Zloděj nebo hrdina, všichni jsme jedna velká nepřizpůsobivá rodina…

21. Únor, 2009 – 20:43

V Ostravě byl před půlrokem slavnostně vyhlášen pomocný romský program pod názvem “Ruku v ruce”. Jeho šlechetným cílem, financovaným z peněz Česka i EU, je zaměstnávat Romy, učit je pracovním návykům a pomáhat se vzděláváním romské komunitě, která žije v ostravských deseti ghettech v počtu zhruba deseti tisíc obyvatel.

Zamyslel jsem se nad účinností podobných akcí, jež sice mají bohulibý záměr, který však zatím vždy po určitém čase aplikací vždy vzal za své. Ani po několika měsících ale výsledky této „čárkové“ akce nejsou vidět. Naopak.

Přes 150 krádeží a vloupání má v Ostravě za sebou Rudínek, jak říkají policisté nepřizpůsobivému 14letému mladíkovi. Ten často utíká z výchovných domovů a diagnostických ústavů, aby vykrádal automobily.

Celkem už za pět roků svého „zbojničení“ způsobil škodu za více než 2,5 milionu CZK. Chlapec je vlastně hrdina, „mladý socialista“, který bohatým bere, chudým dává.

Co na tom, že je postrachem Mariánských Hor a okolí. Do automobilů se dostává tak, že kamenem rozbije okno, ať v něm něco je či není, proto si majitelé vozidel už rvou vlasy bezmocí.

Na náměstí v obvodu Mariánské Hory a Hulváky už třikrát po sobě jednomu nešťastníkovi rozbil v autě okno. Sotva si okradený nechal za několik tisíc opravit boční sklo, další noc se vše opakovalo…

A Rudínek je nepostižitelný, jelikož je nezletilý. Novináři se bojí vyřknout jeho etnickou příslušnost, aby nebyli obviněni z rasové nesnášenlivosti, či dokonce z xenofobie.

Mladý Jánošík z Ostravy je návodem pro ostatní nepřizpůsobivé, jak nerespektovat zákon. Chlapec je ale pořád na svobodě, kde ho pospolitá a početná rodina dokonale kryje.

A policie? Nic. Nepomůže ani varování, že rodičové jsou zodpovědni za své ratolesti, nikdo se nezabývá ani tím, jakým způsobem se lup mění na koruny a zda-li se o loupežníkovi něco neví v zastávárnách…

V ostravských supermarketech se však v den výplat sociálních dávek dál plní nákupní vozíky „chudobných“ rodin vrchovatě luxusním zbožím. O tom, kolik tisíců už tito „klienti“ dluží místním radnicím, si už štšbetají vrabci na střechách romských ghett.

Není se proto čemu divit, že si na radnicích ostravských obvodů dali za úkol, prostudovat si chomutovskou vyhlášku o zavedení exekutorů pro svérázné vybírání dlužných částek po tvrdohlavých neplatičích čehokoliv.

Zloděj nebo hrdina, všichni jsme jedna rodina…

Reklama:
  1. 14 reakce na “Zloděj nebo hrdina, všichni jsme jedna velká nepřizpůsobivá rodina…”

  2. Ach jo. Rudinka jsem urcite znala, jeste jako „sladke batole“, stejne tak, jako jeho rodinu. Apropos, znas to prislovi o stromu, a jeho jablcich ? Mia

    od Mia Ullmann v Úno 24, 2009

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *