Cap, Cáb, Kocáb, aneb Vývoj kariéry po valašsku…

24. Únor, 2009 – 13:15

Tři slova, charaterizující vývoj kariéry člověka po valašsku. První znamená samec od kozy, druhé známý kopec na Vsetínsku a třetí slovo je ecce homo Michael Kocáb, nový český ministr.

Když byl členem Pražského výběru, divného to klonu muzikantského génia s hudebním hluchem zvaného PlasticPeople of the Universe, rád exhiboval na pokraji striptýzu nejlépe v nylonkách, pak se stal samozvaným hrdinou, kterému se osobně prý „podařilo“ vystrnadit sovětskou armádu z českých luhů a hájů.

Nobelově ceně za mír unikl o fous jen proto, že se s Václavem Havlem neshodli, kdo má za nás kandidovat. Dnes je z něho čerstvý ministr pro lidská práva a menšiny, obdoba íránského ministra pro morálku, mravy a proti neřesti včetně Rady dohlížitelů a mravnostní policie.

Primátorka Chomutova Kocábovi vzkázala, aby přijel osobně, že mu ráda týdenní pobyt v domě s nepřizpůsobivými lidmi zaplatí, aby si vyzkoušel, jaké to je. Aby si užil smradu, odpadků, nepořádku a zničených kuchyňských i jiných zařízení.

Kocáb to však ignoroval a poslal za sebe tiskovou mluvčí Abbasovou, která tak přišla o možnost přivítat svého jménovce Mahmúda Abbase, prezidenta Palestinské správy na návštěvě v Praze.

Zbytečný ministr asi dostal varovný cink od exprezidenta Havla, jehož poradkyně JUDr. Jana Chalupová se v roce 1997 vydala do Ostravy, aby v Mariánských Horách a Hulvákách pokárala starostku Lianu Janáčkovou za to, že těm nebohým Romům cpe prachy, aby se vystěhovali do Kanady.

I když vše bylo záslouhou médií jako obvykle úplně jinak. Po povodních v 97 oslovil starostku Josef Klíma z TV Nova. Mám výčitky svědomí, on vlastně přijel za mnou, jelikož jsem se zrovna vrátil z Toronta a jako první český novinář jsem v jednom deníku popsal tzv. romský exodus do Kanady už v únoru 1997.

Pepino si vzal ode mě námět, aby pár měsíců poté v Torontu natočil proslulou reportáž „Cikáni jdou do nebe“. Janáčková mu tenkrát jen špitla, že by za vrácení dekretu na nájem bytu přispěla na letenku do Kanady.

Bylo totiž jasné, že když někdo emigruje a nevrátí nájemní dekret, tak není páky, aby se s takovým nájemním bytem dalo něco udělal, čímž by se stal teoreticky nadosmrti mrtvý.

Paní doktorce Chalupové bylo rovněž nabídnuto bezplatné přenocování v některém z vybydlených bytů na Železné 12, což je Dům náhradního bydlení, kde žijí Ti, které za neplacení nájmu odsoudil Okresní soud na tuto adresu. Převážně Romové…

Velmi důležité je konstatování; jen a pouze okresní soud je ten, který rozsudkem určí místo k bydlení tomu, kdo se provinil neplacením nájmu – nikoliv radnice, ta podává pouze žalobu na vyklizení původního bytu.

Když míní někdo dobrovolně opustit Česko, tak mu v tom nelze bránit a přivazovat ho řetězem k boudě, jsme svobodní lidé, ale je třeba vrátit nájemní byt. Samozřejmě, že by o tom daru – příspěvku na letenku – muselo rozhodovat zastupitelstvo.

Nic z toho, byť to bylo starostkou panu Klímovi i jiným žurnalistům vysvětleno, se nikdy nikde v médiích neobjevilo. Místo toho se na radnici v M. Horách zjevila JUDr. Jana Chalupová, dostala kytici růží a keramického čertíka z Čertovy Lhotky, jak se kdysi zmíněný ostravský obvod jmenoval.

Na Železné 12 nakonec raději nespala, ale byla se tam podívat a mluvila s tamními obyvateli, co se topili v odpadcích. Poté jí bylo nabídnuto radnicí, aby stát něco udělal s budovou v sousedství, která by se hodila pro vzdělávací kurs „Správná dívka“, kde by mohli učit romští pedagogové romská děvčata, která „dostudovala“ základní školu, aby neskončila na E 55 nebo těhotné.

„Naučila by se ve státem dotovaných kursech zdravě vařit, šít, nekupovat zbytečnosti, vyplňovat papíry pro poštu a banku, nenechat se uhranout podvodníky. Proč se mají stát mašinou k rodění dětí, které pak šoupnou do kojeňáku, jen aby měly stálý příjem pro své tzv. druhy…?“ říká Ing. Jiří Jezerský z mariánskohorské radnice.

To se paní Janě moc líbilo a slíbila, že se tímto nápadem na Hradě budou zabývat. Druhý den odjela a za měsíc prázdná budova školy byla do cihly svými romskými sousedy rozkradena.

„Než však odjela, dokonce souhlasila s tím, že nájem se platit má a že existuje možnost, jak ho přímo inkasovat exekučně z dávek Nepřipomíná to Chomutov…?“ dodává Ing. Jezerský. 

Z Mariánských Hor nikdo z tamních Romů nabídku paní starostky na příspěvek na letenku nevyužil, nikdo z tohoto obvodu neemigroval. Jen nějaká paní telefonovala, zda ta nabídka platí i pro bílé, že ona by chtěla … Když jí bylo řečeno, že ne, sprostě zanadávala a bouchla s telefonem….

Bývalá vedoucí sociálního odboru inkriminovaného obvodu Mia Ullmannová – Lukášová, toho času žijící v SRN, mi k tomu řekla:

„Když před několika lety uvedl J. X. Doležal v Reflexu statistické údaje o čerpání a struktuře dávek socialní péče v jednom z ostravských obvodů, stalo ho to málem trestní stíhání a mne několik bezesných nocí strachu z téhož, potažmo o existenci. A přitom jsem se snažila jen naplňovat heslo: nebát se, nekrást a řikat pravdu…“

Výzvy ministra Michaela Kocába (za SZ) a úřadu ombudsmana adresovaná chomutovskému magistrátu, aby zastavil exekuce finanční hotovosti neplatičů, podle primátorky Ivany Řápkové (ODS) nabádají radnici, aby porušila zákon.

„V případě, že bychom zastavili právě tento poslední možný krok, jak nás vyzývá ministr Kocáb, porušili bychom povinnosti vyplývající ze zákona o obci, protože obec je povinna trvale sledovat, zda dlužníci včas a řádně plní své závazky, a zabezpečit, aby nedošlo k jejich promlčení,“ řekla.

V úterý 17. února pak exekutor přistoupil na exekuci finanční hotovosti dlužníků přímo u okénka v místnosti, kde dlužníci a neplatiči vybírají sociální dávky.

Michael Kocáb jen na otázku co dělat, aby Romové nevzpomínali v dobrém na starý režim, řekl se stoickým klidem:

„Rozumím vám, komunismus je masově nahnal do fabrik, ale nahnal tam všechny lidi, takže nastolil vlastně takovou zoufalou rovnost. Takovou bezmocnou rovnost, kde si společně zanadávali a šli domů…“

Takže povinnost pracovat byla a pořád je pro Romy jen bezmocná a zoufalá rovnost….

Reklama:
 1. 18 reakce na “Cap, Cáb, Kocáb, aneb Vývoj kariéry po valašsku…”

 2. U toho setkani s Klimou, a co z toho vsechno vzniklo, a jakou lavinu spustilo, jsem byla vlastne jako jediny svedek. Klimovi jsi dal typ a kontakt na mne, on mne potom navstivil a v mem kanclu na marianskohorske radnici jsme probirali zmineny problem. Uz jsme se na chodbe loucili, kdyz z prvniho patra odchazela prave Liana, a po „ksichtu“ poznala Klimu a : coze vy tady vlastne chcete. Kdyz zjistila, ze se jedna o cikany – tedy ROMY, pozvala ho do zasedacky a spolu, tedy my tri, jsme uvolnene, temer jako pratele, diskutovali „exodusovou“ situaci. Klima dokonce sednul ke klaviru, aby uvolnene zareprodukoval „Cchajori romani“….a pak ve sdelovacich prostredcich takovy KRACH. Veci minene polovazne, v polozertu, ale naprosto vytrhnute z kontextu. Neverila jsem vlastnim usim, i kdyz z Lianou jsem v zasade souhlasila. Z meho hlediska mela pravdu. I kdyz podanou bez obalu, jak bylo jejim zvykem. „Proc by vlastne, meli okupovat byt, ve kterem nebydli, proc by meli zpetne dostavat prispevky od statu, na ktery jen hazeli spinu a narkavali jej z rasismu ? Ani pes nekouse ruku, ktery ho zivi. Romove, zadajici z cizine o politicky azyl z duvodu“ strachu o preziti a vseobecneho rasismu v Cesku“ to beze zbytku delali. Hazeli na nas spinu a nestydate nas vyuzivali. Ale… jak jsem vzdycky rikala spoluobcanum, kteri na tuto dispoporci upozornovali. „Stezujte si svemu poslanci“. My musime jenom naplnovat platne zakony. A ted mne napada, asi hloupa, asociace….. Uz to tady prese bylo. Ja nic, ja muzikant. Jenom jsem „naplnoval“ platny zakon. Ach jo. Kdo, kdy a JAK stanovi hranice ? Mil. Ull.

  od Mia Ullmann v Úno 24, 2009

 3. Tedy, Břeťo, to s tím Klímou, že Ti vlastně ukradl námět a udělal si pak cestu do Kanady, to bych do něho neřekl. Člověk si furt poopravuje úsudek o jiných. Jinak některé z uvedených informací jsou mi známy, a proto pod vše, opět, jak jinak, se podepisuji. Nikoliv jako „spoluautor“ či „nový autor“, jak vidím z Tvé zkušenosti, Břeťo, je schopen býti i pan Klíma, ale prostě za sebe, že s Tebou souhlasím. A Michael? Kdyby se držel svého kopyta, udělal by lépe. Protože ze všeho, co jsem měl možnost od něj „ochutnat“, mu, podle mého názoru, šla muzika nejlépe. K nepřizpůsobivým občanům, především se nacházejícím mezi Romy, se raději nebudu vyjadřovat. Chci zůstat celý či nechci mít rozbitá okna nebo auto.
  P.s.: zdravím tímto Lianu! Kdysi jsme spolu byli tančit v Permoníku, vpomínáš paní architektko? Kdybys věděl, Břeťo, jak se k ní hodí její jméno… Tedy, ehm, jak ta skvěle tančila. Jo, jo, kde jsou ty časy, že pane Hugouši? Vy též cosi pamatujete, jak občas přiznáte.
  Zdravím Tě, Břeťo!
  Mirek

  od chb v Úno 24, 2009

 4. Pepino mi námět neukradl, poskytl jsem mu ho sám a rád. J8 už jsem takový, že mám radost, když můžu být někomu potřebný. A byl jsem stejně první, tak jsem mu sezval k Valdovi Romy, připravené emigrovat, Čechokanaďana Peterku z Toronta, sociální pracovnici Miu Lukášovou a Pepino nás jen poslouchal, zapisoval si, pak se mnou něco natočil na mošnovském letišti a já ještě platil celou útratu. To víš, Klíma z Novy, zvláště když mi pak dal smlouvu na 2000 Kč, z niž jsem ale asi půlku nechal u Valdy za útratu za všechny a za Pepinovu whisku a tak dál. Zkrátka, furiant z Hovězí…Ten můj šot se mnou z Mošnova pak stejně do svého repa nedal, kdoví jestli měl vůbec v kameře film…

  od olser v Úno 24, 2009

 5. Máš mě vidět, Břeťo, jak se po Tvém vysvětlení řehtám. Nejsem k utišení. Ty jsi fakt za všechny prachy.
  Ahoj!
  Mirek

  od chb v Úno 24, 2009

 6. To víš, my Valaši, my jsme blbí, ale my o tom víme…

  od obr v Úno 24, 2009

 7. Blbý nejsi, právě proto, že jsi vyčůraný Valach. Měl jsem strýca v Ratibořu a jeho mladší syn, můj brachanec působí v Kateřinicích či v Kateřinkách hned za humnama Ratibořa jako stavař. A je taky pokračovatel taty Kuzníka v rybaření. Nechceš za ním někdy společně zajet na ryby? On je umí taky dát na talíř.
  Ešče se furt chechtám, ogare!
  Mirek

  od chb v Úno 24, 2009

 8. Cigoši jsou pěkni hajzlíci.Ale ještě horší jsou „bílí cigoši“ typu Kocába, co sedí a rozhodují ve vládě, parlamentu a senátu. Co dělají zákony proti vlastním lidem a cizáky,lumpy,zloděje, podvodníky, hochštapléry,tuneláře chrání a všechno zlé podporují. Proti tomu nikdo stan nepostaví na Masarykově náměstí, jak kdysi ten debilní havíř. A co ti blbouni s Klubu špačka ? Už vidí co podporovali a na čem se podíleli ? To jsou ale Břeťo, no to , jAK JE TO VELKÉ JEZERO. To jsou ale paraDOKSY. Však Gipsy.cz zpívají: Přijde doba, kdy každý bude chtít být cigán.Utlačovaná a ponižovaná menšina jsem já.Třeba sníh. Za socialismu, když 4 hodiny sněžilo, tak přístupovou cestu okamžitě projížděl traktor s radlici. Dnes ani po 10 dnech se nedělo nic, teprve až po pravidelném kraválu, neochotně a s kecama přijeli. Na truc mi traktorista nadělal před výjezdem metr a půl vysoký atlantický val ze sněhu. Vše co bylo pro lidí a dobré je fuč. Zkáza hlavně v morálce, myšlení a mezilidských vztazích. Už aby byl ten rok 2012,kdy Mayové předpovídají konec světa, jak jsi o tom psal a vzal to čert. Za 20 let je to jenom humus, sajrajt a zase humus.

  od kurasz v Úno 24, 2009

 9. Chce to víc optimismu. I za mraky přece svítí slunce. A navíc bude hůř…

  od obr v Úno 24, 2009

 10. Sakra, dělám to nerad, ale musím se opravit, abych si tě udobřil, Břeťo. Bo Tě znám přes pětatřicet roků. Nejsi vyčůraný Valach, ale všemi mastmi mazaný. Ono to vyjde skoro na stejno, ale lepši to vypadá. Jak pravili naše křestnička, když ju noha bolela, tak lokla slivovice a potem těma slinama namazali tu potvoru bolavů. A jak ji ta huba jela, to bys viděl.
  Zdravím Tě!
  Mirek

  od chb v Úno 24, 2009

 11. Nic se neděje, do udobřování se dáme, až se sejdem někde v hospůdce…

  od obr v Úno 24, 2009

 12. Břetíku, zdravím a tvé starosti jako obvykle na mou hlavu. Jinak pamatuji, že jeden z tvých opálenějších kamarádu mě chtěl tenkrát v roccasu zastřelit, protože jsem jako obvykle blbě chechtal, ale úplně něčemu jinému, ostatně jako obvykle. No nic, ale chtěl jsem drobně podotknout, že je cap je cap /někdy smrdí jak chlap/ cáb je převším vsacký, mám pod ním několik svých oblíbených stromů chodím tam z lušové, a kocába je především říčka, která protéká bájnou askalonou a pramení někde u příbrami. Takže už žádné cizí baby ve vypůjčených pokojích, fórevr. Jinak veselé krizování, dlouhý život pro tvoji pračku a nezapomeň kupovat jenom české banány…

  od wbgarden v Úno 24, 2009

 13. Banány jenom české, pokud nám to v Bruselu povolí jako loštické tvarůžky. A můj snědý kamarád Tě nechtěl zastřelit, ale líbat… Navěky…

  od obr v Úno 24, 2009

 14. Jo líbání nebo ostrá střelba, to od některejch vyjde na stejno. Jen tak mimochodem už prý se není po hospodách s kým hádat, myslím, že je čas aby ses vrátil….Čau a drž sa.

  od wbgarden v Úno 25, 2009

 15. Jo, kamaráde. Konec se samonasíracím Olšerem. Čo bolo, to bolo, terazky som rentiérem…

  od obr v Úno 25, 2009

 16. Ktera hospoda ?? A kdy ??? Mil. Ull

  od w.s.ullmann v Úno 25, 2009

 17. Valda kdysi, dnes cukro-kavárna v Domově pokojného stáří v Ostravě-Zábřehu u náměstí SNP…

  od olser v Úno 25, 2009

 18. Mio díky za svědectví. Jsem rád, že po létech jsem si doplnil konečný kamínek do Klímovy mozaiky. Inu, my Valaši jsme blbí, ale někdy o tom nevíme…

  od olser v Úno 25, 2009

 1. 1 Trackback(s)

 2. Led 15, 2016: hampton bay fans

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *