Chtějí voliči ČSSD zrušit poplatky, aby měli na cigarety…?

2. Březen, 2009 – 16:10

Už dopředu si sypu popel na hlavu, vím, jsem tendenční, naivní a agresivní jako každý odnaučený kuřák. Nemůžu za to; vždycky, když si přečtu cokoliv o cigaretách, znovu se ve svých představách ocitnu bezmocný na nemocničním lůžku.

Byl jsem kdysi nesmrtelný bohém, co tvrdil, že uzené maso nejdéle vydrží. Byl jsem vůl, co si nenechal nikým mluvit do svých svobod a práv. Pak jsem pochopil, jak ošidné jsou podobné kecy.

Bez cigaret to prostě nešlo. A když kouření cigaret, tak i hospoda, alkohol, slabá vůle a divoké kousky. Nebylo mi rady, ani pomoci, tak to vzal do svých rukou znechucený osud, a když nešel Mohamed k hoře, přišla k hlupákovi pro výstrahu zákeřná choroba. Mozková příhoda je svině…

Také už jsem zjistil, proč chce podstatná část voličů ČSSD, aby byly zrušeny regulační zdravotnické poplatky. Mnozí z nich, a znám jich zatraceně dost, totiž vydají za inkriminované poplatky měsíčně v průměru 240 CZK, zatímco za nákup cigaret utratí za stejné období více než dvacetkrát tolik.

Kouří totiž jako správní závisláci minimální množství cca 40 cigaret denně, což je při cenách jednoho balíčku značek Marlboro, L&M, Petra a Sparta od 65 do 82 CZK, tedy za měsíc, již zmíněných v průměru cca 4 800 CZK…

Přesto je tu alespoň jedna potěšující zpráva; kuřáci si během několika týdnů při koupi krabičky cigaret u většiny značek znovu připlatí jednu až dvě koruny. Tentokrát však za zdražení nemůže zvyšování spotřební daně, ale snaha tabákových firem více vydělat na svých výrobcích a především na stupiditě kuřáků.

Proto jsem dnes posedlý články o riziku cigaretových šluků. Jsem vděčný i Právu, že občas něco zacituje z oficiálních statistik… Podle nich kouří 27 procent Čechů a roční spotřeba cigaret v ČR přes zdražování přesahuje šílených 23 miliard kusů.

A tabákový průmysl si mne ruce. Zatímco v roce 2007 se na spotřební dani z tabákových výrobků vybralo v ČR 47,172 miliardy korun, loni sice o deset miliard míň, ale i tak je to ziskuchtivá radost, zvláště v době recese.

Ne že by se kouřil tabák míň, ale jen proto, že vášniví cigaretoví huliči jdou po levných a většinou pašovaných cigaretách hlavně z Ukrajiny. Kvůli předchozím enormně prudkým zvyšováním spotřební daně stouply za minulé tři roky ceny cigaret v ČR o více než polovinu.

A tak se směje společnost Philip Morris ČR, spřízněná se senátorem Kuberou, příkladnou to reklamní fyzickou zborceninou. Dnes už se i já, byť jen hořce směju. Mám sice na mozku nevratné ischemické ložisko, ale mohlo být prý hůř až nejhůř. Tabákový kouř obsahuje až pět tisíc vražedných chemikálií, mezi nimi např. močovinu, čpavek, benzen, dibenzantracen, benz-apyren, radioaktivní polonium 210, kadmium, nikl …

Je mezi nimi kolem stovky kancerogenů, tedy látek schopných vyvolat nebo urychlit vznik zhoubného nádorového bujení, látek způsobujících rakovinu (63 prokázaných kancerogenů, dalších cca 40 látek nějakým způsobem ke vzniku rakoviny přispívá). Na rakovinu u nás onemocní každý čtvrtý člověk…

Když si jen představím, co všecko jsem si přivolal nebo přivolat mohl. Z kouření cigaret totiž hrozí prokazatelně rakovina plic, rtu, jazyka, hrtanu, hltanu, močového měchýře (papilokarcinom), krve (leukémie), žaludku a střev či slinivky a prsů… Asi u pětadvaceti procent osob vzniká rakovina jako nemoc z kouření.

Relativní pravděpodobnost získání plicní rakoviny u mužů kuřáků je podle zdravotnických statistik ČR při vykouřených 11-20 cigaretách za den 19%, při 21-34 cigaretách za den pak už celých 31,2% a při 35 cigaretách za den a více je to celých 43%… A též statisticky 9 z 10 kuřáků umírá na následky kouření.

Přes všechny zjevné hrozby se rodí miliony dalších nesmrtelných bohémů. Průzkum mezi 750.000 teenagery ze 131 zemí světa ukázal, že devět procent z nich kouří a 11 procent si dopřává další produkty tabákového průmyslu, jako je žvýkací tabák, doutníky a vodní dýmky s tabákem. Nejhorší však je, že skoro polovinu z cigarety kouřícího obyvatelstva Česka tvoří ženy, paní a dívky, včetně těch těhotných. Jak jinak přece být ve společnosti „in“?

Svoji antikuřáckou agitku končím zvoláním nejen hnutí Socialisté za zrušení regulačních poplatků: Takže, šlukej, šlukej, vykrůcaj a len si pajšl pozrůcaj…

PS: A pokud snad někdo nekouří (cigarety) a přitom chce zrušení regulačních poplatků, pak by mě zapřemýšlet, odkud se mají brát peníze na super drahé léčení jejich kolegů s kuřácky degenerovaným zdravím. Ať to zaplatí stát? Správně, ovšem ani stát není dojná kráva na systému perpetum mobile. Má pouze to, co vybere mj. na daních daňových poplatníků, tedy i z vašich kapes. Nekuřáků pro zrušení poplatků…

Reklama:
 1. 19 reakce na “Chtějí voliči ČSSD zrušit poplatky, aby měli na cigarety…?”

 2. Dodávám:ijá jsem odnaučený kuřák,který letos v červnu oslaví čtvrtstoletí od posledního šluku.
  Každý doktor ví,jak poznat kuřáka,který si sám a dobrovolně ničí zdraví.Kdyby si všichn i kuřáci museli platit léčbu následků hulení,brzy by jim došlo,jaké prachy pouštějí komínem.
  Jakákoliv agitka o škodlivosti kouření je marná a zbytečná.Znám to ze svého okolí.“Ty následky se týkají těch druhých…..mne ne!“
  Na lidi platí jen když se jim vleze do peněženky.A také hlavně,že se všude na školách kouření povoluje,o tom,co je vidět ve městech mládeže a doslova dětí s cigaretami,je zbytečné psát.
  A ještě když kuřáčtí sousedé svým smradem,aby ho neměli doma,hulí druhým pod nos do oken.

  od hugous.z.lipek v Bře 2, 2009

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *