Pak za to jeden z profesorů draze zaplatil. Bývalý ředitel Základní školy v Pelechově ulici v Železném Brodu Jiří Pacholík, který nedávno po slovním konfliktu zpohlavkoval patnáctiletého žáka, což spolužáci natočili a nechali kolovat po internetu, spáchal sebevraždu.

Ředitel si během vyučování dovolil upozornit školáka na nepořádek u lavice. Sígr pedagogovo napomenutí okomentoval výrokem, „seber si to sám, šmejde,“ a učiteli ujely nervy. To ovšem netušil, že to byla jen provokace, aby bylo co natáčet na mobil…

Takže, co s tím, vážený pisálku a vyprávěči ci-fi příběhů? Jaký zákon vymyslíte, aby byli učitelé i rodiče chráněni před svými žáky, resp. dětmi? Co s tím, že kriminalita mladistvých neustále strmě stoupá a srovnání dávných generací dětí a školáků s těmi dnešními je v tomto ohledu nesrovnatelně nižší?

Jako když dáte vedle sebe naivního zajíce a divokého psa Dinga. Že by měl tedy i u nás platit americký způsob, kdy okres Harrold v americkém státě Texas rozhodl jako první v USA povolit učitelům nosit do školy zbraně. Toto průlomové rozhodnutí je důsledkem rostoucí kriminality na školách

Nebo, že bychom dodali do české Ústavy druhý dodatek jaký je rovněž v Ústavě Spojených států:

“Dobře organizovaná milice je nezbytná v zájmu bezpečnosti svobodného státu. Právo lidu držet a nosit zbraně nesmí být proto omezováno…”

Nyní vzkaz pro všechny duševně vymezené kompilátory: Tělesný trest a týrání jdou k sobě asi jako oheň a voda. Modelový příklad: Zakážeme-li alkohol, neodstraníme alkoholismus, pokud nezrušíme vinice jako původ všeho zlého.

Učitel je od učení a je placen za hodiny výuky, rodiče zplodili své děti, aby je vychovávali, a žák má zákonnou povinnost chodit řádně do školy, dodržovat školní řád, poslouchat, nevyrušovat a učit se. Pokud tak nečiní, musí on nebo jeho rodiče nést důsledky…

Jinak bude nutné schválit rovněž další zákaz pro učitele; nebít svého žáka ani v sebeobraně…

Pokud jsem si spletl dobu, dejte mi, prosím, vědět…!

Reklama:
 1. 24 reakce na “Žáky bude chránit před učiteli zákon, co ochrání učitele před žáky?”

 2. Pane Olšer, perfektní, jako vždy… Myslím, že by se měli učitelé domluvit a požadovat statut a tím i ochranu veřejného činitele, jak bylo nedávno zavedeno na Slovensku. Rovněž školní docházka by měla být povinná jen do páté třídy… Tím by se mohl problémový agresivní a nenapravitelný jedinec vyloučit bez problémů ze vzdělávacího procesu – který se mu evidentně děje proti jeho vůli. Dále je třeba více soukromých škol s právem zbavit se nepoučitelného individua bez ztráty dotací pokud k tomu dojde v průběhu školního roku po řádném doložení porušování školních pravidel, s povinností uhradit tyto dotace státu rodiči vyloučeného žáka. Dokud se totiž nesáhne lidem na „prachy“ nemakají, někteří ani ve výchově…

  Zdravíme 😉

  od Atllanka v Bře 14, 2009

 3. Máte pravdu, učitele by měli být pasováni na veřejné činitele, aby bylo snadnější proti těm zvrhlý žákům zasahovat. Vím to ze zkušeností svých rodinných učitelských příslušníků, jaké to jsou nervy mít odpovědnost za děti na školách v přírodě, v tělocvičně, na výletech, na hřištích a podobně. V USA jde s nimi kádrový spis od první třídy až po maturitu. Všechny jejich výtržnosti jsou tam černé na bílém. A také se tam bez pardonu vyhazuje ze školy a hledat pak se svým škraloupem ve spisu nějaké nové školy, to je fakt potíž…

  od obr v Bře 14, 2009

 4. JA som 45-ty ročník a „rákosku“ som v škole zažil, častokrát na prstoch, alebo na riti. Nemal som pocit, že by sa to zneužívalo, učiteľ na základnej škole bol AUTORITA! Nevyskytovali sa vtedy žiadne javy ako krádeže, fajčenie a podobne. Zrušenie bitia v škole – to je v poriadku, ale treba dať legálne a účinné nástroje proti nespratníkom a to tu evidentne chýba !

  od Eugen v Bře 14, 2009

 5. Máš pravdu – bití ne, ale bez výchovného pohlavku to prostě nejde, alespoň pokud ve školách budou tupá zvířátka místo normálních slušných děti… Ale protože je to utopie, tak škoda každé rány, která padne vedle, aneb ohýbaj ma mamko, dokud jsem já ještě Janko… Tak nějak se to říká přece na Slovensku…?
  Já byl asi vzorný žák, jelikož jsem nikdy nedostal ani facana, ani ukazovátkem, rákosky u nás nebyly…

  od obr v Bře 14, 2009

 6. Pánové, početl jsem si ve Vašich příspěvcích. Vždy však bude platit: jaký pán, takový krám. Jací rodiče, takové děti. Vždy budu tvrdit, že rodiče mají vychovávat a škola má učit. Jsem vystudovaným pedagogem, nakonec, máme to v rodině. Pokud i po sametové revoluci společnost nedala mnohým rodičům jinou volbu než nechat děti v jejich volném čase na ulici, protože jak zaměstnanci tak podnikateli (a tomu zvláště) nezbývá prostor děti vychovávat -přijde domů a dítě spí, nebo je rodič tak unaven, že usíná nad talířem s večeří, však víte o čem mluvím. Pak je sorta rodičů darebáků, kteří v drtivé většině mají děti rovněž darebáky. A tak bych mohl pokračovat. Namítnete, abych sdělil, co bylo dříve, zda slepice či vejce, kde od Adama se mají děti naučit býti rodiči – doma či ve škole.
  Tvrdím, že náš způsob života si nic jiného než dnešní skutečnost nezaslouží. Pokud sdělovací prostředky nebudou do světa přímo TROUBIT rodičům, co by měli a neměli, jak by to měli atd., samy pak upraví programy svých vysílání, do kin a TV především přestaneme honit staré i mladé na škvár s násilím a krví, pak můžeme někam pokročit. Ale to zdaleka není všechno. Přece Vám nebudu nosit dříví do lesa.
  Víte přece tak jako já, že všechno je byznys, co je v kinech, TV atd., atd. Peníze vždy předbíhají člověka, aby mu vyšly v ústrety a on neodolal, firma více vydělala, stát sebral více daní. Řeknete, nějak se začít musí, a proto zákony takové, aby zatly tipec nepravostem. Nikoliv Lazare, ale Komenský vstaň! Sejdi z království nebeského opět na zem. I my bychom měli stát oběma nohama na zemi a neřešit v EU vzdušné zámky na straně jedné a jednotný tvar šipek na vozovkách na straně druhé.
  Břeťo i další diskutéři, mějte se fajn!
  Zdraví Vás Mirek.

  od chb v Bře 14, 2009

 7. To Vás pane Olšere tedy fakt lituji, tolik kantorů pod jednou střechou, dokonce Vaší!

  Za zákon nemůže ani „Dežomila“ ani ten kašpar Kocáb, co za totáče vykrádal u nás neznámou US hudbu a byl tím za originálního tvůrce.

  Ten zákon je plíživý hnus podobný zákonu o harašení. Jeho přičiněním se mění normální svět ve virtuální realitu, protože žádný zákon nepostihne vše a tím pádem nebude nikdo schopen rozpoznat hranici kam je možno jít při pacifikaci soustavně vyrušujícího žáka s lehkou mozkovou dysfunkcí.
  Někdy mám dojem, že tato atomizace a oddělování jednotlivců ze společnosti do samostatných jednotek je schválně nastolený trend, ježto jednotlivce jde lépe ovládat než skupinu sbevědomých občanů.

  Kantořina je špatně placená a nevděčná práce, dokonce i velmi oblíbené kantorky z mého okolí raději odcházejí k policii, což je neskutečný profesní a intelektuální propad, ale prý je to (mimo výhodu peněz) méně stresující.

  Prostě měl pravdu Karel Čapek: „společnost platící generálovi více než kantorovi není hodna nazývat se kulturní.“

  od Ataman Jermak v Bře 14, 2009

 8. Ještě jednu poznámku, Břeťo! Kantoři v dnešních základních a středních školách jsou hrdinové. Činí z nich v mnohém prachmizerní rodičové, jak jsem již napsal. Rovněž poslední věta pana Atamana Jermaka s připomenutím Karla Čapka je třešničkou na zkaženém dortu, vystihuje smutnou realitu naší společnosti.
  Zdravím Tě!
  Mirek

  od chb v Bře 15, 2009

 9. To mi povídej, také máš k učitelování blízko. Pedagogog je riziková práce a zároveň je posláním, dává všem základ vědění. Rodiče si ho občas pletou s osobou, která má za ně suplovat výchovu jejich ratolsetí. Jak riziková je to obzvláště dnes práce, to dokládají nejen jejich stále častější napadání žáky, ale také mírou odpovědnosti za jejich úrazy na výletech, při hodinách tělocviku či během škol v přírodě. Rozhodně jsou učitelské platy výsměchem všem slušným a poctivě pracujícím lidem.

  od olser v Bře 15, 2009

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *