Na tapetě opět Romové, aneb Nechte paní primátorku Řápkovou žít!

28. Únor, 2009 – 15:38

Možná budu mít problém s kodexem blogera, ale musím to říct. Třeba ve zdvořilém a mírumilovném textu na adresu pana Zdeňka R. Nebudu ho pomlouvat, ani mu spílat, natož mít k němu rasistické výhrady.

Určitě to sám pochopí, jelikož mě také patrně zná, jinak by nezveřejňoval mé komentáře týkající se romské otázky. Naopak mi jednou sám napsal, že se snaží web Romea založit na objektivních skutečnostech, padni komu padni, tedy gadžům i Romům.

Ví o mně, že jsem byl u zrodu tzv. romského exodu do Kanady, otiskl některé mé torontské články i přesto, že jsem byl za oceánem prohlášen za raisistu number one a z kadanského velvyslanectví v Praze dostal neoficiální vzkaz, že můj „zabedněný“ rasimus by mi měl činit nejméně pět roků potíže při žádosti o obnoveném udělování víza…

Marně jsem se oháněl svojí dopisovatelskou činností pro další romské médium, tentokrát tištěné noviny Romano kurko. Takže tolik úvodem mého zdůvodňování, proč by tento můj blog neměl být porušením kodexu.

Pan Zdeněk napsal, že média skočila na laciný trik primátorky Chomutova Ivany Řápkové (ODS), která potřebovala získat popularitu ztracenou při kauzách „Kamencové jezero“ a „Rabas“ a začala s pomocí exekutorů tvrdě vymáhat „stokorunové dluhy za popelnice“.

Její mediální divadlo prý vyvrcholilo nabídkou bydlení pro Michaela Kocába mezi tzv. „nepřizpůsobivými“. Ale to, že nejde jen o „stokorunové dluhy za popelnice“, ale statisíce za pořádkové pokuty, nájem a další záležitosti, takticky mlčí.

Že v litvínovském Janově, Chánově nebo v Chomutově jsou romská ghetta v mnohem zuboženějším stavu, než tomu bylo v kauze pavlačového domu ve Vsetíně, který pomohl zlikvidovat až vsetínský starosta Jiří Čunek.

I když si za tuto svoji „nezištnou“ službu okamžitě od svých voličů vybral protislužbu tím, že se nechal po jejich hřbetech dostrkat až do parlamentu, vlády a čela KDU-ČSL.

Ale začal s radikálním řešením situace, která sužuje Československo, potažmo Česko, desítky roků, aniž by se našel srdnatý politik, ochotný strčit svoji hlavu na špalek pokrytectví zvaného rasismus, xenofóbie a hanobení rasy.

Dostal od „zelenorudých ochránců lidských práv“ co proto, i když většinu Romů, dlouholetých neplatičů za statisíce, vystěhoval do skládačky z buněk, z nichž vznikly byty, ve kterých se musejí Romové cítit jako v Jiříkově vidění. Poprvé mohla jejich generace žít v prostředí bez špíny, odpadků a se základní hygienou.

Stejný „nepořádek“ vládne i ve výše zmíněných romských ghettech severních a západních Čech. Jistě, všude jsou též „bílé vrány“, kupodivu i mezi snědými Romy, kteří si za všech okolností udržují čistotu a pořádek.

Tyto Romy však není třeba ukazovat v televizi, když je není zapotřebí kritizovat, aby se chytli za nos. Je nutné naopak ukazovat na ty jejich soukmenovce, jichž je majorita a dělají jim ostudu a ohrožují výchovu jejich slušných dětí.

„Zaplatili jsme za letenky skoro sto tisíc a není pro nás cesta návratu,“ řekl mi na letišti v Paříži Rom Krosčen se svojí pětičlennou rodinou. „Utíkáme hlavně před nepřizpůsobivými Romy, které naše romské děti ráno bijí, že jdou do školy a ne s nimi užívat drogy…“

A přesně tohle má na mysli také bezradná primátorka Chomutova, když po letech její trpělivosti a zbytečného nabízení splátkových kalendářů či amnestií a kdoví čeho ještě povolala soudy a exekutory.

To by měl pochopit i můj přítel Zdeněk, jehož objektivity jsem si vždycky vážil a ctil ji. Věřím, že je takový pořád, jenom si asi neuvědomil, že tímto svým útokem nepomůže potížím v Janově ani v Chomutově, naopak že pouze vyvolá vášně a sociální nepokoje, když se sám dopouští jím kritizovaných laciných a populistických triků…

Sám moc dobře ví i z vlastních zkušeností, že platí filozofie, podle níž je amorální dávat donekonečna někomu něco za nic. Ani že z Romů neděláme zločince, ani jim nezávidíme, že mají snad něco zadarmo a že berou sociální dávky.

My nezávidíme, jen nás to s.re. A ne že není co závidět! Bílý rasismus takto působí na každého soudně přemýšlejícího člověka, i kdyby považoval úplně všechny lidičky lidské rasy za Boží dítka…

Reklama:
 1. 26 reakce na “Na tapetě opět Romové, aneb Nechte paní primátorku Řápkovou žít!”

 2. Vše bylo řečeno. Primátorka Chomutova však není bezradná. Má se svými radními hlavu na správném místě. Přišli na způsob, jak nepřízpusobivosti zatnout alepoň trochu tipec. Najednou se po jejich pohulibém činu u nich na radnici množí dlužníci, kteří se chtějí dluhy buď vyrovnat nebo se dohovořit na splátkovém kalendáři pohledávek obce, potažmo nás všech, daňových poplatníků. Jenže pan Kocáb vzal svůj nový sisyfovský ministerský mikrofon a místo, aby do něj zazpíval něco od rockové podlahy, což je jeho pravou profesí, provolává do něj hesla na záchranu především těch, kterým se nikdy pracovat něchtělo a pracovat také nebudou. Ty pan ministr z pražského výběru politiků za všechny prachy zřejmě přehlédl. A že by jich byla menšina?
  Kéž by počin chomutovské radnice byl začátkem dobrého konce. Flákačů a darebů, kteří žijí z daní pracujících, totiž neubývá. Naopak. Přitom, když je člověk trochu všímavý procházkou ulicemi měst a obcí, je všude kolem, kam oči phlédnou, tolik práce, že nezaměstnanost se musí jevit skoro výmyslem. Jenže, to by se tisícům, co se zapisují na úřadech práce, muselo také chtít vzít i za práci, která je „pod jejich úroveň“. Tradičně mi mluvíš z duše, Břeťo!
  Zdravím tě!
  Mirek

  od chb v Úno 28, 2009

 3. Mám dojem, že paní primátorka podvědomě (nebo snad vědomě?) „čunkuje“, jak se zpívá u nás na Valašsku: Čunkuj, čunkuj, vyrůcaj, len mi to koryto nězrůcaj…

  od obr v Úno 28, 2009

 4. Díky pane Olšere,že máte odvahu nazvat věci pravým jménem.Je také podivné,že se už nepíše o rodině Červeňákových,která po návratu z Kanady dostala byt zpět a protože se rozmnožila,tak těch bytů bylo víc.Nevím,kolik Čechů by ve stejné situaci dostalo to,co cikáni.Proč se litují feťáci,opět většinou barevní,stříkačky zadarmo,když všichni musíme do halíře za léky platit.Dnes je každý nepřizpůsobivý neskutečně zvýhodňován a my blbci,co jsme až do důchodu a třeba i nyní v důchodu,platili sociálku,jsme za socky a nepotřebnou verbež,jak nazval důchodce jeden mladý v diskuzi na Novinkách.
  Doufám,že se na Vás nesnese snůška kritiky za pravdu.

  od hugous.z.lipek v Úno 28, 2009

 5. No vidíte, pane H.z Lipek, jak se pěkně staráme o „sociálně slabší spoluobčany“, kteří ač nepřízpusobiví, se lehce opět přizpůsobili naši sociální síti. Chudáčci, i za letenky pro rodinu dají jenom něco přes sto tisíc korun… Také, jako Vy, bych se docela rád o dalším osudu Červeňáků něco dozvěděl. Zda a kde pracují, zda se dále necítí ublížení, není jim opět ubližováno.
  Zdravím Vás!
  M.z Beskyd

  od chb v Úno 28, 2009

 6. Je zvláštní, že populistická solidarita našich koaličních polobohů končí u jejich výplatních sáčků, pro jejichž naplnění jsou schopni měnit svůj názor každý druhý den, jako třeba „neústupný“ rudozelený Bursík, jenž už asi desetkrát prohlašoval, že odejde z koalice, tedy i z vlády. Přitom je tam dál, navzdory nesplnění jeho ultimát, jako byl zákaz atomové energie, amerického radaru v Brdech nebo provoz kamionů na našich silnicích o víkendech. Nic z toho mu nikdo nesplnil, přesto by se svých dvou set tisíc za měsíc nezbavil ani kdyby mu vrtali jeho zelené koleno…

  od olser v Úno 28, 2009

 7. Břeťo, Ty mi chceš zkazit dnešní večer, že jo? To seš kamarád? Hrajeme mariáš, nebo co? Zelené eso nakonec. Ty mi ale dáváš list. Tak abys věděl, dnes půjdu pod soupeře, jak říká Burian, tuším v Katakombách. Budu žebrat a u nás mám tím pádem více. Toho chytrolína, kterému i zkamenělá přeslička zazelená, mi už, prosím tě, dnes nepřipomínej!
  Těším se na čtvrtek! Doufám, že to vyjde.
  Ahoj!
  Mirek
  P.s.: pozdravuj za mne, prosím, Kocoura z Lipek, že je klubko na jeho straně…

  od chb v Úno 28, 2009

 8. Posílám zpět klubíčko panu chb.Děkuji za pozdrav a chci jen dodat,že jestli někdo z famílie Červeňákových pracuje-tak z kocoura bude princezna.Ale toho se neobávejte.Pozdrav i p.obr.

  od hugous.z.lipek v Úno 28, 2009

 9. Predevsim „kupuju“ termin zelenajici se zkamenele preslicky, ten nema chybu. Dik. A pak by mne take zajimalo, jak pokracovala causa Cervenakovych a coze jejich pravni zastupkyne, JUDr. Klarka za svobodna SAMKOVA ? Tato dama mela take velmi, pro mne zajimave, nazory. Kdo o ni neco vi ?

  od Mia Ullmann v Bře 3, 2009

 10. Naposled jsem ji viděl v pořadu Jana Krause: Uvolněte se, proím! a byla mimořádně trapná. Myslím si, že jediné, co jí zbývá ve své profesi, je zastávat se nepřizpůsobivých občanů. Jiní by ji také nedali ani floka. Zkrátka, kde nic není, ani čert nebere. Virtuální prostoduchá altruistka, co se chlubí svými zahraničními studii. Nechci raději vědět, jak se tam dostala a jak se tam živila…

  od olser v Bře 3, 2009

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *