Moje „míšaná“ valašská krev ve mně vře k šílenství…

1. Březen, 2009 – 14:58

Zařekl jsem se, že už se do toho mezi Romy a gadži nebudu míchat. Člověk míní, osud mění. To bych ale nesměl umět číst… Nevím přesně, jaké jsem krve. U nás na Valašsku se říká, že pravé Valašisko je jedině míšané Valašisko. Na mysli má toto rčení fakt, že přes střední Evropu, a zejména přes oblast Vsetínska, se už prohnaly hordy různých národů a etnik.

Keltové, Římané, Arabové, Turci, Tataři, Maďaři, Švédové, Rusové, Francouzi, křesťané, Židé i muslimové. Takže když bych chtěl i já reagovat na slova nizozemského velvyslance v Litvínově-Janově, když se ptal, jestli umí čeští Romové česky, asi bych nemohl v sobě vztekle křiknout, že ve mně vře krev gadžovská, ani cikánská, jelikož asi zřejmě obojí najednou.

A to sice úplně z opačného důvodu, než pan Jan H. D. v článku: „Nejsme mimozemšťané, milí gadžové!“ V Kanadě mi řekl spisovatel Josef Škvorecký, že kdo se do země javorového listu vystěhuje dobrovolně, musí také dobrovolně znát nebo se naučit angličtinu, jinak nemá šanci.

Proto tam domorodci anglicky šílejí, když se jich někdo zeptá: Uměj Romové žijící v Kanadě anglicky? Mají mezi sebou podnikatele…? A vře v nich jejich indiánská krev.

Prostě tak už to na světě chodí, koho chleba jíž, toho píseň zpívej. Také je v civilizovaných zemích povinností pro všechny, kdož se ucházejí o tamní státní občanství, udělat zkoušku ze státního jazyka země, v níž chtějí být občany.

Dosti mě rozesmálo, hořce, konstatování výše zmíněného autora, že Češi znají Romy, bohužel, jen z rychlíku. Osobně mohu říct, že pár Romů jsem poznal navzdory svým úmyslům až moc důvěrně. To když mě několikrát okradli, když jsem se snažil je pochopit a navštívil pár jejich ghett.

Jsem tolerantní člověk, mám řadu cikánských přátel. Slušných a poctivě pracujících. Romů, kteří se stydí za ty své nepřizpůsobivé mezi sebou, kteří jim kazí dobré jméno a mají na svědomí fakt, že pak gadžové zavírají dveře svých firem i před těmi spořádanými Romy.

Znám rozhodně Romy líp, než autorova roční vnučka Nikola, jak se autor tímto srovnáním vyjádřil k „neznalostem“ pana velvyslance. A vím také, co je to pogrom, jak si pan autor stěžuje, že v Česku jsou pořádány pogromy na Romy a jejich děti. Mohl bych vyjmenovat skutečné pogromy carských Rusů na Židy a tisíce mrtvých.

Také by mohl připomenout, když v obci Jedvábné v Polsku byly spáleny desítky židovských obyvatel uvězněných v tamní stodole. Pogrom je, že když se vyvražďují domorodé kmeny v Somálsku nebo v Keni a jsou tisíce zohavených obětí.

S výše citovaným autorem lze však i souhlasit, když napíše: „Jsou mezi námi,pravda i tací, kteří jsou zlí, neschopni žít v klidu a v míru, dle pravidel a zákonů. Nezastírám. Problémy jsou však od toho, aby se začaly řešit. Oboustranným dialogem, vstřícností, vzájemným nasloucháním. Řešit příčiny, nikoliv hasit požáry…“

Svatá slova o dialogu, který u nás trvá už dobrých šedesát roků. Výsledek? Změnil se v pouhý monolog romských spoluobčanů. Naslouchat? To lze ztěží, když neumí pořádně česky a do škol je v mnoha případech nedostanete ani heverem.

A když ano, tak si ztěžují u ochránců lidských práv, že ty školy jsou zvláštní, protože jejich spolužáci se nemíni zdržovat v učení s dětmi, které přičiněním svých rodičů mají výrazné nedostatky v komunikaci…

Prý jedině jako rovný s rovným. Nic víc, nic míň…

Beru. Já pracuji, ty pracuješ, já nedělám bordel, ty nedělej bordel, já nekradu, ty nekraď, já nezneužívám sociální dávky, ty nezneužívej sociální dávky…

A budeme se chápat: Jen doufám, že jsem opět nerozčílil mého vituálního přítele Zdeňka Ryšavého. Věřím, že si budeme i po tomto mém „vření krve“ nadále dobře rozumět…

Reklama:
  1. 2 reakce na “Moje „míšaná“ valašská krev ve mně vře k šílenství…”

  2. Kde bych si mohla ten clanek precist ? Uz velmi dlouho mam zcela chladnou krev. Mil. Ull.

    od Mia Ullmann v Bře 3, 2009

  3. Je to na http://horvat.blog.idnes.cz
    a jmenuje se to : Nejsme mimozemšťané, milí gadžové.

    od obr v Bře 3, 2009

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *