McCarthismus

27. Únor, 2009 – 8:13

V únoru 1950 na mítinku ve městě Wheeling (Západní Virginie) oznámil senátor Josepf McCarthy, že má v ruce seznam 57 komunistů, kteří pracují na Ministerstvu zahraničí, přičemž Trumanova vláda je tam trpí a ignoruje bezpečnostní riziko, jež představují. Vzápětí se McCarthy stal předsedou senátního podvýboru, jenž měl komunisty ve státní zprávě vyšetřovat.

Poučný je příběh Jiřího Voskovce, který byl při příjezdu do USA v roce 1950 obviněn z „předčasného antifašismu“ a držen téměř rok na ostrově Ellis Island. Voskovec odpřísáhl, že nikdy nebyl komunistou a je to jistě pravda.

Kdyby ale někdo citoval před Komisí pro neamerickou činnost dialogy V+W o SSSR nebo prozradil rozsah jejich spolupráce s komunistickými umělci, Voskovec by na černé listině určitě skončil, američtí spisovatelé byli často pronásledováni za mnohem menší prohřešky.

Ve srovnání s bolševickou či nacistickou propastí, jsou počty mrtvých, uvězněných a diskriminovaných Američanů za mccarthismu velmi skromné:

Dvě popravy, dvě vraždy ve vězení, 3 politické vraždy, 6 úmrtí po obvinění, 15 sebevražd, 11500 propuštění z práce, 12000 demisí ve státní službě, 300 filmových umělců na černé listině, několik desítek exulantů a sledovaných osob (mezi nimi Charlie Chaplin, Joseph Losey, Leonard Bernstein, Arthur Müller i Robert Oppenheimer), 145 zatčených pro komunismus, miliony prověřovaných…

„Miliony osob měly svůj spis a vyskytovaly se na seznamech Komise pro neamerickou činnost, FBI, CIA a Pentagonu….“ píše ve své knize mimo jiné Marie-France Toinetová. „Z celkového počtu 65 milionů v roce 1953 pracujících Američanů se prověrky týkaly asi 13,5 milionů…“

Americké knihovny prošly velkou očistou, někde padla za oběť i díla Thomase Paina, Dos Passose, Hemingwaye, Thomase Manna či autorů, kteří podepsali třeba Stockholmskou výzvu. Když byl autor již mrtvý, musel nakladatel v jeho zastoupení přísahat, že autor – třeba Thomas Jefferson – nebyl komunista.

O funkci hlavního McCarthyho poradce hodně stál Robert Kennedy, později ministr spravedlnosti ve vládě svého bratra, prezidenta Johna F. Kennedyho (1961-63) a demokratický senátor za stát New York (1964-68); v 50. letech všichni Kennedyové podporovali McCarthyho….

Reklama:
 1. 9 reakce na “McCarthismus”

 2. Dobre rano pane Bretislav, zajimave, ja jsem uz kdysi davno nekde cetl, ze mezi Svobodovci bylo Cechu z Cech jen 5 %. Ze tam byli vetsinou Volynaci – o Zidech a Nemcich jsem slysel poprve – od Vas. Chruscov pry nabidl Svobodovi hodnost marsala – i to je mozne, protoze ho vytahl z JZD, kde byl Svoboda ucetnim. Vy jste byl v Haife ? Vite, ze spousta ruskych zidu opousti Izrael a jsou radeji do Nemecka ? Neni to paradox ? Pry je zato ale jejich krajane odsuzuji. Co si o tom myslite ? Napiste o tom neco, me zajima vse. Pozdrav
  Alexander

  od Lorenz v Úno 27, 2009

 3. Přidávám se k žádosti pana Lorenze.

  od hugous.z.lipek v Úno 27, 2009

 4. Domníval jsem se, Břeťo, že Voskovec na černé listině byl. Tedy, nikoliv?
  Docela rád bych věděl, odkud má pan Alexander Lorenz informaci o „exodu“ spousty ruských židů
  z Izraele do Německa. Byl bych rád, kdyby upřesnil slovo spousta a časový horizont. Tvůj názor, Břeťo, by mne zajímal také.
  Zdravím Tě!
  Mirek

  od chb v Úno 27, 2009

 5. Vím, že ruský oligarcha Gajdamak se chce vzdát židovského občanství, ale že by ruští Židé hromadně utíkali do SRN, to tedy nevím. Nechápu proč by to činili. Německou ekonomiku totiž potkal propad hrubého domácího produktu o 2,1 procenta. Jedná se o nejhorší výsledek od znovusjednocení Německa v roce 1990. Hospodářská recese tak nejsilnější evropskou ekonomiku zasáhla pěkně pod pás a naplno. Že by Židé na stará kolena zblbli?
  Za naprostý nesmysl byly označeny informace o tom, že by německé hospodářství mohlo začít mírně růst už letos v létě. Místo toho bude mít Německo na podzim o 500 až 700 tisíc nezaměstnaných víc, než před rokem. Takže mi to přijde nelogické a dosti tendenčn; podobá se to tradičnímu lobbování EU v prospěch Arabů. Možná se však mýlím…

  od olser v Úno 27, 2009

 6. Milý Lorenzi, to, že jste neslyšel o Židech a Češích ve Svobodově je sice možné, ovšem historické prameny a fakt, že stovky Židů internovaných na Sibiři měly jen dvě volby; zemřít v gulagu hlady a vyčerpáním a nikdy už nespatřit Československo, nebo sednout na vlak a vydat se do Buzuluku. Neznám nikoho, kdo by dobrovolně zvoli první variantu. V Haifě jsem byl pětkrát a mám tam řadu přátel. Co Vy…?

  od olser v Úno 27, 2009

 7. Milý hugousi, ruský Žid, miliardář Arkadij Gajdamak, otec Alexandra Gajdamaka, minulý týden koupil napůl anglický klub Portsmouth. Časopis Marker informoval, že nejbohatším Izraelcem je ruský Žid Lev Levayev. Jeho majetek je odhadován na 6 miliard dolarů, tj. více než 120 miliard korun.

  Těsně za ním v pořadí je Arkadi Gajdamak, jehož majetek by měl být jen nepatrně nižší hodnoty. Jeho Achillovou patou však je ale účast na zbrojních dodávkách angolské vládě, kterým se ve Francii začalo říkat „l’Angolagate“ a kvůli nimž francouzské soudy požádaly Izrael o Gajdamakovo vydání.

  O tom, jak izraelský socialismus přerostl v prosperující kapitalismus, svědčí i Gajdamakovy obchody. Nedávno nakoupil většinový podíl v řetězci supermarketů, jejichž cena je odhadována na 448 milionů šekelů a za svůj podíl zaplatil 100 milionů dolarů.

  V uplynulém roce zvýšili nejbohatší izraelští dolaroví miliardáři ruského původu svůj majetek v průměru o 25 % a hodnota tohoto jejich jmění dohromady dosahuje okolo 70 miliard dolarů (zhruba miničástečka 1,4 bilionu českých korun), tedy více než činí celý izraelský státní rozpočet.

  Takže, pokud se chtějí stěhovat, asi mají velkou horkost, anebo se bojí, že budou vydáni, obviněni a souzeni…

  od olser v Úno 27, 2009

 8. Ano, Voskovec byl na černé listině. Většina těch jeho (a Werichovo) předválečných věcí byla klasifikována jako komunistická propaganda. Navíc jeho kontakty s Hoffmeistrem, ministrem Kopeckým, sovětskou kulturou a j. Však taky jeho osud na Ellis Island visel na vlásku, v neposlední řadě také přilitím olejem do ohně Ferdinandem Peroutkou. Přečtěte si dopis Voskovce z vězení Peroutkovi ve vydané Korespondenci V+W, kde se Voskovec poníženě obhajuje. Nebýt Voskovcova přítele advokáta v NY, který zvrátil prvotní rozhodnutí, tak ho poslali šupem do Evropy.

  od Jan Mrskoš v Lis 25, 2013

 9. Děkuji za dokonalý dodatek. Právě o tom přemýšlím, když píši o chameleonovi Sobotkovi, co před týdnem požadoval po Babišovi lustrační osvědčení, a když se s Babišem sblížili, navrhl dnes zrušení lustračního zákona. A StB je skoro CIA..

  od olser v Lis 25, 2013

 1. 1 Trackback(s)

 2. Kvě 31, 2016: Od nudapláží Rujány, až po svazáky FDJ v NDR a post kancléřky SRN – Nová republika

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *