Trefil Chomutov hřebík na hlavičku? Konečně…?

17. Únor, 2009 – 21:09

Ročně přicházíme o miliardy vyhozené doslova oknem. Stát živí ze svých daní formou podpor v nezaměstnanosti a sociálních dávek desítky procent obyvatel, kteří však zemi nikdy nic z tohoto obnosu nevrátí, jelikož nepracují a prací se ani živit nemíní. Také proč, když nemusí…?

Teď už však zřejmě muset budou. Alespoň v Chomutově. Jak jsme viděli v české televizi lidé, kteří pobírají sociální dávky a současně dluží městu Chomutov poplatky nebo nezaplatili pořádkové pokuty za více než 40 milionů korun, odešli dnes z výplatní místnosti sociálních dávek s pouhou tisícovkou místo běžných pěti až jedenácti tisíc.

Většinu vyplacených dávek jim ihned odebrali exekutoři. Exekuce dávek, které se v okamžiku převzetí stávají majetkem dlužníka, je jen jedním z připravovaných kroků chomutovské radnice.

Prostě neudělala nic jiného, než že se postavila za slušné a poctivě pracující občany. Daná pravidla a zákony musí platit zkrátka pro všechny bez rozdílu. Nepřizpůsobivé občany nevyjímaje. Inu, nastal čas, aby se přizpůsobili alespoň tomu, že neprší ani nekape…

Neplatiče nájemného se město chystá vystěhovávat z bytů. Kontrolovat se bude, jestli mají zaplacené poplatky za psy, kolik lidí se v bytě zdržuje, jestli mezi nimi nejsou hledané osoby. Stejně nekompromisně se bude rovněž postupovat proti kapsářům, prostitutkám a kuplířům.

Dřív stačilo, aby si drzý příživník přišel jednou za měsíc na úřad, vyfasoval jedenáct či patnáct tisíc a spokojeně zamířil do prodejny s cigaretami a alkoholem.

„Dřív jsme měly právo kontrolovat, jestli a co kupují nepřizpůsobiví občané pro své děti, jestli sociální dávky neutrácejí za alkohol nebo drogy, dnes nám to už nepřísluší,“ říká jedna ze sociálních pracovnic z Ostravy. „Prostě svoboda…“

Teď však alespoň některé sociální odbory dostaly rozum a nepřizpůsobivci už budou muset zaplatit nejen pohledávku, ale také obolus pro exekutora. A to ještě neplatí zákony pro ty, kteří dluží nájemné či a půjčky finančním úřadům, které však už postrach zvaný fenomén exekutor zavedly též.

Určitě by to vzal jako satisfakci také jeden z odpůrců podobné rozhazovačné sociální politiky – americký filozof Matt Ridley, který vydal knihu ,,The origins of virtue“ (Původy ctnosti) s podtitulem ,,Human Instinct and the Evolution of Cooperation“ (Lidský instinkt a vývoj spolupráce).

Autor ve své publikace hovoří také o tom, že lidské tělo se skládá asi z osmdesáti tisíc genů, z nichž sice každý sobecky sleduje jen svůj vlastní cíl, ale v zájmu funkčnosti celého našeho těla musí toto své sobectví omezit a naučit se spolupracovat.

A jelikož člověčí jedinci, jimž tyto geny přináležejí, tvoří společnost, platí podle Ridleye tento princip „genové součinnosti“ také pro tuto společnost

Stručně řečeno: Lidské jednotce, stejně jako společnosti, nezbývá nic jiného, než přemoci svůj instinkt a pragmaticky se chovat mile ke svým spoluobčanům, nebo se alespoň pokusit je snášet a naučit se hrát účelovou hru, v níž je ale vždycky něco za něco. Ať jde o lidskou jednotku třeba romskou, gadžovskou či-li obecně nepřizpůsobivou.

„Pokud nebude mezi členy společnosti dohoda, co se za co vyměňuje, společenský systém se rozpadne, protože doplatí na to, že dává svým občanům neúměrně vysoké sociální výhody a amorálně slibuje, že je možné dostat něco za nic,“ lze citovat slova geniálního „genového“ filozofa.

Stručně shrnuto a podtrženo; jestliže jedna strana může dávat víc, než druhá, resp. jedna všechno a druhá nic, a jestliže někdo bude pracovat a jiní budou obrazně řečeno jen ležet a žít z cizí práce, to je prostě amorální…

Přijde tak konečně i na ty, kteří se zatím úspěšně domáhají něčeho za nic na nejrůznějších evropských soudech či migračních úřadech od Toronta, přes Haag až po Londýn.

Ale jak dlouho by jinak měl stát vydržet takové vysávání? Jak dlouho může pekař nabízet své rohlíky zadarmo? Asi jen do té doby, než mu dojdou peníze na mouku a provoz pekárny.

Zamyslí se nad touto teorií pana Ridleye někdo z dnešních českých sociálních utopistů, kteří nechtějí své voliče naučit samostanosti, ale jen slibují, že je možné i bez přičinění získat něco za nic..?

Konec hřešení na to, že sociální dávky jsou pomoc státu a ne částky na splácení nemalých pohledávek…?

V Chomutově byly protesty; všichni potřební ale naříkali na to, jak půjdou pod most, jak jsou bez prostředků a na dně, ale ani jeden se nezmínil, že by měl jít konečně pracovat. Prostě slovo práce jim dávno vypadlo ze slovníku…

Že by opravdu nastal konečně konec Felliniho sladkého života…?

Reklama:
 1. 12 reakce na “Trefil Chomutov hřebík na hlavičku? Konečně…?”

 2. Nevěřím!!!Sice už není Džamila,ale najde se někdo jiný a prachy dostanou!!!Žijeme přece v demokracii?Oni si to už někde vybrečejí,byť předsedáme EU.Klubíčko pro chb je navinuté,proto si dovoluji napsat příspěvek…..Zdraví hugouš.

  od hugous.z.lipek v Úno 17, 2009

 3. Díky i za chb… Jinak, naděje umírá předposlední, až poslední umírá člověk…

  od obr v Úno 17, 2009

 4. Smekám před chomutovskými radními, doufejme, že za tento jediný správný postup nebudou „odejiti“ nějakým rádoby lidumilem.

  od Zelee v Úno 18, 2009

 5. Jo, vystříbřuje se to. Ale taky se obávám, že se na tom bude chtít někdo politicky přiživit a za práva nezodpovědných zas jednou vstanou noví bojovníci.

  od Vladimír v Úno 18, 2009

 6. Natayaua na ne, ten by jim sebral davky a pridavky na deti, vcetne podpory v nezamestnanosti a poslal by je pracovat. Zcela nelitosne.

  od Vladimir Danicek v Úno 18, 2009

 7. Novináři (včetně bulváru), doufám, že navštívíte chomutovskou radnici hojněji a budete poté hojně publikovat, jak to tam dělají, proč to dělají, proč to společnost potřebuje a co nabízí, aby právem postižení flákači mohli pracovat. V Ostravě na Zámecké u „tržnice všehozboží“ vídávám posedávat či opírat se o metlu partu „oranžových zametačů“ s cigaretkou a jakýmsi nápojem. Zřejmě po nekonečných hodinách neúnavné práce. A tak si říkám, že i tyto pracanty by měl někdo kontrolovat, výsledky jejich práce pak především.
  P.s.: pana Hugouše z Lipek zdravím! Nechť si to tak nebere a pošle nějaký svetřík. Mám rovněž jeho podezření, že se najde opět „spravedlivý“, který příkladu chomutovských zatrhne tipec. Paroubkovci na tom najdou opět nějakou hnidu, protože oni nedopustí, aby se chudým bralo, i kdyby okopávali kytičky vleže jako známý uzenář v Menzelově Slavnosti sněženek. Přidávám se i k Zelee. Rovněž smekám před chomutovskými radními svůj širák, navíc, odhazuji jej v dál. A o Tobě, Břeťo, ani nemluvím. Ty jsi prostě borec nakonec.
  Zdravím Tě!
  Mirek

  od chb v Úno 18, 2009

 8. Díky, ale raději bych byl borec teprve na začátku. Nezapomeň, že máme spolu jít do hospody. Bude to pro mě obnovená premiéra po mnoha měsících, kdy jsem měl bary za detašované pracoviště. Inu, přišla krizka nejen na finance, ale i na mého Matýska…

  od obr v Úno 18, 2009

 9. A ještě si uvědomte, že při „RÓMSKÉ“ populační explozi, bude za 30 let na steném úřadě stát desetkrát delší fronta těch co dostanou 11000!!!

  od prap v Úno 18, 2009

 10. Promiňte, ale podle Mayů bude v roce 2012 konec světa. Takže, klídek, katastrofy se odkládají na neurčito…

  od obr v Úno 18, 2009

 11. Tedy dobře se to čte, ale volební matematika je jinde: 1 rodina nepřizůsobivých převáží počtem voličů 3 rodiny státotvorných. Proto jim politici podkuřují, ježto jsou jistou voličskou základnou.

  Drobný fór: naprosto vybydlený cigánský barák v Miroticích měl při minulých volbách na zdi obří plachtu: „Volím ODS!“
  Jsem z toho smutný, nepřizpůsobiví udělají kdykoliv cokoliv, co považují za užitečné sami pro sebe.

  od Ataman Jermak v Úno 21, 2009

 12. To je také, bohužel jediné, co nepřizpůsobiví zvládnou dokonale. Dokáží se přizpůsobit…

  od obr v Úno 22, 2009

 13. Kdyz pred nekolika lety uvedl J. X. Dolezal v Reflexu statisticke udaje o cerpani a strukture davel socialni pece v jednom z Ostravskych obvodu, stalo ho to malem trestni stihani a mne nekolik bezesnych noci strachu z tehoz, potazmo o existenci. A pritom jsem se snazila jenom naplnovat heslo „nebat se, nekrast“ a rikat pravdu. Ale pravda se nehodila do kramu, nebot Romove se stali „politikem“. Kafrali o nich lide, kteri o podstate problrmu nemeli ani zdla tuseni. Proto jsem, pro jejich pouceni, o cem je vlastne rec, napsala takovou rukovet „Kapesni pruvodce inteligentnihi Ganza romskym etnikem“, ale po konsultaci s ministerskym panem Pekarkem a politickym panem Uhlem jsem zase mela stejny strach, vlastne ne opravdu „strach“, ale vztek a pocit absolutni „Kafkarny“ a bezmoci. Tak jsem se na to vykaslala o stastne se provdala do zahranici. … Jsem rada, ze v Chomutove objevili Ameriku. Ale jsem zaroven velmi skepticka. Oni se zase pseudohumaniste sdruzi do jednoho siku. I kdyz tim prokazou i Romum „medvedi“ sluzbu. Neosetreny vred hrozi sepsi celeho organismu. Zalezi na tom, jakou ma organismus obranyschopnost… Mil. Ullmann – Lukasova, byvala ved. soc. odb. MH+H

  od w.s.Ullmann v Úno 24, 2009

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *