Ví vůbec primátor Bém, že někde řádí hospodářská krize…?

7. Březen, 2009 – 13:05

Tak jsem si mapoval, jak mě, důchodce, který nemá ani řidičák, natož auto, postihuje globální hospodářská krize a zjistil jsem, že čím má člověk míň peněz, tím ho bankroty bank, automobilek a jiných firem skoro nezajímají a určitě vůbec se ho nedotýkají.

V hebrejštině znamená „ašer“ bohatý a „ošer“ šťastný. Diogenes měl asi pravdu, když údajně tvrdil, že člověk je nejšťastnější, když nic nevlastní a stačí mu k bydlení a životu jediný sud. O to víc mě tíží situace primátora Prahy Pavla Béma.

Jak sám potvrdil svůj předběžný příjem za rok 2008, musí mít bezesné noci. Stejně jako právě miliony lidí s napětím sledují, jak vydatně prší a hladiny řek, potoků a potůčků kolem jejich stavení povážlivě stoupají. Bude zase povodeň, nebude…?

Pavel Bém si musí opakovat; znárodní moji banku, neznárodní, okradou mě, neokradou, kdy se ten Wall Street vzpamatuje…? Co bude s akciermi firem, v nichž se zachytil svým spořivým drápkem.

Co Společnost Pražská olympijská, založená městem Praha a Českým olympijským výborem a co auditorská společnost PriceWaterhouseCoopers. Zruší ji, nezruší…?

Náklady na předběžnou etapu, tedy na tzv. proces kandidatury, kdy se ještě nic nestaví a nebuduje, jen se uchází, aniž by bylo jisté, zda se ono ucházení setká s kladným výsledkem, jsou totiž prý šacovány na 428 miliónů korun, z toho má jít cca 260 miliónů na “marketingovou komunikaci”…

Měsíčně jde na konto každého ze zaměstnanců Společnost v průměru cca 80 tisíc CZK. A jelikož bude fungování této neziskové organizace trvat nejmíň do roku 2024, kdy bude s konečnou platností kandidatura Prahy na olympiádu zamítnuta, stačí si onu apanáž vynásobit pětadvaceti roky a ještě dvanácti…

Ani Falkon Capital hotel se určitě nechová macešsky za to, že ho od tehdejšího starosty Prahy 6 Pavla Béma získal gruzínský občan Paata Mamaladze, přestože v soutěži skončil na druhém místě a nabídl o 200 milionů korun méně, než se očekávalo.

Duchové existují. Vzpomínám, když jsem v něm byl ještě v coby rozestavěném hotelu Praha za přísných „bezpečnostních“ podmínek, jelikož to byla ještě prestižní stavba ÚV KSČ…

To jsou mi starosti bývalého starosty. Pro samý shon ani nestačil zřejmě zaregistrovat, že recese mění svět. Samozřejmě, že Bémův důchod nebude na hranici životního minima, ale kdo umí, ten umí. Z jeho ročního příjmu ve výší dvou milionů CZK už je slušný kvocient pro výpočet penze…

Dnes je ovšem v období tzv. bohémské nesmrtelnosti a určitě zatím na vlastní kůži nepocítil, že je někde globální hospodářská krize a přes 50 milionů lidiček že je bez práce.

Vydělal si tedy své skoro dva miliony CZK, o půl milionu víc, než před dvěma roky. Takže vlastně mu navíc hospodářská krize pomohla.

Vaše neštěstí, naše peníze. Jako horozelec a lékař toto rčení určitě zná od svých kolegů z horské služby nebo báňských záchranářů či majitelů lékáren a farmaceutických firem…

Jak se zpívá v jedné prostonárodní písni:

„Štěstí je tak krásná přepychová věc, ale prachy si za něj nekoupíš…“

Reklama:
 1. 25 reakce na “Ví vůbec primátor Bém, že někde řádí hospodářská krize…?”

 2. U sportovce Béma, Břeťo, nikdy nevíš, jak to bude. Jednou fandí Chobotnici, podruhé zase ne, jednou je ve svém úřadu, jindy zase ne (politik prý může mít i delší dovolenou, vzít si delší „neplacené“ volno), víš, možná, kdyby vlezl do sudu a dal si oblázek pod jazyk, třeba by mluvil jinak. Ale co jednal…? Olympiáda je sice krásná věc. Docela rád bych se jí u nás dožil, ale, kdo mi, nám zaručí, že to, co se kvůli ní postaví, nám, mi bude efektivně sloužit dále (až na silnice a parkoviště)? Pan Bém snad? I když jsem od středu do prava, jak víš, Břeťo, tak mi sny pana primátora připadají nalevačku. Jinými slovy nereálné. Možná však, že v ekonomické krizi by dobré investice vzbudily nejen náš trh, pracovní síly, snížily by nezaměstnanost atd. Pan primátor se tak může zdát odvážný, ale měl by si to nechat z mnoha úhlů pohledů, každopádně dobrými ekonomy spočítat, aby klání pod kruhy nedopadlo jako MS v Liberci, viděno mnou jen zvenčí, bez řádného efektu, protože bez lidí, diváků. A pro ty se sportovci přece snaží. Nejen pro sebe.
  Zdravím Tě, Břeťo!
  Mirek

  od chb v Bře 8, 2009

 3. Od dob socialismu se v podstatě pro obyvatelstvo moc nezměnilo. Do práce se chodit musí a výdělky jsou v přepočtu v podstatě stejné. Jen se smí na západ, to tenkrát moc nešlo. V zelenině sice banány mají, ale jejich kvalita je sporná a než se k těm kvalitním prohrabete, tak člověka chuť na ně přejde. Komunisti si stavěli hotel Praha za miliardu,ale vzhledem k tomu, že se o tom nemluvilo, tak to nikomu nevadilo. Po sametové revoluci byl veliký humbuk z toho, jak si žili hlavouni z ÚV KSČ. Co vše KSČ vlastnilo, jaké slevy ve vládní prodejně měli, jaké platy, výhody měli. Po převratu se hotel Praha dostal do prodeje a prodal se za pár milionů, tedy s obrovským prodělkem s tím, že vše v hotelu je zastaralé, jenže to nebyla pravda. On ten hotel byl v tehdejší době jedním z nejmodernějších a nejluxusnějších hotelů v Evropě a dle některých odhadů i ve světě. Vybavení a technologie vše ze západu,ten hotel jsem znal zevnitř, tak vím co píšu. Dnešní hlavouni berou ročně miliony, žijí si nad poměry, rozhazují státní peníze horem dolem. Vymýšlejí si monstrózní stavby, akce a bůh ví co ještě. Obyvatelstvo si zanadává, pustí nuceně penízky do státní kasy a jede se dál. Olympiáda. Jsme chudej stát, šetříme na nemocnicích, silnicích, šetří se na léčbě pro obyvatele ČR, není na léčbu dítěte které má těžkou chorobu a složit se na léčení musí obyvatelé ČR, aby se dítko zachránilo. Nejsou peníze na dětské domovy, na domovy důchodců. Ale peníze na Olympiádu se najdou. Takže jaká změna nastala pro lid pod hradem? Máme stejně ale přiznat si to zatím moc nechceme, protože nestojíme fronty na banány, můžeme do zahraničí, leckdo ale na půjčku, na pivo se chodí, jen možná míň, nemusíme povinně do práce není za to kriminál. Hlavouni berou zase velké balíky korun a výhody mají ale větší a dělají si stejně co chtějí a zase se nikoho neptají, lžou a možná víc než ti před rokem 89, jen se pořád říká, že za to můžou komunisti. Jak dlouho si budeme ještě tohle zaklínadlo říkat? Dalších 20 let?

  od Licek Jan v Bře 9, 2009

 4. Pane Jane Licku, mám pocit, že jsem žil v jiné Československé socialistické republice a žiji v jiné České republice než Vy. Nepochybně jste nadán darem přehánění a překrucování, falešného vidění a spoutané závislosti. Neříkám, že jste se sem tam okrajově nedotkl problémů naší doby. Doba zprůměrovaného života v socialismu, kdy mozoly vládly závitům a měly za to i více, je však chválabohu pryč. Ono nejdříve se musí něco v hlavě narodit, aby se to potom rukama mohlo vytvořit, realizovat. Obojí je důležité, ale, nezlobte se, myšlenky hýbou dějinami ať chcete či ne. Hovoříte také o světovosti. I my Češi jsme se dopracovali v mnohém ke světovosti v kladném i záporném slova smyslu. K tomu druhému jistě patří i to, co vznikalo ve zdech Hotelu Praha (i já jej několikrát měl příležitost navštívit před lety i před nedávnem). Podružné je to, zda byl hogo fogo či ne a kolik za něj v současných ekonomických podmínkách. Víte, navršit na hromadu páté přes deváté a ještě bez použití pravdivých fakt, skutečností a dat, je snadné, ale v debatě, v tříbení mysli a názorů nepoužitelné. Pokud se Vám nelíbí český kapitalismus (samozřejmě i s jeho chybami), odstěhujte se na Kubu či za panem Chávezem. Uvidíte, vsadím se, zač je toho loket. I tam mají mít všichni zprůměrovaně stejně, mají se stejně zprůměrovaně mít, hlupák i chytrák, vzdělanec i nevzdělanec, lenoch i pracant. Nebudou si aspoň česky závidět. Akorát ti hlupáci, nevzdělanci a lenoši jsou tam na tom relativně lépe. A ta svoboda, pane Licku! Třeba by se Vám tam líbilo. Nevím. Třeba by se Vám v jejich překrásném socialismu přece jen zastesklo po špatném českém kapitalismu. Samozřejmě, že světová hospodářská krize nahrává kritikům volného trhu a podnikání. Hlavně z řad komunistů. Ti nyní mají pré a předpovídají s jednou poučkou Karla Marxe, kterého si často berou jako vazala, že komunismus se blíží, když stát začne dotovat banky a soukromé subjekty. Že prý k znárodňování a zestátňování je už jen ždibec. Já jsem však optimistou. Nic lepšího, podle mého názoru, než kapitalismus se svobodou jednotlivce nebylo vymyšleno. A proto také nepadne. A potom, pane Licku, nikdy mi nevymizí z paměti, když soudruzi brali mým rodičům majetek, který po generace mí předci v potu tváře budovali. Byli svým okolím blízkým i přesahujícím hranice Moravy, ctěni a vážení. Mám stále před očima tři pány v typických kabátech, kteří otci přišli oznámit, že majetek už není jeho a že si máme sbalit svý saky paky, tedy odejít s tím, co jsme měli na sobě. Víc jsme si vzít nesměli. Otec tehdy řekl: „…stejně se jednou vrátím!…“. Jeden z estébáků vytáhl pistoli a řekl mu: „…vidíš ji? Tou tě zastřelím, až budeš přicházet!…“. Mým rodičům soudruzi ukradli čtyřicet let plnohodnotného života a dali jim za to čtyřicet let ponížení a frustrace. Tohle je moje zaklínadlo, pane Licku.
  A Tebe, Břeťo, zdravím!
  Mirek

  od chb v Bře 9, 2009

 5. Pane Mirku,asi by jste si měl pozorněji přečíst co jsem napsal a pak mluvit(psát). Ale když už jste se ozval.Kde je psáno,že bych chtěl něco průměrovat, kde jsem napsal, že by měli mít všichni stejně. Co se týká hotelu Praha, rozdíl je nějaký hotel navštívit nebo v něm strávit kus života. Ten hotel jsem znal od posledního suterénu až po střechu a co se týká posouzení kvality hotelu, to není jen můj názor, ale v kostce jsem podal odborné posouzení znalců i ze západu z oboru. A jestli se vám zdá správné, že tento hotel byl prodám v podstatě za pár korun, tedy asi tak za stejnou cenu v té době, jako dům na Václavském náměstí , jestli jste přesvědčen, že to co se děje ve zdravotnictví a jiných rezortech tak je mi vás líto. Píšete o mé závisti,přehánení a překrucování. Závidět nemám co,já jsem si splnil vše co jsem chtěl dosáhnout a splnil jsem si to svojí prací i když za cenu toho, že jsem v práci víc než doma. To už ale vyžaduje povaha mé práce. Nevím proč bych se měl stěhovat někam na Kubu, mě a mé rodině komunisti ublížili víc než dost, ale narozdíl od Vás ve mě není nenávist a nesvádím nic na to, že ten, kdo mě do toho maléru navezl byl komunista. Pro mě to byl především blbec s IQ na nule i když zastával významnou funkci. Představte si, že všichni ti velcí komunisti rudí od hlavy až k patě, které jsem zažil v hotelu Praha,v hotelu Internacionál, starém hotelu Praha, v hotelu Jalta, Zlatá Husa bývalí ředitelé, náměstci jsou dnes pevně zaháčkovaní ve velkých hotelových řetězcích na významných postech a obrovští antikomunisté. To je to s čím mám souhlasit jen proto, že vám i dalším poškozeným lidem Český kapitalismus vrátil ukradený majetek? Nebál jsem se před rokem 89 říct svůj názor, nevím proč bych ho nemohl říct dnes. Mluvíte o svobodě jednotlivce, ale když se někdo ozve v rozporu s vaším názorem, tak ho hned odpálkujete. Nehraju si na chytrýho, vím že doba je složitá a vše chce čas, ale to neznamená, že budu souhlasit s nepravostí, podvody a veřejným lhaním lidem. Nikdy jsem nebyl v žádné straně ani tehdy ani dnes, ale ne proto že bych se nezajímal o dění v téhle republice, ale proto že nesnáším lhaní, podvody …, myslíte že ti dnešní politici by zastávali své funkce kdyby tam byl plat 30000,- Kč hrubého + 10000,- Kč na výdaje a žádné další výhody? Vážený pane jen jsem podal malou námitku na to, že se veřejně kritizovali výhody a platy komunistických mocipánů, ale v podstatě všechny ty výhody byli ponechány a platy na těchto postech jsou 2x – 3x větší než tehdy, plně chápu to, že je nesmysl aby politici měli plat 30000,- Kč, ale měli by být plně zodpovědni i za chyby při výkonu jejich práce a to nejsou. Vy když necháte zchátrat váš dům a někdo z nájemníků přijde k úhoně, tak vše zaplatíte ze svého. Republika je taky vlastně takový dům. Jenže v 90ti % průšvihy politiků odnesou jejich podřízení, tedy lid pod hradem.

  od Licek Jan v Bře 11, 2009

 6. Pane Licku, nepíši na páně Olšerově blogu kvůli polemice, ale kvůli tříbení konkrétních názorů podepřených doložitelnými fakty. Vytýkáte mi, že Vám podsouvám slova, která jste nenapsal. Například o průměrování. Vy jste se, pane Licku, děkuji Vám, tak začetl do mého příspěvku k věci, že jste vzal na sebe slova, která jsem napsal já. Ovšem, nikoliv, že Vy průměrujete, ale socialismus, tím více komunismus, v němž už mají pečení holubi sami lítat do huby, průměruje. Fakticky a doložitelně. Má slova o hotelu Praha jste očividně také pořádně nečetl a zjevně je překrucujete. Vždyť Vy píšete vlastně to, co si myslím, tedy, abyste mne vskutku dobře pochopil, opakuji, že je mi lhostejné, zda je dotyčný hotel hogo fogo či není. Pro mne je důležité, jak jsem napsal, co se dělo za jeho zdmi, a proto je pro mne jistým symbolem socialistické průměrnosti a moci. Zdůrazňuji pod čarou, že jsem ve svém předešlém příspěvku nenapsal, že Vy překrucujete, přeháníte či závidíte. Nyní již píši, že, žel, překrucujete, protože zřejmě pořádně nečtete. Nebo chcete číst podle svého? Nedá mi to dodat něco k mému postoji ke komunistům (je Vám také solí v očích?). Že je nenávidím, mi podsouváte Vy. Nenávist zaslepuje a já vidím dobře, to mi věřte! Prostě soudruhy nemám rád. Nikdo moudrý mi to neupře, když si poslechne příběh o tom, jak několikanásobně ublížili mé rodině a jakou zkušenost mám s nimi osobně. A negativní je můj postoj k nim dále, když vidím a slyším, co říkají například v našem parlamentu a v jejich čele předseda, soudruh Filip, i když zdatný právník, bývalý spolupracovník STB, jak se česká veřejnost dozvěděla ze sdělovacích prostředků, nikoliv jen bulvárních. Nyní ještě k Vaší ublíženosti, kterou cítíte z mého předešlého příspěvku. Víte, potrefená husa vždy kejhá. Ale abych byl konkrétní, co mi na Vašich slovech vadí. Nuže, právě jejich vágnostm tedy nekonkrétnost a nedoložitelnost. Když hovoříte o velkých komunistech, kteří jsou nyní antikomunisty, proč je nejmenujete a neřeknete, čím předtím byli velcí a proč jsou nyní, podle Vás, anti? Vyplácí se jim to, nebo proč? I v dalších Vašich větách je vždy řečeno A, ale již ne B. Samozřejmě, že neříkám, abyste souhlasil s podvody, lhaním a tím dalším, co píšete. Proč však neřeknete, jaké konkrétní podvody máte na mysli, a když o nějakém konkrétním podvodu máte doklady, zda jste již podal trestní oznámení na podvodníka. Proč neřeknete, kdo lhal a proč, doložil ty nepravdy atd. Opakuji, i když jinak než v mém předešlém příspěvku, že Vaše slova jsou jinak plácnutím do vody a v diskusi jsou prostě ztrátou času. Proto i já Vás již nebudu déle unavovat. Prosím Vás jen, pokud znovu budete přispívat, nebojte se i dnes, tak jak říkáte, že jste se nebál před devětaosmdesátým rokem. Rád s Vámi budu debatovat a snažit se argumentovat fakticky, konkrétně a doložitelně. A to si nehraji na chytrýho, jak jste napsal (asi ne o mně, ale mezi řádky to tam je, což mi ovšem nevadí. Nakonec, v testu Mensy jsem svého času uspěl nad 130. Možná štiplavě poznamenáte, a co dnes? Odpovím Vám, že stáří se nedá oddálit…). Dovolte mi nakonec doušku: můj otec se vyučil u Liperta a já u otce.
  Zdravím Vás! A na páně Olšerův blog, když budete chtít, protože budete mít názor k věci, prosím, pište! Jistě bude také rád jako já. Budu se těšit!
  Mirek

  od chb v Bře 16, 2009

 7. Pane Mirku,nevršil jsem na sebe páté přes deváté, jen v kostce jsem uvedl to, co je pravda. Pokud bych chtěl cíleně jmenovat osoby a rozebírat konkrétní záležitosti, asi by tyto stránky nestačily a hlavně, komu čemu by to pomohlo. Je 20 let po pádu vlády KSČ a mělo by se jít dál,prostě konečně jedna tlustá čára a začít pracovat na novém projektu, žít současností a budoucností. Ale aby vás uklidnila troška konkrétnosti, ti které osobně znám a které jsem nejmenoval a jmenovat zde nebudu jsem objevil na oficielních internetových stránkách hotelů, kde byli vedeni jako ředitelé i náměstci se svým jménem i fotografií. Se dvěma z nich jsem se u nich v kanceláři setkal osobně při pracovní schůzce ohledně zakázky pro hotel. A to jak brojí proti komunistům jsem slyšel na vlastní uši. Tedy nic nepodloženého fakty, slyšel jsem je mluvit před i po 89tém. A k vašemu vztahu k soudruhům, mě osobně je úplně jedno jestli vy máte nebo nemáte rád soudruhy, jen jsem z vašich slov nenávist vnímal a po znovu přečtení vnímám. Ale to není z mé strany namířeno proti vám ale celkově. Před rokem 89 se soustavně brojilo proti kapitalismu vyzdvihávali se vady chyby a klady se taktně zamlčovali, tím záporným na kapitalismu se zakrývaly vlastní chyby socialismu, dnes je to obráceně,viz například dějepis ve školách. A zase jsme u toho, budete chtít ode mě podložená fakta a tady na to není místo, to by pan Olšer mohl vyhradit stránky jen nám dvěma. A co se týká mě, jsem člověk, který sice nezapomíná to špatné, ale je schopen za tím špatným udělat tlustou čáru a jít dál, žít přítomností, dělat plány do budoucna a snažit se je uskutečnit i když na to jdu někdy blbě. Prostě, v kostce jsem něco řekl, napsal, pokud je to špatně pak nemá cenu psát cokoliv, protože když bych měl všechno rozepisovat,dokládat, tak tyto stránky nebudou stačit. Ale věřte, že když se já už rozhodnu něco málo uveřejnit, že to podložené fakty mám.
  S pozdravem Licek Jan

  od Licek Jan v Bře 17, 2009

 8. Protože jste, pane Licku, za tou tlustou čárou stále zakuklenější, nemám už slov. Nevím totiž k čemu.
  Mirek

  od chb v Bře 17, 2009

 9. Spousty lidí dnes minulost zajímá jako něco co bylo a už se nesmí opakovat, ale nemá zájem se v tom soustavně nimrat, nemá zájem, aby se mu něco soustavně podsouvalo.Já jsem jeden z nich. Je to stejný systém jako za bolševika. Jen se zakrývají chyby dnešního systému. A ten zakuklenec jak jste mě nazval, aspoň uvedl své jméno.
  Mě například zajímá proč soustavně všichni jezdí do práce po Praze autem. Dnes jsem na to přišel. Protože je to tím autem levnější a mnohem pohodlnější. A mám to i podložený fakty a propočty. Ale to jaksi primátora nezajímá. Ta fakta si ale na internetu dohledejte sám a důsledků tohoto nezájmu taky. Toto téma je taky politika, ale rozebrat si to už musí každý sám. Já to jen nakousl. Špatně???
  S pozdravem Licek Jan

  od Licek Jan v Bře 19, 2009

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *