Jsou Tymošenková a Juščenko ukrajinští lotrovští gangsteři…?

5. Březen, 2009 – 8:33

Mám ještě v živé paměti, jak se psalo nedávno o Rusku, které chtělo údajně svým pozemním plynem, resp. zastavením jeho dodávek, vydírat Evropu. “Nebudeme lokajové Ruska! Rusko je nedůvěryhodný, nespolehlivý vyděrač, šlendriánský a lotrovský gangster…“

„Rusko, nevyzpytatelný lotr, je synonymem pro rozpad infrastruktury, šlendrián a nevyjasněné vztahy se sousedy, což patří ke koloritu této východní velmoci po celá desetiletí…“

Škoda slov a místa. To si pro sebe v médiích rezervoval náš hrdina Topolánek, chlubící se cizím peřím, když se jak kohout naparoval, jak to za EU v Moskvě a Kyjevě briskně vše zařídil. Zařídil kulově s přehazovačkou.

Jen se obtůlal s premiérkou Tymošenkovou a sliboval, že plyn už brzy zasyčí. Zasyčel, ale trvalo to ještě pár týdnů, co týden bez plynu, miliardové ztráty pro firmy. Byl jen evropský kurýr, sloužící, jenž běží před panským kočárem…

Vlastně se moc nezměnil od chvíle před lety, kdy do mě značně intoxikován strkal u baru Polského domu v Ostravě, kde býval pravidelným hostem novinářského plesu. Prostě média mu učarovala už v dobách, kdy ještě „kopal“ politickou divizi….

Připomnělo mi to bajku o slonovi a mravenci. „Slon říká: Uhni, mravenče. A mravenec nadurděně odpovídá. To si troufáš, slone, když jsem po nemoci…“

Kdysi jsem se vyznal v Kyjevě skoro líp než v Ostravě. S kyjevským kolegou Petrem Lejkem jsme objevovali novinářské chuťovky. Byl jsem tak v černobylské zóně smrti, na sjezdu republikánů, v demonstraci ukrajinských Greenpeace, u ministra životního prostředí Štěrbaka, s disidentem prof. Tovarovem i se svlékajícími se komsomolkami Těatru erotiky a sexu Afrodita. Fotil jsem utkání Dynama Kyjev s FC Barcelona a dělal rozhovor s jejím trenérem Johanem Cruyffem…

Moje Ukrajina se ale změnila a dnes je její plynový transport zase v ohrožení. „Hodný“ Naftogaz, který dluží miliardy ruskému Gazpromu, ukázal rozdíl charakterů Ukrajiny a Ruska, což byl také důvod plynové krize. Od včerejška má Naftogaz ve vězení celé své vedení.

Do sídla ukrajinské energetické společnosti Naftogaz v Kyjevě totiž vtrhla skupina dvaceti maskovaných ozbrojenců. A nebyli to loupežníci, ale policejní vyšetřovatelé, kteří v rámci policejní razie prohledali celou budovu. Zájem měli hlavně o dokumenty. Nic nenašli, nic si neodesli, pouhá demonstrace síly…?

Ve vzduchu údajně „létá“ skoro 13,7 miliardy bezprizorných krychlových metrů plynu, které měly být součástí tajné a zřejmě nelegální dohody mezi vedením Naftogazu Ukrajina a „průmyslníky“ o „prodeji“ Rusům ukradeného plynu v hodnotě asi 3,9 miliardy dolarů.

Naftogaz nakoupil plyn, za preferenční cenu cca 180USD/ jednotku, ale nakoupil ho dvojnásobné množství, než Ukrajina spotřebovala. Tu druhou polovinu prodal firmě RusUkrEnergo se sídlem ve Švýcarsku, za cenu 350 USD/ jednotku.

Tím fakticky pokrátil dodávky Gazpromu na západ a snížil mu zisk. Nástupem nového šéfa Gazpromu Millera se tato situace počala měnit zavedením vyšších cen pro Ukrajinu v prospěc Gazpromu.  

Je otázkou, kdo komando vyslal? O kontrolu nad státními rezervami plynu zápolí prezident Viktor Juščenko a premiérka Julie Tymošenková, které to zvláště není lhostejné, jelikož vláda plyn dotuje.

Hádanku rozluští snad fakt, že Juščenko spravuje státní policii, tedy i kamando ozbrojených zakuklenců, Tymošenková má zase pod sebou Naftogaz…

Teď se navzájem obviňují, kdo se snažil zisky z prodeje plynu zneužít ke svým politickým účelům. Ne že revoluce požírá své děti, ale že se děti revoluce požírají samy…

Stejně jako u nás. Jen pomluvy Ruska. Přitom nikdo nebral vážně, že v Rusku byl ještě nedávno v platnosti zatykač na oranžovou revolucionářku Tymošenkovou za zpronevěru milionů dolarů.

Že by oranžová barva byla znakem všech novodobých mafií…?

Prostě za vším bylo Rusko, které se prý snažilo ochromit evropskou ekonomiku přiškrcením svých plynových uzávěrů.

To Rusko, jež je suverénně největším exportérem plynu na planetě a po Saudské Arábii i druhým najvětším vývozcem ropy na světě. To je nezvratitelný fakt, s nímž můžeme nesouhlasit, ale to je asi tak jediné, co s tím můžeme dělat..

Ruské ministerstvo energetiky předpokladá, že se tento rok vytěží asi 600 miliard kubických metrů zemního plynu. Dnes si asi ukrajinská premiérka Julie Tymošenková rve vzteky svůj pletýnkový cop, že 31. prosince 2008 nesouhlasila s nabízenou cenou 250 USD za tisíc kubíků plynu.

Loni Ukrajinci platili 179,50 USD za 1 000 metrů krychlových, tedy zhruba polovinu toho, co zákazníci v Evropě. A tuto cenu chtěl tandem Juščenko -Tymošenková udržet i pro letošní rok.

Jak ale řekl premér Putin, doba levného plynu je nenávratně ta tam. Navíc nemínil dotovat stát, jenž je vážným uchazečem o členství v EU. Takže ceny 450 USD za tisíc kubíků pro všechny stejně. Podle analýzy energetické společnosti E.ON-Ruhrgas potřebuje Rusko na následujících 25 roků pro investice v energetice přes 330 miliárd EUR.

V moskevské domluvě se říká, že „Naftogaz Ukrajina“ a „Gasprom“ nepotřebují ve vzájemných obchodních vztazích žádné zprostředkovatele a že oni sami budou garantovat tranzit plynu do Evropy. Tedy i bez intervence českých vládních naparovačů…

Tedy rovněž bez Plynového tranzitního systému (PTS) Ukrajiny, v němž má své lukrativní zájmy též prezident Juščenko. Není vyloučeno, že za uvězněním vedoucích pracovníků Naftogazu je právě on.

Země je ve zmatku, nad propastí bankrotu. Mezinárodní měnový fond odmítl poskytnout Ukrajině druhou půjčku ve výši 16 miliard dolarů, protože Kyjev nesplnil podmínky spojené s první půjčkou.

Ukrajina je před Hamletovskou otázkou; buď zaplatí Rusku za plyn nebo mu prodá tranzitní plynovody vedoucí do Evropy, za něž Gazprom zatím platí, resp. za povolení transportu plynu přes ně, zhruba 150 milionů dolarů měsíčně.

Navíc těžce nasmlouvaní pozorovatelé EU potvrdili, že ukrajinská strana plyn opravdu blokuje. Podle jejich měření „není tlak v plynovodech vedoucích do Evropy“, zatímco na měřící stanici Sudža, kde ruský zemní plyn vstupuje do ukrajinského rozvodného systému, je tlak 70 atmosfér…

Lež má krátké nohy, ale je stonožka a do ukrajinských voleb zbývá jedenáct měsíců…

PS: Naftogaz v rusko-ukrajinském pokeru prohrál; musel zaplatit svůj mnohamilionový dluh Gazpromu…

Východisko z rizika, že Evropa bude zase bez plynu? Plynovod Nabucco, který by měl být dlouhý přes 2000 km a se stavbou by se mělo začít v roce 2011, první dodávky plynu by dorazily v roce 2014. Plyn se do Evropy prostřednictvím Nabucca dostane skrze Kaspické moře, přes Turecko, Bulharsko, Rumunsko a Maďarsko. Na druhou stranu stále ještě není úplně jasné, kdo projekt za 8 miliard eur, bude skutečně financovat.

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *