Neutlučou nás čepicemi, ale svými nekvalitními výrobky…?

12. Březen, 2009 – 12:20

Kdysi se špičkovalo na účet Číny, že kdyby se otevřely její hranice směrem na západ, že by nás ušlapali nebo utloukli svými čepicemi. Tento hypoteticky výstižný, přesto nepovedený bonmot reagoval na virtuálnost Západu a miliardové množství Číňanů.

Dnes se situace výrazně změnila. Jednak Číňané už nenosí maovské čepice, jednak mají zcela pragmatické vidění světa. Globalizace je jim bližší, než komukoli z nás.

Jistě si libují, jak ta hospodářská krize nesmlouvavě řádí a jak jim otevírá nové globální možnosti. Především ve svém antirecesním scénáři měli za úkol nakoupit co nejvíc státních dluhopisů znárodňováním postiženého amerického kapitalismu.

Možná, že kdyby začali Číňané privatizovat v čele s Maem, třeba by dnes také houfně znárodňovali. Oni ale teprve nyní začínají pozvolna a s rozvahou soukromničit, aby zřejmě nebyl svět jednotvárný a všichni dělali nemlich to samé…

Proto dnes už mají bratru státních dluhopisů USA za více než bilion a momentálně vlastní největší devizové rezervy na světě ve výši téměř dvou biliónů dolarů. A tak Čína začala s expanzí do světa.

Čínská banka China Development Bank poskytla brazilskému obřímu ropnému gigantu půjčku ve vyší 10 miliard dolarů za příslib dlouhodobých dodávek ropy Číně. Podobné dohody podepsala Čína s Ruskem. Celkově Čína za únor 2009 investovala do ropy přes čtyřicet milionů miliard dolarů…“

Navíc ochotně souhlasila, že poskytne ruské ropné firmě Rosneft a ruskému ropovodu Transneft půjčku ve výši 25 miliard dolarů za příslib dodávek 15 milion tun ropy ročně po dobu 20 let…

Stejně úspěšní jsou Číňané také ve Venezuele, která za půjčku ve výši 6 miliard dolarů a přislíbila zvýšit své dodávky ropy do Číny. Celkové investice Číny ve Venezuele jsou nyní 12 miliard dolarů. V Brazílii podepsala Čína další dohodu o půjčce, nyní ve výši 10 miliard dolarů za 160 000 barelů ropy denně za tržní ceny.

Největší čínský výrobce hliníku uzavřel dohodu o investici za 19,5 miliard dolarů do australské světové důlní společností Rio Tinto. A firma China Minmetals Corporation zakoupily za 1,7 miliard dolarů australskou velkou důlní společnost OZ Minerals, která těží zinek.

Číňané už jsou také v Evropě, kde kupují bankrotující podniky, aby rychle posílili svoji pozici na evropském trhu. První čínská obchodní mise do Evropy skončila uzavřením smluv v celkové výši 13 miliard dolarů (asi 280 miliard Kč).

Jedná se o zakázky na nekonečné množství produktů – od výbavy letadel a autodílů až po mořské produkty a víno. Jde jim o šance zejména v automobilovém průmyslu, strojírenství, elektronice nebo textilním, potravinářském a dalším zpracovatelském průmyslu.

Zájem však mají rovněž o vyspělé technologie a zařízení chemiček, farmaceutických firem a v oblastech úspor energií a ochrany životního prostředí. Prostě, co je k mání, to nakoupí.

Bylo by to pro Evropu a potažmo i pro Česko báječné, ovšem je v tom zatrápený háček. Mimořádně levná pracovní čínská síla rovná se též mimořádně nekvalitní pracovní síla. Poznávají to denně třeba rodiče, když jim šedivějí vlasy starostmi o vlastní děti, které používají nebezpečné čínské hračky.

Nejistí jsou i řidiči, protože, jak se říká, nejsme tak bohatí, abychom si mohli dovolit nakupovat levný čínský made in šmejd. O autech to platí dvojnásob. Za malý peníz, malá životnost a riziko havárií. Je to prostě asijská nátura.

Jistě si vzpomenete na film „Báječní muži na létajících strojích“ popisující soutěž o nejrychlejší přelet tuším kanálu La Manche. Japonci to vyřešili po svém asijsky mazaném způsobu.

Udělali si revizi všech zahraničních letadel; z jednoho pak vzali motor, z jiného vrtule, z dalšího trup a křídla, poskládali to dohromady a na kokpit nakonec zapíchli jedinou vlastní věc, vyrobenou čínskými textiláky, japonskou vlajku…

Nic proti Číně, je to v horizontu příštích dvaceti roků můj vítězný kůň, nadchli mě i celý objektivní svět pekingskou Olympiádou, ale dnes by čeští motorkáři a další výrobci patentovaných zařízení mohli o „čínském“ férovém obchodním duchu vyprávět…

Takže už pominulo riziko, že nás utlučou vlastním čepicemi, ale je možné, že nás dostanou v rámci záplavy svých produktů Made in Chinašmejd…

Jak říkali naši i čínští ruští bratři: Vsjo budět, nas mnogo, nada organizovať…

I když Američané nezůstávají Číňanům nic dlužní a importují jim miliardy „vkusných“ panenek a panáčků Barbie a Ken. Panenka Barbie je přece světově nejznámější a nejprodávanější kýč, poprvé představený před půl stoletím na největším veletrhu hraček 9. března 1959.

Inu, proč by nemohla být i během krize šťastná rovněž čínská děvčátka…? Notabene, když hračky o amerického Mattela už mají značku Made in China a v Číně se ročně vyrobí více než 80 procent všech hraček, které se na světě prodají.

Byznys je prostě byznys; nezná hranic a nedbá lidských či jiných práv, včetně těch autorských a patentových…

Reklama:
 1. 5 reakce na “Neutlučou nás čepicemi, ale svými nekvalitními výrobky…?”

 2. Dobre poledne, je to vina EKONOMU, kdyz rusi firmu Hamiro (hracky), Favorit (jizdni kola) a dalsi firmy. Kdyz se Ekonomove rozhodli pro lacine cajky, tak jim v tom brante. I ceska pracovni sila je lacina a pritom vyrabi kvalitni veci. Je to jen honba za ziskem, kdo vic a kdo z koho qa vse je to velmi kratkozrake.
  Ja jsem podlouhem shaneni sehnal Mao zelenou cepici, odznaky, tornu s Maem, knihu s citaty a kdyz jsem to vsechno mel v Cine na sobe, tak se samotni Cinane otaceli. Pritom je Mao na kazde bankovce…Inu oni to ani neberou s tim komunismem doopravdy.
  AL

  od Lorenz v Bře 12, 2009

 3. Asi pochopili, že tato rudá ideologie je utopie, která byla poprvé zčáti zrealizována v izraelských kibucech. Ty sice přežívají, ale zadlužené až na půdu by nepřežily bez podpory židovského kapitalismu. Takže, držme se svého kopyta, že pouze zřízení, v němž funguje slušnost a relativní poctivost lidí, může jakž takž přežít…

  od obr v Bře 12, 2009

 4. Ad „šmejd in čajna“

  Velmi dlouho jsem žil ve svém virtuálním světě, tedy mnohé věci se mne netkly a dodnes nemám TV, abych si tento stav uchoval aspoň torzovitě.

  Nicméně Číňané mají velmi dobře rozsortýrováno, kam pustit šmejd a kam kvalitní zboží. Když píšete o USA, tak právě tam je situace velmi tristní:
  Nejpodřadnější zboží (většinou hadry a hračky pro malé černochy) jsou z Hondurasu atd…
  Lepší zboží Mexico, Korea.

  Nejlepší zboží – světe div se – Čína! Od technických výrobků přes elektroniku, jízdí kola, foťáky, video, vše je Čajna. Navíc je tam čínské zboží levné.
  Tedy jde o naprostý opak toho co u nás: čínské je trejfe drek a navíc předražené.

  Když jsem za ta léta pobytu v USA hloubal, co vlastně vyrábí Američané, zjistil jsem že pohlednice, zbraně a z patriotických důvodů konkurence neschopná auta.

  od Ataman Jermak v Bře 12, 2009

 5. Pane Lorenz, to myslej vážně, že se oblečou jako Mao a tím zjistí, jak to Číňani s komunismem myslí? Snad vědí, jak se kromě jiného v Číně volí do zastupitelských sborů? A neslyšeli, pane Lorenz, nic o způsobech dodržování lidských práv v Číně? A mohl bych jim uvádět další a další argumenty, jak to tam s čím Číňani myslí, na faktech, vědí? Když někdy dají najevo, že komunismus ne, tak na ně jdou třeba i s tankama. A co Tibet? Ach jo, pane Lorenz. Vy jste v té Čině asi chodil jako ty tři opice – slepý, hluchý a němý.
  Pane Atamane Jermaku, obdivuji Vaši netýkavost díky nevlastnění TV, ale přístupu na Internet a tudíž Váš nadhled nad virtuálností i skutečností. Také obdivuji Vaši schopnost až Rubikovu, vměstnat schopnosti Američanů do pohlednic a patriotické automobilové skutečnosti dobré jen na sklad. Ještě zbraně a máme barvy kostky sladěny a Američany vyřízeny. Promiňte, jen jsem se pokusil také o nadsázku díky sledování zpravodajských a publicistických pořadů ČTV. Ale k věci. Tvrdíte-li, že do USA jde jen kvalitní čínské zboží, pak to není pravda. Můžete mi říci, z jakého pramene jste čerpal? Doufám, že mohu věřit CNN či jiným zpravodajským zdrojům zahraničním i našim, že protesty Američanů kromě jiného proti nekvalitním výrobkům pro miminka a batolata, dovezeným nikoliv z Hondurasu, ale z Číny – například cumly, hračky do vody, které dítě rádo strká do pusinky a tím olizuje i karcinogeny ve výrobcích obsažené, tedy, že těmto zpravodajským zdrojům mohu věřit. A bylo toho, samozřejmě, více, pane Atamane Jermaku.
  Dovolil bych si ještě poznamenat, že jistota je jen jedna, a to, že všichni zemřeme. Ve všem ostatním, mám, žel takovou povahu, si nechávám zadní vrátka – pochyby. Doufám, že Vy, ve Vaší, mně se jevící, jakoby virtuální i skutečné jistotě (třeba se pletu), mi je neupřete. Nebo je to ode mne hloupost?
  Zdravím Vás i předchozí diskutéry.
  Mirek

  od chb v Bře 14, 2009

 6. Ad Mirek
  Zdravím!
  O čínském zboží jsem nečerpal z pramenů, ale z několikaletého pobytu v USA. Kupoval jsem si různé věci a mnohé i vracel (úžasný výdobytek: do 90 dnů od koupě můžete vrátit zboží koupené v řetězci za plnou cenu bez udání důvodu)a všichni byli s čínskými levnými a kvalitními výrobky spokojeni.

  Pravda, vrátil jsem se před 7 lety a něco se mohlo změnit. Sledováním cvrkotu mi samozřejmě neušla aféra rok stará, kdy čínské žrádlo pro mazlíčky v USA způsobilo jejich nemoci a smrt. Tehdy se zjistilo, že místo masa tam dávali meziprodukt výroby PET flašek, protože to má dusík v takové koncentraci, jako maso.

  Právě tak znám knihu US hospodyňky One Year without Made in China, kdy se pokusila shánět jiné než čínské zboží a v některých segmentech trhu to prostě nemělo náhradu.

  Jenže na nejde uvést všechna pro i proti, to bychom přešlapovali na místě.

  AJ

  od Ataman Jermak v Bře 14, 2009

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *